Zaterdag 9 September. N°. 8355. F O L I T I E. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: jT ODÉ. lp1 tfj hebben. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTER STRAAT, B Zt. Advertentieprijs: van 110 Igewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven: 4k coupons, een bruin geverfd tafeltje, een duimstok, een wit sloof en een bruin hondje. FBifiEBIJS. Figaro beweert dat graaf Munster weldra ontslag zal nemen als Duitsch gezant te Parijs, en zal worden opgevolgd door graaf Radowitz, gezant te Madrid. De Parijsche bladen vermelden, dat de minister van financiën de voorbereidende werkzaamheden laat verrichten voor de con versie der 4Vs pCts. rente, welke in December of Januari zou plaats hebben. De daardoor te verkrijgen besparing zou worden aange wend voor de aflossing van 400 millioen op korten termijn aflosbare schuld. De werklieden bij de bouwvakken te Nancy hebben aan den minister van binnenlandsche zaken een adres verzonden, met het verzoek een bijzondere vreemdelingen-belasting te beffen, waarvan de opbrengst gestort zou worden in een weerstandskas voor oude en gebrekkige werklieden. Zij verzoeken daaren boven dat het aantal vreemde werklieden dat mag aangesteld worden, niet meer zal beloo- pen dan 10 procent. Men zou kunnen denken dat de Fransche werklieden te Aigues-Mortes zich gehaast moesten hebben om de plaatsen in te nemen, opengevallen door het verdrijven der Italianen. Dit is echter niet het geval geweestgrooten- deels blijven die plaatsen nog onbezet, Daar enboven zijn de Italianen die in de wijnber gen van het departement Gard gebezigd werden, in massa's vertrokken. Dit is te be denkelijker, daar zoowel de zoutwinning als de wijnoogst hieronder lijdt, en naar het schijnt, alleen de Italiaansche werklieden op -den duur bestand zijn tegen het buitenge woon warme en ongezonde klimaat dier moe rassige streken. Ziedaar dus een der gevolgen van het protectionisme op de arbeidsmarkt. "Van de 7000 Algerijnsche Arabieren, die ter bedevaart naar Mekka zijn gegaan, zijn er slechts 5000 teruggekeerd; de overigen zijn aan ziekten en ontberingen bezweken. DUITSCHIiA.Nl). Volgens de jongste beschikkingen zal keizer Wilhelm met zijn gamche gevolg den 17n dezer te Giins doorbrengen. De gezant te Weenen, prins Reuss, zal zich daar bij hem voegen en vergezelt den keizer naar de manoeuvres van het Oostenrijksche leger. Den 26n September zal de keizer te Schön- brunn een onderhoud met keizer Frans Jozef ÉJ0 De Italiaansche kroonprins zal ook de Wurtembergsche manoeuvres bijwonen en den keizer van Karlsruhe naar Stuttgart ver gezellen. Hier wordt op het slot de zooge naamde koning-Wilhelmskamer voor hem in orde gebracht. Den l6n 's avonds vertrekt keizer Wilhelm van Stuttgart naar de Oosten rijksche manoeuvres bij Güns, en de Italiaan sche kroonprins naar Monza. De Pruisische minister van onderwijs heeft de aandacht der schoolautoriteiten gevestigd op het gymnastiek-onderwijs voor meisjes. De minister verlangt, dat in alle lagere en hoogere scholen dat onderwijs in alle klassen gegeven zal worden, onverschillig of het openbare dan wel bijzondere scholen zijn. Het te Kiel aangehouden Engelsche plei- zierjacht Insectwaarvan de beide Fransche passagiers nog steeds onder verdenking van spionneering gevangen zitten, is Woensdag in vrijheid gesteld en naar Cowes terugge keerd. E H G E L A li D. In het Hoogerhuis voerde de hertog van Norfolk Dinsdag het woord tegen het Home- rule-ontwerp, op grond dat het gezag in Ierland niet mag worden in handen