I Gemengde Berichten. PER TELEGIIAAF~ Koloniën. 0 n d e r w ij s. IReelitzakeu. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. •vrouw, die zich eerder zou laten neerschieten dan iets te doen wat verkeerd was, ïEvenmin geloof ik, dat zij onder gewone omstandigheden zelfmoord zon hebben ge pleegd. Natuurlijk is het mogelijk, dat zij na den schok, dien zij ontving, toen zy tot de ont dekking kwam welk een schurk De Jong was, het besluit opvatte de hand aan zich zelve te slaan, doch dan zou zq ons eerst geschreven hebben. Wij vreezen het ergste voor onze zuster." Te Rotterdam is in de verloopen 24 uren geen geval van cholera asiatica aangegeven, sterfgevallen hadden ook niet plaats. Acht lijders blijven nog in behandeling. Te 's-Gravenhage heeft zich weder een geval van cholera asiatica voorgedaan. De lijder is een man in dienst der gemeente- reiniging, hij wordt in zijn woning verpleegd. De choleralijder, die in zijn woning in de Hamerstraat werd verpleegd, is gisternacht overleden. Te Aarlanderveen is Zaterdag het 3e geval van cholera aangegeven. Sedert 10 September is te Leerdam geen geval van cholera aangegeven. In het geheel zijn 35 lijders aangegeven, waarvan er 22 gestorven zijn. De overigen zijn hersteld. Men mag aannemen dat de ziekte thans geweken is. De drie patiënten te Zwolle, in de barak bij het ziekenhuis opgenomen, zgn gebleken wer kelijk lijjdende te zijn aan aziatische cholera. De moeder en het oudste meisje zijn nog ern stig ziek, maar het jongste meisje is veel beter. Te Uitwellingerga heeft zich een tweede geval van Aziatische cholera voorgedaan, en wel op hetzelfde schip, waarop het eerste geval werd geconstateerd. Te Dedemsvaart is weder een geval van cholera voorgekomen met doodelgken afloop. Botterdam. Zooals bekend is, sluit de begrootiug dezer gemeente voor 1894 met een tekort van f 40,000, zoodat burgemeester en wethouders zich genoodzaakt hebben ge zien, niet alleen de inkomstenbelasting van 3.4 op 3.5 te brengen, maar ook de opcenten op het personeel van 80 tot 90 te verhoogen. Een plan ter verbinding van het Lago-Maggiore met Venetië is ontworpen door den Itaüaan- schen ingenieur Canavesio. Het kanaal zou van Venetie om Ferrara, Mantua, Cremona, Pavia, Milaan en Arona, naar Locarno loopen, de noordelijke havenstad van het meer. Het kanaal wordt van groot belang geacht voor het handelsverkeer, maar het zou alweder de Nederlandsche havens concurrentie aandoen. Thans worden namelijk ieder jaar duizenden tonnen graan uit de Zwarte-zee-havens te Am sterdam en Rotterdam aangebracht, om van daar naar Zuid-Dnitschland en Zwitserland vervoerd te worden en dat vervoer zal als het kanaal gereed is wel geschieden langs dezen nieuwen waterweg, die de schepen een omweg van 3000 kilometer over zee bespaart. Dezen zomer is door doorgraving van den bergrug Maanselka de IJszee in verbinding ge bracht met den Atlantischen Oceaan, een kanaal voert van het Kitta-meer, dat met de Witte zee in verbinding staat, naar het Livojarvi-meer, waarvan het water door rie rivier Ijo in de Bothnische golf stroomt. Eenige zaagmolen- bezitters hebben het kanaal, voornamelijk voor houtafvoer dienende, doen afmaken. Het contract voor de doorboring van den Simplon is geteekend door de directie van de Jura-Simplon eenerzijds en het huis Brand- Brandau van Hamburg en verscheiden andere firma's, die samen da nSociété pour l'entreprise du tunnel dn Simpion" vormen, anderzijds. De tunnel, die voorloopig voor enkel spoor wordt gemaakt, moet in 5ys jaar voltooid zijn. Het werk zal 69 i/3 millioen francs kosten, de Zwit- sersche staat geeft een subsidie van 4Vj millioen. In het nieuwe boofd-postkantoor te Brussel is aan al de loketten, waar het publiek voor de verschillende takken van dienst betalingen kan doen, de volgende vermakelijke bekendmaking aangeplakt >Het vreemde scheidemont is in de staatskassen niet meer ont vangen," en zulks ter vertaling van den daarnaast staanden Franschen tekst: sjCe Lilian élranger n' est plus admis dans les caisses de l' Etat." Het