si 1893. Zondag 17 en Maandag 18 September. N°. 8361 Eerste Blad JU tl 1 ZeTenenyeertigst© Jaargang. ff n Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Pinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Schiedam, 16 September 1893. "We onthielden ons tot heden van beschou wingen over de omzetting onzer gemeentelijke regeering, zooals die den vijfden van deze maand haar beslag kreeg, en we hadden daarvoor goede redenen. Gebeurtenissen als de vervanging van al de wethouders eener gemeente, vooral als die zijn mannen, achtens waardig en bekwaam, laten nimmer na de gemoederen in heftige beweging te brengen; hartstochten worden opgewekt, en voor een kalme beoordeeling der feiten heeft men in den eersten tijd geen hoofd. Daarom hebben wij niet toegegeven aan verzoeken, aan drang zelfs, om reeds vroeger het gebeurde te behandelen. Wil men nu spreken van mosterd na den maaltijd, ons wel; men bedenke echter, dat die mosterd by een volgenden maaltijd zijn uitwerking niet zal missen. De gebeurtenis dan, de verkiezing van een nieuw dagelijksch bestuur onzer gemeente, is eigenlijk niet anders geweest dan een con- stitutioneale daad, en behoeft niemand te hebben verrast, die den loop der zaken in ons gemeentebestuur gedurende de laatste jaren met aandacht heeft gevolgd. Gelijk overal elders, zijn onder de liberale party twee stroo mingen ontstaan, die men een conservatieve en een vooruitstrevende zou kunnen noemen. Met allen eerbied voor de leden van onzen ge meenteraad, zyn we echter zoo vrij de woorden conservatief en vooruitstrevend als kunstter men te beschouwen, zooals men bijvoorbeeld de woorden subjectief en objectief gewoon is te bezigen. We willen zeggen: onder de vaan der vooruitstrevenden streden mede echte conservatievenen aan dezer laatsten zijde stonden mannen van echt liberale be ginselen. Maar genoeg, personen, die op krachtige hervormingen aandrongen, ontbra ken niet. De oppositie in den raad, de Handelingen van den gemeenteraad kunnen er van getuigen, nam langzamerhand in sterkte toe, en ze had het geluk enkele krachtige leden te verkrijgen, die haar wisten te leiden en op wier initiatief eenige belang rijke hervormingen tot stand kwamen. Daar door werd ontegenzeggelijk het prestige der oppositie verhoogd. Zij liet het aan herhaalde en scherpe critiek op de regeering niet ontbre ken ten slotte ging verloren, wat toch in elke parlementaire regeering allereerst noodigis: overtrouwen in het bestuur". Men moge het willen verbloemen of niethet feit bestond, dat er gebrek was aan homogeniteit tusschen den raad en het dagelijksch bestuur der gemeente. De laatste raadsverkiezingen waren voor de oppositie niet ongunstig uitgevallen, en ze had daarop den moed, de consequentie harer handelingen te aanvaarden door te beproeven, /haar leidsrs^aan het hoofd der regeering te plaatsen. Dit gelukte, hoewel met een kleine meerderheid, zelfs het lot moest bij éen keuze dienst doen, maar het doel werd toch bereikt. Dat de oude regeering zonder een enkel woord van opheldering van de zyde der oppositie werd gedefungeerd, heeft velen, en terecht, pynlyk aangedaan. De oppositie had moeten begrijpen, dat wat haar overduidelijk scheen, tot het groote publiek, dat de raads- verslagen niet leest, niet was doorgedrongen, en dat dus een korte uiteenzetting van den toestand voor dat publiek eigenlijk een ge biedende plicht was, Thans schijnt in den waren zin la mort sans phrase op drie achtens waardige mannen toegepast. Vervolgens moet het verwondering baren, dat by de keuze van personen, die immers vooruitstrevend en hervormingsgezind moesten zijn een element werd gepasseerd, waar aan wij zoo vry zijn die qualiteiten in de allereerste plaats toe te kennen. De gedachte een ministerie-Thorbecke zonder