Kolonel Espina, die met twee buitgemaakte torpedobooten een aanval op de vloot be proefd heaft, is gevangengenomen en 2al vermoedelijk gefusilleerd worden. Een bankiershuis te Londen heeft eene depeche van Rio-de-Janeiro ontvangen, vol gens welke het bombardement zoo zwaar is, dat de banken waarschijnlijk gesloten zullen worden. Dinsdag werd een bediende van de sLondon and Brazilian Bank" door een kanons kogel gedood. De Tmics verneemt uit Philadelphia, dat de metaalwerkers te Pittsburg een loonsver laging van 10 pCt. aannemen. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld De overste Ferreira, van de Transvaal, heeft aa>i tien lieer James, directeur der Brit- sche Zuidafrikaansche compagniedoen weten dat duizend Boeren binnen eene maand bereid zijn de compagnie to helpen tegen Lobongula, mits zij hoeven ontvangen ter belooning. P» Transvaalsche Volksraad besloot met 17 tegen 5 stemmen, op voorstel van generaal Smit, doch niet dan na een heftige bestrijding, honderd pond sterling beschikbaar testellen voor een steen op het graf van president Tho mas Burgers. CHINA. De Standard verneemt uit Shangai dat de regeering op de collectieve nota der mogendheden, waarin wordt geprotesteerd tegen Je barbaarsche behandeling van vreem delingen in sommige Chineesche landstreken, voornamelijk in die, onder 't bestuur van Chang Chilitung, heeft geantwoord met de verzekering, dat die gouverneur zal worden gedegradeerd of ontslagen, indien de vergrij pen tegen \reemdelingenzichmochtenhihalen. Bliiiienlaudsclie Berichten. SCHIEDAM, 2S September 1893. De tooneelvoorstellingen in onzen schouw burg zijn gisteiavond wederom aangevangen, en wel met de opvoering van Erckmann Chatrian's sVriend Fritz", tooneelspel in 3 bedryven. Dat deze voorstelling voortreffelijk was, zal wel geen nader betoog behoeven, wanneer men in aanmerking neemt, dat het puikje der vereenigde Rotterdamsche tooneelisten er in optrad en dat de titelrol werd vervuld door Willem van Zuylen. Deze ging geheel m zijn rol opin hem zag men het type van een rentenierend vrijgezel, die het leven van vroolyken Frans verkiest boven de z. i. knellende banden des huwelijks. Evenwel is hij geen losbol, doch integendeel een ernstig man, die goed is voor iedereen en helpt waar hij kan. Karakteristiek zijn zijne gesprekken met den rabbijn, den vriend zijns vaders, die hem voortdurend zijn dwaalbegrippen onder het oog brengt en krachtige pleidooien houdt voor den zegenrijken invloed van het huwelijk. Hoewel zich steeds heftig tegen die raad gevingen velzettende, blijkt toch zijn theorie niet bestand tegen de practijk. De hardnek kige Epicurist leert een engelrein, onschuldig meisje kennen, hetwelk zulk een indruk op hem maakt, dat hij in strijd komt met zich zelf en ten slotte zwicht voor de macht der oprechte liefde. Niet minder kranig acteerde Rosier Faassen als de raokijn David Sichel. Deze bedaarde oude man, geplaatst in een hem bestrijdende omgeving, waar hij vaak het voorwerp is van spot en hoon, gaat kalm zijns weegs, houdt vort bij stuk en bereikt ten slotte zijn doel. Vriendelijk is zijne verschijning, liefelijk zyn stem, zacht maar ernstig zijn vermanend woord tot de bestrijders van het huwelijks leven, waarvoor hij juist uit innige overtui ging ijverig propaganda maakt. Voorzichtig gaat hij evenwel daarbij te werk, uiterst kiesch zijn de middelen, door hem te baat genomende titel van koppelaar zou voor dezen braven man een beleediging zijn. En dan Suze Christel (mevr. Van Eysden Vink)! Hare verschijning reeds is voldoende om den juisten indruk te ontvangen van haar innerlijk wezen. Dat zachte, vrome gelaat getuigt van goedheid en liefelijkheid, van onschuld en edele gedachten. Bij haar optre den bekoort en betoovert zij hare omgeving; spreken behoeft zij nauwelijks, hare actie drukt geheel haar karakter uit. Hoe innig vroom was dat onderhoud met den rabbijn, hoe onge kunsteld en naïef dat met Fritz bij den kerse boom Wij zien het meisje lijden tengevolge van het onverwacht vertrek van Jen door haar in stilte beminden man en onder een haar tegen de borst stuitend huwelijksvoor- stel haars vaders. Doch welk een zalig gevoel overmeestert haar op het beslissend oogenblik, waarop Fritz aan haren vader zijne liefde voor diens dochter bekent. Catherine, huishoudster van Fritz, kan niet beter verpersoonlijkt worden dan in mevr. FaassenVan Vel zen, de drukke, snappende, beweeglijke