A0. 1893, Zaterdag 16 September. N°. 8360. i evenenTeertigste Jaargang. r; Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bniteniandsche Berichten. i##fDS' a Binneiilandschc Berichten. H Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheeie Rijk2.50. Afzonderlijke nommers O.io. BUREAU: BOTfiRlT BAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ■S "i -'L Siv J BülISOELiO, De onderhandelingen over een handelsver drag met Rusland zijn heden te Berlijn hervat. In militaire kringen wordt verzekerd dat het plan om nieuwe forten tusschen Metz en Saarburg aan te leggen niet een uitvloeisel is van de jongste manoeuvres in het Rijksland, maar reeds sedert drie jaar bestaat, en dat de keizer zich thans door generaal Haseler slechts de noodzakelijkheid daarvan heeft laten aantoonen. Teneinde het cijfer der werkloozen in de groote nijverheidscentra zooveel mogelijk te beperken, heeft de regeerings-president te Liegnitz eene aanschrijving gericht tot de besturen van steden met meer dan 10,000 inwoners, om van overheidswege een of meer arbeidsbeurzen te stichten, waar den werk loozen kosteloos werk kan worden verschaft. Volgens antisemitische bladen en de streng conservatieve Rreuzseitg. zal de Rijksdag zich in zijn eerstvolgende zitting met het joden vraagstuk hebben bezig te houden. Van con servatieve zijde zal opnieuw een voorstel wor den ingediend om aan vreemde Israëlieten de vestiging binnen het rijk te ontzeggen, waarbij gerekend wordt op den steun der antisemieten en van het Centrum, terwijl van antisemitische zijde voorstellen te wachten zijn tot eene afdoende regeling der joden- ■quaestie. Een bittere strijd schijnt dus weer te wachten te zijn. F R A N K R IJ K. Het blijkt dat generaal de Miribel aan een® beroerte gestorven is. De eigenaars der mijnen in het noorden hebben, in een te Lens gehouden vergadering, beslist geweigerd aan de eischen der werklie den te gemoet te komen. De loonen zijn, zeggen zij, met 30 procent gestegen, in stede van verminderd te zijn, zooals beweerd wordt. De werklieden van hunne zijde worden ge waarschuwd tegen partieele werkstakingen, ■Waarbij alleen de patroons voordeel hebben. De mijnwerkers in het departement Nord schijnen besloten, ovenals de Belgen, hun 35,000 kameraden uit Pas-de-Calais te steu nen; ook uit het Loire-bekken komt een dei gelijk bericht, schoon die laatsten zekere voorwaarden bedingen voor hun medewerking. Uit Lens word', gemeld Aangezien alle kolenmijn-maatschappijen in het departement Pas-de-Calais geweigerd hebben gehoor te geven aan de ingebrachte bezwaren, geformuleerd door het Zondag j.l. gehouden congres, hebben de mijnwerkers gisteravond een nieuw congres gehouden, waarin met 81 tegen 11 stemmen besloten is over te gaan tot eene algemeene werk staking, aanvangende Maandag a.s., in het geheeie kolenbekken van Pas-de-Calais. ENGELAND, i In het Lagerhuis deelde Fowler gisteren n mede, dat te Ashbourne 14 personen waren aangetast door cholera-diarrhee, waarvan 8 stierven. Allen leefden in hetzelfde huis en dronken water van dezelfde pomp. De be richten, uit alle deeien van het rijk ontvan gen, zijn bevredigendover het geheel is er verbetering in den toestand, geen achteruit- Te Asbton-on-Lyne is éen persoon, van Cleethorpe, aan cholera ge- komende storven. Buxton deelde mede dat de conventie met de Transvaal in zake Swaziland nog niet ia geteekend. Tegenover den grooten ophef, welken de Fransche pers maakt van het aanstaand be zoek van een Russisch eskader aan Toulon, in antwoord op het bezoek van eene Fransche doot-afdeeling aan Kroonstad, is het opmer kelijk hoe voorzichtig de Engelsche pers zich uitlaat ten aanzien van het uit Berlijn in de wereld gezonden bericht, dat op hetzelfde oogenblik een gedeelte van het Britsche iskader in de Middellandsclie zee een drietal Italiaansche havens zal bezoeken. Men wil daarin eene opzettelijke tegenbetooging zien niet alleen, maar een openlijk zich aansluiten van Engeland bij het drievoudig verbond, uitgelokt door het besluit der Russische regeering, om zich eene