BaaiscniÉsie voor Ie IatemmncMni ~T*ER TELËgiTTar" "rapport" Binnenlandsehe Berichten. Gemengde Berichten. i geen gewag maken van een ultimatum of van een succes der opstandelingen. Te "Washington is Dinsdag het eeuwfeest der eerste-steenlegging van het Kapitool op scnitterende wijze gevierd. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit is de luitenant ter zee der 2de klasse S. Rijnbende, op zijn verzoek, met den 16n October aanstaande, eervol uit den zeedienst ontslagen. Bij kon. besluit is aan dr. H. W. Midden dorp, met ingang van 1 October a.s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog leeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Groningen, met dank betuiging voor de door hem bewezen diensten. SCHIEDAM, 21 September 1893. De eerstvolgende vergadering van de Tweede Kamer zal op morgen gehouden worden, tot installatie van den nieuwbenoemden voorzitter. De staatsbegrooting voor 1894 zal vermoede lijk nog in den namiddag van dien dag dooi den minister van financiën met de gebruike lijke rede worden aangeboden. De afdeelingen, waarin gisteren bet onder zoek der kieswet-amendementen is aangevan gen, werden druk bezocht» In de Dinsdagavond gehouden fractiever gadering van katholieke leden der I vee de Kamer is het aftredend bestuur, bestaande uit de heeren jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, mr. Haffmans en mr. Walter, met groote meerderheid van stemmen herkozen. (Tijd.) De plechtige indienststelling der nieuwe vaandels en standaards hij korpsen buiten 's-Gravenbage is nader bepaald op Zaterdag 23 September. Bij die gelegenheid zullen alle straffen, uitgezonderd die wegens dronken schap, aan militairen der landmacht opgelegd, worden opgeheven. Te 's-Gravenhage is dit heden geschied. Gisteren kwam in de residentie samen de conferentie tegen de wettiging van de onzede lijkheid. Op dit congres vormen de vrouwen grootendeeis de mees derheid. De dames en heeren, deelnemende aan de •werkzaamheden in de eerstvolgende dagen, vereenigden zich gistermiddag 2 uur in de groote zaal van »Diligentiavoor deze gele genheid feestelijk versierd. Plechtig weid deze eerste zitting geopend met een welkomstgroet, uitgesproken door mr. H. graaf van Hogendorp, in de vier mo derne talen sprekende al naarmate hij zich richtte tot de Franschen, Engelschen, Duit- schen en zijne landgenooten. Baron Pi iesse, uit Luik, aanvaardde daarna het hem aangeboden praesidium, met een dankbetuiging voor de hem ten deel gevallen eer der benoeming en met een beroep op de welwillendheid der vergadering. De twaalfde aïgemeene jaarvergadering der aChristen geheel-onthoudersvereanïging" zal den 27 n Sept a.s. te Arnhem gehouden worden. Volgens de ilaaslode zou een te Rotter dam gevestigde uitgeversfirma het voornemen gehad hebben, om het kohier der inkomsten belasting dter gemeente af te schrijven, te drukke" en algemeen verkrijgbaar te stellen. Reeds moet hij een begin hebben doen ma ken met het afschrijven, toen hij van hooger- hand het verzoek ontving om dit jaar het kohier niet u.t te geven wegens de vele misstellingen welke daarin vooikomen en ofschoon men hem een uitgave van het kohier niet kon belleten, men hem toch met in de hand zou werken, maar .ndte hij de nt-ave van het kohier een jaar wilde uit stellen, men hem het volgende jaar de noo- dige faciliteiten zou verschaffen. Zondag viel een 5-jarig jongetje in het water aan de Warmoezierslaan te Kralingen. Een 8-jarige knaap, het ongeluk ziende, stelde alle pogingen in het werk om den kleinen dren keling te redden, en mocht daarin ook slagen. Tot dank kreeg hij van de moeder van het geredde kind eene vracht slagen. De vrouw verkeerde namelijk in het denkbeeld, dat hij haar kind in het water had geworpen. De vader van den mishandelden knaap heeft bij de politie tegen de vrouw eene klacht ingediend. Bij het jaagpad, ter hoogte van de eerste brug bij het station Weesperpoort te Amster dam is Maandag door een van Utrecht komenden trein een 11-jarig meisje aangereden en onmiddellijk gedood. De "Echo weet omtrent Hendrik de Jong nog het volgende te verhalen: In Maart 1889 trouwde De Jong te Am sterdam de dochter van eene fatsoenlijke weduwe, die in haar onderhoud voorzag door het verhuren van kamers. De Jong woonde destijds aan de Weesperzijde, ten huize van een van haar man gescheiden vrcaw, met wie hij zeer intiem omging, en had pas de kennismaking verbroken met eene dienstbode te Arnhem, wier spaarpenningen hij tever geefs had trachten te bemachtigen, doch die thaus nog de wrange vruchten plukt van haar