Siam hangende quaesties definitief vereffend zijn. De toegevoegde overeenkomst "blijkt voor Sïam minder bevredigend te zijn, Hare termen schijnen onvereenigbaar te wezen. Het vroe gere art. 6 van het ultimatum bepaalde dat de Franschen den sleutel van de golf van Chantaboon eerst zullen ontruimen, nadat Siam den linkeroever van de Mekong, alsook de neutrale strook gronds ontruimd en gepa cificeerd zal hebben. Aangezien dit nu reeds feitelijk geschied is, behoorden de Franschen thans Chantaboon aan Siam terug te geven, in plaats tan het zelf te versterken, Siam heeft nu als eenigen waarborg de toezegging van Frankrijks gevolmachtigde dat de Fran schen Chantaboon zoo spoedig mogelijk zullen ontruimen. Biniienlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 3 October. Aan den beer Schepel is verlof verleend om inlichtingen te vragen over het toepassen van den zelfstellen den wissel voor het personen vervoer op onze spoorwegen. Daarna werd de beraadslaging hervat over de onteigeningswet ter verbinding van het gemeenschappelijk station te Botterdam met het Maasstad on. De heer Vroiik ontwikkelde nader zijne bezwaren, met volharding bij zijne meening, dat deze verbindingslijn geene beteekenis beeft voor het goederenvervoer. Z. i. is de verdeeling van het rollend materieel zeer goed te regelen tusschen de spoorwegmaatschap pen onderling. In allen geval wenschte hij een lijn, die 200 dicht mogelijk om de stad zou gaan, ook ter vermindering van het aantal ombuigingen, en betwistte hij het recht van de Holi ijz -spoorw.-n.aatschappij op deze ver bindingslijn. De heer Van Beuningen achtte èn de ver binding èn de regeling van het medegebruik goed, maar had ook bezwaar tegen eene bij drage van 12 ton voor een werk van slechts 49 ton. Door den heer .HL Mackay werden als lid der vorige regeering inlichtingen omtrent het bedrag der toelage gegeven. De minister van waterstaat in dat Kabinet dacht steeds, dat da verbindingslijn 4 a 5 millioen zou kosten, omdat een lijn door de stad op te veel tegen stand afstuitte en de aaniegkosten gewoonlijk overschreden worden. Doch dit daargelaten, was die regeeriug steeds van meening, dat de staat gebonden was tot de bijdrage van 12 ton. Kostte liet werk b.v. 5 millioen, dan ware 't ook billijk de bijdrage te verhoogen, maar 't was zeer te betwijfelen of de Kamer daartoe genegen was. Spreker vreesde ook dat verwerping van deze richting tot hoogere kosten zou leiden, en kwam op tegen de verdenking alsof de vorige regeering de Kamer wilde om den tuin leiden. De minister van waterstaat bevestigde in hoofdzaak diemededeelingen, onder bijvoeging, dat de 12 ton bepaald zijn, onafhankelijk van de aaniegkosten, zoodat die som geen percen tage in de kosten vertegenwoordigt, en dat de 12 ton bepaald is, buiten den von'gen minister om, door het dep. van financiën. De heer Mees legde nadruk op de ontken ning namens de voiige en de tegenwoordige regeering, dat de subsidie van 12 ton geen verband houdt met het aanlegkapitaal, nadat ook de heer Schimmelpenninck van der Oye verklaard had wel iets onbegrijpelijks te zien in de verhouding. Volgens den heer Mees is de staat dus verplicht die '12 ton bij te dragen, Ondanks de "vei strekte inlichtingen bleef er voor den heer Goeman Borgesius in deze zaak nog veel onopgehelderd, want volgens den heer Mackay is de 12 ton gebaseerd op een raming van 3 a 4 millioen en volgens den minister is de som bepaald onafhankelijk van eenig plan. Hij wenschte dat, nu het plan zoo veel minder kost, nieuwe onderhandelingen zullen wo; den geopend. De heer