Middellandsche-zee- vloot te scheppen, welke voor Engelands overwicht ter zee groot gevaar zou kunnen opleveren. In eene vergadering van den bond der mijnwerkers n Nottingham is besloten geen enkele loonsverlaging te aanvaarden. BÜ8IAO. De censuur heeft aan de dagbladen ver boden iets mede te deelen omtrent de ma noeuvres van het Oostenrijksche leger of aangaande de redevoeringen en heildronken van keizer Frans Jozef. Aan meer dan 200 Duitsche fabrieksop- zichters en technici in Polen,1 die geen vol doende blijken van kennis der Russische taal hebben afgelegd, is het langer verblijf daar te lande ontzegd. ITALIË. Eene officieuse nota verklaart dat de finan- cieele uitkomst van het dienstjaar 1892 93 zeer bevredigend kan genoemd worden. Niet alleen dat de ramingen der ontvangsten be reikt zijn, maar in verscheidene opzichten zijn zij zelfs overtroffen. Het deficit, dat op 16 millioen geiaamd was, is tot 14 miilioen teruggebracht. Het gerucht dat de eerste divisie van het Britsche eskader der Middellandsche zee van 11 tot 30 October achtereenvolgens eenige Italiaansche havens Catania, Tarente, Napels, Castellamare, Spezzia, Genua zou bezoeken, heeft nïj de bevolking en in de pers groote opgewondenheid teweeggebracht; ten minste aldus wordt uit Rome aan een Parijsch blad geschreven. De Italianen zoudpn niet ongaarne gelooven dat Engeland daar mede, zoo al niet toetreden tot het Drievoudig Verbond, dan toch een bewijs geven wil van sympathie aan den Middeneuropeeschen Sta tenbond. SPANJE. Uit San Sebastian wordt gemeld: Verscheidene aanvoerders der Carlisten, in de nabijheid der grens vergaderd, hebben kennis genomen van ïnstructién van den kroon-pretendent, die kalmte en onthouding aanraadt. Deze inetructiën hebben groote teleurstelling veroorzaakt. De onverzoenlijke Carlisten willen des ondanks gebruik maken van de fueristische beweging. Het Russisch eskader wordt 1 October te Cadix verwacht. Er zullen feesten worden georganiseerd. A M E R I K A. Uit Washington wordt van gisteren gemeld De regeering heeft van haren, vertegen woordiger te Rio de Janeiro een telegram ontvangen, dat de Braziliaansche regeering de censuur op de telegrammen opgeheven en de lijnen voor het internationaal verkeer heropend heeft. Een nader telegram meldt dat de schepen der opstandelingen gisterochtend omstreeks 41 uur de forten aan den ingang der baai gebombardeerd hebben. Ook bombardeerden zij het arsenaal, hetwelk in het midden der stad gelegen is. Eene vrouw verloor dienten gevolge het leven. De verzending van handelstelegrammen is opnieuw verboden. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Het gerucht loopt dat de opstandelingen in Brazilië de hoofdstad Rio de Janeiro bom bardeeren. Peixoto is meester van de telegra- phische verbindingen. Hat eskader heeft Gam- boa gebombardeerd en de kanonneerboot Alagoa genomen. De bureaux der kabel-maat schappijen zijn verlaten, wegens brand, ont staan in het arsenaal. Het bombardeeren der forten aan de baai is zonder uitwerking ge bleven. Het pantserschip Bahiadat op weg was naar Paraguay, heeft bevel gekregen naar Montevideo terug te keeren. De kanonneer boot Tiradentes is voor Montevideo voor anker gelegd, in verband met eenen mogelijken aan val van het transportschip Itaoca, hetwelk in de handen der opstandelingen geraakt is. Aan Daily News wordt uit Rio Janeiro van 13 dezer gemeld, dat de vreemde sche pen in die haven bevel hebben ontvangen zich buiten de vuurlijn der schepen van de opstandelingen te begeven. Da aanval op de forten in de baai begon te 9 uur. Het grootste fort in de haven heeft de zijde der opstandelingen gekozen. Het bombardement der stad zou te 11 uur aanvangen. Alle zaken staan stil. Er loopen zeer verontrus tende geruchten. In Peru is eene ministerieele crisis ont staan. De pers gispt de werkeloosheid van het Congres. Morgen wordt weer eetr tot dusver aan Indianen voorbehouden landstreek in Noord- Amerika, bekend als de ïCherokeesche strook", voor kolonisten opengesteld. Nu reeds zijn ruim honderd duizend mannen en