N°. 8375. A0. 1893. Zaterdag 7 October. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU* BOT ER STRAAT, E 2 7. Bnitenlamlsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers /_1,85, - 2.50. - 0.10. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DD1TSCHLAND. Opnieuw worden er hardnekkig geruchten verpreid volgens welke de toestand van Bis marck verergerd zou zijn. De centrumpartij heeft thans haarverkie- zings-manifest voor de op 31 dezer bepaalde verkiezingen voor den Pruisischen Landdag uitgevaardigd. De oude eischen: invoering van secte-scholen, leiding van het godsdienst onderwijs door de geestelijkheid en weder- toelating der geestelijke orden, worden daarin gehandhaafd, en bovendien geklaagd over de achterstelling van katholieken b het be geven van staatsambten. De beruchte Ahlwardt heeft aanzegging ontvangen, dat hij de gevangenisstraf van vijf maanden, waartoe hij wegens lastei is veroordeeld, behoort te ondergaan, en zich deze week ter beschikking van de justitie zal behooren te stellen. De officieuse Nordd. Allg. Zeitg bevat eenige bijzonderheden omtrent het bij den Rijksdag in te dienen ontwerp eener wijnbe lasting. Deze belasting zou bestaan in een percentsgewijze te heffen recht naar de waarde en zal het verbruik in verkooplokalen bij de particulieren treffen. Zij zal worden geheven zoowel van natuurlijken als van mousseerenden en kunstwijn boven zekere waarde, door den bondsraad der bondsstaten te bepalen. Belasting van den landwijn zal aan de bondsstaten worden overgelaten. De gemeenten zullen het recht verkrijgen opcenten van deze belasting te heffen tot zeker maximum. Het officieele orgaan der socialisten, de Vorwarts, publiceert uittreksels uit eene rij van artikelen, met het oogmerk te doen zien, welk een afschuwelijke verrader de pas ont slagen verantwoordelijke redacteur is geweest, die jarenlang de toestanden van redactie en van partij ter wille van den snooden Mammon -aan de pers der bourgeoisie verried. Yolgens deze uittreksels viel Cronheim zijne partij- genooten" recht malicieus in die biadender bourgeoisie aan, terwijl hij, om zoo te zeggen, met dezelfde pen de Vorwarts redigeerde. B E L 6 O. Pit Charleroi wordt gemeldEen troep van 400 werkstakenden heeft graten in den spoorweg nabij Hansart vernieling aangericht. De gendarmerie, aan welke met het werpen van steenen tegenstand werd geboden, heeft door charges de werkstakenden uitgedreven, waarvan er negen gearresteerd werden. Ver scheidene groepen werkstakenden loopen ia de omstreken rond. In de mïjnbekkens van Mons en Charleroi neemt het aantal werkstakers beduidend af. Alles is rustig. De werkstaking in het Cen trumbekken wordt als geëindigd beschouwd. jF B A JX K It IJ JK. Yolgens de Liberie zal de vroeger aange kondigde conferentie der staten, behoorende tot de Latijnsche Muntunie, te Parijs plaats hebben op den 9n November. Men verwacht dezer dagen het tot stand komen der overeenkomst tusschen het Vati- caan en de regeering der Fransehe republiek, betreffende liet bisdom Karthago. E S E L H De min. van binnenlandsche zaken heeft een commissie van drie leden, waaronder twee Parlementsleden, benoemd om een onderzoek an te stellen naar de bloedige botsing tusschen de soldaten en de mijnwerkers te Featherstone. De werkstakers in Yoikshire verklaren ge- durenaelO weken weerstand te kunnen bieden. De vereeniging van Britsche spoorweg-be ambten, te Glasgow vergaderd, heeft eene subsidie van 1000 pond sterling toegestaan ten behoeve van het noodfonds der Engelsche mijnwerkers. In de YVoensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Manchester werd met inge nomenheid de mededeeling ontvangen, dat het nieuwe scheepvaartkanaal op Nieuwjaarsdag zal kunnen geopend worden. De diepte der geul zal dan overal 26 Engelsche voeten zijn, behalve over twee korte afstanden, alwaar zi, 23 Eng. voeten zal bedragen. E U 8 L A K D. Uit St.-Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat kooplieden te Moskou zich met een adres tot regeering wendden, om te pro testeeren zoowel tegen het handelsverdrag met Duitschland als tegen zoodanig tractaat met Frankrijk, omdat zy tegen elke concessie op handelsgebied tegenover het buitenland zich in het belang des lands moeten verzetten. De Daily Hews verneemt uit Odessa, dat de regeering, naar aanleiding van het onheil, aan den monitor Bussalha over komen, bevolen heeft dat door deskundigen een onderzoek zal worden ingesteld naar alle andere schepen der marine. Een Russische schout-bij-nacht verzekerde aan den bericht gever, dat dit onderzoek zonder twijfel zal aantoonen, dat vele Russische oorlogsschepen niet meer zeewaardig zijn. De gevolmachtigde van baron Hïrsch is te Odessa aangekomen. Hij neemt op het oogen- blik maatregelen om 100 joodsche gezinnen naar de Argentijnsche republiek te kunnen vervoeren. O O 8 T E X n IT K. De Hongaarsche Kamer van afgevaardig den behandelt de verzoekschriften, betref fende de antwoorden van den keizer te Bores- Sebes en Gunz. Barte eïsehte een votum van afkeuring tegen het gouvernement. Door Apponyi werd ingediend een ontwerp-adres aaa de Kroon, inhoudende dat de Hongaar sche natie onwrikbaar vertrouwen stelt in den souverein en wenscht dat de souverein, wederkeerig in haar vertrouwen stellende, de ongerustheid moge doen verdwijnen, die door de bovenbedoelde antwoorden is teweeg gebracht. De politie te YVeenen heeft thans de zeker heid verkregen, dat de verleden week gear resteerde anarchisten tot een komplot be hoorden, welks leider, een vreemdeling, die als werkman vermomd naar "Weenen was ge komen, zich echter bijtijds uit de voeten heeft weten te maken en waarschijnlijk reeds weer in het buitenland vertoeft. In eene Zondag gehouden vergadering van socialisten is beslist de meening uitgesproken, dat die persoon een z.g. agent-provocateur is. ITALIË. De Moniteur de Rome had bericht gegeven, dat de minister van oorlog verschillende lichtingen manschappen onder de wapenen hield en aan de vereeniging van het Roode Rruis eene circulaire had gezonden. Eene officieele nota zegt, dat deze maatregelen ten doel hebben, met het oog op cholera, groote opeenhoopingen van een spoorwegstation te voorkomen. S F A H J E. De vertegenwoordigers van Frankrijk Duitschland. Engeland en Italië hebben Woens dag met den minister van buitenlandsche zaken eene conferentie gehad over Marokko. Het geheele garnizoen van Malaga, zijnde 3000 man, zal Melila versterken. De regeering besloot tot het terugroepen der manschappen van het 2e legerkorps, die ontslagen waren voordat zij hunne drie dienstjaren hadden vervuld. Volgens bericht uit Madrid neemt ie re geering ten opzichte van het te Melila voor gevallene eene zeer kalme houding aan. De regeering erkent, dat de sultan geenszins mede plichtig is, en daar reeds alle reparation die Spanje verlangen kan, zijn aangeboden, zul len er geene versterkingen van troepen naar Melila gaan, tenzij deze door den gouver neur worden aangevraagd, die inmiddels eene defensieve houding zal blijven aannemen. Het hoog militair gerechtshof heeft het doodvonnis over Pallas bevestigd Pallas heeft eindelijk erkend dat er een samenzwering werd voorbereid tengevolge van zijn bekentenissen zijn belangrijke arres taties gedaan. Zijn moeder, vrouw en kinde ren zijn herhaaldelijk by hem toegelaten, hij is nu niet meer onverschillig, maar geheel terneergedrukt. De gouverneur van Cadix heeft den minis ter van binnenlandsche zaken verzocht troepen naar Xerez en eenige andere steden te zenden, waar de rust bedreigd sehynt. Te Xerez alleen zyn op dit oogenblik 7000 werklieden buiten verdienste. S E B Y I E. De minister-president Dokitch heeft, om redenen van gezondheid, een langdurig 1 ui- tenlandsch verlof gekregen, dat hij echter nog niet heeft kunnen aanvaarden. De minister van oorlog Gruitch te lijdelijk met het voor zitterschap van den ministerraad belast. 4 at U I K A. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld: Saenz Pena heeft een manifest uitgevaar digd, waarin hij het volk zijnen dank betuigt, omdat het zich heeft aangesloten bij het gou vernement, welks leden onpartijdige en eer lijke mannen zijn, zoodat er geen reden tot opstand bestaat. Bij den aanval op Santa Fé zijn verschei dene kolonisten gedood. D< cavalerie ver volgt nog steeds de opstandelingen. et bombardement van Bio Janeiro is heden hervat. De bankkantoren zijn er geslotende zaken staan stil. Virasoro, de candidatuur voor het gouver neurschap van Corrientes aanvaardende, zal als minister aftreden. De gouverneur van Tucutnan heeft ontslag genomen. De over heid te Rosario gaat voort wapenen in beslag te nemen. Een aantal radicalen, en onder dezen hun leider dr. Alem, zijn gevangen genomen en zullen te Santa Fé terechtstaan. De gewapende kolonisten, die in het veld weerstand blijven bieden, zullen gemakkelijk onderworpen worden. Het Reuter-bureau te Londen verneemt dat de commandanten der vreemde oorlogs schepen te Rio-Janeiro zich genoodzaakt zien, aan hunne regeeringen nieuwe instruction te vragen, omdat het Braziliaansch gouver nement op verscheidene punten der stad Rio-Janeiro verdedigingswerken met geschut heeft doen aanleggen, met oogmeik het vuur van het eskader der opstandelingen te be antwoorden. De commandanten twijfelen of zy onder deze omstandigheden zouden kunnen intervenieeren. Het doel is, een nieuw bom bardement tegen te gaan. In de officieele kringen te Londen gelooft men, dat de ge noemde handeling van het Braziliaansch gouvernement werkelijk van dien aard ia, dat de tusschenkomst van vreemde oorlogs schepen wordt verhinderd. De schade, tot nog toe te Rio-Janeiro aangericht, is betiekkelijk gering. Een speciaal gedelegeerde uit Brazilië in Europa heeft aan het bureau Havas te Parijs mededeeling gedaan van telegrammen, waarin de pessimistische berichten uit Brazilië via New-York ontvangen, formeel worden tegen gesproken. Hij wijst op de tegenstrijdigheden en onjuistheden in die telegrammen. Het is onwaar, dat de staten Panama en Santa Ca- tharina zich bij de opstandelingen hebben aangesloten; deze staten steunen nog altoos het gouvernement. Het is ook onwaar, dat de bevolking van Rio de Janeiro lijdt door hon gersnood de prys der voedingsmiddelen is er niet buitensporig hoog en het bmbarde- ment heeft er slechts onbeduidende schade aangericht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 October. Aan de Kamer is bericht gezonden van het overlijden van jhr. Elout van Soeterwoude, oud-lid der Kamer. De aigemeene discussie is geopend over de nadere tijdelijke bepalingen omtrent den ac cijns op de suiker, hoofdzakelijk strekkende om over de beetwortelsuikerfabi ikanten in de eerstvolgende jaren om te slaan, hetgeen aan de accijnsopbrengst, geraamd op ruim 8 millioen, te kort komt. De heeren Van der Kun en De Ram wezen op de groote beteekenis van de beetwortelcul tuur en op de noodzakelijkheid om haar uit den onzekeren toestand ten aanzien van de accijns-regeling op te heffen. Het interimaire stelsel heeft groote nadeel en voor den land bouw en dreigt chronisch te worden. Vooral de heer Yan der Kun beklaagde zich over de stiefmoederlijke bedeeling van de suikerindus trie en de heer De Ram drong aan op een langeren termijn van werking dezer wet, om dat een kortere strijdt met de belangen van industrie en landbouw. Die belangen wenscht de heer Tydeman zooveel mogelijk met eikaar te vereenigen door verdeeling van arbeid, waarby de landbouw zich toelegt op het kwee ken van de beste beetwortelen en de fabri kanten op het produceeren van goede en goed- koope suiker. Noodgedrongen is hij, met het oog op het buitenland, voor de handhaving der bescherming. Hij meende d it de regee ring echter de belangen van de schatkist en den consument in haar voorstel met heeft weten te vereenigen en de minister een te forschen greep doet in de suikerindustrie, welke sprekers bezorgdheid wekten. Hij is echter voor geleidelijke vermindering der protectie. De voorgestelde verhooging van den aanslag met 12 percent zal velschillend werken en voor vele fabrieken bezwarend zijn, niet "t minst de kleinere inrichtingen, ten voordeele van de groote. Een definitieve regeling op dit stuk achtte hij onmogelijk

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1