Raaöscofflmssie voor de WatewracMi Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. RAPPORT smeltkroes van 't debat een formule zal voort komen, die regeering en meerderheid be vredigt. En geschiedt dit, dan zal het Kabinet- Van Tienhoven vooreerst de groote tafel nog wel niet verlaten. Vóór de uitvoering van 't nieuwe kiesrecht kan dan nog heel wat gedaan worden en misschien na die invoering nog meer. Als er zooveel is voor bereid, ook op 't gebied van sociale wetgeving, belastingwezen, defensie en rechtspraak, als zich laat aanzien dat by 't optreden eener nieuwe Kamer het geval zal zijn, dan is het nog zeer twijfelachtig of het Nederlandsche volk een spaak in het wiel zal gaan steken. Maar we kunnen dit rustig afwachten." Ook deze correspondent maakt melding van het gerucht, dat de secretaris-generaal van koloniën jhr. mr. Van der "Wyck zijne betrekking zou neerleggen. Volgens hem is die aftreding, wegens het benoemen van zijn broeder tot gouverneur-generaal, wel door den heer Van der Wyck aan de regeering in overweging gegeven, maar dat de regee ring daarop een antwoord in dien zin zou hebben gegeven, was den correspondent niet gebleken. Blijkens de Rotterdamsche gemeentebegroo- ting bedraagt de bevolking aldaar 222,233 zielen. Het eindcijfer der begrooting is f 6,205,126.52Vsde opbrengst der belas tingen en heffingen f3,513,499.26, waaronder inkomstenbelasting f 964,000, berekend tegen 3.5 pCt.terwyl thans 3.4 wordt geheven. In het algemeen overzicht toonen burg. en weth. aan dat de eerste begrootingspost van ontvangsten wegens vroegere diensten f40,000 lager is dan het vorige jaar en ook 4/3 der 10 buitengewone opcenten op het personeel vervallen is, vertegenwoordigende f22,000. Aan de andere zijde vorderen rente en af lossing f 1-12,S95 en lager onderwijs f 78,608.40 meer. Hiervoor alleen is reeds dus f 250,000 meer noodig. By vooruitgang in de opbrengsten der ver schillende heffingen, hopen burg. en weth. zonder noemenswaardige verhooging van de inkomstenbelasting dit cijfer te bereiken. Behalve dat echter, sluit de begrooting nog met een tekort van f40.000, hetgeen burg. en weth. willen dekken door heffing van 90 in plaats van 80 opcenten op de personeele belasting. Bij den gemeeuleraad van 's-Gravenhage is door drie leden een voorstel ingediend om een pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren te subsidieeren. Tan den pleiziertrein,die Woensdag van Den Haag, Haarlem en tussehenliggende stations liep naar Alkmaar en Helder, werd door circa -1200 peisonen gebruik gemaakt. Met eenen pleiziertrein van Haag naar Arnhem en Nijmegen vertrokken ruim 200 reizigers. De werklieden van *s rijks werf te Amster dam, die met 1 October zullen worden ont slagen, hebben een verzoekschrift gericht tot den minister om tot 1 Januari lb9*« wetk- zaam te mogen blyven. L. B., huisviouw van J. v. H., in een zeer afaelefen deel der gemeente Boven-Hardins- veld, Ts reeds verscheidene jaren lijdende aan aanvallen van verstandsverbijstering, echter niet van dien aard, dat men het noodig oor deelde haar in een gesticht op te sluiten. Aan de buren was het echter niet onbekend, dat haar kinderen aan vreeselijke mishandelingen blootstonden. Na eerst -Vrijdagmorgen haar 3-iang zoontje met een veger geslagen te hebben, trapte zij het kind ^middags zoo danig, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. Bii het daarop ingesteld onderzoek door den burgemeester, was de schuldige zeer kalm. Daar zij in hoogst zwnngeren toestand ver keert, is zij nog niet vervoerd. De man, vis- scher van beroep, was afwezig. Eene sloep van Hr. Ms. rnmschip Schor- Pioen, waarmede officieren en mindere sche pelingen van het ter reetje liggende schip naar den wal werden overgebracht, is Woens dagmiddag vóór de haven teNieuwediep door de postsUiomboot Ada van Holland over- stoomd. Alle opvarenden geraakten te water doch werden gelukkig door in de nabijheid zijnde sloepen van andeie oorlogsschepen, gered. Naar wy vernemen, verkeert geen hunner in