bekende i Hotel de gouden draak" te Königswinter is Zaterdagavond plotseling inge stort. Zeven personen zijn onder de puinhoopen bedolven vier lijken zijn reeds gevonden ook de drie andere personen zullen er vermoedelijk niet meer levend van onder te voorschijn komen. Aanzienlijke overstroomingan hebben in geheel Italië plaats gehad, waardoor tal van spoorwegverbindingen afgebroken en huizen omvergeworpen zijn. Er is veel schade aange bracht. Ook heeft men eenige slachtoffers te betreuren. Een vreeselijke storm heeft in de omstreken van Nieuw-Orleans gedurende een gedeelte van Zondag gewoed. Volgens tot dusver ingewonnen inlichtingen zijn er 80 personen gedood en een grooter aantal nog gewond. De orkaan richtte ook groote schade aan te Mobile, in den staat Alabama, en nog op andere plaatsen. '«-«B.WBS UiiCE, 4 October. Tweede Kamer. Heden is, na uitvoerig debat, het wetsontwerp tot onteigening voor den aanleg der duinwaterleiding te Haarlem aan genomen met 52 tegen 23 stemmen. Morgen is de suikerwet aan de orde. Batavia, 29 Augustus. Uit Macasser wordt dd. 26 Augustus aan de Java-Bodc geseindGisternamiddag zijn de cavalerie en 100 man infanterie van Pankadjene alhier teruggekeerd. Ter verzekering van de veiligheid bieven er 50 man achter. De gou verneur en de overste Riesz worden Maandag hier terugverwacht, De gouverneur-generaal heeft aan mevrouw Van der Schoor gratie verleend, op grond dat er naar het oordeel tan den chef van den ge neeskundigen dienst bij een langer veiblijf in de gevangenis gevaar bestond voor het leven van de veroordeeide. Alle adviezen waren tegen bet verleenen van gratie. Batavia, 1 September. Aan de Java-Bode werd uit Medan dd. 31 Augustus geseind sliet. Tamiangsche hoofd Kedjoeroean Moeda, die aan de onlusten had meegedaan, doch zich sedert weer had onderworpen, is den 27sten Augustus door lieden van Nja Mohamad en Silang van Karang vermoord. Hij was opge roepen tot eene bijeenkomst met Nja Mohamad te Anjer Tenang en begaf zich met vijf volge lingen daarheen, doch werd bij het oversteken van de rivier met zijne volgelingen neergescho ten. Volgens spionnenberichtpn te Silang was Karang de hoofdschuldige. Vermoedelijk zal tot eene excursie worden besloten ter tuchti ging. Men verwacht hier dat de regeering ko lonel Van de Poi nu nog hier zal laten". (Van een anderen correspondent.) »Do Deli- Courant meldt dat het bevriende Tamiangsche hoofd Kedjoeroean Madoe den 27sten Augustus met drie volgelingen bij Ajer-Tenang door Nja Mohamad is vermoord." Het blad teokent hierbij aan De Kedjoeroean Marang en de Medjoeroean Moeda in de voren staande telegrammen uit Medan genoemd, vor men het westelijke deel van Tamiang en zijn door de rivier de Tamiang van elkander ge scheiden, terwijl Ajer Tenang aan die rivier ligt, een eind verder landwaarts dan Seroewaij, Het gebeurde toont duidelijk dat de rust in Ta miang nog niet is hersteld. Van Atjeh zijn berichten gekomen, dat er plan bestaat een tocht naar Kemala te onder nemen. (Jit Kota-Radja werd 25 Augustus aan de Sum.- Ct. getelegrapheerd De controleurswoning te Telok Semawé werd in den nacht van 20 op 21 dezer door een groote bende Atjehera, vermoedelijk afkom stig uit Simpang Olim aangevallen, bij welke gelegenheid een poiitie-oppasser om het leven gebracht werd, zoomede een ander oppasser en een Atjehsche vrouw zwaar verwond werden. De controleur van Telok-Semawé met zijn gezin en de boormeester voor de artesisc.be put ten aldaar zijn ongedeerd gebleven. Toen de militaire patrouille kwam, was de bende ver dwenen. Men kon niet gissen, hoe sterk de bendt was. De lading goederen, bestemd voor Soesoe en Tempat-Toean ter westkust bezuiden Melaboe, kon wegens de onveiligheid, door het stoomschip G. G. Lansberge niet aldaar gelost worden, om weike reden ze te Oieh-leh gelost werd. De betrok ken gezagvoerder had geen dekkingstroepen aan boord gekregen en achtte zich niet verantwoord, die plaatsen zonder gewapend geleide aan te doen. Toekoe Oetoar en de Kedjoeroean van Loöng (westkust van