onvoorzichtig vertrouwen. Toen hij met de dochter van gezegde we duwe trouwde, heette het, dat hij boekhouder was op een groot effectenkantoor. De firma Ducro, bij wie hij die eervolle betrekking bekleedde, is echter nooit op te sporen ge weest. Hij had voor geneesheer gestudeerd, zoo verklaarde hij den eenvoudigen vrouwen, doch had zijn studiën moeten staken, omdat hij geen bloed kon zien. Kort na het huwelijk wist hij onder allerlei schoonschijnende praatjes zijn schoonmoeder een bedrag van f2000 af te ieenen en door zijn ^schitterende vooruitzichten misleid werd de inboedel der weduwe te gelde ge maakt en verhuisde sten gezamenlijk naar Rotterdam. De wittebroodsweken waren echter spoedig vervlogen. De Jong mishandelde zijne vrouw en de moeder was daarom niet te bewegen, haar kind alleen te laten. Zij begon argwaan te koesteien tegen haar schoonzoon en die argwaan werd zekerheid, toen het haar ge bleken was, dat deze haar, voor een bedrag van f7000, dat hij van haar geleend had, waardelooze papieren in handen gegeven had. De maat liep over, toen haar verder ter oore kwam, dat De Jong haar inboedel op zijn eigen naam had doen verzekeren bij een assurantie-maatschappij te Rotterdam, en zij ontdekte, dat hij 16 liter petroleum en een groote partij tuif op verdachte wijze in huis gehaald had. Toen De Jong des middags thuis kwam en zijn vrouw wilde medenemen, vond hij de deur gesloten en werd hij gearresteerd. In zjjn hoed werd nog f5000 teruggevonden. Na zijn straftijd ondergaan te hebben, ver dween hij uit het land en schreef later een briefkaart uit Calcutta aan zijn, inmiddels van hem gescheiden vrouw, waarin hij mede deelde, dat hij in de goudmijnen (sic) werkte en weldra rijk hoopte te zijn. Het rijkworden bleef uit, maar wel be proefde De Jong. toen hij zijn gewezen vrouw en schooamoeder later weder eens ontmoette, haar een beursje uit de handen te rukken. Uit Hilversum meklt men aan het Ilhïd.: In de zaak van De Jong zal een derde per soon optreden. Juffrouw Schmitz is namelijk nog in het laatst van Augustus te Hilversum gezien met eeuen heer, die volgens beschrij ving De Jong niet kan zijn. Deze persoon, woonachtig te Amsterdam, scheen iemand uit fatsoenlijken stand en was blijkbaar met haar op zeer vertrouwelijken voet. Heden is een kellner van het station te Hilversum te Amsterdam verhoord. Hij heeft n.l. De Jong en juffrouw Schmitz op 29 Augustus gezien aan het station, vanwaar zij met den sneltrein naar Amsterdam vertrokken. De heer G. A. Boomgaard, conventuaal in het Jacob- en Anna-gasthuis te Groningen, viert heden zijn 105den verjaardag. Te Rotterdam zijn ook in de verloopen 24 uren geen gevallen van cholera asiatica aau- gegevenook kwamen geen sterfgevallen voor. Elf Iqders blijven in behandeling. Sedert Dinsdagochtend zijn te Overscliie geen gevallen van cholera asiatica voorgeko men. Er zijn evenwel waarschuwingen aan geplakt tegen het gebruik van Scbiewater, ook voor het werk, daar door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht is ver klaard, dat de Schie niet onwaarschijnlijk is besmet. Ook zijn drie militairen in de ge meente ingekwartierd om er te desinfecteeren. De fabrieksarbeider aan hetKralingscheveer, die gisterochtend door de cholera werd aan getast, is reeds des namiddags overleden. In de barak te Maassluis is als lijdende aan pokken ter verpleging opgenomen een Enkhuizer visscher, behoorende tot de be manning van het loggerschip Senior, dat de vorige week met poklijders uit zee kwam. Te Schoonhoven heeft zich een geval van cholera asiatica voorgedaan. ting te hebben aangebracht, is, wegens ver breking der quarantaine, gevangengenomen. Ondanks zijn aanbod^eener borgstelling van 5000 mark blijft hij in arrest. In de laatste 24 uren zijn te Hamburg 10 nieuwe gevallengvan cholera voorgekomen, waar van 2 met doodelijken afloop. Al die gevallen zijn verspreid over hetjgebied der voorstadin de binnenstad of de haven kwamen tot dusver geen gevallen voor. Van de vroeger aangetasten is er éen overleden, de overige hebben meeren— deeis een goedaardig verloop. Te Groote-Lint (gemeente Zwijndrecht) is ook het derde kind, dat door de cholera was aangetast, overleden. Deze drie kinderen zijn uit éen gezin. Alle ontsmettingsmaatregelen zijn genomen, zoover dit eenigszins mogelijk •was, doch de woning kon niet ontruimd worden, daar de moeder in het kraambed ligt. De man uit het tweede aangetaste gezin in diezelfde gemeente is nog in leven, maar ver keert in zorgwekkend en toestand. Te Geertruidenberg is een geval van Azia tische cholera