Biiinenlaiidselie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. ORGELBESPELING p r o.c e a n n a, Gemengde Berichten, opstandelingen Tan Rio Grande do Sul wapenen heeft verkocht. i H I E i. Uit Kaapstad wordt van 23 dezer gemeld Sedert twee dagen heeft tusschen de for ten Tuli en "Victoria geen berichtenverkeer plaats gehad. Men vreest, dat de Matabeles tusschen beide plaatsen zQn gekomen en de verbindingen hebben afgesneden. Het uitblij ven van tijdingen wekt ongerustheid. Loben- gula's gezant Umshrte is te Kaapstad aange komen. Volgens een bericht van gisteren uit Kaap stad is de verbinding met fort Victoria hersteld. SCHIEDAM, 26 September 1893. Wij vestigen er de aandacht op, dat de orgelbespeling in de Groote Kerk ditmaal en in 't vervolg steeds op Woensdag zal plaats hebbefi. Deze mededeeling zal zeker in de eerste plaats den leerlingen van die inrich tingen van onderwijs hier ter stede welkom zijn, waar sedert den aanvang van dezen cursus Woensdagmiddag geen les gegeven wordt, daar zij dan af en toe die vrije uren in aangename verpoozing kunnen door brengen. Eene aanbeveling voor deze orgelbespeling achten wij overbodig. Uit het tot dusver bekendgemaakt pro gramma van liet bestuur der Olficieren- Vereeniging in zake de tooneelvoorstellingen spreekt wederom een ernstig streven om aan het publiek aangename avonden te ver schaffen. Moigen zal de reeks geopend worden met het gunstig bekende blijspel 2Vriend Fnts", dat voorzeker veel genoegen zal geven. De bijzonderheid dat Willem van Zuyien in de titelrol optreedt een zijner beste rollen zal ongetwijfeld een aansporing te meer zijn tot een diuk bezoek. De loting voor de nationale militie, voor de lichting^ 1894, zaï alhier plaats hebben op Maandag 23 October a.s., voor hen wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met R, en Dinsdag 24 October voor hen wie» geslachtsnamen beginnen met de letters S tot en met Z, beide dagen des morgens te 40 uur. De loting voor de ingeschrevenen in de ge meente Ketel en Spaland zal te Schiedam plaats hebben Dinsdag 24 October a.s., des middags te 42 uur. Te Vlaardingen zal de loting plaats hebben op Donderdag 26 October behalve voor de ingeschrevenen in die gemeepte, ook voor die te Maassluis, Maasland en Vlaardinger-Ambacht. Te Hillegersberg zal de loting plaats hebben op Vrijdag 20 October behalve voor de inge schrevenen in die gemeente ook voor die te Bergschenhoek, Overschie en Schiebroek, Berkel en Rodenrijs. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 23 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 6,/o4,8o—71 en bij de betaalmeesters - 4,739,062.44 Te zamen f 8.493,915.45 De minister van buitenlandschezaken ves tigt de aandacht van belanghebbenden op den inhoud van een in de Staatsct. opgeno men voos loopig reglement voor de scheepvaart door het kanna! van Korinthe. Het tijdstip van den aanvang der exploi tatie van liet kanaal zal nader worden be kendgemaakt. Aan het ministerie van waterstaat is eene zeer ingrijpende herziening ontworpen van hrt algemeen leglement voor den dienst op de spooi wegen. Een ontwerp van zoodanig gewijzigd reglement is van regeermgswege aan het ooi deel der spoorwegbesturen onder worpen. (A.ACÏ.) Naar aanleiding van het bericht over de j.l, Dondeidag gehouden vergadering der liberale Kameiclub worden aan het Uil. de volgende mededeelingen gedaan: i»De hbeiale Kamerciub heeft nimmer ver gaderd zonder dat tot hare vergaderingen waren uitgenoodigd en op die vergaderingen waren verschenen èn de meer èn de minder vooruitstrevende.!. Toen echter in de voor laatste vergadering, »u maanden geleden, bleek, dat een groot verschil van gevoelen bestond ten opzichte van de kieswet, hebben groepen van gelijkgezinden, zoowel van meer en van minder vooruitstrevenden, afzonderlijke bijeenkomsten gehouden. Het? bestuur der club heeft intusschen geen partij vergadering meer uitgeschreven vóór