Groot-Atjeh) zfjn heden alhier aan gekomen om bnn opwachting bij den generaal tevens gouverneur Deykerhoff te maken en dezen hun onderwerping aan te bieden. Die beide Atjeh sche hoofden zijn gelogeerd bij den inlandschen zendeling panglima Tibang op kampong Djawa. Van den resident van Timor en onderhoorighe- den is het volgende telegram ontvangen, gedag- teekend Koepang 23 dezer: »Geen politieke bijzonderheden. Gezondheids toestand minder gunstig. Veeziekte op Pariti zoogoed als geweken, op Rotti stationnair", Voor een vrij talrijk publiek aanvaardde prof. A. J. H, Brandt gisteren aan de universiteit te Amsterdam bet ambt van hoogleeraar in de encyclopedie der godgeleerdheid, de geschiedenis van den Israelietibchen godsdienst en de uitleg ging van het Nieuwe Testament met eene reda in de aula der universiteit. De titel van sprekers voordracht wasHet pructische bestanddeel in het onderwijs, ooi: in het theologische, aan de openbare hoogeschooi door haar karakter als maatschappelijke instel ling zoowel geëischt ais binnen grenzen bepaald. Totonderwijzeres te Ketel is benoemd mej. D. E. Klaasien te Amsterdam. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam stond terecht C. D. de P., brandersknecht te Schiedam, be klaagd van het toebrengen van een hevigen slag aan P. Brouwer aldaar. Het feit was op 15 lull gepleegd in het gebouw aan de Lange Haven, waar het heilsleger zijne oefeningen hield, en waar bekl. en anderen zooveel i umoer maakten, dat zij door de politie en P. Brouwer, die heilssoldaat is, er uitgezet werden. Eisch 14 dagen gevangenis. Uitspraak over 8 dagen. Wegens mishandeling met doodeiijken afloop heeft Maandag voor du liaagsche lechtbank terechtgestaan de 19-jange P. L voorheen ket tingmaker op de koninklijke giofsmederij te Leiden. Den Sn Augustus had een zijner kameraden naar hem roet een stuk cokes geworpen, waar door P. L. zoo driftig werd, dat hij een hamer greep om daarmede den plaaggeest te treffen. Het zware voorwerp miste zijn doel en trof een 17-jarigen knaap in den nek, die binnen eenige oogenblikken bezweek. Do beklaagde, die diep berouw toonde, be kende dat hij zich door zijne drift had laten ver leiden. Natuurlijk was het niet zijne bedoeling geweest den knaap te treffen, die hem niets mis daan had. Het O. M., den treurigen samenloop van om standigheden in aanmerking nemende, -orderde de veroordeeling van P. L. tot 7 maanden gev. Uitspraak 12 October. 1 Van de vijf personen te Os, aanvankelijk ver dacht van medeplichtigheid aan den moord op den .wachtmeester Hoekman, zijn de vier navol gende G. van Gelder, 30 jaar, jagerA. van Berkum, 23 jaar, kuiperJ. G. de Bie, 27 jaar, boterwerker, en- P. de Bie, 33 jaar, allen wo nende te Os, vei wezen naar de terechtzit ting en zulke ter zake dat zij, na opzettelijk het voornemen opgevat, hot plan beraamd en het besluit genomen te hebben om den wachtmees ter, brigade-commandant Gerard lloetman van het leven te berooven, althans zwaar lichame lijk letsel toe te brengen, ter uitvoering van dat genomen bosluit in don nacht van 26 op 27 Maait 1893 omstreeks 10 uur te Os op den openbaren weg, ter plaatse genaamd den Eiken boomgaard, zijn bij eikander gekomen, wetende, in alie gevallen vermoedende dat gezegde Hoekman zich op den Heuvel te Os bevond cn veronderstellende dat hij, naar de kazerne der marechaussee terugkeerendeaan den Eikenboomgaard zou voorbijkomen en eerste beklaagde opzettelijk voorzien van een tweeloops met gtoven hagel geladen schietgeweer, op dien Eikenboomgaard heeft postgevat en gezegden wachtmeester Hoekman heeft afgewacht en, toen die op zijn weg naar de kazerne omstreeks halftwaalf in de nabijheid van beklaagde was gekomennn dezen heeft aangelegd en geschoten en hem daardoor met een aantal hagelkorrels zoodanig o. a. in borst hart, maag en lever heeft getroffen en verwond, dat hij dientengevolge na weinige oogenblikken is overleden, hebbende hij hem mitsdien opzet- Iijk en met voorbedachten rade van het leven beroofd. De 2e, 3e en 4e beklaagden worden beschuldigd den ln beklaagde opzettelijk behulp zaam te zijn geweest bij het plegen van dat misdrijf. De dag voor de openbare behandeling is nog niet bepaald. SCHIEDAM. Heden kwam van de haring- visscherij binnen de logger Harmonie II, schipper J. Groeneveid, aanbrengende 20 last haring. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 3 loggers, welke gezamenlijk aan brachten CO Jast pekel-, 3 last en 37000 stuks steurharing. De marktprijs van volle haring was f 11.75. MAASSLUIS. Gisteren zich alhier binnen gekomen 4 loggers, gezamenlijk aanbrengende 80 last pekel-, en 5 last steurharing, alsmede 1 bom met 330 kantjes pekel-, en 70 kantjes steurharing. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 93 zomeizaimen, die voor fl.20 tot 2.10 per Vs kilo werden verkocht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Drogeham (toez.) ds. H. Limpers, te Stavoren c. a. Aangenomen: naar Langerak bez. de Lek door ds. W. Wiliems, te IJzendoom. Bedankt voor Mijnsheerenlarid door ds. J- C. Klomp, te Lunterenvoor Hoog-Blokland (Z.-H.) door ds. G. J. van Limburgh, te Tbamen- a/d.-Amstel voor Leerdam ds. Reijnenberg, te Ferwerd roor Heilouw door ds. C. H. Kuipéri, te Sclieüuinen te Benschop door dr. J. W. F. Gobius du Sart, te Nieuw- en St.- Joosland. Gisteren is het stoffelijk overschot van prof. dr. J. Knappert op de begraafplaats sZorgvlied" te Amsterdam, ia tegenwoordigheid van een groot aanta vrienden, ambigenooten en leer lingen van den betreurden doode, ter aaroe besteld. De universiteit van Amsterdam werd bij de droeve plechtigheid vertegenwoordigd door prof. Kan, daar pro: Kortewec, de rector-magnificus, door ambtsbezigheden verhinderd was. Prof. Kan wenschte uitdrukking te geven aan de gevoelens van diepe smart, welke 'den aca- demischen senaat bezielen, nu in zulk een korte tijdsruimte een man uitzijn midden is weggerukt, wiens plaats ontegenzeggelijk zoo langen tijd ^edig zal blijven. Anderen, zeide de spr., zullen uiteenzetten wat in Knappert verloren wordt door de wetenschap en door de vaderlandsche kerk, ons is t hier een behoefte in dezen on- vergetelijken doode tien mensch te herdenken en er van te gewagen wat in hem veiloren gaat voor zijne ambtgenooten, zijne vrienden en zijl: zwaai* beproefd gezin. Nog te versch, nog te diep is evenwel de wonde geslagen, om reeds heden, naar de behoefte van ons hart, aan al die gevoelens uiting te geven. Doch éen trek was in hem, die als vanzelf naar voren springtwaarvan 't ons meer dan behoefte waarvan het plicht is hier te getuigenzijn heerlijk optimisme, dat optimisme, dut zich overa. en altijd zoo treffend openbaarde in vriendelijke gezindheid zijns gemoeds, in zij n zachtzinnigheid en hulpvaardigheid. Het had lot grond zijn onwankelbaar geloof in de menschen en zijn waarachtige liefde tot God. Want dat zal altijd van Knappert getuigd moeten worden, dat hij doordrongen, doortrokken was van den echten geest van het Christendom j dat hij God liefhad bovenal en zijn naasten als zich zelf. Hij beminde en werd bemind, waar hij zich vertoonde. En thans is hij heengegaan, maar wat niet heengaat, dat is datzelfde heerlijke optimisme, dat hij in andeien kweekte en sterkte en waarom allen hem zoozeer hebben liefgehad. Prof. Cramer voerde het woord namens de Godgeleerde faculteit. Hij herdacht den man, die de eer en den plicht van de Godgeleerde wetenschap overal en te allen tijde beeft hoog gehouden. In zijn persoon gaf Knappert liet voorbeeld van het ware streven, dat het Christen dom moet kenmerken. Hij, de trouwe en begaafde discipel van man nen als Kuenon en Schouten, geëerd om zijn echt wetenschappelijken zin, openbaarde in al zijn woorden en werken 2ijn reinheid van karakter. Mei de warmste liefde vervuld voor zijn kerk, leed hij dikwijls onder hetgeen haar droevigs weervoer, maar was toch altijd nog meer dank baar gestemd daar waar hij dankensstof vond. De gezindheid wortelde bovenal in zijn groot geloof en zijn onwankelbaar vertrouwen. Voor -- 'o o l'<

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3