'bestaande kieswet, om te waarborgen de ge heimhouding van de aanslagen op de lijsten der hoogstaangeslagenen. De bedrijfsbelasting werd aangenomen met 27 tegen 16 stemmen. De Kamer is daarna uiteengegaan. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 September. In de heden gehouden vergadering werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp houdende bekrachtiging der overeenkomst met België, om wederkeerig ingezetenen, onderdanen van het andere land, toe te laten om kosteloos te procedeeren met ontheffing van de verplichting tot het stellen van zekerheid. Over het wetsontwerp tot verhooging van het IXe hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1893 (verbetering en normaliseering van Neder-Rijn en Lek) werd gediscussieerd door de heere'i Conrad, Van Gijn, Van Beuningen en Ro; aards van den Ham. In beginsel ver klaarden alle sprekers zich voor de nonnau- seering, doch er bestond verschil over de wijze van werken. Eenerzyds wilde men het werk over een langen termijn verdeden, anderzijds de verbetering onzer rivieren in het belang der binnenlandsche scheepvaart zoo spoedig mogelijk voltooien. De heer Van Delden vestigde de aandacht der regeering op den Gelderschen IJsel, terwijl de heer Gerritsen betoogde dat het voorge stelde werk volstrekt niet alleen in het be lang van Amsterdam, maar in het algemeen belang van het rijk is. Ook de heer A. van Dedem vestigde de aandacht op onze kleine rivieren en binnen landsche scheepvaart, welke meer gebaat zal worden door afschaffing der tollen dan door het thans voorgestelde werk. De minister van waterstaat verdedigde het werk als passende in het plan der normalisee ring \an de groote rivierenhet betreft geen nieuwe waterweg ten behoeve van Amsterdam. Verbetering beneden Vieeswijkis wenschelijk, maar nu nog niet. De verbetering zal den Rijnhandel cn de binnenlandsche scheepvaart baten. De verbetei ing der kleine rivieren gaat de regeering evenzeer ter haite. Bij de replieken hield de heer A. van Dedem vol, dat hier een Amsteidamsch belang behar tigd woi dt, ten koste van de verbetering van den IJsel. Het ontwerp werd aangenomen met 43 tegen 35 stemmen. De behandeling van de onteigeningswet voor de vei binding van het spoorwegstation Rot terdam is hierna begonnen. De heeren Van Beuningen en Van de Velde achtten de verbinding niet noodig, althans niet met inbegrip der rangeerterreinen. Laatstgenoemde wees op de bezwaren van belanghebbenden. De heer Plate achtte geen andere verbin ding mogelijk en betoogde het belang der verbinding. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 39 September 189&. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 3n October 1892, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Te behandelen onderwerpen: Ingekomen stukken. Benoemen van een onderwijzer le kl., tevens plaatsvcrv. hoofd, aan de le openb. tusschen- schooi. Beraadslagen over: Adres van H. Zwalje om eervol ontslag als onderwijzer 3e kl. aan de 2e openb. kos- telooze school. Adres van mr. A. K. J. van der Drift om restitutie van betaalde pi. dir. belasting 1893, Bezwaarschriften van aangeslagenen tegen hunnen aanslag in de pi, dir. belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4; met het advies daarop der betrekkelijke commissie van onderzoek. Adres van A. \an Vliet om van hen over te nemen een strookje grond, gelegen aan de Krenpelsti aaten rapport daarop der commissie van fabricage. Adres van A. Bakkerc. s., allen neringdoende ingezetenen, met verzoek om aan niet-stad- genooten een bepaalde plaats aan te wijzen waar zij hunne waren moeten verkoopen, en hen daarvoor ook staan- of marktgeld te doen betalen. Ontwerp-verordening tot regeling van den cursus in de moderne talen, met o verordeningen op de heffing en invordering van schoolgelden op dien cursus. Voortzetting der behandeling van de ont- werp-strafverordeningen op de openbare rein heid. En verdere voorstellen en mededeelingen. Zondag 1 October a.s. gedenkt de heer C. de Mooij, koster der Groote Kerk van de Nederd.