Donderdagavond, waarin aan de orde was gesteld de gewone jaarlijksche benoeming van een presidenten een bureel der club. In 1891 was als presi dent gekozen de heer v. d. Kaay, als leden van het bureel de heeren Van Houten en W. H. de Beaufort. De opkomst in de ver gadering van Donderdag was zeer talrijk de geheele partij was nagenoeg voltallig. In die vergadering behaalden de voorstanders der kieswet een besliste overwinning. Eerst werd de heer v. d. Kaay als president ver vangen door den heer Goeman Borgesius daarna de heeren v. Houten en De Beaufort door de heeren Veegens en Pijnacker Hor dijk. Het bestuur der liberale Kamerclub drukt dus nu weder de zienswijze van de meerderheid der liberale partij in de Kamer uit." Naar wij nader vernemen, is het bericht als zou de arbeid der Zuiderzee-commissie weldra have voltooiing naderen, voorbarig. Hoewel de commissie met ongewone inspan ning arbeidt, schijnt het verslag dit jaar niet meer te kunnen worden te gemoet gezien. (N. E. Ct.) De Times wijdt de volgende woorden aan de nagedachtenis van graaf Van Bylandt. Z.Exc. graaf C. van Bylandt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin der Nederlanden aan het hof van St. James, overleed Donderdag te Aix- les-Bains. Graaf Van Bykndt, die den leeftijd van 76 jaar bereikte, diende 53 jaren bij het Nederlandsche corps diplomatique en verte genwoordigde zijn gouvernement in Zweden, Turkije en te Berlijn tot het jaar 4871, toen hij naar Londen werd overgeplaatst. Hier bleef hij sedert onafgebroken en werd er de doyen van liet corps diplomatique. Gedurende zijn 22-jarigen dienst aan het hof van St. James onderhandelde hij over alle tractaten tusschen dit land en Nederland gesloten, waarvan het belangrijkste betrof de regeling van de Borneo-grensquaestie Hij was alge meen gezien in de Londenscbe samenleving en zijn overlijden, hoewel niet onverwacht, zal met diep leedwezen vernomen worden in den grooten kring van persoonlijke vrienden, die zijn helder verstand en vele beminnelijke hoedanigheden hoogefgk waardeerden. In de laatste paar jaren verzwakte gaandeweg zijne jeugdige levendigheid en hij gaf in het ge sprek met zijne vrienden meermalen te kennen, dat hij oud begon te worden. Omstreeks het midden van Augustus ging hij naar Aix-les-Bains in de hoop eenige ver lichting voor zijne kwaal te vlrfclen, maar zelfs deze bescheiden hoop mocht niet vervuld worden. Hij laat eene weduwe na en twee zoons; de een is in staatsbetrekking aan het departement van buitenlandsche zaken in Den Haag, de tweede is minister van Nederland in Japan." Te 's-Gravenhage is in 68-jarigen leeftijd overleden de heer mr. W. F. baron van Doorn van West-Capelle, een man, die zich tot levenstaak had gesteld de bevordering ■van godsdienst en zedelijkheid, alle instellin gen tot aankweeking van godsdienstzin en tot verspreiding van de christelijke leerstellingen steunde, het zendingswerk met warmte voor stond en niet aarzelde zelf op te treden om zijne beginselen te verkondigen. Hij was een krachtig bevorderaar van het christelijk zendingswerk en nam een levendig aandeel aan de zendingsfeesten. Bij het volk was hij een geliefd spreker. Nooit schroomde hij de beginselen van het evangelie met woord en daad te verspreiden. Van 40 tot en met 46 September zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg bin nengekomen 400 stoom- en 42 zeilschepen vertrokken 93 stoom- en 27 zeilschepen. De Matin vermeldt naar aanleiding van de ophanden zijnde komst van het Russische eskader te Toulon een voor ons Nederlanders niet onbelangrijke bijzonderheid omtrent den oorsprong van de Russische viag. Behalve de keizerlijke standaard en behalve de natio nale vlag wit, blauw, rood (eene vrije navol ging van de Hollandsche driekleur?) heeft Rusland een afzonderlijke ooriogsvlag, zijnde wit met een blauw kruis. Deze is volgens de Matin zoo ingesteld door Peter den Groote, ter herinnering