verschijning, die bij al bare onnoo- zelheid zulke aardige zetten deed en zich steeds even hulpvaardig en dienstwillig be toonde. Wat hier gezegd is van de hoofdpersonen, geldt evenzeer van de overige rollen, welke wegens de mindere beduidendheid geen afzonderlijke vermelding behoeven; allen werkten samen tot een voortreffelijk geheel. Ten opzichte van den heer Van Zuylen wen- schen wij, dat zijn eerste optreden hier ter stede niet tevens het laatste moge geweest zijn. Ten slotte een kleine opmerking aan het adres van den regisseur. De boeren en boe rinnen kwamen op met zeis, sikkel, vlegel, hooiharken en houten gaffel, zooals op 't zaad kleed wordt gebruikt. Een zeis eneenhaik worden bij het hooiwinnen, een sikkel bij het graansnijden gebruikt, terwijl de vlegel wordt gebezigd als het giaan binnengehaald is, zoo dat deze combinatie op een tijdstip ons wel wat zonderling voorkwam. Hedenmiddag omstreeks halfeen is D. Nels, werkzaam in de branderij van den heer J. L. Gouka, aan de Raam, bij het storten van heet watei gevallen, tengevolge waarvan hij een arm ernstig gebrand en een been gekneusd heeft. Nadat de geneesheer La Verge de eerste geneeskundige hulp verleend bad, is Nels naar zijne woning in de Nieuwe Buurt vervoerd. H. M. de Koningin-Regentes heeft gister namiddag te 5 uur de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontvan gen, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede. Het comité van het Bredasche diaconessen- huis heeft van de Koningin f 200 ontvangen en van de Regentes gelijke som als bijdrage voor den aankoop van een eigen huis. Terwijl meer en meer de meening veld wint, dat de kieswet door de Tweede Kamer zal worden aangenomen, oppert men nu reeds het vermoeden dat de Eerste Kamer er zich niet mede vereenigen zal en herinnert men aan de woorden door den heer Scliaepraan in eene rede te Beverwijk gesproken »Dit is zeker, zonder gemeen overleg komt die wet niet tot stand. Men kan haar met éene stem meet derheid aannemen; maar als zij niet met waardigheid en staatsie naar de overzijde van het Binnenhof wotdt gebracht, dan sterft zij in handen van hem, die haar overbrengt, voor zy aan de fontein van den Roomscheu Koning is aangekomen. Zij komt niet tot stand, of zij moet evenals de school wet een werk zijn van pacificatie". De Haagsche kroniekschrijver van de If. Gr. Ct. deelt mede, dat de commissie van rapporteurs over de kiesrecht-ontwerpen zelfstandig werkende een leiddraad voor dat onderzoek heeft opgemaakt, die 17 pun ten bevat en een geleidelijk onderzoek zal bevorderen, maar ook een breedvoerigheid, even groot als die bij het algemeen debat. Men kan een volumineus verslag te gemoet zien en als vanzelf, als gevolg daarvan, eenig tijdver lies, dat, naar zijne meeuing, zijn vroeger geuit vermoeden wel zal bevestigen, dat men 't openbaar kiesrechtdebat niet vóór Februari 1894 zal kunnen hervatten. Tot lid der Provinciale Staten van Noord- Holland in het district Hoorn is bij herstem ming gekozen de heer Kool (lib.) met 921 van de 1626 stemmen. De heer Zuurbier (ultram.) had 705 stemmen. Tot lid der Prov. Staten van Noord-Brabant is te Eindhoven gekozen de heer G. Wijnen, te St.-Oedenrode, met 885 van de 1387 gel dige stemmen. De lieer Borrenberger, te Stratum, verkreeg 193 stemmen. De commissie, die zich heeft gevormd voor een huldeblijk aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. P. Hofstede, hoofddirec teur der posterijen, deelt mede, dat zij in staat zal zijn aan hare plannen volledige uit voering te geven. Van 17 tot en met 23 September zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen water weg binnengekomen 83 stoom- en 10 zeil schepen; vertrokken 86 stoom- en 10 zeil schepen. Tengevolge van den buitengewoon lagen waterstand op den Rijn liggen in de Boven- Rynhavens vele groote rivierschepen stil. De stand der rivier is thans 14 M beneden het laagste peil van dezen zomer. Het voorloopig comité voor de tentoonstel ling van het Hotelwezen en de verpleging van den reizenden raensch", het volgende jaar te Amsterdam te houden, heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van tijdelijke gebouwen op het terrein achter het Rijksmuseum, waar de tentoonstelling wezen zal. In het prospectus zijn die gebou wen omschreven. Drie pi'ijzen werden uitge loofd van f 400, f 200 en f 100. Voor 16 December moeten de ontwerpen worden ingzeonden. De jury bestaat uit de heeren