-herv. gemeente alhier, den dag waar op hij voor 40 jaar tot deze betrekking werd benoemd. W. F. Noordijk is gisteravond door de politie te Dordrecht aangehouden en heden naar Schiedam overgebracht ter beschikking van den commissaris van politie. Zondag 1 October a.s. zal de winterdienst langs den Hollandschen spoorweg aanvangen de treinen vertrekken alsdan uit Schiedam: Naar Amsterdam: 5.30, 7.46,10,49,1.35, 2.32, 3.44, 4.31, 6.45 en 8.02. Naar 's-Ilage: S.15, 11.32 en 12.27, staan in verbinding met de treinen die te 9.04 en 1.07 uit 's-Hage naar Amsterdam vertrekken. Naar Leiden9.28, staat in verbinding met den trein, le en 2e klasse, die te 10,34 uit Leiden naar Amsterdam vertrekt, 1.35, 5.49, 10.11 en 11.20. Naar Rotterdam6.33, 7.03, 8.08, 8.18, 9.09, 9.23, 9.46, 10.56, 11.24, 12.23,12.42, 1.44, 2.15, 2.53, 3.45, 4.05,4.43,5.47,6.38, 7.09, 8, 9.09, 9.50 (enkel le en 2e klasse), 10.31 en 11.39. Naar Helder: 7.46, 10.49, 3.44 en 6.45. Van Schiedam naar Vlaardingen, Maassluis en IIoek-van-Holland5.32', 7.37*, 9.31, 10,14, 10.55, 11.30*, 1.46*, 3.16,4.44*, 6.44, 8.06, 9.10', 9.53* (alleen ie en 2e klasse en stopt niet te Vlaardingeu of Maassluis), 10.12 en 11.40. H. M. de Koningin-Regentes heeft het volgende geantwoord op het adres van ant woord op de troonrede van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dMijne Heeren! nik waardeer zeer de verzekering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat zij hare beste krachten zal wijden aan den hoogst gewichtigen arbeid, die haar gedurende dit zittingsjaar wacht, en het zal voor Mij eene voldoening zijn, indien die arbeid, onder Gods zegen, aau het blijvend welzijn van ons dier baar vaderland bevorderlijk zal zyn. sik verzoek u, Mijne Heeren, de Tweede Kamer dank te zeggen voor haar adres van antwoord." Do regeering heeft aan de Tweede Kamer bericht gegeven van de toetreding van Groot-Bntannie en Ierland tot de interna tionale cholera-overeenkomst. De nieuwe wet op de krijgstucht behoudt in hoofdzaak de grondslagen der vigeerende wetgevingzij herstelt alleen de ondervonden gebreken; bevat eene aanvulling van geble ken leemten of btengt wenschelyke wijzigin gen aan. Het krijgstuchtelijke recht voor zee- en landmacht is in een ontwerp vervat. Da militaire disciplinaire vergrijpen vvoiden in twee klassen onderscheiden. Tot de eerste behooren handelingen die een schending van de militaire verplichtingen opleveren; tot de andere delicten, welke disciplinair kunnen afgedaan worden, en ettelijke overtredingen tegen de krijgstucht. Naar aanleiding van het tweede afdeelings- onderzoek van het wetsvoorstel tot instelling van arbeidskamers, heeft de heer Sehimmel- penninck opnieuw ingediend een afzonderlijk voorstel. Nieuwe zaken bevat het niet wijzigingen zijn aangebracht op grond van de beschouwingen bij het sectie-onderzoek. Bij art. 20 der wet van 9 Mei 1890 Staats blad no. 79), tot regeling der pensioenen van weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, is bepaald dat om de vijf jaar eene wetenschappelijke balans van het bij die wet opgerichte pensioenfonds aan de Staten-Generaal zal worden overgelegd. Opdat aan die wetsbepaling kunne worden voldaan, is de directeur van het pensioenfonds thans bezig de daarvoor benoodigde gegevens te verzamelen. Het overgroot aantal sollicitanten naar de betrekking van rijksveldwachter maakt het noodzakelijk, vooreerst geen nieuwe sollici tanten daarvoor in aanmerking te doenkomen mitsdien zal op de alsnog tot dat einde inge diend wordende verzoeken vooreerst geen acht meer worden geslagen. fcfaar He Gelderlander mededeelt, is de heer Lambrechts, lid van de Tweede Kamer voor Sittard, uit 's-Gravenhage ziek naar huis ge keerd. Hij zou lijdende zijn aan cholerine. Een en twintig marine-kanonnen, die eenige jaren geleden f462.000 hebben gekost, zijn nvoor afbraak" verkocht voor f 1400. Naar men ons mededeelt, zijn van de Neder- landsche inzenders op de tentoonstelling te Chicago alsnog bekroondde heeren Jurrissen, te Naarden en Boskoop, en de sNurserjr association", te Boskoop voor planten; de heer IJzermans, te "Vlaardingen, voor haring en vischtuig het instituut van ingenieurs en de heer A. Huet, te Delft, voor teekeningen. (H. Ct.) Gisteren herdacht de heer A. E. S. de Brujjn, geneesheer te Oud-Delftshaven, den dag, waarop hij voor 25 jaar de praktijk aan vaardde. Vele bewijzen van belangstelling mochten den geachten jubilaris bij deze gelegenheid ten deel vallen. Woensdagavond omstreeks kwart over tienen brak een zwaar onweder los boven Amsterdam. Do bliksem was thans in wer kelijkheid niet van de lucht, schrikwekkende donderslagen knalden terstond na het weer licht, en een stortregen sloeg neer op straten en grachten. Al de wandelaars vluchtten in winkels en in portieken, de paarden der rijtuigen werden schichtig, en in vele huizen overstroomden de goten, zoodat het water in de kamers liep. Te Amsterdam heeft men Woensdagavond tijdens het onweder een bijzonder natuur verschijnsel waargenomen. Op eenen bliksem straal volgde onmiddellijk een hevige donder slag, vergezeld van een knetterend geluid, en op hetzelfde oogenblik zag men eenen