vrouwen aan de grenzen gelegerd, om zich van de begeerlijkste stukken meester te maken. Onder hen zijn dertig vrouwen, welke op rijwielen het in vlugheid van de ruiters hopen te winnen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. ümbilién-kolen. Aan de Kamer is een wetsontwerp ingediend tot bekrachtiging van de ordonnantie van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indié van 25 Juni 1883, waarbij, onder nadere bekrachtiging bij de wet, art. 15 der comptabiliteitswet buiten werking is gesteld ten aanzien van bet product van de exploitatie van de Ombilién-velden, en onderhandsrhe ver koop daarvan onder bepaalde voorwaarden is toegelaten. SCHIEDAM, 15 September 1893. Toen de 5-jarige J. Spreksel gisteravond een tol uit de Zjjlstraatsloot wilde halen, geraakte hij te water. Zijn 7-jarig broertje sprong hem dadelijk na en had het geluk hem op 't droge te brengen, zoodat hij er met den schrik en een nat pak atkwam. Ook de maand Augustus is voor de schat kist niet voordeelig geweest, blijkens het gisteren verschenen overzicht van de op brengst der middelen. Eene ontvangst van f 1,615,000 minder dan in de maand Augus tus 1892 is zeker geen beuzeling, maar bij zulk een groot verschil is de eerste blik ge richt op de indirecte belastingen, en wel spe ciaal naar het recht van successie en over gang. Men weet dat dit een van de middelen is, dat aan de grootste schommelingen bloot staat. Het bleef nu f 1,227,000 ten achter bij de maand Augustus van A°. P'J., en is trouwens het gansche jaar schraal geweest, want over de acht verloopen maanden bracht het f 848,000 minder op dan de raming en f3,060,000 minder dan in hetzelfde tijds verloop van 1892. De grondbelasting, het personeel en de patenten te zamen genomen over de maand Augustus waren vrijwel gelijk aan dezelfde maand van verleden jaar, thans f5000 meer, terwijl de vermogensbelasting ook wat meer gaat inkomen, n.l. ruim f 71,000, wat echter nog slechts 7io 13 van de raming voor een maand. De rechten op den invoer bleven f4000 ten achter. Bij de accijnzen zijn weder groo- ter verschillen op te teekenen. Zoo bracht de suiker f380,000, de bieren en az'ynen f15,000 en het geslacht f15,000 meer op dan in Augustus '92, maar daarentegen het gedistilleerd f175,000, de wijn f 3000 en het zout f273,000 minder, welk laatste cijfer echter zijn natuurlijke oorzaak vindt in de verlaagde heffing, evenals dit het geval is bij de registratierechten, die f 222,000, en de hypotheekrechten, dis f45,000 ten achteren bleven bij Augustus van verleden jaar. De zegelrechten zijn daarentegen f 10,000 hooger. Van de middelen die verder nog op de lijst voorkomen is er slechts éen lager, n.l. de domeinen f 39,000; terwijl vooruit zQn de posterijen f6000, de telegraaf f6000, de staatsloterij f17,000, de akten jacht en visscherij f3000 en de loodsgelden f 18,000. Het totaal der ontvangsten over de eerste 8 maanden dezes jaars bedraagt f69,760,583.57 tegen f75,145,746.10 in hetzelfde tijdsver loop van bet vorig jaar en eene raming van f 76,888,686.16. De laatste vier maanden des jaars hebben dus nog heel wat in te halen. De heer R. Ssriuino, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Tra- pani, is in die hoedanigheid door de Italiaan sche regeering erkend. Stct Ingevolge koninklijke machtiging is de heer A. B. de Meijer erkend en toegelaten als vice-consul van Denemarken te Ter- neuzen. (Stct.) Door H. M. de Koningin-Regentes zijn dezer dagen aan 4 hulpbehoevende huisgezinnen te Nijmegen gratificatiën verleend tot een gezamenlijk bedrag van f130. De schrijver der Haagsche kroniek in de N. Or. Ct. schrijft omtrent de aanhangige kieswet: Naarmate het tijdstip nadert voor de hervatting der parlementaire werkzaamheden, vindt de overtuiging dieper ingang, dat het met de herziening van het kiesrecht wel zal gaan. Men verwacht schier algemeen, dat, hcezeer de minister Tak zich stellig zal verklaren tegen de ingrijpende amendementen, gelijk ze thans zijn geformuleerd, er uit den

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1