A°. 1893. Zaterdag 23 September. N°. 8365. evenenveertigste Jaargang. Biiiteitlaiulsclie Berichten. feo.io. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlanflsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers I) U I T S O II t A S B. Alle dagbladen, met uitzondering van de sociaal-democratische Vorioarts en de radi cale Toks-Zeitung, begroeten met vreugde de toenadeiing van den keizer tot prins Bis marck. Volgons het lierl. Tageblatt zou de onmiddellijke aanleiding tot het telegram des keizers gelegen zijn in aandrang van keizer Frans Jozef en van den koning van Saksen, die bovendien beiden bijna dagelijks per telegraaf te Kissingen naar den toestand van Bismarck lieten vragen. De meeste bladen spreken er hunne verwondering over uit, dat -de keizer zoo laat kennis gekregen heeft van den toestand waarin Bismarck verkeerde. Als gedeeltelijke verontschuldiging voeren zij de vele drukten en verplichtingen aan, met de legeroefeningen gepaard gaande maar tevens wordt aan de omgeving des keizers grof plichtverzuim ten laste gelegd. In diplomatieke kringen weet men niets van een toetreden van Zweden tot het Drie voudig Verbond. Wel zijn eenigen tij d geleden tusschen Bei lijn en Stockholm onderhande lingen gevoerd, maar die hebben tot niets ge leid. Zweden is vast besloten zijne houding in een Europeeschen oorlog te regelen naar die van Denemarken, en dit zal, evenals Nederland en België, in zoodanig geval zich volkomen onzijdig houden. In eene officieuse nota, rakende de voor schriften, welke zijn gegeven aan de Duitsche gemachtigden ter conferentie voor de sluiting van een handelsverdrag met Rusland, die den •2n October xe Berlijn wordt geopend, wordt de weriseh uitgesproken, dat die ondei hande lingen tot een goed einde mogen voeren, maar dat de ïegeering wenscht dat van Russische zijde concexsièn worden gedaan, gelijkstaande met die, waartoe Duitsehland bereid is. De dagbladen vieezen echter over het algemeen, dat Rusland ooi ditmaal te veeleischend zal zijn. De Peteisburgsche Qrashdanin verwacht even weinig heil van de conferentie. Volgens de Freis. Ztg. heeft de bibliothe caris der hoogeschool te Halle, prof Hartwig, eene veseeniging in het leven geroepen, die zich ten doel stelt de voornaamste oude, voor de geschiedenis der beschaving belangrijke, handschriften langs photographischen weg te vermenigvuldigen. De vereeniging zal een internationaal katakter dragen en ten minste uit '100 leden bestaan, die ieder per jaar f60 zullen bijdragen. Dr. VV. N. du Rieu, bibliothecaris der lioogeschool te Leiden, zal de leiding op zich nemen hem zal een raad ter zijde staan, samengesteld uit de directeurs der boekerijen te Berlijn, Londen, Parijs, Weeneu, Florence en Rome (Vaticaan), mis schien ook Munchen, Oxford en Petersburg. Dr. Du Rieu zal het toezicht houden op het vervaai digen der afbeeldingen. In overleg met genoemden raad van bijstand zal hij be palen van welke handschriften afbeeldingen zullen worden gemaakt. Elk lid belast zich voor zijne bibliotheek met de regeling dei- zaken voor zoover de daar bewaarde oor spronkelijke stukken betreft. De verzending geschiedt uit Leiden, dat tot zetel der vereeniging is gekozen. Het eerst komen aan de orde het handschrift van Ulfilas, de Alexandiijnsche en Vaticaansclse van den bijbei en het Florentqnsche van de Pandekten. f 1.85. - 2.50. U KK A IT B O V SS Kt 8 TT BS. A A T, 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BELGIË. Het mijnwerkers-syndicaat te Bergen in Henegouwen heeft opnieuw een schrijven gericht tot den directeur der mijnen, met de kennisgeving dat, indien op 23 September bij het syndicaat geen antwoord is ingekomen, Maandag de werkstaking zal uitbreken en de mijnwerkers alsdan 30 pCt. in plaats van 10 pCt. looDSverhooging zullen eischen. Het syndicaat heeft ook een brief gezonden aan den gouverneur, teneinde diens tusschen- komst in te roepen. In het bel ken van Charleroi is een refe rendum gehouden met het volgende resultaat 9056 mijnwerkers verklaarden zich voor, 350 tegen werkstaking. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de heer Sidney Buxton verklaard: het is bijna zeker, dat met alle ernstige moeilijkheden in Mashona-land de vrede zal gemoeid zijn in Bechuana-land en dat zij zeer gewichtige gevolgen zullen hebben voor geheel Zuid-Afrika. De regeering is daarom verplicht, te waken dat de oorlog tegen Lobengula niet overijld begonnen worde. De onafhankelijke maatschappij heeft de aan vallen der Matabelen weerstaan en is thans krachtiger dan zes weken geleden, zoowel om zich te verdedigen als om, zoo noodig, aanvallenderwijs te werk te gaan. Op voorstel van sir William Harcourt heeft het Lagerhuis besloten heden uiteen te gaan tot den 2n November a.s. In de gistéren te Londen gehouden ver gadering van mijneigenaren is besloten, of schoon men geen valsche verwachtingen wilde doen ontstaan, zich gaarne bereid te verklas ïen om met de mijnwerkers te onderhandelen over de voorgestelue loonsverlaging. Te Londen is op het oogenblik eene inter nationale drukpers-conferentie vergaderd. Heden zal Emile Zola daar eene redevoering houden tegen de verspreiding van anonieme drukwerken. De grootste ellende heerscht onder de mijn werkers van Derbyshire, die een maand voor de anderen het werk gestaakt hebben. In alle districten zijn vereenigingen opgetreden om het allernoodigste voedsel te verschaffen. ITALIË. Woensdagmiddag om twee uur hebben eenige vereenigingen van konmgsgezinden, ter herdenking van den dag, waarop 23 jaar ge leden Rome bezet werd, een krans neergelegd op het graf van den stichter van Italiè's een heid, koning Victor Emanuel. Om 4 uur be gaven zich militaire en monarchale vereeni gingen. met de banieren voorop en vergezeld van het stedelijk muziekkorps en duizenden en duizenden burgers naar de bres bij de Porta Fia. Zeven kransen werden daar opge hangen. De burgemeester las een geluk- wensch voor, door den raad aao den koning gezonden, en het hierop ontvangen antwoord. Er hadden geen incidenten plaats. Aan de Daily Chronicle wordt uit Rome gemeld, dat de broeder van den koning van Siam met een groot gevolg eerstdaags ver wacht woidt te Napels, te Rome en te Monza. In laatstgenoemde plaats zal de prins een audiëntie hebben bij den koning van Italië. Het hof van appèl te Rome heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Romeinsche bank. Vrijgesproken zijn: baron Michel Lazzaroni, Peter Taulongo. Eerstgenoemde heeft zijn borgstelling van 50,000 gulden onmiddellijk teruggekregen. Veroordeeld zijn Bernard Tan- longo, Monzilh, Tamarona, Cassi en Torcafondi. Het vonnis is in bijzonderheden gemotiveerd, AMERIKA. Omtrent den opstand van Aigentinië wordt van 20 dezer uit Buenos-Ayres geseind, dat de opstandelingen Cabildo hebben aangeval len, maar met groot verlies zijn terugge slagen. Te Tucurnan, Cordova en San Juan zijn de nationale troepen tot muiterij over geslagen die te Tucuman hebben zich bij de opstandelingen aangesloten en de regeering omvergeworpen. Het Congres is in buiten gewone zitting bijeengeroepen men venvacht ernstige gebeurtenissen. President Pellegrini is met troepen naar het noorden vertrokken. Nadere berichten uit Buenos-Ayres van gisteren luiden als volgt De president der republiek en de ministers zullen den nacht dooi brengen in het regee- ringspaleis Pellegrini is met 15,000 man ten twee ure gistermiddag per spoor naar Tucu man vertiokken, om in deze provincie den vrede te herstellen. De opstandelingen be dreigen Santiago del Estero. De dagbladen, alhier verschijnende, zijn onder strenge cen suur gesteld. Te Cordova is het rustig. De gouverneur heeft de nationale garde gemo- biliseeid. De ïegeering heeft de generaals Levalle en Arredorido naar Mendoza, m Cordova, gezonden. De vooizorgsmaatregelen worden verdub beld. Verscheiden officieren alsmede dertig der voornaamste leden van de radicale partij zijn in hechtenis genomen en gevankelijk weggevoerd aan boord van de kanonneerboo- ten. Het hoofd der radicale partij, Alem, heeft men met kunnen vinden In den staat Corrientes is onder de troepen opstand uitgebioken. Ook de bemanningen der kanon neerbooten llepublica en Bermeir, gestationneerd op de Parana-rivier, zijn in opstand gekomen. Uit Montevideo wordt van 20 dezer gemeld: De regeering zal de candidatuur van den senator Idiarte Borda voor het presidentschap steunen. In