Van Houten vond alleen oppositie tegen het algemeen nut dezer verbinding ge rechtvaardigd, maai" meende, dat de onteige ning niet kon worden geweigerd, omdat bij de spoorwegovereenkomst verzuimd is, de bij drage in evenredigheid te brengen met de aaniegkosten. Ten slotte werd de onteigeningswet met 37 tegen 26 stennnen aangenomen. Tevens is goedgekeurd de onteigeningswet voor normaliseentig van de Nieuwe Maas. Goedgekeurd zijn de ontwerpen betreffende verstrekkingen aan oorlog en marine. Daarna is het debat aangevangen over de onteige ningswet voor den aanleg eener duinwater leiding te Haarlem. De heer Levy bestreed het ontwerp, daar Amsterdam niet is gehoord en de vrees voor verminderden watertoevoer niet is opgeheven en omdat het grondwater aaa de tegenwoor dige grondeigenaars zal worden ontnomen in do gemeente Bloemendaal, wat strijdig is met het recht. De heer Heemskerk keurde ook af, dat er eenzijdig gelet is op de belangen van Haarlem, en niet ook op die van Amsterdam. Hij wenscht zekerheid, dat Amsterdam, na afloop van het bestaande contract, niet belemmerd worde haar water te trekken door buizen, liggende op Haarlems grondgebied. De heer Farncombe Sanders verdedigde krachtig het goed recht van Haarlem, dat niet de vazal mag blijven van Amsterdam voor het water op haar eigen grondgebied. Daarbij komt, dat Amsterdam in de toekomst toch elders haar water zal moeten halen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 4 October 1893. Daar de winterdienst van het postkantoor alhier nog niet geheel is vastgesteld, waren wij tot heden niet in de gelegenheid onzen abonnés als naar gewoonte den winterdienst van spoor en postte zenden."Wij hopen even wel er spoedig gevolg aan te kunnen geven. VerbeteringHet gouden remontoir-hor loge werd den heer C. de Mooij niet alleen door den kerkeraad, maar ook door kerk meesters der Ned.-herv. gemeente aange boden. Eerlang hoopt de regeeriag een ontwerp in te dienen tot afschaffing van het uitvoer recht op suiker in Ned. Indië. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens bericht van den consul-generaal te Lissabon, gedurende liet loopende landbouw jaar in Portugal wordt toegestaan de invoer van 140.000 ton buitenlandsche tarwe tegen een inkomend recht van 15 reis (p m. 3 cent N. Ct.) per kilogram. Gedurende datzelfde tijdperk zal bovendien eveneens tegen een recht van 15 reis per kilogram, mogen worden ingevoerd eene hoeveelheid van 10.000 ton buitenlandsche tarwe, bestemd voor de fabricage van maca roni. St.-ct Men leest in het weekblad Nederland Eindelijk zal dan toch Delft zijn reeds zoo lang gewensehlen hoogleeraar in de bacterio logie en technische microscopie rijker worden, want er is geld voor uitgetrokken op de begrooting voor binnenlandsche zaken. Jarenlang heeft men gezocht naar een ge leerde, bereid en geschikt om die betrekking op waardige wijze te vervullen en eindelijk heeft men er een gevonden, die de benoeming wil aannemen op de volgenden voorwaai den lo. dat hij minstens f5400 traktement ontvange 2o. dat een laboratorium voor landbouw- bacteriologie zal worden gesticht met daaraan verbonden huis voor den hoogleeraar-direc teur wat, zonder de woning, f45.000 zal kosten 3o. dat ter assistentie van den hoogleeraar- directeur zullen worden aangesteld twee assistenten, éen opzichter, twee laboratorium- knechts en een jongen, wier bezoldiging jaarlijks de som van f C900 zal bedragen 4o. dat jaarlijks ten behoeve van het mate rieel enz. voor het laboratorium minstens f3100 zal worden beschikbaar gesteld. Zeker nogal hooge eischen, maar