gegeven van de Iersche katholieken, die den paus .weigeren te gehoorzamen en die steeds mis bruik hebben .gemaakt van het gezag, hun toevertrouwd tot verbetering van het beheer in Ierland. Deze rede van het hoofd der Engelsche katholieken, die steeds als tusschenpersoon tusschen de regeering en den paus joptreedt en die dus mag geacht worden de zienswijze van Leo XIII uit te spreken, heeft diepen indruk gemaakt. Niet dat zij de verwerping van het Home-rule-ontwerp door het Hooger huis minder zeker maakt, maar zij slaat met een enkelen slag aan de protestanten van Ulster het wapen uit de hand dat home rule onvermijdelijk moet leiden tot overheersching van Ierland door de katholieke geestelijkheid. Bij eene tweede behandeling van het ont werp in het Lagerhuis zal deze overweging zeker gelden. In de zitting van Woensdag sprak de hertog van Argvll tegen het ontwerp en in de zit ting van gisteren zeide lord Rosebery, het ontwerp verdedigendeDe twee politieke partijen zijn niet eensgezind over de beste manier om Ierland te regeeren en te be vredigen. Nu van twee dingen een het Huis verwerpe het ontwerp of het neme het be ginsel aan en trachte het ontwerp te wijzigen naar zijne inzichten. Indien het in de tweede plaats gestelde, het beginsel van plaatselijk bestuur voor Ierland op breede schaal, wordt aangenomen, dan zal het ministerie de voor stellen van het Huis niet met éen, maar met twee handen aangrijpen. Het Huis der Pairs is niet genoeg toegerust voor eene botsing met het Huis der gemeenten. Maar het is nu meester van den toestand, het kan het vraagstuk oplossen langs den weg, waarop het volgens mij ook eventueel geregeld zal worden, n.l. door eene schikking tusschen de twee politieke partijen. Ik voor mij ben niet enthusiast voor Home rule. Ik houd de Unie voor noodzakelijk. Maar het ontwerp is een groote stap tot verzoening van twee naties. Uit Leeds wordt gemeld dat het gister middag te Chidswell ergerlijk is toegegaan. De mijnwerkers wierpen de politie-agenten met steenendezen deden met de sabel her haalde malen een aanval. Een groot aantal agenten is gewond. Te Heckmondivike werden de directeuren der steenkolenmijnen zoowel als de agenten van politie door de werksta kers met steenen gegooid en gebouwen ver nield. De werkstaking in de kolenmijnen van Yorkshire en Derbyshire belemmert het han delsverkeer in liooge mate. Nadat gisteren de Midland-spoorweg-maatschappij wegens ge brek aan kolen de opheffing van 30 personen treinen had aangekondigd, maakte de Man- chester-Sheffield-spoorwegmaatschappij heden bekend, dat meer dan 50 treinen zullen wor den geschorst. BELGIË. De Indépendance meldt, dat de koning Woensdag de nieuwe grondwet heeft ge- teekend, waarvan de tekst dus eerstdaags in de Moniteur verschijnen zal. ITALIË. De Sera van Milaan zegt, dat men daar een groote hoeveelheid dynamiet heeft ge vonden, en tevens het bewijs, dat er een groot komplot was beraamd voor een aige- meene anarchistische beweging in geheel Italië. Amilcare Cipriani zou bij dit komplot zijn betrokken. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt van 6 dezer gemeld dat drie schepen van het eskader in opstand zijn gekomen. Het garnizoen der forten van Santa Cruz blijft de regeering ge trouw en neemt maatregelen een aanval af te slaan. De minister van buitenlandsche zaken heeft den vertegenwoordigers van vreemde mogend heden doen weten, dat de Braziliaansche regeering eene poging tot beschieting van Rio de Janeiro door het revolutionnaire eska der niet zou kunnen beletten. Ust Buenos-Ayres wordt gemeld: Berichten, te Rio de Janeiro ontvangen, melden dat Peixoto tot dictator is uitgeroepen. In de Argentijnsche provincie Tucuman is na eene vervalschte verkiezing voor een nieuwen gouverneur eene omwenteling uitge broken. In den vroegen ochtend hebben de opstandelingen gisteren de kazernes aange vallen en zich van den krijgsvoorraad meester gemaakt. De gouverneur heeft zich te Cabillo verschanst. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kiesrecht. De heer Zijlma heeft als amendement voorge- steld om achter art. 5 van het ontwerp, houdende regeling der kiesbevoegdheid, te laten voegen: g. Zij, die den door hen vei schuldigden aanslag in de rijks directe belastingen in hoofdsom en opcenten niet hebben voldaan, of dia wegens opzettelijke ontduiking der be lasting zijn veroordeeld, gedurende het burgerlijk jaar, volgende op bet dienstjaar, waarover die belasting had moeten zijn voldaan of die rechter lijke uitspraak onherroepelijk is geworden. Door de overige voorstellers zouden z. i. uitgesloten wanbetalers in eene onbillijke ver houding worden gebracht tegenover hen, van wie bewijs is geleverd, dat zij tegenover den fiscus frauduleuze handelingen hebben gepleegd. Door toevoeging van bovenstaande bepaling wenscht hij althans eene poging te doen, hieraan zoo ver mogelijk te gernoet te komen. SCHIEDAM, S September 1893. Ofschoon wij het rapport der raadscommis sie voor de waterverversching alhier in zijn geheel zullen opnemen, meenden wij reeds nu te moeten mededeelen de conclusie, lui dende als volgt: Als conclusie van haar door tijdsverloop en omstandigheden vrij uitvoerig geworden rapport heeft uwe commissie mitsdien de eer u in over eenstemming met de door het hoogheemraad schap van Schieiand, in zijne missive van 8 Juni 1891, goedgekeurde bepalingen te adviseeren tot het navolgend besluit: 1°. Op een nader aan te wijzen plaats aan het zuidelijk uiteinde van de Vellevest wordt gesticht een stoomgemaal, van zoodanig ver mogen, dat, bij een waterstand van 0 94 meter R P. in de Kortehaven te Schiedam, per minuut 200 M*. kan worden uitgepompt, en wel in hoofdzaak onder de navolgende bepalin gen: dat het inlaten van buitenwater, geregeld door, onder toezicht en met toestemming van D. en H.H. van Schieiand, te Schiedam tot ece maximum hoogte van 0.15 meter-f-R.P. zal plaats hebben, wanneer daartoe aan de sluis te Rotterdam, in verband met het schutten, geen gelegenheid is, en de polders geen overtollig water hebben dat het inlaten van buitenwater overigens zoo ruim mogelijk zal plaats hebben door de sluis te Rotterdam. c. dat, wanneer het water in de Schie, aan de peilschaal te Overschie, den stand van 0.15 M. -f- R.P. heeft bereikt, en de stand van het buitenwater zulks zal gedoogen, het stoomgemaal op lastgeving van D. en H.H. van S. onmiddellijk in weiking zal worden gebracht, zullende in dat geval aan de gemeerte Schiedam, zoolang het ge maal dientengevolge in weiking is, de kos ten van smeermiddelen en steenkolen, volgens bij do proefmaling vast te stellen maatstaf, door Schieiand worden betaald. d. dat de gemeente Schiedam jaarlijks eene som van f 900.aan Schieiand zal vergoe den, voor de kosten van toezicht op en de regeling van het inlaten van buitenwater, door een daarvoor aan te stellen ambtenaar. e. dat, ingeval zonder toestemming van D. en H.H. van S. buitenwater door de gemeente Schiedam mocht woiden ingelaten, telkens, voor iedere plaats waar dit geschiedt, do ir

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1