A0. 1893. Woensdag 27 September. N°. 8367. Eerste Blad Bekendmaking. KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buiteiilandsche Berichten, DÜITSCHLAND. Van doorgaans goed onderrichte zijde wordt veizekerd, dat de tusschen den keizer en vorst Bismarck gewisselde telegrammen eerstdaags in deBeichsaneeigerzullen worden opgenomen. Ten aanzien der verzekering des keizers dat hem het bericht van vorst Bismarcks ernstige ongesteldheid eerst zeer laat ter core kwam, wordt gemeld dat dit niet aan 's keizers omgeving is te wijten, aangezien ook deze er geen kennis van droeg. De lijfarts van den oud-kanselier, dr. Schweninger, had in opdracht den keizer geregeld op de hoogte te houden van den ziekteloop, maar tengevolge der drukte, welke de ernstige toe stand hem veioorzaakte, heelt hij dat een paar dagen verzuimd. Zoodra de keizer dan ook van andere zijde vernam hoe ernstig de ziekte geweest was, iieeft hij per telegraaf geïn formeerd, en toen hij een bevestigend ant woord ontving, onmiddellijk zijn veelbespro ken telegram van deelneming afgezonden. De Berlijnsche correspondent der N. B. CL meldt van gisteien; Omtient Bismaicks toestand wordt thans vernomen, dat hij in het begin zijner ziekte een lichten aanval van beroerte gehad heeft, tengevolge waarvan thans nog een arm eemgizins verlamd is. De prins neemt ge regeld in beterschap toe, maar langzaam. Voortdurend worden er zoovele geruchten verspreid omtrent de plannen omtrent Bis marcks vertrek uit Kissingen, dat eigenlijk nog slechts deze slotsom mogelijk is, dat er nog geen definitief besluit genomen is, waar Bismarck zal gaan vet blijven. Hoe vinnig de vrijzinnige volkspartij en de vrijzinnige vereeniging elkaar bestrijden met het oog op de aanstaande vei kiezingen voor de Pruisische Kamer, blijkt uit eene mededeeling, met vette letter in Richters Breisinnige Ztg, gedrukt, waarin van de eerste leiders der afgescheidenen, dr. Barth, gezegd wordt dat hij eerstdaags Berlijn verlaten zal en voor langeren tijd naar Amerika gaat, teneinde daar dr. Siemens, directeur der b Deutsche Bank", bij de vertegenwoordiging der belangen van de bezitters van nNorthern Pacific"-actien ter zijde te staan. Voor het oogenblik is nog niet met zekerheid te zeggen, of men hier met een praatje te doen heeft, dan wel of dr. Barth werkelijk voorloopig het politieke leven vaarwel zegt. De National Zeitung verneemt, dat de rijksbelasting op wijn slechts geheven zal worden van wijnen van 50 mark per hecto liter en hooger. De ontwerpen omtrent de wijn- en de tabaksbelasting zouden reeds in de winterzitting bij den Rijksdag inge diend worden. F R A S K U IJ K. President Carnot heeft Zondag te Beauvais bij het déjeuner na de aldaar gehouden revue een rede gehouden, waarin hij het dappere leger gelukwenschte, dat aan het land de wetenschap van zijn kracht geeft en het veihindert zich te veroutru&ten. Fiankryk, dat de trouw jegens zijn vrienden in acht neemt en gelukkig is deze te vieren, kan met opgeheven hoofd zijn oprechte liefde voorden vrede belijden. Verder wenschte de president het leger geluk, dat daar de noodlottige leer stellingen geen ingang vinden, die stiekken om de natie te verdeelen en klassenhaat in liet leven te roepen. De minister van oorlog dankte den president en voegde daarbij, dat Frankrijk rustig de gebeurtenissen, die de toekomst in haar schoot verbergt, onder de oogen kan zien. De toestand in het kolenbekken van het depart, du Nord is nog dezelfde. Te Anzin zjjn de mijnwerkers gistermorgen allen aan 'twerk gegaan. Twee eskadrons dragonders zijn naar Valenciennes gezonden en twee naar Douay. B E 1 G I E. Gisterochtend is slechts in enkele mijnwer kers van het district Bergen in Henegouwen de werkstaking verklaard, nergens is zij vol ledig. Het getal werkstakers wordt op 5000 geschat. Men gelooft niet, dat de werkstaking algemeen zal worden. ENGELAND. Het gouvernement heeft ter beschikking