levensgevaar. MorgemZateidag)avond zal te Leeuwarden, vanwege acht verschillende democratische vereenigingen, eene groote protest-meeting ■worden gehouden tegen de houding van som mige Kamerleden bij de behandeling der kies wet-Tak. Als spreker» zullen optreden P. Nolting, lid van den gemeenteraad van Am sterdam, mej. G. C. Stellingwerf-Jentinck, van Leeuwarden, en L. M. Hermans, van Amsterdam. Maandagavond had met de tram, die te 8 uur van Gorredyk naar Heerenveen vertrekt, tusschen eerstgenoemde plaats en Langezwaag een ernstig ongeval plaats. Een koe lag dwars over de rails, wat door de duisternis niet gezien werd. Eensklaps kreeg de tram een lievigen schok. De locomotief sloeg van den weg af, geheel onderstboven in de sloot, terwijl de tweede waggon, waarin zich (ge lukkig in het achterste gedeelte) de post bevond, voor een deel verbrijzeld werd. Een wonder mag het worden genoemd, dat er geen enkel menschenleven te betreuren valt. De machinist, die haastig van de machine sprong, was alleen licht in het gelaat gewond. De koe, de eenige bezitting van een armen dag- looner, was natuurlijk dood. Te Drachtster-Compagnie (Fr.) smeet een varken een bijenkorf omver. Het dier werd door de vertoornde bijen zoodanig gestoken, dat het gedood moest worden. De vrouw des huizes moest het mede ontgelden en lijdt hevige pijn aan haar oog; ook een jongen werd erg gestoken. Een buurman sprong in het water om zich van het lastige volkje te ontdoen. De spoorwegbeambte Smit, bezig zijnde voor het station te Meppel de rijtuigen van een trein te koppelen, raakte, doordat deze in beweging kwam, daaronder, zoodat de geheele trein met locomotief over hem heenging. Hij had de tegenwoordigheid van geest zich onmiddellijk plat tusschen de rails .te werpen, waardoor hij er heelhuids afkwam. De firma Gebr. Stork Co., te^ Hengelo, heeft bij gelegenheid van de viering van haar 25-jarig bestaan aan de «Vereeniging tot bevordering der belangen van het personeel verbonden aan de machinefabriek een schen king gegeven van een stuk grond ter grootte van ciica 7000 M5 en een kapitaal van f 20,000. Op het aangeboden stuk grond zal dan die vereeniging een gebouw doen plaatsen, dat strekken zal tot openen van gelegen heden voor nuttige bezigheden en voor ge paste ontspanning. De schenkster verplicht zich gedurende een nader te bepalen aantal jaren aan het bestuur rente en aflossing te garandeeren over het door de vereeniging te storten kapi taal. De firma verplicht zich tevens een zoo danige jaarlijksche huur te betalen voor de bij lmar in gebruik zijnde lokalen, dat hier mede de exploitatie-kosten van het «Ver- eenigingsgebouw" zullen worden gedekt. Het gebouw zal in hoofdzaak bevatten: a. Teekenschool. 5. Eetzaal, tevens ver gaderzaal, (teekenzaal en vergaderzaal te zamen kunnen éen groote zaal vormen met tooaeel, die ruimte bevat voor 800 a 1000 personen). c. Kookschool tevens gaar keuken. d. Bewaarschool. e. Inrichting voor het verrichten van allerlei liefhebberij- oefeningen en wat tot het vak behoort of er aan verwant is. f. Leeszaal. g- Biblio theek. h. Twee vergaderzaaltjes. i. Café met biljarten en groote veranda. De teekeningen zijn van de hand des heeren B. H. Posthumus Meijjes, architect te Amsterdam. Te Rotterdam zijn in de verloopen 24 uren geen lijders aan cholera asiatica aangegeven. Een der nog in behandeling gebleven lijders is overleden, nu blyven nog 12 lijders in behandeling. Te Rotterdam doen zich op drie plaatsen gevallen van pokken voor. Ook te Hillesluis zijn weder twee gevallen van pokken met doodelijken afloop voorge komen. Bij Durgerdum heeft zich een geval met spoedigen "doodelijken afloop voorgedaan bij schipper P. Smit, met zijn vaartuig Anna komende van Rotterdam. De man was Maan dagavond ongesteld geworden en overleed reeds den volgenden morgen. Te Bieda hebben zich drie gevallen van Aziatische cholera voorgedaan. Te Oudshoorn a/d. Rijn is Woensdag op nieuw een cholera-geval voorgekomen, en wel bij een 40-jarige vrouw, op de grens tus