het is ver klaarbaar, dat de minister ten slotte maar heeft toegegeven. Niet alleen omdat de be doelde geleerde volgens alle deskundigen y> the right man on te right place" zal zijn, maar ook omdat half werk zou worden verricht indien men wel een bekwaam hoogleeraar aanstelde, maar het bouwen van een voldoend laboratorium Voorloopig achterwege liet. Het pleit voor den aanstaanden titularis, dat hij liever niet wil komen, als men hem de mid delen wil onthouden om zyne betrekking naar eisch te vervullen. De graaf van Parijs en de hertog van Orleans komen met groot gevolg hedenavond te Rotterdam uit Duitschland aan en stappen af aan het Hotel "Weimar", waar verschei dene apartementen voor hen in gereedheid zijn gebracht. (N. B. Ct.) De heer Keuchenius, lid der Tweede Kamer, is lijdende aan eene ernstige mondziekte, waardoor hij belet wordt deel te nemen aan de parlementaire werkzaamheden. Als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter vervanging van mr. Ruys van Beerenbroek, wordt genoemd dr. Everts, directeur van het Klein Seminarie te Rolduc. De Nederlandsche consul te Bangkok, rid der Keun de Hoogerwoerd, schijnt zich, ook voor de aldaar wonende Franschen, zeer ver dienstelijk te hebben gemaakt gedurende het conflict tusschen Siam en Frankrijk. Althans in de Bangkok Timevan 5 Augustus staat het volgende: Sedert het tijdstip, dat zoowel de Fransche als de Nederlandsche onderdanen in Bangkok bescherming vonden onder de Nederlandsche vlag, heeft ridder Keun de Hoogerwoerd de moeilijke plichten, verbonden aan zijne dub bele betrekking van Nederlandsch en te ge- lyk waarnemend Fransch consul, op eene bewonderenswaardige wijze vervuld. Overdag was hy meestal op de Fransche legatie te vinden, en zijne nachtrust offerde hij op aan het ontvangen en verzenden van depêches betrekking hebbende op den politieken toe stand. Hij heeft voorzeker aanspraak op groote dankbaarheid van de zijde der Europeesche gemeente te Bangkok". De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. meldt van gisteren Officieus wordt medegedeeld dat het Ant- werpsche plan voor een kanaal tusschen Schelde en Rijn schipbreuk lijdt op de weige ring van Nederland, daar België geen diplo matieke middelen bezit om den tegenstand van zijnen Hollandschen nabuur te overwin nen. De pogingen tot uitbreiding van het ver keer in de haven van Antwerpen moeten zich dus bepalen tot het invoeren van zooda nige gemakken en tegemoetkomingen, als reeds Hamburg, Bremen en Rotterdam met goeden uitslag aanbieden. In de Rotterdamsche diergaarde bevindt zich sedert een 5-tal jaren een prachtig paar zebra's, en wel de zoogenaamde Bgms Chapmanni, van de hoogvlakten tusschen de Zambesi en Botletle-rivier. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd uit dit paar een jong geboren, fraai van vormen en kloek ontwikkeld. Het wijfje-zebra verzorgt haar jong met teederheid, en de man-zebra, hoewel door een ijzeren hek van moeder en kind gescheiden, waakt trouw over de zijnen, zoodat het zelfs gevaarlijk is in zijne onmiddellijke nabijheid te komen, daar hij dan lust toont tot slaan en bijten. Nog zijn in de diergaarde geboren 1 yak of bromrund en 1 gevlekte paca van Zuid- Amerika. Door aankoop kwam de inrichting in het bezit van een 4-tal fraaie wapitiherten, 4 jongen ijsbeer, 2 bruine pelikanen Belicanus fuscus), 1 koningsgier, 1 sehreeuwzeearend, 2 traagloopers van Engelseh Indië (Stenopa tardigradua1 tweevingerige luiaard Brady- pus didactylus), 4 vari-maki's, 1 acumba-maki, 2 dolksteekduiven, 4 zeeblauwe ara Sittace glauca) en een aantal parkieten, acahé- gaaien, enz. Gisteravond heeft een man te Rotterdam, gaande van het station Beurs naar bet Yan- Hogendorpsplein, verloren een blauw zakje, inhoudende zestienhonderdgulden, bestaande 0. a. uit een bankbiljet van f 1000, vier gouden tientjes en de rest aan klein- papieren geld. In de Diepsmeer, gem. Oud-Karspel (N.