aan zijn admiraal Cruys, een Hollandseh scheepsbouwmeester, dien hij meenam naar Rusland en die aldaai de marine geoiganiseerd heeft. Uit Leiden wordt gemeld, dat de beer J. van dei* JBreggon, lid van de Eerste Kamer en van den Leidschea gemeenteraad, en ook dijkgraaf van Rijnland, ernstig ongesteld is. Zooals wij reeds hebben gemeld, herdacht de heer G. A. Boomgaard, te Groningen, sedert 4850 rustend scheepskapitein, 24 Sep tember zijn 405en verjaardag. De oude heer, die ruim uit eigen middelen bestaan kan, leeft zeer zuinig. Hij begeeft zich des avonds om 9 uur te bed en staat om 7 uur op. Zijn geheele leefregel wordt door de klok bepaald, en aan deze levenswijze heeft hij het waar schijnlijk voor een goed deel te danken, dat hij de oudste inwoner is van Nederland. De oude man heeft eenen broeder gehad, die 86 jaar, en eene zuster, die 83 jaar geworden is. De heer Boomgaard is hardhoorend. Hij droeg vroeger eenen bril, maar deed dien vóór een paar jaar in zijn brillenhuisje, daar hij weder als in zijne jeugd uitstekend kan zien. Hij heeft den woeligen tijd onder Napoleon medegemaakt en spreekt met voorliefde over dat tijdperk van zijn leven. Hij rookt per dag met smaak heel veel pijpen tabak, en ook wel eens eene sigaar. Tu Spier, gem. Beilen, wilde de vrouw van den landbouwer A. Harens, om beter te kun nen zien bij het lezen, de lamp weike aan een katrol hing, een weinig naar beneden halen. Ongelukkig brak het touw, en de lamp, die vol petroleum was, viel haar in den schoot. In een oogwenk stonden hare kleeren in volle vlamea het duurde geruimen tijd, voordat men door middel van zand en melk de vlam wist te blusschen. Inmiddels had de ongelukkige vrouw vreeselijke brand wonden aan het onderlichaam gekregen, zoo dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Haar toestand is zeer zorgwekkend. Omtrent de onlangs door den heer W. Kooij, te Huizen, gehouden proeftocht, met de door hem vervaardigde boot van geheel nieuwe constructie, vernamen wij nader, dat de proef plaats had van de haven te Huizen uit. De boot, die met veel zorg is bewerkt, wordt door slechts éen persoon, die daartoe op knop pen drukt, in beweging gebracht en bestuurd. Zij kan achttien personen bavatten en legde een afstand van een uur gaans, genomen langs het zeestrand, in tien minuten af, eene snel heid, die de verwachting ver overtrof. (JST. v. d. D.) Omtrent een te Utrecht in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegden moord ver neemt het U. E. het volgende: Omstreeks 2 uur 's nachts hoorde een agent van politie, die in de Boterstraat sur veilleerde, dat in de Lijnmarkt hulp werd geroepen. Toen hij zich derwaarts spoedde, zag hij een jongen man, die een bui! nabij liet eene oog had, terwijl een tweede jongeling, die zwaar in de borst verwond was en sterk bloedde, spoedig op straat bewusteloos ineen- zeeg. Dadelijk werd de gewonde met behulp van anderen naar het hoofdbureau van politie overgebracht, doch de reeds zieltogende man overleed daar weldra. De overledene is een ongehuwd 23-jarig oppassend werkman, die het beroep van ijzerdiaaier uitoefende. Terstond ging de politie op onderzoekuit en arresteerde kort daarop in een slecht be faamd huis twee arbeiders, zijnde twee gebroe ders, die even te voren met genoemde jeugdige mannen in aanraking moeten zijn geweest. Donderdag is te Os zekere Van den Heuvel, een kippenkoopman, zooda'ig met messteken en sneden verwond, dat hij aan de gevolgen is bezweken. De dader is nog onbekend en getuigen schijnen bij het misdrijf niet geweest te zijn. Men gelooft niet, dat deze misdaad in eenig verband staat met de nog zoo versch in het geheugen liggende misdrijven aldaar. In de week van 46 tot 23 dezer hebben zich te Rotterdam 6 gevallen van pokziekte voorgedaan. Te Rotterdam is in de verloopen 24 uren 4 lijder aan cholera asiatica aangegeven, die reeds is overleden, terwijl 1 persoon van die ziekte