A°. 1893, Zaterdag 30 September. 8370. Zevenenveertigste Jaargang. ƒ.1.86. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ~j7 ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. OUIlSCHLiKD. Keizer Wilhelm is Dinsdagavond te half- acht in welstand uit Hongarije te Potsdam teruggekeerd, waar hij reeds door zijne ge malin aan het station werd opgewacht. Tegen den middag vertrok hjj weer naar Swine- -münde, vanwaar da Hohenzollern hem naar •Gothenburg brengt. Gisteren en heden neemt de keizer deel aan eene jacht op elanden, waartoe koning Oscar van Zweden hem heeft uitgenoodigd. Hedenavond keert hjj over Koningsbergen huiswaarts. De Berlijnsche correspondent der B. B. Ct. schrijft van gisteren Hedenochtend bevatte de Kreuzzeitung een particulier telegram uit Parijs, volgens het welk het bijeenzijn van den czaar met den graaf van Parijs en den hertog van Orleans {bij de koninklijke famiiie van Denemarken) in de Parijsche kringen grcote ontstemming 'heeft teweeggebracht. In goed ingelichte kringen alhier trekt dat bericht veel aan dacht en wordt het alleszins juist geacht. Niet minder aandacht trekt een bericht uit Kopenhagen aan de Orleanistische Matinhet welk door de meeste Fransche bladen wordt doodgezwegen en waarin wordt gemeld, dat de czaar bjj een galadiner te Kopenhagen .een toost op den graaf van Parijs en zijnen zoon heeft uitgebracht. Men ziet daarin eene voortzetting van de Russische koudwaterstra- len naar den kant van Parijs. Trouwens, men is hier ook wel bekend met de groote sym pathie van den czaar voor de familie Orleans. In zijne intieme omgeving zal hij nooit een .geheim er van maken, dat eene restauratie der familie Orleans een innige wensch b hem is. Men meent hier zelfs te weten, dat hij bij zijn toelonken aan Frankrijk in fie .eerste plaats bevorderlijk tracht te zijn aan de belangen der familie Orleans. Men ge looft niet, dat hij ooit als bondgenoot der Fransche republiek oorlog tegen Duitschiand zou voeren, maar dat, wanneer Frankrijk in geval van oorlog tegen Duitachland de hulp van Rusland mocht inroepen, hij alle ver wachtingen der Franschen zou teleurstellen en als conditio sine qua non concessiën der republiek aan da familie Orleans zou eischen zoodat de gedachte van een bondgenootschap tusschen Frankrijk en Rusland in zjjnepolitiek geen doel, maar een middel ter verwezenlij king van andere bedoelingen is. F E A N K B IJ K. President Gamot zal de Russische officieren te Parqs ontvangen. Generaal Boisdeffre is benoemd tot opvolger van wijlen Miribel. Het werk in de mijnen te Aniche en te Azincourt is hervat. De eigenaars der mijnen van Lens hebben aan den vrederechter verklaard, dat zjj het voorstel om het geschil dat tot de werksta king aanleiding gaf, aan een scheidsrechter lijke uitspraak te onderwerpen, beslist moeten afwijzen. Het congres der syndicaats-gedelegeerden handhaaft het voorstel van arbitrage en heeft besloten tot voortzetting der algemeene werk staking. BELG I E. Gistei'ochtend is in verschillende kolen mijnen van het bekken van Charleroi de werkstaking uitgebroken. Het aantal werksta kers bedraagt 1700. Men gelooft, dat de werkstaking zich nog eenigszins zal uitbrei den, maar van korten duur zal zijn. Te Luik is de toestand gistervoormiddag verbeterd. In het gansche bekken van Luik zijn slechts 500 werkstakers. Overal is het rustig. ENGELAND. De Times verneemt dat lord Cromer heden naar Egypte terugkeert. Voor het hem aangeboden onder-koningschap van Indié heeft hij bedankt. De mijnwerkers van Lancashire en Che shire hebben zich bijna eenstemmig verklaard voor eene hervatting van den arbeid tegen het oude loon. Die van Pointayr hebben geen gevolg gegeven aan hun voornemen om het werk te staken. De bond van eigenaars van steenkolen mijnen heeft een manifest uitgevaardigd waarin wordt aangetoond, dat eene vermin dering van loon onmogelijk kan worden ver ineden. Voorts wordt de houding der mijn werkers gelaakt, alle discussie over de quaestie van loonvermindering thans geweigerd en de benoeming aangekondigd van eene speciale commissie, die bereid zal zjjn om met de vertegenwoordigers der mijnwerkers te onderhandelen, teneinde een middel te vin den om het eens te worden. OOSTENRIJK. De politie te Weenen schynt nog niet alle leden van het anarchistisch komplot in han den te hebben, althans Dinsdagnacht zijn in de voorstad Leopoldstad op verschillende puntten biljetten in de Czechische taal aan geplakt, waarboven in groote letters het woord sWraakl" In de voorstad Josephstad werd het keizerlijk wapen op de brievenbussen met zwarte verf besmeerd. Te Buda-Pest heeft de politie gisteren communistische proclamatiën in beslag ge nomen, die in menigte langs de straten verspreid werden. SPANJE. De koninklijke familie is gisteren uit St. Sebastiaan te Madrid aangekomen en werd met uitingen van sympathie begroet. Te Madrid is niets bekend van een affi davit voor de buitenlandsche coupons. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de regeering den invoer van 150,000 ton buitenlandsche tarwe voor 31 Juli 1894 ver gunt, tegen een recht van 15 reis per kilo gram. GRIEKENLAND. Te Thorikos, bij Launum, heeft men een onderaardsche stad ontdekt, met muren, hui zen en straten, welke, door een onbekende oorzaak bedolven, goed bewaard gebleven is. De ontdekking heeft groot opzien gewekt. A H R I K A. In antwoord op een vraag van den gouver neur van Georgië over den financieelen toe stand, zeide Cleveland, dat hq een voorstan der was van het zilver, maar hi; geloofde niet, dat men het zilver zijn wettige plaats in den omloop kon geven dan door wijziging van de wetgeving. Het eenige middel om tot dat doel te geraken, was onmiddellijke af schaffing van de wet van Sherman. Cleveland is tegen onbeperkte zilveraanmunting door Amerika alleen en onafhankelijk van de andere landen en hij gaf zijn verwondering te ken nen over de oppositie in den Senaat tegen spoedig handelen. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge meld: onder begunstiging der voornaamste industrieelen van Philadelphia maakt te Was hington de beweging vorderingen ten gunste van een transactie in de zilverquaestie. Men stelt voor, het tarief van Mac Kinley te be houden, maar de vrije aanmunting toe te staan van zilver uit Amerikaansche mijnen tegen betaling aan de Unie van drie vierden van het verschil van den zilverprjjs te Londen en de wettige waarde van den zilveren dollar. Uit Buenos-Ayres wordt van 27 dezer gemeld Kolonel Espina, die beschuldigd wordt de opstandelingen te hebben aangezet tot den aanval, welke gisteren door torpedobooten op de vloot werd gedaan, is tot den kogel ver oordeeld. In Santa Fé zjjn de opstandelingen op de vlucht gedreven; hun aanvoerders zjjn krijgsgevangen gemaakt. De staat van beleg is nog veertien dagen verlengdhet Congres is gesloten. De opstandelingen in Rio Grande do Sul hebben zich van Quaraty meester gemaakt. In een gisteren te Londen ontvangen par ticulier telegram wordt verzekerd, dat het bombardement van Rio Janeiro gisterochtend is hervat. Biimenlandsche Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 September. In de eerste plaats wordt behandeld het wetsontwerp houdende bepalingen op de han dels- en fabrieksmerken. De minister van justitie, het eindverslag beantwoordende, herhaalde zijne in de Tweede Kamer gegeven interpretatie, dat het recht van den eersten gebruiker van een handels merk vervalt door een nieuwe inschrijving, indien de eerste gebruiker niet te baat heeft genomen de middelen die de wet hem laat om zjjn rechten te doen gelden. De heer Kist vereenigt zich met die uitleg ging- De heer Van Gennep vatte echter de wet zóo op, dat den eersten gebruiker zijn een maal verkregen recht door deze wet wordt gewaarborgd en dat hem dit niet door latere inschrijving van datzelfde door een derde kan ontnomen worden. Tenzij de latere in schrijving door den eersten gebruiker ge schiedt, kan die inschrijving het recht van dezen laatste niet verkorten. De heer Fokker sloot zich hierbij aan. De minister verklaarde dat bij de werking van de pr act ijk zal afwachten, en verklaart voorts dat ook een enkel woord of een enkele naam voldoende is als handelsmerk. In elk concreet geval echter, zeide de minister aan den heer Pijnappel, zal beoordeeld worden of zulk een werk in strijd is met de open bare orde of zeden, terwijl enten overvloede het strafwetboek tegen bedrog is. Het wetsontwerp wordt daarna zonder hujfdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp betreffende de bedrijfs- en andere inkomsten. De heer Rahusen verklaarde zich tegen de vrijstelling van den landbouw, als ongemoti veerd en in strijd met de grondwettelijke bepaling dat er geen privilege mag zijn op het stuk van belastingen. Voorts had hjj bedenkingen tegen het fis caal karakter van de wet, omdat de belasting schuldigen te veel van den goeden wil der administratie afhankelijk zullen zijn. De heer L. van Nispen bestreed eenige strafbepalingen in het ontwerp, meer bepaal delijk die op het bestellen door een particulier voor derden van goederen in het buitenland, en voorts die, welke gesteld zjjn op de niet- aangifte van vermogen door hen, die naar een hooger tarief moeten worden belast, omdat zij niet in de vermogensbelasting zjjn aange slagen. De minister van financiën verdedigde het wetsontwerp. Deze bedrijfsbelasting is het noodzakelijk complement der vermogensbe lasting, de billijkheid bréngt mede om de tot hiertoe onbelaste groote inkomsten te treffen. Omtrent de opbrengst kan de minister gee nerlei zekerheid geven en dus zeker niet over de bestemming van het eventueel surplus. De progressie rust op ernstige overwegingen. De uiterlijke kenteekenen moeten als kenbron voor de administratie strekken. De bezwaren van den heer Van Nispen tot Pannerden be rusten op een onjuiste opvatting der betrek- ljjke artikelende vrijstelling van den land bouw is billijk en geen gunst in den zin van artikel 175 der grondwet, onder welks wer king trouwens de landbouw ook van patent was vrijgesteld; als betere tijden voor den landbouw aanbreken, kan die vrijstelling weer vervallen. De minister bestreed sterk het stelsel van den heer Godin de Beaufort. De heer Wertheim protesteerde tegen elke samenkoppeling van de herziening van het personeel en de kieswet. De minister verklaarde, dat in afwachting der volledige herziening van het personeel, voorloopige wijziging wordt voorbereid. De heer Fransen van de Putte drong krach tig by de regeering aan op wjjziging der .Abonnementsprijs, per kwartaal J. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTU118TRAAT, B a 7. Advertentieprijs van 110 'gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1