f502,620 voor verplichte uitgaven ter uit voering van de wet op het 1. o. en f35,000 voor pennoenen hoofdstuk VIII f 58,224.— hoofdstuk X. f 61,38».43J. (Ten behoeve van Suriname wordt f 09,994.43s meer geraamd, voor Curacao daarentegen f9220 minder.) Totaal liooger f 689,460.27, zoodat in 't geheel een lagere raming blijft van f 1,147,434.72''. Rekent men bij de middelen het daaronder gebrachte saldo van het spoorwegfonds niet mede. dan equivaleert het vermoedelijk tekort op de begrooting ongeveer met de aange vraagde som voor spoorwegen, Rotterd. water weg^ en Maasmond, Bij een amortisatie, die dit jaar, na aftiek van hetgeen Indië daartoe bijdraagt, luim f2,700,000 beloopt, worden dus alle jaarlijks terugkeerende en bijzondere uitgaven, deze laatste ook voor vestingwerken en uitbreiding der marine, gedekt door de gewone middelen, met uitzondering alleen van de gewone uitgaven voor de drie genoemde werken. Een stand van zaken, die met als on gunstig is te beschouwen, zoo men in aan merking neemt dat deze drie werken hunne voltooiing naderen. Alle openstaande begrootingstekorun tot en met 1890 zijn gedekt, terwijl aan het overschot der leening van 1892 ad f13,143,208 nog geen bestemming is gegeven. Het dienstjaar '189 L sluit met een tekort van f23,175.72. Het voordeelig slot van 1892 geraamd op '2 ton, zal waarschijnlijk 11,538,767 bedragen. Voorloopig wordt gerekend dat het dienstjaar 1893 (met inbegrip van f 5,730,000 vermogensbelasting) zal sluiten met een tekort van f 5,700,000. SCHIEDAM, 22 September 1893. Dinsdagvoormiddag teil uur zr'de Tweede Kamer beiaadslagen over het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede. Na afloop voortzetting van het sectie-onder zoek van de amendementen op de kieswet en vervolgens iu openbare zitting beraadslaging over eenige ontwerpen, waaronder dat tot ont eigening voor den verbindingsweg der spoor wegen te Rotterdam, dat tot normaliseering van den Nieuwen Maasmond voor Rotterdam, en de suikerwet. Naar wij vernemen, kan bet rapport der staatscommissie voor de dioogmaking der Zuiderzee thans spoedig worden te gemoet gezien. Tot hoofdingeland in het 2e district van Delfland (hoofdplaats Naaldwijk) is gekozen de heer J. F. Wesstein te Honselersdijk, met 221 van de 299 uitgebrachte stemmen. Uit Rotterdam wordt aan het Dll. v. Z<-H. en 's-Qr. geschreven: Opmerking verdient, dat in de laagste in komens van 1600 tot f 700 alhier slechts 4893 personen iu de plaatselijke inkomstenbelasting zijn aangeslagen, niettegenstaande het alge meen bekend is, dat er veel meer werklieden zijn, die meer dan f 12 per week verdienen. Alleen de bootwerkers en de arbeiders der groote fabrieken zijn op 10,000 personen te ramen en dan nog blijven buiten beschouwing de ambachtslieden, onder wie er velen zqn, die meer dan bet belastbare inkomen verdie nen, zich thans stilhouden, maar op bijeen komsten, waar het algemeen stemrecht aan de orde is, het hoogste woord hebben, zon der zelfs den cent m de gemeentekas bij te dragen en van de gemeente genieten koste loos onderwijs voor hun kinderen en meer voordeelen. Daarentegen zijn er kantoorbedienden, die men zelfs in een hoogere klasse aanslaat, dan waartoe zij inderdaad belmoren. Vele grieven zijn dientengevolge tegen de inkomstenbelasting te berde gebracht. Gisteren gedurende de plechtigheid in het Matieveld in Den Haag ventten eenige socia listen iu liet Korte Voorhout partijblaadjes. Lang konden zij echter daarmede niet voort gaan, want weidia werden zij door een troepje jongelui aangegrepen en in een der zijstraten gediongeri. Maandagavond werd te Amsterdam op uit- noodiguig van het bestuur der Vrije Vrouicen- vereeniginq aldaar eene bijeenkomst gehouden van afgevoaidtgden van verschillende veree- ïiminaen ter behandeling van de vragen Oefent koning alcohol invloed op 's lands zaken 5. Moeten dronkaards van het kiesrecht uitgesloten worden Mej. Drucker, de eerste vraag inleidende, kwam tot de conclusie dat koning alcohol wel degelijk een nadeeligen invloed oefent op 's lands zaken. De afgevaardigden der diamantbewerkersvereeuiging was 't daarmee niet eens en de heer F. van der Goes vond de