dr. P. J. H. Cuypers en A. Salm te Amsterdam, J. J. van Nieukerken en W. Schut te 's-Gravenhage. De krankzinnigengestichten hier te lande zijn zoodanig overvuld, dat de krankzinnigen uit het noorden des rijks naar België worden gezonden, bij gebrek aan gelegenheid tot verpleging in eigen land. Het leger des heils houdt eene rinterna- tionale week van zelfverloochening en gebed", die in Nederland is bepaald van Zondag 1 tot en met Zaterdag 7 October. Door het afdeelingsbestuur Delft der »Ver- eeniging tot bevordering van Zondagsrust" is aan de algemeone vergadering het voorstel gedaan, om liet hoofdbestuur te verzoeken, zich te wenden tot de regeering met een verzoek om postzegels te doen vervaardigen met smet bestellen op Zondag", zooals die in België in gebruik zijn. In de laatste dagen zijn niet minder dan vier personen door de Haagsche politie aange houden en ter beschikking \an de justitie ge steld, verdacht van misdrijven tegen de zeden. Twee personen zijn naar het huis van be waring te 's-Hage overgebracht. De politie in Den Haag heeft een man aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan majesteitsschennis. In eene herberg aan de Paveljoensgracht had hij zich namelijk op beleedigende wijze over H. M. de Koningin uitgelaten. Een 18-jarig jongmensch te Barendreeht kwam van de jacht en ontmoette zijn broa der, die hem vroeg behulpzaam te zijn bij het optillen van een zak aardappelen. De jager gaf daarop zyn geweer aan een jongen, die bij hem was, om het even vast te houdenr terwijl hij zijnen broeder hielp. Het schot ging op welke wijze weet men niet af en trof den broeder van den jager, een 26-jarig man, in het gezicht. De man weid zóo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Door de politie te Haarlem is in beslag genomen een valsche rijksdaalder met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1S50. Maandagochtend is gevankelijk te Heeren veen binnengebracht, onder verdenking van brandstichting, eene 21-jarige vrouw, moeder van drie kinderen, van welke zy het jongste, elf maanden oud, by zich had. De zich noemende W, Schnippes, vstudent in de letteren", naar nu blijkt een zekere Snippe, oude bekende der justitie, huurde voor eenigen tijd eene kamer met bediening by eenen kiuidenier te Meppel. Het ver trouwen genietende van zijnen hospes, wist hij onder allerlei praatjes veelgeld van dezen los te krijgen. De sstudent" verloofde zich dezer dagen zelfs met eene dochter eener achtenswaardige familie uit eene naburige gemeente en zond verlovingsbrieven rond naar personen, met wie hij zelden of nooit gespro ken had. Doch ten slotte is hij, zooals gemeld, door de politie gearresteerd. Het uitgestrekte landgoed Mariendaal aan het kanaal te Apeldoorn is aangekocht tot vestiging van een rijkstuinbouwschool. Te Rotterdam zijn in de laatst verloopen 24 uren 2 lijders aan cholera asiatica aan gegeven, een dezer lijders is reeds overleden. Twee personen zijn van de ziekte hersteld, terwijl 6 nog in behandeling blijven. Te Hillegersberg deed zich een geval van pokken voor. Op een modderbak in het Scheur onder de gemeente Rozenburg is een geval van Aziatische chokra geconstateerd. Gisteren zyn te Zwijndrecht aangegeven als te Groote Lint sedert Maandag over leden aan de cholera vier personen. Te Hagestein bij "Vianen is weer een gevat vau cholera met doodelijkeu afloop voorge komen. Te 's-Graveland hebben zich twee gevallen van cholera asiatica voorgedaan. De twee aan getaste personen beiden van beroep blee- ker zijn overleden. Het water in de 's-Gravelandsche vaart hetwelk gemeen schap heeft met verschillende stroomen is besmet verklaard. Te Enkhuizen heeft zich Dinsdageen tweede geval van Aziatische cholera voorgedaan, nu bij een vrouw, de moeder van de eerste cholera-lijderes. Dinsdagmorgen heeft zich op een schip, liggende in de Ringvaart bij Aalsmeer en komende van Alkemade, een geval van Azia tische cholera met doodeiijken afloop voorge daan bij een gehuwden schippersknecht. De Ringvaart is besmet verklaaid, omdat de uitwerpselen van den lijder buitenboord zijn geworpen. Door den geneeskundigen inspecteur is een geval van Aziatische cholera geconstateerd in een schip onder LItwellingerga (gemeente Wijmbritseradeel), bij Sneek. In de gemeenten Veendam,Meeden en Muntendam heerscht sedert de laatste beide- maanden in zeer erge mate febris typhoïdea.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2