schen die gemeente enWoubrugge. De aan getaste overleed nog denzelfden dag. Er is thans nog éen lijder in behandeling. Delft. De heer J.Ph. Dodenhuis, stations chef der H. IJ. S. M. alhier, die heden als zoodanig naar Schiedam wordt overgeplaatst, mocht vóór zijn vertrek nog een treffend blijk van sympathie ontvangen. Bij monde van den chef van het vrachtgoederen-bureau, den heer J. Koning, werden hem een drietal fraaie geschenken aangeboden, met een album waarin de namen der gevers, leden van het kantoor- en dienstpersoneel. Diep geroerd aanvaardde de vertrekkende chef dit voor hem zoo aangename aandenken. 's-Gravenhage. De conferentie voor internationaal privaatrecht heeft Woensdag eene algemeene vergadering gehouden tot vaststelling van de orde-werkzaamheden. Daarna heeft zy zich verdeeld in vier sectiën, welke terstond haren arbeid hebben begonnen. Ook de heer mr. Breukelman, commies van staat, is tot secretaris benoemd. Arnhem. De Koningin-Regentes kwam gistermiddag te 2.40 per spoortrein alhier aan om een bezoek te brengen aan de tentoon stelling van schilderijen en aan het diakones- senhuis alhier, en vertrok per trein van 5.15 naar het Loo. Nicolaas Beets, die Woensdag 13 Sep tember zijn negenenzeventigsten verjaar dag mocht vieren, ontving bij die gelegenheid het manuscript der complete Hoogduitsche vertaling van Hildebrands «Camera Obscura dat hem door mevrouw Lina Schneider ter herinnering werd overhandigd. De Times verneemt uit Aiexandrié dat onder de Egyptische troepen en het sanitaire personeel te El Tor en te Rasmallap de cholera uitge broken is. Te El Tor bevinden zich 3000 pel grims in goede gezondheid, doch de kampementen zijn besmet. Het sedert 15 Juli daarin opgenomen aantal bedroeg 30.000. In Amerika zijn thans 7 protestantscbe kerken voor Chineezen, 5 in Cahforme en 2 in Oregon, behoorende tot de Presbyterianen en tot de Methodisten. Over het geheel zijn onder de Chineezen meer bekeeihngen dan onder de andere lieidensche emigranten. VAN DE T E SCHlED&n. »Na mij plaatselijk van den toestand te heb- jben op de hoogte gebracht, voorgelicht door- neen lid der commissie, heb ik mij mondeling «gewend tot den dijkgraaf van Schieland, ten- seinde te 'vernemen, welke de bezwaren zijn «van het hoogheemraadschap tegen de inwilliging «van een der beide vragen. „Mij is daarop te kennen gegeven, dat het „inlaten van buitenwater, vroeger wel toegelaten, „in hooge mate de vervuiling veroorzaakte van «Schielands boezem, terwijl uitlating in ruimer „mate eene belangrijke hoeveelheid Schiewater «zoude eischen en dus verlaging van den boezem „deed vreezen. Ware het, zoo werd mij mede- «gedeald, dat de gemeente Schiedam, welke «reeds sedert 1857 plannen tot verbetering be- sraamde en laatstelijk in 1890 het bestek deed «vervaardigen eener keersluis op de Schie, van «eenig ernstig voornemen deed blijken, b.v. door «een begin van uitvoering, om iets ten goede tot «stand te brengen, dan zoude men eerder geneigd «zijn iets ten gerieve van de gemeente Schiedam «toe te geven. «Daar met het oog op de beerschende ziekte «er thans urgentie bestaat om ter verbetering «iets te doen, heb ik in overweging gegeven om «bij tijdelijke vergunning, onder door het hoog- heemraadschap te bepalen voorwaaiden, op seenigszins andere wijze eene spuiing van de «Noordvestgracht toe te staan. Ik vermeen, dat «dit zal kunnen geschieden op eene wijze, waar- «van noch noemenswaardige vervuiling, noch «verlaging van Schielands boezem zai behoeven «het gevolg te zijn. «Naar ik vermeen te mogen verwachten, zai «daartegen van de zijde van Schieland geen ba szwaar worden gemaakt, wanneer daarop door den «waarnemend inspecteur van het geneeskundig «staatstoezicht op advies van UHEG. einstig «wordt aangedrongen. «De spuiing zou als volgt kunnen plaats vin- «denEene rechtstreeksche afsluitbare verbinding «worde tot stand gebracht tusschen de Nieuwe- «haven en het bestaande riool, dat de Kortehaven «met de Vellevestgracht verbindt, welk riool «liefst na voorafgaande