Rio Grande vreest men voor eene ver rassing door de schepen, die van het noorden komen. De New-Fork Herald ontving gisteren uit Montevideo het volgende berichtadmi raal Mello heeft door de inneming van de stad Nichteroy een grooten voorraad steen kolen, levensmiddelen en ammunitie ver worven. Van de i egeeringstroepen werden 60 man gedood en 120 gewond. De telegra- phische gemeenschap met alle deelen van Brazilië is nu hersteldmaar er worden geen politieke telegiammen aangenomen. Handels berichten in duidelijke bewoordingen worden onmiddellijk overgeseind, De staat San Paolo moet ook partij geko zen hebben voor de opstandelingen. Alles doet verwachten dat laatstgenoemd i zuilen zegevieren. Het garnizoen van het fort Rio Grande is bereid, den aanval der opstande lingen te weerstaan. Men is voornemens, de stad te gelijkertijd te land en van den zeekant aan te vallen. De bondstroepen begonnen den aanval op San Eugenio, dat verdedigd wordt door 600 opstandelingen. Uit Venezuela wordt gemeld, dat de koffie- en caeao-oogst in die republiek zoo gioofcis, dat alle verhezen, door den binnenlandschen oorlog van 1892 geleden, er door hersteld zijn. Te Roanoke, in den staat Virginié, deed het gepeupel dat een neger wilde lynchen, die een blanke vrouw had mishandeld, Woens dagavond een aanval op de gevangenis. Een verwoed gevecht ontstond daaibij tus schen de te hulp geroepen militie en het volk, dat met revolvers schoot en den burgemeester kwetste. Deze liet daarop een geweei salvo afvuren, waardoor 9 personen gedood en 19 gewond werden. De orde is nu heisteld. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 September. De staafsbegrooting voor 1894. Uit de rede door den minister van finan ciën, den heer Pierson, hedenmiddag uitge sproken bij het aanbieden der staatsbegrootmg voor 1894, blijkt het volgende: De gewone middelen zijn geraamd op f117,544,115, de overige op £12,540,610, te zamen f130,084,725. De uitgaven op f 136,043,827.30. Het geiaamd tekort is dus f5,959,102.30 of na aftrek van hetgeen gewoonlijk wordt aangenomen op de uitgaven vrij te vallen, met 3 millioen gulden. Geiaamd zijn voor spoorwegen f 1,786 000, de Rotterdamsche waterweg voor f758,000, de Maasmond voor f 1,903,000.te zamen f4,447,000.—. Bij de raming der middelen is de vermogens belasting aangenomen naar het ten vorigen jare daarvoor gestelde bediag, daar een nauw keuriger raming nog niet kan worden over gelegd. Voer de successierechten is de ge middelde opbrengst der laatste 10 jaar ge steld. Het natuurlijk accres der middelen laat daarenboven hier en daar een hoogere raming toe, zoodat de gewone middelen geacht worden f 1,828,585 meer te zullen opbrengen dan ten vorigen jare geraamd. Daaientegea zijn de overige middelen f587,750 lager geraamd. Voor het aandeel in de winsten der Ned. Bank b.v. is slechts uitgetrokken het bedrag laatstelijk ontvangen van £750,000. De middelen voor 1894 zouden 11,240,835 hooger kunnen worden geraamd dan die voor 1893, maar de raming is feitelijk f2,740,835 hooger, daar wordt voorgesteld het fonds voor den aanleg van staatsspoorwegen te sluiten en het batig saldo ad lVs millioen onder de middelen van 1894 op te nemen en van nu af aan de geheele spoorwegbegrooting te brengen onder hoofdstuk IX. Voor een juiste vergelijking van de thans aangevraagde som men met die van 1893 moet men de thans aangevraagde verlagen met 1 millioen, zoo dat dan de begrooting voor '1894 een eind cijfer zou aanwijzen van f 134.543,827.30. Ongerekend de aflossing der schuld aan de Kanaalmaatschappij, bedragen de toegestane uitgcXven voor 1893 f 135,69l,262.025, zoodat f 1,147,434.72s minder worden aangevraagd dan voor 1893 zijn bewilligd. Minder is aangevraagd voor hoofdstuk IV f124,095, hoofdstuk VI f156,554 84, hoofd stuk V1L4 f 184,866.75, hoofdstuk VIIB f98,275.93, hoofdstuk IX f 1,273,102.47s (n.l. f 1,740,697,47s minder, doch f478,125 voor posteiijen meer), te zamen f'i,836,894,93s. Hiertegenover staan hoogere ramingen voor hoofdstuk II f6,366. Hoofdstuk III f 1067.—hoofdstuk V f562,417.83s, waarvan f 537.620 voor van de regeering onafhankelijke uitgaven, n.L

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1