Donderdag 5 October. A°. 1893. N°. 83 P 0 L I T I E. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. Buitenlandsche Berichten. f 1.85. - 2.50. - 0.10. BVBEAV: B O TE it T R A A. T, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers emamum*. bxsjivmim u,m iw iraaen uiiflatnunni'ii 11 ■nrnii K—p—a Aan het commissariaat zijn als gevonden aangebracht: een rozenkrans, een muil korf, een witte zakdoek gemerkt C. v. K. 6, een sleutel en een paar gouden oor knoppen, 8 a 10 maanden geleden gevonden op den Langen Achterweg. D I T 8 C II L A N D. Te Berlijn werden Maandag de Russisch- Duitsche onderhandelingen geopend over eene nieuwe tol- en handelsovereenkomst tusschen beide landen. De onderhandelingen zullen gevoerd wor den in de Fransche taal. In een hoofdartikel, dat de Norddeutsche Allg. Zeitung aan dit onderwerp wijdt, wordt betoogd, hoe slechts door wederzijdsch toe geven hier iets wezenlijks kan verkregen worden. Het verzet tegen de tabaksbelasting neemt meer en meer toede Kreuzzeitung meent dat zjj, als bijzonder drukkend op den kleinen handelsstand, bezwaarlijk door den Rijksdag zal aangenomen, en door eene op het bier zal vervangen worden. Andere bladen vinden dit middel even erg als de kwaal. De morgenbladen dringen algemeen aan op de afschaffing der 40 millioen mark beloo- nende premien Lieiesgabendie onder Bis marck een waar privilege voor de groote nijverheid waren geworden; vermoedelijk zal de opheffing in de nieuwe belastinghervor ming worden begrepen. Te Hamburg is een radicaal-socialisten congres gehouden, minstens 20,000 leden tellendehet nam eene resolutie aan, den Hamburgschen Senaat te verzoeken de staats regeling op de basis van algemeen, zuiver en eenvoudig, en geheim kiesrecht te schoeien. De Pfalziscke Kourier verneemt uit ver trouwde bron, dat de ongunstige berichten over Von Bismarcks gezondheid geheel onge grond zijn en de vorst eerstdaags naar huis denkt te reizen. Een bij de anti-slavernij-vereeniging te Berlijn ontvangen telegram meldt, dat majoor Von Wissmann op 7 Juli bij het Tanganyika- meer is aangekomen, waar hij hevige ge vechten had te doorstaan, waarin hij echter de overwinning behaalde en verscheidene honderden slaven in vrijheid stelde. F R A K K R IJ K. De czaarheeft den heer Carnot een telegram gezonden om hem zijn dank te betuigen voor de betuigingen van sympathie, door den presi dent en de regeering der Fransche republiek betoond na het vergaan der Xtussaïïca. Het is nu uitgemaakt dat de heer Von Moh- renheim zich niet naar Toulon zal begeven tot bijwoning der feesten aldaar. In het noorden blijft de toestand stationnair. Te Saint-Etienne aarzelt men om de werksta king te beginnen, in weerwil der stemming van Maandag. Men heeft aan Basly en Lamen- din geschreven of de werkstaking in het noor den zal voortduren. In dat geval zou men te Saint-Etienne zich bij de beweging aansluiten. In het departement du Nord zijn gisteren evenveel werklieden aan den arbeid gegaan als Maandagte Aniche is het personeel zelfs eenigszins vermeerderd De regeering heeft onlangs telegraafpalen doen plaatsen op het grondgebied van het onafhankelijke staatje Andorra, in da Pyreneeën gelegen. De Spaansche bisschop van Urgel, die met de Fransche regeering de oppervoog- dijschap deelt over de 6000 ingezetenen van dit republiekje, protesteert ten sterkste tegen de eigendunkelijke handelingen van den groo- ten nabuur. Hjj gaat zelfs zoover, zijn Andor- reezen aan te sporen tot het omverwerpen der telegraafpalen en het openlijk uiten hun ner verontwaardiging, opdat hun beste goed hun onafhankelijkheid, geen gevaar loope. De Fransche resident te Andorra heeft aan den prefect van Perpignan geseind, dat in weerwil der aanhitsingen van den bisschop van Ugel, de bevolking kalm blijft en de telegraaflijn ongestoord is. B E L G I E. In de kolendistricten heeft de werkstaking een aanzienlijke uitbreiding verkregen. Het geheele aantal grevisten in het Centrum be draagt ongeveer 9000. In een vergadering van grevisten werd tot voortzetting der werk staking besloten. In den omtrek van Marcinette zijn 3000 werkstakers, te Bonne-Espérance 1700. Hoe wel op verscheidene plaatsen nog gewerkt wordt, hier en daar zelfs met voltallige ploegen, is het aantal werkstakers sedert Zaterdag sterk vermeerderd. Daar de vrijheid van den arbeid in de om streken van La Louvière herhaalde malen aangetast is, zijn 40 gendarmes uit Monsen Thuin naar het Centrum gezonden. Terwijl Zaterdag 5200 mijnwerkers in de Borinage den arbeid gestaakt hadden, is dit aantal thans tot 7900 gestegen. ENGELAND. In eene gisteren te Londen gehouden ver gadering van mijneigenaars werd eene resolu tie aangenomen tot het uitdrukken van leed wezen er over, dat de mijnwerkers-conferentie te Chesterfield slechts het reeds afgewezen voorstel herhaalde. De eigenaars verklaren dat er geene schikking kan plaats vinden, die niet eene loonsvermindering in zich sluit; en aangezien de vertegenwoordigers der mijn werkers weigeren, over eene loonsverminde ring te onderhandelen, zoo maken zij