-H.), is de 21-jarige dochter van P. S. door een der wieken van den watermolen van dien polder getroffen en aan de gevolgen over leden. Uit Udenhout meldt men, dat daar zekere W. jaagde, vergezeld van zijn negenjarig zoontje. Hij schoot op een haas, dien hij miste, waarop hij weder vuurde, maar zijn zoontje was den haas nageloopen en werd door het tweede schot van zijn vader doode- lyk getroffen. Te Maastricht is Maandagmiddag de ran- geermeester Penders, van den spoorweg Grand Central Beige, door een rangeertrein over reden en aan de gevolgen overleden. Uit Oostburg meldt men aan de Middelb. Ct., dat, volgens een daar loopend gerucht, de justitie nog tevergeefs zoekt naar de wet telijke bewyzen der schuld van Lampier, den verdachte van den drievoudigen moord. Zeifis beweert men, dat er alle reden zou bestaan, om weldra zyne invrijheidstelling te ver wachten. Verdwijning van twee vrouwen. Uit Renkum meldt men van 2 dezer aan het N. v. d. B. Op aanwijzing van den landbouwer v. d. B. alhier, die vóór geruimen tijd bij het vervoe ren van varkens per as naar Arnhem, om streeks 4 uur des ochtends, den straatweg bij de Kievietsdel onder Dorenwerd passeerde, en uit de daar aanwezige bosschen een heer zag komen gedekt met een hoogen hoed, die zich snel verwijderde, en in wien hij nu meent De Jong te herkennen, is heden door een 10- tal personen, waaronder de veldwachters uit deze gemeente en Dorenwerd en den rijks- veldwachter-jachtopziener gestationneerd op het koninklijk landgoed »Oranje-Nassau-oord", een onderzoek in de bosschen aldaar en te Heelsum ingesteld. Ofschoon een zeer uitge strekt terrein met de meeste nauwkeurig heid is onderzocht, heeft dit onderzoek nog geen resultaat opgeleverd. Aangezien men blijft vermoeden, dat het lijk van Sara Anna Juett tusschen Heelsum en Oosterbeek zal begraven zijn, zal het onderzoek worden voort gezet. De Jong en zijne Engelsche vrouw zijn, zoo deelt men aan het N. v. d. B. uit Arnhem mede, ook in het heideveld, aan den rand van het boseh van Rozendaal gezien op een heeten Julidag. Tweemaal zag men hem later zonder vrouw. Hij droeg toen de schoenen op den rug. Hij was toen door mannen gevolgd, die hem onrustig vonden. Hij nam toen haastig de vlucht. Het Nieuwsblad voor Nederland publiceert een brief van een zuster van Sarah Juett, mevrouw Johnson, te Liverpool, waarin, na enkele bijzonderheden uit de jeugd van Sarah, die in 1868 werd geboren, wordt medegedeeld, dat zij ziekenverpleegster werd in het zieken huis te Middlesborough en van degeneesheeren en de directrice uitstekende getuigschriften, ontving. Daarop vervolgt mevrouw Johnson aldus sDeze getuigschriften gaf De Jong later aan myn vader terug, te geijjk met het portret mijner moeder, waarop rayn zuster zeer gesteld was. De Jong zeide toen, dat zij èn het portret èn de getuigschriften had achtergelaten, iets waar ik zeker van ben, dat zij nooit had kunnen doen." 1 Sarah dacht nooit kwaad van iemand, tenzy zij door ondervinding hiertoe reden had. Zij was liet tegenovergestelde van verlegen. »Wat mij betreft, geloof ik, dat De Jong getracht heeft haar over te halen naar huis te schrijven om geld; doch myn zuster was een

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2