eerste vraag onzin. Hij stelde eene motie voor om punt 1 te laten rusten en over te gaan tot punt 2, omdat het is eene quaestie sernstigen lieden onwaardig". Deze motie werd, ondanks het protest van mej. Drucker, na uitvoerig debat met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. De vergadering ging nu over tot behande ling der tweede vraag: «Moeten dronkaards van het kiesrecht uitgesloten worden Hier omtrent waren de afgevaardigden het vrijwel eens. Men wilde o. a. aan branders liet kies recht ontnemen. De heer Van der Goes stelde de volgende motieDe vergadering, over wegende hoe vvenscheüjk het ongetwijfeld zij, alle zedelijk onbevoegden van de stembus uit te sluiten dat 't in den tegenwoordigen klasse-staat onbereikbaar is een juist onder scheid te maken tusschen bevoegden en onbe voegden, aangezien liet uitvoeren van de gewensehte bepalingen zou moeten worden toevertrouwd aan de heerschende klasse, en dus die bepalingen den vorm zouden krijgen van hatelijke politiemaatregelen, ten nadeele uitsluitend van de arbeidersklasse, is van oor deel, dat geen uitsluiting van dronkaards in de kieswet behoort te worden opgenomen." Mej. Drucker betoogde dat, wanneer de motie werd aangenomen, de vergadering de wenscheiijkheid uitspreekt, dat dronkaards zich met staatszaken bemoeien. Niettemin werd de motie-v. d. Goes met l algemeene stemmen op een na aangenomen. I De Vrije Vrouwenvereeniging bleef buiten I stemming. j' In haai slotwoord betreurde mej. Drucker het ten zeerste, dat niemand wilde meewerken om dronkaards uit de regeering te weren. De Jong blijft alle schuld aan het verdwij- I nen der beide vrouwen ontkennen. Zijne inededeelingen zijn echter van dieu aard, dat j zij noch kunnen strekken om het raadsel- achtig verdwijnen op te helderen, noch om voldoende het alibi van den verdachten op voor het geval gewichtigen datum vast te stellen. Zoo kan hij b.v. niet verklaren waar hij den nacht van 31 Aug. heeft doorge- i bracht, den datum namelijk waarop men het spoor van de tweede vrouw is bijster geraakt. Zijn voorgeven, dat hij dien nacht te Londen was is gebleken geheel onaannemelijk te zijn. De justitie zal de portretten van De Jong 1 en van de beide vermiste vrouwen wereld kundig maken, in de hoop daardoor eenig licht over de duistere zaak te zullen verkrijgen. In verband met deze zaak zijn te Huizen door den burgemeester als hulpofficier van justitie eenige personen in verhoor genomen, die, op den avond van den 31 n Augustus j.l. terugkeerende van het kamp te Laren naar i Huizen, ter hoogte van «Huizer Oog" een j zeer ongewoon geluid vernamen, veel over- eenkonaende met het klagende, kermende t geluid eener vrouw. Hoewel goed geluisterd 1 en rondgezien werd, is toen niets verdachts j bespeurd. De oudste bewoner der gemeente Aals meer, de heer G. de Jong, hoopt den 25n dezer zijn 102n verjaardag te vieren. i Te Rotterdam zijn in de verloopen 24 uren weder geen cholera-gevalien a ingegevenook kwamen geen sterfgevallen voor. In de laatste l 3 etmalen heeft zich dus geen geval van 1 cholera asiatica voorgedaan. Elf lijders blijven in behandeling. Te VGravenbage hebben zich weder twee choleragevallen voorgedaan bij een vader eri een kind. Het kind is naar de barak overge bracht, terwijl de man, wiens toestand beden kelijk moet zijn, in zijn woning wordt ver pleegd. Een der beide choleralijders, die in de cliolerabarak verpleegd werden, is overleden- Gisternacht deed zich in de Groote Lint (gemeete Zwijndrecht) weder een geval van cholera voor. De aangetaste, die in hevige mate lijdende was, is de 34-jarige vrouw van Cornells van Breugel, en woont naast Dinge- ïnan van Dreugel, van wien reeds drie kin deren aan die ziekte overleden zijn. De andere lijder is nog in leven. Te Dordrecht heeft zich een geval van cholera asiatica voorgedaan. De lijder is her stellende. Een tweede geval, van twijfelachtigen aard, deed zicii gisteravond voor bij een oude vrouw, die kort daarop overleden is. Te Barendreeht heeft zich een geval van cholera voorgedaan met doodelijken afloop. Te Hardinxveld heeft zich een geval van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken afloop. Te 's-Gravendeel heeft zich een geval van cholera voorgedaan. Ook het tweede zoontje van J. Bakker, wonende nabij Zwartsluis, is overleden aan cholera asiaticade derde is nog zeer be denkelijk. De echtgenoote van F. Fransen aldaar is aan de beterhand. 