is hersteld. Er blijven nu nog 8 lijders in behandeling. De door Aziatische cholera aangetaste Helena Meijer te Overschie is weder hersteld; het huis is door de aldaar gedetacheerde hospitaalsoldaten ontsmet. Thans zijn in die gemeente geen cholera-lijders meer in behan deling. Te Vlaardingen heeft de laatste choïera- lijder de inrichting voor Irjders aan besmet telijke ziekten hersteld verlaten. De gevallen van cholera te Groote Lint (gemeente Zwijndrecht) nemen nog toe. Zon dag werden weder twee personen aangetast. Daar Groote Lint ongeveer een uur van Zwijndrecht ligt, is isoleering der lijders niet gemakkelijk, zoodat de gemeente-politie met bewaking en desinfectie der woningen meer dan de handan vol had. Door den burge meester zijn dan ook hospitaal-soldaten aan vraagt!, waarvan er Zondagavond drie uit 's-Gravenhage aankwamen, die in een ledig- staand gemeentegebouw, voormalige woning van den burgemeester, onder dak zijn ge bracht. Te Barendrecht heeft zich Zondag een tweede geval van cholera in hetzelfde gezin voorgedaan. Vlaardingen. Gisterochtend omstreeks 6 uur, terwijl schipper W. v. d. Linden inde haven alhier bezig was met zijne schuit over te laden, werd hij aangevaren door een binnen komenden logger. Door den schok viel zijn knecht, VrijhofT, oud 48 jaar, buiten boord en verdween in de diepte. Alle pogingen tot redding waren vruchteloos. Een paar uur later werd zijn lijk opgehaald. 's-Gravenhage. Het stoffelijk overschot van graaf Van Bylandt is Zondag uit Aix- les-Bains overgebracht naar het huis van zijn zoon, alwaar gisterochtend een plechtige lijkdienst gehouden werd door ds. Bourlier, Waalsch predikant. Bij den tocht naar Eik en Duin werd de met bloemkransen en immortellen ovei dekte lijkwagen gevolgd door een hofrijtuig, waarin jhr. Van Spengler gezeten was als vertegen woordiger van de Koningin-Regentes en 5 equipages, waarin o. a. bai on Gevers, gezant- schapsraad, en de deputatie der Hollandsche kolonie te Londen, bestaande uit de heeren Boissevain, Stoop en Goos. Op de begraafplaats waren tegenwoordig de ministers Van Tienhoven, Tak en Pierson, vele diplomaten; ook de Engelsche gezant. Ds. Bourlier sprak hartelijke woorden aan de groeve. De zoon dankte voor de bewezen eer. In de zalen van den »Rotterdamsche Kunst kring" is Zondag eene tentoonstelling geopend uitsluitend van werken van de gebroeders Jacob, Matthijs en Willem Maris. Een drietal zalen zijn daarvoor in beslag genomen, waarvan de eerste 14 doeken van Jaap, de tweede 10 nom- m is van Matthijs (gedeeltelijk aquarellen en teek ningep) en de derde 10 doeken van Willem Maris bevat. ln de fïroote Kerk te Schiedam op Woensdag 27 September 4893, des namiddags ten twee ure, met welwillende- medewerking vanMej.G. Melchers (Alt) en den Heer Julius Egener (Viool). 4. Sonate E-Moll (Eerste deel), S. d e Lange. 2. Abendlied, B. Dessau. 3. Gebet der Elisabeth atts Tannhauser), R. Wagner. 4. Allegretto, B. T 0 u r s. 5. a. Albumblatt, Joh. Berghout. 5. Ave Maria, F. Schubert. 6. Rendi'I Sereno al Ciglio, G. F. H a n d e I. 7. Elegie, S. de Lange Jr. 8. Das Gebet des Herrn, S. F. G a s s n e r. (Voor zang met viool en orgel, door C. Immig Jr.) 9. Toccata en Fuga E-Moll, J. S. Bach, Nos. 1, 4, 9 voor orgel. 1 2, 5, 7 11 viool met orgelbegeleiding. 3, zang 8 3 zang, viool en orgel. liet plan van een kanaalverbinding tusschen den Rijn en de Schelde is nu ter overweging bij een commissie uit de Antvveipscho Kamer van koophandel. Men voorziet echter allerlei bezwaren voor de uitvoering, 0 a, ook van den kant van Nederland, door welks gebied een deel moet loopen van het nieuwe kanaal dat ten doel heeft het verkeer met West Duitschland van Rotterdam naar Antwerpen te leiden. In het Journal cCIlygiène wordt de aandacht gevestigd op het gevaar, dat katten opleveren bij het beersshen van diphtheritis. De gezondheids-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2