van de Zuidamerikaansche maatschappij gesteld kapitein Breton, van het 6e regiment dragonders, die reeds op weg is naar fort Victoria, waar hij blijven zal. Het syndicaat der mijnwerkers in Derby shire is er in geslaagd eene leening van 16000 pond sterling te sluiten, wat voldoende zal zijn om de werkstaking veertien dagen te verlengen. Naar de Times uit Simla verneemt, heeft de aftredende onderkoning bij het hem aan geboden afscheidsmaal de verwachting geuit, dat de naar Afghanistan uitgezonden missie volkomen slagen zal, daar de emir verzoe ningsgezind is, terwijl* ook de Engelsche gezant bevelen heeft in verzoenenden geest. ZWEDEN. Brj de Vrijdag te Stockholm gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer over wonnen in vier districten de candidaten der liberale kiesvereeniging en in een district de candidaten der rechterzijde. NOORWEGEN. Het Morgenllatt van 23 dezer meldt, dat in de zitting van den Zweedsch-Noorweeg- schen staatsraad gisteren of heden alle besluiten van de Storthing door de ministers aan den koning ter goedkeuring worden inge diend. Daaibij is ook de afgekeurde begroo ting voor den consulairen dienst en de be sluiten tot verlaging van de apanage van den koning en den kroonprins. OOSTENRIJK. De keizer heeft den hertog van Connaught tot kolonel-titulair van het 4e regiment huzaren benoemd. Gisteren heeft in de zitting der Hongaar- sche Kamer de voorzitter van den minister raad gezegd, dat hij spoedig de interpellatie van Szalay, over het antwoord van den koning van Hongarije aan de deputaties der coraitaatsbesturen te Guus, en alle andere interpellaties beantwoorden zal. De minister van financiën zal Woensdag de begrooting voor 1894 indienen. 1 ITALIË. Het Staatsblad kondigt aan, dat de regee ring besloten heeft, dat van 1 Oct. a.s. af, de betaling der Italiaansche coupons aan het buitenland in specie geschieden zal op vertoon van de stukken, waarvan deze coupons losge maakt. De coupons moeten altijdvan hetlands- belasnngzegel voorzien zijn en de woonplaats van den houder, met de verzekering dat hij de rechtmatige houder is, aanwijzen. De oud-directeur-generaai aan het minis terie van koophandel Monzilli, die naar het hof van assises te Rome verwezen is, wegens het bank-schandaal, is gevlucht. Aan de Standard wordt uit Rome gemeld, dat het Vaticaan nadrukkelijk bij de mogend heden er tegen heeft geprotesteerd, dat de vrijmetselaars hunne groote loge op de eerste verdieping van het paleis Borghese gevestigd hebben. Dat is eene beleediging voor het Vaticaan, waaraan het paleis Boighese vroeger toebehoord heeft. In het protest wordt tevens gezegd, dat Italië de vrg metselaars gesteund heeft. SPANJE. Terwijl Zondagmorgen te Barcelona een groote wapenschouwing gehouden werd, ter viering van den verjaardag der prinses van Asturië, werden twee bommen geworpen onder het paard van maarschalk Martinez Campos. Het paard was onmiddellijk dood; de maarschalk werd licht gekwetst aan de dij, terwijl hij zich daarenboven den rechter schouder kneusde toen hij van het paard viel. De generaals Molina en Castelli, de adju dant van den maarschalk en twee politie agenten werden eveneens licht gekwetst. Een gendarme en een burger, die juist voorbij gingen, zijn gedood. De knal der ontploffing deed verschei dene paarden op hol gaan, met het gevolg, dat tal van toeschouwers kwetsuren en kneuzingen bekwamen. De bom was met dynamiet en stukken ijzer geladenmen vond de stukken er van op 50 meter afstands terug. Een peisoon, kort na de ontploffing aangehouden, heeft bekend de dader van den aanslag te zijn. Hij heet Paulino Payas, en staat in zijn woon plaats, het dorp Sans, als anarchist "bekend. De dader zal voor den krijgsraad terechtstaan. Bij verscheidene anarchisten te Barcelona zijn weer huiszoekingen gedaan, welke tot het vinden van belangrijke geschriften en ontplotbare stoffen hebben geleid. EGYPTE. De khedive heeft