vuur regen neerdalen. De stukken vuur moeten zoo groot als eene vuist geweest zijn. De oudste ingezetene van Aalsmeer, G. B. de Jong, vierde Woensdag onder zeer vele blijken van belangstelling zijn 102n verjaardag. De weduwe Van Dijk woonde met hare dienstbode aan den Ringdijkte Water graafsmeer. J.l. Maandagavond was de weduwe alieen te huisde diensbode, die afwezig was, werd om elf uur door haren vader tehuis gebracht. Beiden vonden de woning gesloten, hetgeen hun verdacht voorkwam. Met behulp en op last der politie werd de deur geopend, en nu vond men de weduwe uitgestrekt op den grond lig gen, met afgesneden hals. Zij had eene kleine wonde en een gapende diepe snede. Op eenigen afstand lag een groot, bebloed mes. De politie van Watergraafsmeer doet ijverig onderzoek. Andere lezingen spreken van zelfmoord. Gisterochtend was om en bij het gemeente buis en de groote kerk te Zwolle een groote toeloop van nieuwsgierigen om neen jong paartje" te zien, dat in het huwelijk werd verbonden en in leeftijd te zamen 144 (65 en 79) jaren telt. Verdwijning Tan twee vrouwen. Men schrijft uit Amsterdam aan de N.R.Ct. .- Met iederen dag bijna komen nieuwe bij zonderheden uit het veelbewogen leven van Hendrik de Jong aan den dag. Zoo heeft zich thans weder een dienstmeis je bij de recherche vervoegd om mede te deelen, dat De Jong ongeveer een jaar gele den veel bij hare moeder, die te Utrecht woont, aan huis kwam en deze op een goeden dag een fleschje onder den neus hield, met het gevolg, dat de vrouw het bewustzijn ver loor en bij haar ontwaken uit die verdooving den huisvriend plus eene som van f 300 verdwenen vond. De Jong, zich voor dokter uitgevende, had haar vroeger reeds eens een kistje met medi cijnen ten geschenke gegeven. Op dit kistje heeft de recherche gisteren beslag gelegd. Voorts is de politie nog een dameshoed m handen gevallen, welke De Jong te gelde moet hebben gemaakt reeds voor hij Sarah Juett en Marie Sehmitz leerde kennen. Van welke vrouw deze hoed afkomstig was, ligt nog in het duister. Onder het dagelijksclie verhoor begint De Jong zich met den dag kalmer te gedragen meermalen zegt hij, dat de beide vermiste vrouwen wel binnen enkele dagen van zich zullen doen hooren en men hem dan zal moe ten vrijlaten. Telkens wanneer de deur open gaat om een nieuwen getuige binnen te laten, verschrikt hij echter en wacht in zenuwach tige spanning af, met wien men hem weder zal confronteeren. Herkent hij den persoon, dan herkrijgt hij weldra zijne gewone kalmte en schertst hij zelfs wel met hem. Op derge lijke wijze gedroeg hij zich bijvoorbeeld ook tegenover de vrouw, aan wie hij te Arnhem de kleederen van Sarah Juett verkocht. Deze wilde evenwel van zijn gemeenzamen toon niets weten en gaf min of meer te kennen, dat De Jong ook haar eenmaal bijna geworgd had in eene zijner wreedaardige buien. Omtrent het in beslag nemen der goederen, die herkend zyn als toebehoorende aan de vermiste vrouwen van De Jong, kan de Hcho nog het volgende meedeelen: In het Klooster te Amsterdam woont zekere vrouw P, Deze bewaart kinderen van vrouwen of meisjes. Ook had zij een kind van zekere Truitje K., eene Duitsche, te bewaren en bad aan deze nog eenige gelden te goed. Toen Truitje, na over de grenzen gezet te zijn, weer teruggekeerd was in het Klooster, zag zij er slordig uit en een paar dagen later viel het juffrouw P. op, haar in eene nette japon, met mantel, hoed en parasol te ont moeten. Truitje vertelde, dat zij die kleeding- stukken van eenen persoon gekregen had, met wien zij kennis gemaakt had en die later bleek De Jong te zijn geweest. Juffrouw P. deelde de zaak mede aan de justitie, die, toen Truitje was opgespoord, in derdaad de vermiste kleedingstukken van Sara Juett herkende. Te Scherpenzeel (Gelderland) is door de rijkspolitie te Amersfoort een onderzoek inge steld of H. de Jong ook daar heeft vertoefd. Daaruit is gebleken, dat hij met Sara Anna Juett aldaar den 15n is aangekomen en met haar den nacht in het logement sde Hoievoet" heeft doorgebracht. De logementhoudster mej. de wed. Schimmel, herkende beide por tretten dadelijk. Ook te Brielle zijn de zïncographische af beeldingen aangeplakt van de portretten van De Jong en zijne beide vermiste vrouwen. Nu is gebleken, dat De Jong met Maria Sybiia Sehmitz zich op Vrijdag 11 Aug. in< De met een geteeUende treinen Icopen naar den IIoek-van-Holland. De tijd van vertrek der treinen is aangegeven m den tijd van Greenwich, dat is12 uur Greenwich- tijd 12 uur 20 minuten A mstei damsche of ge wone tijd. i

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2