eene schikking door middel van gemeenschappelijk overleg onmogelijk. De groote eigenaars der steenkolenmijnen hechten weinig waarde aan de partieele her opening der mijnen, omdat hare productie onbeduidend is. Eenige der eerstgenoemden in Warwickshire trachten te heropenen, met eene loonsvermindering van 5 pCt., en vreemd werkvolk te werven, maar de werkstakers nemen daartegenover eene dreigende houding rondom de schachten aan. Onlusten schijnen onvermijdelijk, bijaldien uitvoering gegeven wordt aan het plan der mijneigenaars. OOSTENRIJK. Volgens de Petti Naplo is het ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk in Hs .garije Zaterdagavond uit Weenen aan de Hongaarsche regeering teruggezonden, voor zien van de goedkeuring des konings om het bij het Parlement in te dienen. De minister president Wekerle heeft zich naar Weenen be geven om den koning daarvoor persoonlijk te bedanken. Uit Weenen wordt echter geseind, dat men dit bericht als voorbarig moet beschouwen. Het uit 16 bataljons bestaande Tyroolsche keizer-jagers-regiment wordt in 4 regimenten verdeeld, tot eenekeizer-jagers-divisie gevormd. Het manifest der jong-Czechen tegen den staat van beleg te Praag is in Leipzig gedrukt, en zonder verzet der politie in eerstgenoemde stad verspreid. De plotselinge dood van den vice-president van het Hongaarsche Huis van afgevaardigden, Alexius von Bokross, die door de opening voor de lift in zijne woning twee verdiepingen naar beneden viel, moet volgens te Berlijn ontvangen berichten aan zelfmoord worden toegeschreven en wekt veel opzien. Bokross was door barones Mondbach beschuldigd, als haar voormalige advocaat eene groote som gelds onder zich te hebben gehouden en het door haar begonnen proces dreigde slecht voor Bokross te zullen afloopen. Reeds vroe ger is hij korten tijd in de gevangenis ge weest, beschuldigd van een valsch getuigenis te hebben afgelegd. SPANJE. De Mooren op de kust van Marokko heb ben gisteren de vijandelijkheden hernieuwd tegen het Spaansche fort Melilla. De forten openden daarop het vuur op de Moorsche dorpen in den omtrek, tengevolge waarvan de aanvallers ernstige verliezen leden. De Spanjaarden verloren 8 dooden en 36 ge wonden. Een brigade infanterie zal zich, met artillerie en genie te Malaga inschepen, om het garnizoen van Melilla te versterken. Spanje's gezant te Tanger zal tot den sultan een krachtig vertoog richten. Men gelooft, dat de sultan een leger zal zenden om de Kabylen te tuchtigen. RUSLAND. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Giers, moet aan de Duitsche, Oosten- rjjksche en Italiaansche regeeringen hebben doen weten, dat het bezoek van een Rus sisch eskader te Toulon louter strekt ter beantwoording van een vroeger bezoek van een Fransch eskader aan Kroonstad. "Van Russische zijde dus moet de mede- deeling eindigen zal dan ook elke ont vangst of demonstratie worden afgewezen, die aan het bezoek een ander karakter zou den dreigen te geven. De overheid heeft aan de dagbladen ver boden, zich bij de feestelijkheden te Toulon te doen vertegenwoordigen. B U L G A R IJ E. De Weener Politische Corrcspondenz logen straft het gerucht, dat er oneenigheid bestaat tusschen vorst Ferdinand en Stambouloff. AMERIKA. Dr. Alem, het hoofd der radicalen, is te Rosario gearresteerd. Naar verzekerd wordt, heerschen thans in geheel Argentinië rust en vrede. Peixoto is vast besloten weei stand te blij ven bieden. Aan de Ncw-Yorh Herald wordt uit Mon tevideo van den 2n dezer gemeld, dat volgens geruchten de schepen der opstandelingen 's daags te voren het bombardement van Rlo de Janeiro hervat hadden en den geheelen dag bommen in de stad wierpen. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge meld, dat uit Denver bericht is ontvangen, dat in de zilvermijnen, die 3500 man in dienst hebben, weder wordt gewerkt. AFRIKA. De Transvaalsche generaal Joubert en de staatssecretaris dr. W. J. Leijds zyn onderweg naar Europa. In de eeiste plaats geldt het bezoek Enge land en onderhandelingen over de spoorweg en de Swaziland-quaestie. De heer Leijds zal daarna ook Nederland bezoeken. A Z I E. Aan de Times wordt van den 2en dezer uit Bangkok gemeld, dat Siam onder den druk van den Franschen gevolmachtigde be sloten heeft het jongste door Le Myre de Villers aangeboden tractaat aan te nemen, met een daarbij gevoegde overeenkomst, om dat Frankrijks gevolmachtigde den eisch tot voldoening voor de beschieting door het fort Paknam, alsmede den eisch tot bestraffing en uitwijzing van de Deensche officieren heeft laten varen, evenals het artikel in het vorige ontwerp-tractaat, volgens hetwelk Siam zich zou verbinden kosteloos landerijen beschikbaar te stellen aan den rechteroever van de Kemong aan alle daarom vragende concessional issen. Siam zal thans alleen ge houden zijn zoo te doen ten gunste van ondernemers van irrigatiewerken. Bovendien gaat het tractaat vergezeld van een considerans, waarbij Frankrijk erkent dat door het tractaat alle tusschen Frankijjk en

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1