brandbrieven ontvangen wegens zijne verzoenende houding tegenover Engeland. AMERIKA. De senator Stewart, uit Nevada, heeft bjj den Senaat eene motie ingediend strekkende om president Cleveland in staat van beschul diging te stellen wegeDs schending der grond wet, door het belemmeren der vrijheid van een der regeeringslichamen en het pogen door het land te dwingen wetten aan te nemen tot opheffing der Sherman-vvef. Stewart zou gisteren de onmiddellijke behandeling zijner motie vragen Men ziet er evenwel slechts eene poging der zilverpaitij in, om de discussie over liet ontwerp tot ontheffing van den ver plichten zilveiaankoop te rekken. Berichten uit Buenos-Ayres, te Valparaiso ontvangen, melden dat op een vergadering van oud-staatsambtenaren. Dondeidagavonc: gehouden, besloten is te erichen het ontslag van president dr. Penna en, indien hij wei gert, hem m staat van beschuldiging te stellen en af te zetten. Generaal Uriburu is te Chaco met al zijn troepen in opstand gekomen, hij nam de gouvernements-kanonneerbooten Bermego en BepullicaDe toestand in Cordova en San tiago is zeer ernstig. Naar gemeld wordt, heeft generaal Bosch met medewerking van Pellegrini den opstand onderdrukt. De nationale gardes zijn in de stad in de provincie Buenos-Ayres opgeroepen. Het ge heeie land is min of meer in beroering door de beweging der opstandelingen. Pellegrini is voor Tucuman aangekomen en gelooft, dat de opstandelingen zich naar Santa-Fé zullen begeven. Troepen vreemdelingen onder steunen de opstandelingen. Gisteren is er den geheelen dag gevochteneen der nationale garde liep tot de oproermakers over. Van Rio worden eenige bataljons verwacht om de nationale krachten te ondersteunen tegen de troepen der opstandelingen. De gardes te Cardova, Santiago en San Luis organ iseeren zich om Pellegrini te komen ondeisteunen. De New-York Herald verneemt uit Monte video, dat Mello Rio-Janeiro opnieuw liet blokkeeren en een eskader in orde bi engen, dat naar de zuidelijke havens moet vei ti ekken. Uit Buenos-Ayres wordt aan dat blad ge meld, dat in officieele kringen wordt geloofd, dat de opstand zich zal uitbreiden. Een strijd tusschen de insurgenten en een deel der troe pen van generaal Bosch bij Santiago del Estero eindigde met den terugtochtderopstandehngen. De New-York Herald verneemt uit Monte video Schepen van de'Braziliaansche opstan delingen hebben de stad San Francisco, in de provincie Santa Catherine, genomen. Het heet dat de regeering van Uruguay aan de Abonnementsprijs, per kwartaal 1.86. Franco per post, door het geheeie Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- O.tO. BDRÜAV: B STERSTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs van f10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dc Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30n December 1887 (Staatsllad no. 255) betredende onderstand (onder steuning) aan mindere geemployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's Rijks zeemacht en op *sRijks werkvaar- tuigen, niet vallende ui de teimen van art. 2 der wet van 24 Jum 1854 Staatsblad no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van den lOn Januari 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eeist- genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 23aten September 1893. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE De Burgemeester van Schiedam Biengt bij dozen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier voor de belasting op het personeel No. 7 dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den heer provincialen inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, op den 22n September 1893 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts vvoidt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de teinnjn van diie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den "dosten September 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1