A0. 1893. Woensdag 13 September. N°, 8357. Eersle Blad. KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BuitcnlandscUe Berichten. Abonnementsprijs, par kwartaal f 1.85. Franco par post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke noramers- 0.10. ÖÜ15EA I' BOTER9TKAAT, E 2J. Advertentieprijs: van 110 Igewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,40. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam; Gelet op art. 56 der verordening op de brandweer van '18 Juni 1880; Brengen ter algemeene kennis, dat op den -8sten dezer tot onderbrandmeesters zijn be noemd: lo. aan de spuit no. 3, in de plaats van J. M. DE ROO, eervol ontslagen, W. VAN ZON Pz. en 2o. aan de spuit no. 7, in de plaats van J. KEMP, eervol ontslagen, C. L. WETSTEUN. Schiedam, den llden Sept. '1893. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. De keizer is met zijn gast, den Italiaanschen kroonprins, Zondagnamiddag te.5 uur ie Carls- ruhe aangekomen, waar ze door den Badenschen groothertog ontvangen en hartelijk begroet werden. Bij zijn rit door de prachtig versierde 'ad werd de keizer met geestdrift door de talrijk toegestroomde menigte toegejuicht. Op het marktplein door den burgemeester toegesproken, antwoordde de keizer met een woord van hartelijken dank. Des middags groot familie-diner ten paleize en 's avonds om 9 uur groote taptoe. Te Straatsburg is de keizer maar zeer kort geweest, lang genoeg evenwel om er op de toespraak des burgemeesters, die hem op het Broglieplein verwelkomde, met tamelijke uitvoerigheid te kunnen antwoorden. ïlk dank u hartelijk", zeide de keizer, voor uwe vrien delijke begroeting en de prachtige vlaggen- versiering, en zeer betreur ik het, ditmaal slechts kort in uwe wonderschoone stad te kunnen vertoeven. Ging ik te werk naar mijne liefde voor uwe stad, dan bleef ik er veel langer, want ik had altijd een bijzondere sympathie voor Straatsburg, reeds van kinds been af. Het was altijd mijn wensch, dat Straatsburg weder Duitscli zou worden. Die wensch is intusschen in vervulling getreden, al was het mij niet gegeven, daartoe mede te werken. uToen ik," dus besloot de keizer, s', an den polygoon uwe stad daar zoo versierd zag lig gen, drong zich plotseling de overtuiging bij mij op, dat de stad bij hare wedervereeni- ging met het rijk zich wèl gevoelde. Ik hoop later nog dikwijls gelegenheid te hebben hier langer tijd te verwijlen, daar ik mij onder de bevolking tehuis gevoel." Te Metz heeft de keizer Zaterdag afscheid genomen met een toespraak aan het parade diner, 't welk de manoeuvres besloot. Zijn dronk was gewijd aan het vijftiende leger korps, dat hij gelukwenschte wegens zijne voortreffelijke houding. Z. M. schreef deze uitstekende geoefendheid van het korps toe aan deszelfs aanhankelijkheid aan de oude tradition, en ook aan den invloed van eene zoo belangrijke en heerlijke garnizoensplaats als de Duitsche stad Metz. Met het korps wenschte de keizer tevens te huldigen den inspecteur daarvan, den groot hertog van Baden, wiens geboortedag het dien dag juist was. Onvermoeid in ijver om zijn plicht te vervullen, verdiende hij ten volle die hulde, hij, de Duitsche vorst, die bij de Duitsche keizer-liuldiging te Versailles het eerste Iloch! op den nieuwen keizer had uit gebracht en die steeds op zijn post werd ge vonden, waar het er op aankwam, voor het Duitsche rijk en het Duitsche vaderland in de bres te springen. BELGIË. De Moniteur van 9 dezer behelst de ko ninklijke besluiten waarbij de herziening der grondwet bekrachtigd wordt. Toen koning Leopold den oorspronkelijken tekst der herziene grondwet mot zijn hand- teekening had voorzien en naar de Archieven verzond, voegde Z. M. er een verzegeld stuk aan toe, met de bepaling dat het eerst na den dood des konings, of, mocht hij voor 1 December 1894 overlijden, eerst op dien datum geopend mag worden. Uit Bergen in Henegouwen wordt van gisteren gemeld: De mijnwerkers van de Borinage beraad slaagden gisteren en heden over een onmid dellijke werkstaking, ingeval de patroons een loonsverhooging weigerden. Waarschijnlijk zal met een ontzaglijke meerderheid tot de werk staking worden besloten. P R A S K R IJ K. Het uitvoerend comité der linkerzijde heeft een manifest openbaargemaakt, waarin de aandacht wordt gevestigd op de gevaren, uit het socialisme voortspruitende, en de nood zakelijkheid eener krachtige bestrijding van het socialisme wordt betoogd. Bij de Zondag te St. Brieuc gehouden senaats-verkiezing is de conservatieve canöi- daat gekozen tegenover den van katholiek- repubükeinsche zijde gestelde. De rechtbank te Parijs heeft geldig ver klaard het beslag ten bedrage van 18 millioen franken, door den bewindvoerder der Panama maatschappij gelegd op de goederen van den ingenieur Eiffel. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Fowler gisteren omtrent de cholera geruststellende verklarin gen kunnen geven. Te Hull had geen sterf- "geval plaats gehad en in het hospitaal te Grimsby werden slechts 4 lijders" verpleegd tot Zondagmiddernacht waren er 2 sterfge vallen bijgekomen. Tot gisteren was geen bericht van eenig ander sterfgeval ontvan gen. Fowler oordeelde den toestand te Grimsby bevredigend. De gevallen, waarvan uit andere plaatsen bericht was gegeven, schreef hij toe aan andere oorzaken. Alleen een geval te Boston leek zeer verdacht en moest waarschijnlijk aan cholera worden toegeschreven. In Ulster wordt de verwerping van home- rule door de protestantsche bevolking feeste lijk gevierd. In sommige plaatsen heeft dat tot vechtpartijen geleid. Te Armagh wilde de bevolking Zondag een beeld van Gladstone in het openbaar verbranden, maar de soldaten, die voor hunne kazerne stonden, beletten dat en joegen de betoogers met steenworpen op de vlucht. In de mijnen van Nottingham hebben tot dusver geen ongeregeldheden plaats gehad wèl in de omliggende dorpen, maar niet van dien aard, dat de hulp van troepen noodig geoordeeld wordt. In Derbyshire daarentegen wordt de toestand steeds dreigender. De kolen- prijzen blijven stijgen, waardoor een groot aantal fabrieken genoodzaakt wordt slechts halven tijd te laten werkendientengevolge lijden duizenden gezinnen gebrek. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef is Zaterdag te Boros- Sebes aangekomen om deel te nemen aan de legeroefeningen in Hongarije. Hem viel een zeer warme ontvangst ten deel. ITALIË. Het Memorial diplomatique zegt, dat de regeering pogingen doet om onderhandelingen aan te knoopen met een syndicaat van bui- tenlandsche bankiers tot het sluiten van een aanzienlijke leening, teneinde in de meest dringende behoeften te voorzien. Naar men zegt, zal deze leening 200.000.000 frs. be dragen. De regeering geeft sedert vele maan den eiken dag meer dan 20.000 fr. uit, teneinde de pasmunt in den vreemde op te koopen. SPANJE. De officieele Qaceta maakt een besluit bekend, waarbij bepaald is dat personen en goederen, uit Amsterdam en andere plaatsen van Nederland komende, naar het lazaret overgebracht worden. Vrijdag hebben te Santander ongeregeld heden plaats gehad. De oorzaak was de on tevredenheid van het volk, daar de gemeen teraad geen voldoende maatregelen had genomen, om in de behoefte aan drinkwater te voorzien. Terwijl de raad over deze zaak beraadslaagde, wierp het volk zich op het stadhuis; daarna verwoestte het het huis van den burgemeester, dat van de raadsleden en de kantoren van de waterleiding-maat schappij. Toen eindelijk de politie en de troepen opdaagden, werd de orda hersteld, zonder dat er bloed vergoten werd. Zater dagavond hadden weer opstootjes plaats. Ten gevolge daarvan zijn sommige deelen van de stad met militairen bezet en werden 11 manifestanten gearresteerd. De ministerraad heeft de prefecten te Santander en in den omtrek aangeschreven elke ongeregeldheid krachtig te onderdrukken. SEBTIE. Koning Alexander heeft Donderdag te Tapola een grooten lauwerkrans gelegd op het graf van prins Alexander Karageorgewitch, den tegenstander der dynastie van de Obre- nowitch, en daarbij de woorden gesproken »Ik wijd dezen krans aan de nagedachtenis van den man die het eerst het vaandel heeft opgevat voor de bevrijding van Servië. Moge zijne nagedachtenis steeds in eere blijven". De minister-president, dr. Dokitch, heeft zijn ontslag aan den koning aangeboden. De reden waarom hij zich aan de leiding der politieke zaken van zijn land wil onttrekken is, dat zijn gezondheid niet langer tegen die zware taak is opgewassen. AMERIKA. De vrouw van den president Cleveland is Zaterdag bevallen van een meisje. De Newyorksche dagbladen dringen erop aan, dat de Senaat spoedig een besluit in zake de Sherman-wet neme De Herald zegt, dat men de afschaffing dier wet niet moet uitstellen omdat er eenige verbetering in den handels-toestand s gekomen, want deze ver betering is juist te danken aan het algemeen geloof, dat de wet spoedig zal ingetrokken worden. De World, beschuldigt den Senaat, den tijd te verbeuzelen, terwijl het land verlamd is, evenals Nero op de viool speelde terwijl Rome brandde. Senator Voorhees had als motie voorgesteld de zittingen van den Senaat des avonds uiter lijk 11 uur te sluiten, maar in de zitting van Donderdag heeft hij die motie ingetrok ken, naar beweerd wordt op aandringen van president Cleveland, die er op gesteld is dat alle ruimte worde gelaten aan het debat. President Cleveland wenscht dat de zilver partij nog twee weken zal hebben om te discussieeren, opdat haar inzichten ten volle bekend worden bij de natie. Indien de zilvermannen daarna nog hun toevlucht nemen tot obstructionisme, zal hij er op aandringen tot stemming over te gaan. De president gelooft dat er een meerderheid van 15 tot 25 stemmen voor de afschaffingswet zal zijn. In Argentinië zijn de opstanden nog geens zins bedwongen. Die in den staat Tucuman heeft zich nu ook tot het platteland uitge breid. De gouverneur heeft in een kamp bij Cabïllo '1000 goed gewapende soldaten bij eengetrokken. De stad Tucuman iel na e 'ii

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1