A°. 1893. Donderdag 14 September. N°. 8358. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlaiidsclie Berichten. Biinieiilaiidsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nomraers- 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. B U BE AI: BOTBlllTltA AT, 2 ff. Advertentieprijs: van 110 'gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A H K tt IJ K. •Grootvorst Alexis, die thans te Parijs is, zal te Toulon Let Russisch eskader de revue laten passeeren. Te Toulon is reeds nu alles in de weer om aan de Russen een schitterende ontvangst te bereiden. Bij duizenden worden Russische en Fransche vlaggen naar de stad gevoerd en er is nagenoeg geen verêeniging of corpo- -atie die niet met de aanslaande feesten ver vuld is. De gemeenteraad houdt zich zonder ophou den bezig met de voorbereiding der feestelijk heden bij de ontvangst der Russische zeelieden. Generaal Miribe't, chef van den staf, deed Zaterdag een val van zijn paard en werd, daar hijmet de voeten in de stijgbeugels bleef hangen, een poosje voortgesleept. Volgens een ander bericht had de generaal een beroerte gekregen. Hij was Donderdag j.l. volkomen gezond van Parijs vertrokken naar zjjn buiten te Hauterive. Maandagnacht is de generaal op 62-jarigen leeftijd overleden. Alle bladen betreuren zijn dood en verkondigen zijn lof. Charles de Lesseps is in vrijheid gesteld, 1 S C II L A S Keizer "Wilhelm heeft uit Karlsbad een schrijven gericht aan den stadhouder van het Rijksland, waarin hij zijn dank betuigt voor de hartelijke ontvangst, hem van de zijde •der bevolking van Lotharingen ten deel ge vallen, welke hem overtuigd heeft dat de banden, welke haar aan het rijk hechten, steeds inniger worden. Voorts spreekt hij zijne voldoening uit dat, ondanks de moeilijkheden, waarin de landbouw verkeert en de zware lasten, welke op tal van gemeenten drukken, de troepen over het algemeen goed en vriend schappelijk zijn ontvangen. Morgennamiddag worden de keizer en de keizerin te Stuttgart verwacht. Vrijdag heeft de keizerparade plaats; Zaterdag worden groote manoeuvres gehouden's avonds van dien dag vertrekt het keizerlijk paar uit Wurtembergs hoofdstad. In de volgende maand beginnen te Berlijn de Itussïsch-Duitsche onderhandelingen over een te sluiten handelsverdrag. Van Duitsche zijde zijn daartoe aangewezen baron Thielmann, baron Lamezan en de lega- tieraad Pritsch, die daarbij zullen worden bijgestaan door een aantal deskundigen en daarenboven van reeds ingewonnen adviezen zullen gebruik maken. B E L G I Uit Bergen in Henegouwen wordt van gisteren gemeld Voor het referendum in de B linage zijn 24,000j mijnwerkers ter stemming opgeroe pen. Slechts 12000 zullen er voor werkstaking stemmen. De anderen onthouden zich. E n E 1 A 1' 1). In het Lagerhuis verklaarde de minister van binnenl. zaken Asquith dat de regeering n de werkstaking niet kan tusschen beide komen, al kenmerkt die zich ook door be treurenswaardige uitspattingen. Sir Edw. Grey verklaarde dat de Niger- compagnie alleen aansprakelijk is voor de naleving van haar charter en dat geen Brit- sche ambtenaren binnen haar gebied aanwe zig zijn. De Schotsche afgevaardigde Dalziel stelde voor, de oorlogsbegrooting met 100 p. st. te verminderen als protest tegen de benoeming van den hertog van Connaught tot bevelheb ber van het kamp Aldershot. Na bestrijding door den minister van oorlog Campbell Ban- nerman, werd dat voorstel met 153 tegen 39 stemmen verworpen. De minister van oorlog deelde mede dat de koningin het aannemen van decoraties door onderofficieren bij de vry willigers-korp- sen toestaat, mits dezen een zeker aantal dienstjaren hebben. De National Liberal Federation heeft een manifest uitgegeven, waarin zij heftig het Hoogerhuis aanvalt wegens het verwerpen van de door het Lagerhuis aangenomen Home- rule-Bill. Zij protesteert tegenj de prentensie der lords om eene ontbinding uit te lokkeu. De vraag, hoe het Huis der lords af te schaffen of te wijzigen, kan (zegt zij) voortaan eene belangrijke plaats op het liberale programma innemen. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat aan het gala-diner, ter eere van den naamdag van den keizer van Rusland, door den koning een dronk is gewijd aan het welzijn des keizers, die door eene lichte ongesteldheid verhinderd was aan den maaltijd deel te nemen. De beide afdeelingen der IJslandsche Althing (volksvertegenwoordiging) hebben het ontwerp der gewijzigde grcndwet aan genomen. Volgens dit ontwerp zal het te Kopenhagen bestaande ministerie voor IJs land worden opgeheven en de regeering van IJsland worden opgedragen aan een gouver neur met drie door hem te benoemen ministers. De gouverneur zal te Reykiavik moeten wonen en door den koning worden benoemd, aan wien hij rechtstreeks verant woordelijk zal zijn. Het ontwerp is thans den koning ter bekrachtiging aangeboden. ZWEDEN. Tot nu toe zijn in de Tweede Kamer van den Rijksdag 73 vrije handelsmannen en 63 protectionisten gekozen. In Upsala is met grooten luister de 300ste verjaardag gevierd van liet aannemen der Augsburgsche confessie als grondslagvoorde Zweedsche staatskerk. In de hoofdkerk der stad werd een godsdienstoefening gehouden. Koning Oscar vertaalde de predikatie in het Duitsch voor den vertegenwoordiger van den Duitschen keizer. NOORWEGEN. De Storthing heeft, naar men weet, het inkomen van den kroonprins aanmerkelijk verminderd. Als antwoord hierop moet de prins zijn Noorsehe hofhouding hebben afgedankt en zijn aanstaande reis door Noorwegen met enkel Zweedsch gevolg ondernemen. RUSLAND. De czaar heeft om redenen van staatkun digen aard den aanleg van een spoorweg ter verbinding van Finland met Zweden ver boden. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef gaf Maandag ter eere van den naamdag van den czaar te Boros- Sebes, waar hij ter gelegenheid der Hongaar- sche manoeuvres vertoeft, een groot gala-diner, waaraan ookjde militaire attachés van Duitsch- land, "Rusland en Italië aanzaten. Aan't slot wijdde de keizer een dronk aan de gezond heid van zijn waarden vriend den keizer van Rusland. Met den Russischen militairen attaché voerde keizer Frans Jozef een druk gesprek. Uit Buda-Pest, wordt van gisteren gemeld Uit Belenies, in het departement Arad, waar keizer Frans Jozef zich op het oogenblik bevindt, wordt eene oproerige beweging ge meld, welke door Rumeensche volksmenners zou zijn uitgelokt ter gelegenheid van den naamdag van [den czaar. Er zijn twee batal jons troepen daarheen gezonden. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld De voorhoede van den stam der Matabelen is opgerukt naar de grens van het gebied der Britsche Oostafrikaansche compagnie in Mashonaland. Verkenners zijn nabij de rivier Lundi aangekomen. De stormklok wordt ge luid op het fort Victoria, dat goed is voor bereid om een aanval der Matabelen te weer- r'aan. De Eerste Volksraad in de Transvaal heeft met 17 tegen 5 stemmen het voorstel ver worpen tot wijziging der onderwijswet in dien zin, dat in de openbare dorpsscholen twee uren per week aan de beoefening der Engelsche taal kunnen wordpn gewijd. De meeste sprekers wilden daarvan niets weten, om den Engelschen invloed niet te vergrooten en geen gevaar te scheppen voor de ver zwakking van het nationaliteitsgevoel bij het opkomend geslacht. SCHIEDAM, 13 September 1893. De 8-jarige Arie Akkerman viel gisteravond te G uur al spelende in de Buitenhaven. Ter wijl hij reeds zinkende was, is hij daaruit zonder letsel te hebben bekomen gered, met behulp van een roeiboot, door H. de Komen, wonende in de Zalmstraat. Hedennacht omstreeks halfeen werden de ingezetenen in hun eersten slaap opgeschrikt door het luiden der brandklok en het geroep van brand. Het bleek dat er brand was uitgebroken in de timmermanswerkplaats \anN. van den Bos, boven het gistpakhuis van den heer J. van Noortwijk aan de St.-Anna-Zusterstraat. Al zeer weldra gaven de slangen, geschroefd op de waterleiding, aan de voor- en achter zijde van het perceel water, waardoor het gevaar weldra geweken was, en de inmid dels aangekomen brandspuiten, op een enkele uitzondering na, niet in werking behoefden gesteld te worden. De autoriteiten waren spoedig aanwezig brandweer, politie en schutterij kweten zich. als gewoonlijk, uitstekend van hun taakde laatste rukte ongeveer twee uur in. Naar wij vernemen, is het pand, eigendom van den heer J. van Noortwijk, verzekerd bij de Tielsche brandassurantie-maatschappij, en waren ook de houtwaren en gereedschap pen van v. d. Bos verzekerd. Hedenmorgen is spelende in het Bakkers haventje gevallen de 8-jarige Marius Korpel, die daaruit in bewusteloozen toestand door zijn broeder en J. Bijtel, wonende aan den Rotterdamschen dijk, werd gered. Deze en L. van Ravens, wonende in bet Broersveld, hebben getracht de levensgeesten weer op te wekken, wat hun is gelukt. Dr. Jansen ver leende geneeskundige hulp. De plechtige opening van de vergadering der Staten-Generaal door H.M. de Koningin- Regentes zal Dinsdag den 19n dezer op de gebruikelijke wijze plaats hebben. Na de plechtige opening van de zitting der Staten-Genetaal op a.s. Dinsdag zal de Eerste Kamer des namiddags te 3Vs uur eene openbare vergadering houden. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 16 dezer niet plaats hebben. De heeren Vermeulen c. s. hebben eene nota ingezonden tot toelichting van hun amen dement op de kieswet, betrekkelijk de in voering van meervoudig stemrecht. De voor stellers volgen het stelsel van Stuart Mill, en willen een te laag peil van staatkundig oordeel en eene klassenwetgeving voorko men. Gistermiddag is in de Trevezaal te 's-Gra- venhage de conferentie voor internationaal privaatrecht geopend. Bijna alle staten (Groot- Brittannië uitgezonderd) waren vertegen woordigd. De minister Van Tienhoven wees in zijne openingsrede op de beteekenis en liet nut der conferentie.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1