verwijding ook aan de «Kortehaven afsluitbaar wordt gemaakt. «Nu wordt de Kortehaven afgesloten van de «Nieuwehaven en het vloed water, dat deze heeft «opgezet, door de nieuwe verbinding gevoerd in «de Velievest en Noordvestgracht en worden «daardoor ook deze grachten gevuld. Maar «gelijktijdig worden de rinketten der groote sluis «geopend, waardoor het vuile water gelegenheid «heeft door het in de kom der gemeente loopende «gedeelte der Schie af te loopen op de Lange- «haven, waarin het water door de schutsluis «op de hoogte van het vorig laagwater-tij is «gehouden. Aldus wordt dat water tijdens eb op «de Nieuwe Maas geloosd. Men sluit de nieuwe «verbinding met het riool af, zoodra het vloed- «water in de Nieuwehaven bijv. tot op 0.25 «M na in de Vellevestgracht is afgeloopen en «sluit dan gelijktijdig de rinketten der groote «sluis. «Nu opent men de verbinding van de Nieuwe- ba ven met de Kortehaven en gebruikt aldus «de overblijvende hoeveelheid vloedwater, hoog «bijv. 0.25 M, tot naspuimg van de bij de vorige «bewerking vervuilde L&ngehaven en Buitenhaven. «Door met oordeel bet inlaten en uitlaten «uit de rinketten te regelen, behoeft de stand «van het Schiewater langs den 's-Grave- landschen polder niet van hoogte te veranderen. «Er is geen enkele reden, waarom het vuile «water noordwaarts zoude vloeien, daar het «verval naar de groote sluis toe gericht is. «Blijkt het bij de uitvoering, dat klachten «rijzen omtrent de vervuiling, van de bewoners «langs de Lange- en Buitenhaven, dan kan men «b.v. de voorgestelde wijze van spuiing om den «anderen dag doen. Zeker is het, dat op die «wijze de geheel van spuiing verstoken grachten «op den duur gereinigd zullen worden, al is het «dat die verbetering niet in éen dag kan plaats «vinden. «Men heeft het ten overvloede in handen, om, «wanneer er bezwaar wordt gevonden, die wa- «terstanden zóo te regelen, dat Schielands boe- «zem niet constant bleef, de rinketten der groote «sluis direct te sluiten en bet ingelaten water «van de Noordvestgracht door het bestaande «riool weder eerst op de Kortehaven af te laten «en daarna te spuien. «De duur van het inlaten van vloedwater in «de Vellevestgracht en de behandeling der slui- szen in vei band met de scheepvaart evenals de «hoeveelheid vloedwater, die gereserveerd zal «moeten worden door de naspuiing van Korte- «haven, Lange- en Buitenhaven, zoomede de «contröle op de werkwijze van de zijde van «Schieland, zijn détails, waarvan de regeling «veilig kan overgelaten worden aan decommis- «sie uit den gemeenteraad in overleg met het «bestuur dan na Schieland. «Het komt mij voor, dat door het bovenstaande «in ieder geval de mogelijkheid is aangetoond, «om op vrij eenvoudige wijze verbetering tot «stand te brengen." De Ingenieur, H. F. Beijerman,. 1 Voor eensluidend afschrift, j Behoort bij den brief dd.14 Octobe, 1892, n°. 1647. De Hoofdingenieur van den Water staat in het 10e district, Van Ittersüm. Aan den Heer Hoofdmgenieur in hel 10e district. Het ging vergezeld van een schrijven van den', heer hoofdingenieur Van Iltersum, luidende als1 volgt s-Gravenhageden 14den October 4.892,' «Omtrent het vraagstuk der waterverversching «te Schiedam ontving ik een bericht met een «voorstel van den arrondissements-ingenieur «Beijerman alhier, d.d. 7 October j.l. N°. 1624, «welk schrijven ik de eer heb in afschrift hieibij «over te leggen. «De ingenieur toont daarin aan, dat Schiedam «zeer wel en met geringe kosten tijdelijk te «helpen is. «Zeer vermoedelijk zal bovendien Schielands «bestuur zijne onmisbare medewerking niet ont-1 «zeggen, wanneer het slechts de overtuiging «erlangt, dat het .Schiedam werkelijk ernst is; «om verbetering aan te brengen en een tijdelijke «maatregel niet van blijvenden aaid dreigt te_ «worden. De Hoofdingenieur van den Water staat in heliOe district Van Ittersüm. f Aan dan Heer Waarnd. Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht Dr. Ruijsch te. 's-Gravenhage, (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2