's-Gravenhag-e. Reeds van den vroegen ochtend was 't gisteren in de residentie levendig. Trommelslag en muziek van de uit andere garnizoensplaatsen aanrukkende troepen wisselden elkander af en vervulden de lucht. Dichte groepen officieren uit alle steden des lands kwamen binnen, allen in groot tenue, waardoor zij, zooals gewoonlijk, veel bekijks hadden. Maar aller aandacht trok zich samen en .Jles stroomde naar het Malieveld, dat, dank het vriendelijk zonnetje, gelukkig droog van bodem was. Lang voordat de troepen achtereenvolgens onder vroolijke muziek het terrein binnenruk ten, was 't aan alle zijden van de groene schou w- plaaxs zwart van de menschen. Alle landen, die de weide omringen, waren met menschen- drommen gevuld, waarin de militaire macht met de politie de noodige openingen vrijhiel den voor den vrijen doorgang der genoodigden. De rijtuigen stonden 5 files dik op de wegen waar hun verkeer was toegelaten. De passa giers dejeuneerden m hun voertuig en de politie moest, om opstopping te voorkomen, nog vele koetsen weren. Mjddelerwiji marcheerden of galoppeerden de troepen binnen. Die, welke niet tot het garnizoen der resi dentie behoorden de compagnieën der 8 infanterieregimenten en de pelotons der cava- leriekorpsen trokken natuurlijk buitenge wone aandacht. De opstelling der korpsen en onderdeelen werd reeds beschreven. De toeschouwers aan den zoom van het Malieveld, die het geluk hadden bij een interval te staan, hadden een ruim uitzicht over de vlakte. De genoodigden werden ook inmiddels aan gebracht. De civiele autoriteiten verschenen in ambtsgewaad en weiden allerbeleefdst door den secretaris-generaal van het departement van oorlog aan den ingang der tribune ontvan gen. Officieren geleidden de gasten naar de voor hen bestemde plaatsen. Onder het corps diplomatique zag men verscheidene leden in uitheemsche militaire uniform. Ook de pause lijke nuntius en zijn secretaris woonden in groot ornaat de plechtigheid bij. De meeste categorieën der genoodigden zijn reeds vroeger opgesomd. Ook de staf der dd. schutterij verscheen au grand complet ter plaatse. Tegen 12 uur ontstond eenige beweging in de dichte rijen der niet bij de troepen in gedeelde officieren en in de gelederen, toen de aankomst van den algemeenen bevelheb ber, generaal Van Helden, werd aangekon digd. De opperofficier schouwde het terrein en gaf nog de laatste bevelen voor de bewe ging der troepenrnassa. Voor liet geleide der oud-krijgers en vroe gere strijders in Nederland of Indië was eveneens behoorlijk zorg gedragen. Menigen oud-strijder zag men, met behulp van stok of krukken, aan den arm van een jongeren krijgsbroeder zijn plaats aan den voet der tribune, waar die mannen in corporatie met hun banieren stonden, de Maliebaan binnen- strompelen. Uit den aard der zaak zag men in het veld niets dau uniformdrageuden, met uit zondering slechts van de verslaggevers der dagbladen, wien, op last van den minister van oorlog, een der beste plaatsen was aan gewezen, van waar zij alles konden overzien. Dames waren er slechts enkele. Photografen namen afbeeldingen van ter rein en groepen. Ten kwart voor eenen roffelden de trom men, weerklonken de Itoornsignaien en snel den de reeds aanwezige staven naar den ingang van het Malieveld. De troepen nemen postie aan. Het is de minister van oorlog, die aankomt, gevolgd door zijn adjudant, kapitein Sabron luit.