voorgekomen bij een schippers knecht. Het schip kwam uit België en is ontsmet. Inhoud van no. 39 van het Geïllu streerd Zondagsblad. Het lynchen van moordenaars in een Ameri- kaansche gevangenis (illustiatie). De bekroonde novelle Een valsche beschuldiging. De ooren er af. De legende van den rattenvanger van Hameln. Militaire oefeningen (roet 2 illustra ties.) De voetkunstenaar Unthan (met illustratie). John Bull in zijn goedheid (met illustratie). Anekdoten. Zachte wenk (roet illustratie). Als men geen geld op zak heeft. Historisch verhaal. Optisch bedrog (met illustratie). Puzzle. Dat valt met mee (met illustratie). De hoogste opoffering (met illustratie). De prijswinner van raadsel LVH. Die eeuwige graphologie, novelle. Ter beveiliging van spoorwegconducteurs (met illu stratief Nieuw prijsraadsel LVIV, Rebus Mo 4 Oplossing van prijsraadsel LX. Schankrubriek. Mededeelingen. 's-Gravenhage. Heden dineeren ten hovede minister van oorlog, de bij de uit reiking der vaandels en standaards com- mandeerende opper- en hoofdofficieren, de commandanten der regimenten infanterie en catalerie, het dienstdoend Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, en voorts de adjudanten in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, voor zooverre zij behooren of behoord hebben tot het leger. Almelo. Tot lid der provinciale Staten (vac.-Dikkers) is gekozen de heer mr. B. Mulder (lib.) De gezagvoerder van het te Hamburg uit Rotterdam aangekomen stoomschip Gallina, dat verdacht wordt te Hamburg de cholera-besmet- Een vreeselijke brand heeft Dinsdag te Londen gewoed. De brand brak uit een pand aan de Highsteeg in de wijk Whitechapel, bewoond door den bakker Joseph Hermann. In het pand sliepen zes personen, n.l, de bakker en verder twee meisjes van 20, een van 15 en een julfi ouw van 50, alsmede de 18-jarige Frederik Marck. De laatste ontdekte den brand. Hij sliep op een achtei kamer van de bovenste verdieping en ont waakte toen zijn kamer reeds vol rook stond. Hij liep naar beneden en wekte zijn meesteren schijnt toen de straat opgeloopen om alarm te maken. Hij is de eenigs overlevende, Hermann schijnt de andere slachtoffers te hebben willen wekken, doch doordien Marck de deur had open gelaten, werden de vlammen als 't ware de trap opgejaagd en brandde de uitgang, waardoor de rampzaligen hadden kunnen vluchten, geheel af in minder dan geen tijd. Alle vijf vonden zij den dood in de vlammen. Men zag enkele hunner nog voor 't zolderraam, handenwringend van angst, en toen verdwenen zij in den vuuipoel. De mannen der reddingsbrigade vonden de verkoolde overblijfselen der ongelukkigen dicht bij elkaar. Op een klip van het Deensche eiland Born- holm heeft men dezer dagen een zoogenaamde llelleristmng uit de bronzen eeuw ontdekt, met 40 a 12 schepen van verschillende vormen, sommige zeer fraai, welke in drie rijen naast elkander liggen. 's-GRAVENHAGE, 21 September. Door goed weder begunstigd, heeft hedenna- middag met groote plechtigheid de uit- reiking der vaandels in het Malieveld plaats gehad. Een groote menschenmassa was op de been om van deze plechtigheid, die door talrijke autoriteiten werd bijgewoond, te aan schouwen. De Koninginnen kwamen in een rijtuig gereden a la Daumont, en werden lui de toegejuicht. Zij werden ontvangen door den minister van oorlog en den staf. Hare Majesteiten inspecteerden de troepen, waarna de vaandels door Koningin Wilhelmina werden uitgereikt. De Koningin-Regentes hield een toespraak tot de kolonels der regimenten, welke werd beantwoord door den minister van oorlog. De luitenant Dreiber, die zich bij de krijgsbedrijven te Garoet had onderschei den, werd aan de Koningin voorgesteld. VAN DE TE ICUIIMH. (Slot.) De commissie ontving dus dien dag, als antwoord op het door haar den 24n Nov. '92 van B. en W. gevraagde antwoord, de mede- deeling van dit college, dat zij geen antwooi d te wachten had, maar dat B. en VV. den 7n Januari zelfstandig aan dr. Rmjsch hun oordeel over het IValcrververschtngsplanBcijerman hadden kenbaar gemaakt. In de zitting van 14 Februari besloot uwe vergadering dat alle stukken, dus ook de opmerkingen van den liper Dom, voor de leden ter visie zonden worden gelegd. Denzelfden avond ontving uwe commissie van het hoogheemraad van Schielaml bericht, dat »haar verzoek (van 14 Januari) voor geen gun- nstige beschikking vatbaar is, daar het toestaan »daarvan niet vereenigbaar is mot het boezern- belang en mitsdien wordt gewezen van de hand". Nu uwe commissie was gebleken, dat haar

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2