Thorbecke, konden wy ten minste niet onderdrukken. Doch hoe dit zijer behoort moed toe, de regeering te aanvaarden in een kwijnende stad met treurige financiën. Want de volle verantwoordelijkheid voor het al of niet ver beteren van den beklagenswaardigen toestand rust nu op de vroegere oppositie, speciaal op haar leiders; natuurlijk voor zoover die toestand door een gemeentebestuur Jcan worden verbeterd. In het belang der gemeente hopen wij, dat de moed dier leiders zal blijken geen overmoed te zijn geweest. Veel, zeer veel valt er in onze gemeente nog te verbeteren; handel en nijverheid, onderwijs, sociale en hygiënische toestanden roepen om hervorming. Raadsleden en ambte naren hebben hier een zware taak te ver vullen. Dat de bewustheid hiervan steeds levendiger worde, en onbezweken y'ver en eerlijke toewijding aan de belangen der ge meente getuigenis geven van den ernst van allen, die geroepen zijn, in welken raDgdan ook, de gemeente te dienen. Wat wy hopen, liever wat wij verwachten, is 'it de overwinnaars met bescheidenheid en edelmoedigheid zullen optreden, maar tevens, dat zij, die overwonnen zyn hun mede werking aan het algemeen belang niet zullen weigeren. Niemand, van welken stand, van welk godsdienstig of van welk politiek geloof, oal- houde zijn krachten aan het gemeenebest. Zonder deze samenwerking schijnt ons de toe komst van Schiedam zeer donker; want al gelooven wy aan de bekwaamheid, aan den ijver, aan den goeden wil van het nieuwe dagelijksch bestuur, het veranderen vaneen kwijnende in een welvarende stad eischt meer talenten dan waarover een drietal per sonen gewoon! yk beschikt. Binneiilandsclie Berichten. SCHIEDAM, 16 September 1893. Vergadering van den taad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 19n September 1893, des namiddags ten kwartier voor 2 uren. Te behandelen onderwerpen: Ingekomen stukken. Benoemen van twee ambtenaren van den burgerlijken stand een hd in de commissie van fabricage; een lid in de commissie van toezicht op het middelb. onderwijs; onderwijzend personeel van de openbare herhalingsschool voor meisjes: een directeur der algemeene begraafplaats. Beraadslagen over De rekening der gemeente over 1892, De rekening over 1892 en begrooting voor 1894 der dd. schutterij. De missive van de Gedep. Staten dezer pro vincie, houdende bemerkingen op de hun in afschrift gezonden ^Verordening op de open bare reinheid en gezondheid"; met rapport dar p der commissie voor de plaatsel. straf verordeningen. Het rapport der commissie van toezicht op het lager onderwijs omtrent het haar opge dragen onderzoek naar de inrichting enz. van de openbaie school met uitgebreid leer plan voor jongens. De missive dierzelfde commissie met ont- werp-plan voor een op le richten cursus in moderne talen enz. Het nader adres van mej. A. M. Noletom restitutie van betaalde pi. dir. belast, over 1893. Voortzetting der behandeling van de ont- werp-strafverordening op de openbare reinheid- En verdere voorstellen en mededeelingen. Voor de vergadering van de Tweede Kamer op a.s. Dinsdag ten 3 ure is aan de orde ge steld: opmaking der nominatie voor het voor zitterschap en trekking der afdeelingen. De Eerste Kamer zal Woensdag in de sectiën bijeenkomen tot onderzoek van het adres van antwoord op de Troonrede en van de aanhangige wetsontwerpen betreffende handels- en fabrieksmerkenwijziging hoofd stuk V der staatsbegrootingspoorweg- Malang—Blitarverhooging Indische begroo ting pensioenregeling der oude weduwen en de onteigening voor Utrecht. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, voor den tijd van zeven dagen, ingaande op gisteren, 15 dezer, den lichten rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Z. H. prins Wilhelm van Slees wijk-Ilolstein-Sonderburg-Glucksburg. Deze rouw wordt gelijktijdig gedragen met dien voor de gravin Van Stolberg—Stolberg. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a.s. niet plaats hebben. Bij het bezoek aan het diakonessenhuis te Arnhem heeft H, M. aan elk der zieken eene bloem geschonken, wat natuurlyk ten hoogste gewaardeerd werd. Naar wij vernemen, zijn betrokken ge meentebesturen uitgenoodigd, na daaromtrent de Kamers van koophandel en fabrieken te hebben gehoord, hun gevoelen mede te dee- len aangaande eene nieuwe regeling van de kiesbevoegdheid voor die Kamers, in ver band met eene eventueele invoering der belasting op bedryfs- en andere inkomsten en daarbij gepaard gaande intrekking der pa tentwet. 'ArnhQt Een groot aantal oud-strijders, versierd met het Metalen Kruis, de Citadel-medaille en eenigen met het Kruis voor Moed, Beleid en Trouw, bevond zich Dinsdagmorgen aan het station te Tilburg en trok m rytuigen naar liet hotel De Gouden Zwaan. De optocht werd geopend door de gardes d'honneur (te paard), welk korps bestaat uit de aanzienlijkste jongelieden uit Tilburg; daarop volgde het muziekkorps der dienst doende schutterij en een compagnie schutters, onder commando van kapitein Van Roessel. Het geheel werd gesloten door de brigade marechaussee, eveneens te paard. Bij het monument voor Koning Willem II aangekomen, verlieten de oud-strijders hun rijtuigen en schaarden zich om het monu ment. De voorzitter van den Provincialen Bond, de heer J. N. de Winter, van 's-Bosch, sprak zijn oude krijgskameraden hartelijk toe, waar na de ceremoniemeester van den Bond, de heer A. A. Vorsterman van Oijen, uit Ooster- wijk, de toespraak hield. Daarna werd het woord gevoerd door den heer Mutsaers, lid der Tweede Kamer, en door den burgemeester van 's-Hertogenbosch, die hun dank betuigden aan den feestredenaar. In dezelfde orde als men gekomen was, begaf de stoet zich nu naar het hotel, waar een déjeuner gereedstond en later de feest maaltijd gehouden werd. Onder de aanwezigen bevonden zich vele autoriteiten van stad en provincie. Het feest, dat als laatste bijeenkomst van de oud-stryders beschouwd dient te worden, is volkomen geslaagd. (Utr. DU.) In de navolgende gemeenten des ryks bestaan geen inrichtingen, waar kiachtens vergunning sterke drank in bet klein wordt verkocht: Schiebroek, Katwoude, Hemmen, Overslag, en de gemeenten Ittervoort en Bijckholt in de provincie Limburg. De voorstelling gisteravond in den circus aan de Zomerhofstraat gegeven, ten behoeve der 3 kinderen van den hij de ramp op de Rotte verdronken politie-agent J. P. Kooistra, bracht ongeveer f130 op. (IV. B. Ct.) Sedert eenige dagen wordt te Rotterdam vermist een minderjarige dochter van een be woonster van den Noordsingel aldaar. Het is gebleken, dat dit meisje is ontvoerd door een gehuwd man, in de Ammanstraat daar wo nende. Hij is door de politie opgespoord. "Van het meisje is tot nog toe niets naders bekend geworden; de z.g. ontvoerder zegt haar ver- blyf niet te weten. In verband met de geheimzinnige ver dwijning van twee vrouwen en de onlangs vermelde gevangenneming van den gelegen heidsdichter en houtschilder De Jong, zich noemende dr. De Jong, werd gisteren in de omstreken van Bussum door de politie een onderzoek ingesteld. De Jong meet namelijk indertijd uit Bussum zijn teruggekeerd met een pak bij zich, dat, naar het uiterlijk te oordeelen, wel kleederen kon bevatten. Die onderstelling werd te aannemelyker, toen een inspecteur van politie bij eenige vrouwen \an verdachte zeden kleedingstukken vond, die volgens het tfSL v/4 K'._ i J*" Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per post, door hat geheele Rijk Afzonderlijke nommers /_1.S5. - 2.50, - 0.10. BCBEAD: BOTKBÏXBAAT, E 3*. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1