-kol. Snijder en kapt De Meester. Deze verschijning is merkwaardig door hare zeldzaamheid, aangezien het verantwoorde lijk hoofd van het oorlogsdepartement zelden of nooit een parade bezoekt. De beleefdheid van minister Sevöardt, om dadelijk zijne opwachting te maken bij de genoodigde autoriteiten, en allen, op de tribune geschaard, te komen begroeten, werd hoog gewaardeerd. Tegen 4 uur kondigde een gejuich uit de- verte, liet uitdeelen links en rechts van beve len, de ordening in de tot nog toe verbroken rijen der generaals en officieren, de nadering van de Koninginnen aan. De minister van oorlog, alleen gevolgd door de generaals en adjudanten in buiten gewonen dienst te paard, ging het koninklijk rijtuig tc gemoet en kort daarna reed de vorstelijke stoet, onder eindelooze hoera's, het exercititieterrein stapvoets binnen, aldus saamgesteld marechaussees te paard voorop; daarna twee van Hr. Ms. ordonnance-officie- reu, luits. graaf Schimmelpennïnck en graaf Dumonceaueen rijknecht te paard, het koninklijk rijtuig bespannen a la Daumont met Hare majesteiten, de jonge Koningin geheel gekleed in het wit met de lange witte veer over den stroohoedde Koningin-moe der, als altijd in een zwart kleed. De minis ter van oorlog plaatste zich, na If. M. begroet te hebben, onmiddellijk naast het rijtuig, dat gevolgd werd dooreen drietal open hof rij tuigen. Statig was de intocht van de Koninginnen onder de tonen van het Wilhelmus en opge luisterd door de aanwezigheid van al de leden van II. M. Militaire Huis te paard. Toen het rijtuig van HH. MM. in het gezicht kwam, werd midden in het veld de standaard vlag met wimpel in den mast gelieschen door een adjudant-onderoffiier en twee onderofficie ren van liet korps genietroepen. Na aankomst aldaar reden de Koninginnen langs de gelederen der bataljons, batterijen of e-kadrons, die de geweren presenteerden of de sabels opstaken. Het houden der revue over de vereenigde troepen bood nevens aan het publiek dat de omgevende lanen van het veld bezette, ge legenheid om de Koninginnen naderbij te zien, en de Vorstinnen reden nog dichter langs de volksmenigte, toen zij ten tweeden male achter de gelederen om langs de wapen macht gingen. Gedurende dezen rit werden HH. MM. aan houdend geestdriftig toegejuicht door de me nigte, die met zakdoeken en hoeden zwaaide. Ook bij de tribune werden de Koninginnen met gejuich ontvangen en de Kamerleden hieven hoera's aan. Na dezen ommegang gaf de Regentes aan den gouverneur der residentie het bevel om den ban te openen. De stoet van generaals, welke het rijtuig bij de revue gevolgd was, hernam zijne plaats en alleen de minister van oorlog, Hr. Ms. adjudant van dienst jhr. De Ranitz en de ordonnance-officier graaf Schim melpennïnck posteerden zich bij de Koning innen. De opstelling van de troepen voor het for- meeren van carré vorderde eenigen tijd. Koningin Wilheltnina sloeg met belangstelling de manoeuvres der troepen gade. Hare Majesteit de Koningin zeide bij elk vaandel, door Haar overgereikt: sik stel het op hoogen prijs u het vaandel van het regi ment te mogen overhandigen, met de beste wenschen voor uw regiment". Na de uitreiking der vaandels en standaards door Koningin Wilhelmina, hield de Koningin- Regentes de volgende toespraak «Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten i «De plechtigheid waarvoor wij hier te zamen kwamen, geeft mij een welkome aanleiding, u de verzekering te geven der oprechte ge hechtheid aan de Koningin en van mij aan het leger. «God geve dat de nieuwe vaandels en standaards, zoo even door de Koningin uitge reikt, slechts in tijden van vrede en voorspoed mogen -worden gedragen als het zinnebeeld van datgene, wat ons allen heilig is: de eer van het leger, dat is: de eer van het vaderland, «Maar indien ooit, wat God verhoede, een zwaardere taak van U mocht worden ge vraagd, dan, ik ben er van overtuigd, zal geen offer u te groot zijn voor de handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan. «Niemand onzer zal voorzeker dit plechtig oogenblik ooit vergeten, toen Neerlands jonge Koningin, omringd door een getrouw leger en ten aanschouwe van een getrouw volk, de nieuwe vaandels en standaards uitreikte. «Die vaandels en standaards, gij zult ze boog houden onder alle omstandigheden, tot eer van ons volk, tot heil onzer Koningin en van het ons allen dieibaar vaderland." De minister van oorlog antwoordde het vol gende «Majesteiten! «Het is mij een onschatbaar voorrecht, aan Uwe Majesteiten, namens het Leger, eerbiedig en oprecht dank te mogen betuigen voor de groote eer, zooeven aan de landmacht bewezen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2