A0. 1893. Woensdag 11 October. N°. 8377. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BURBAV: BOTERSTRAAT, E 2 7. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nommers f_ 1.85. 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.40. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bij dit nummer worden aan onze geabonneerden In de stad gratis ver zonden Winterdiensten van liet l*ost- Ikantoor, den Ilollandschen Uzeren- Spoorireg, den locualspoorweg Schie damHoeh-van-llolland en de Stoom tram van hier op Botterdam. ENGELAND. Te Sheffield heeft gisteren de aangekondigde conferentie plaats gehadde burgemeesters uit de groote steden in de mijnstreken hebben er aan de vertegenwoordigers van patroons en van mijnwerkers een voorste! gedaan om aan de werkstaking een einde te maken. Volgens dit voorstel zullende mijnwerkers den arbeid hervatten tegen de oude loonen, welke eene reductie van 7 pCt. zouden ondergaan zes weken nadat het werk geheel zou zijn hervat. De mijnwerkers waren bereid het voorstel aan eene stemming te onderwerpen de pa troons zullen er heden over beraadslagen. De eigenaar van een der grootste papier fabrieken van het land heeft aangekondigd, dat hij de fabriek wegens gebrek aan-kolen moet sluiten. Vele andere zullen eveneens moeten handelen. Hierdoor zal een gebrek aan papier ontslaan, dat vooral aan de pers schade zal doen. Een bericht uit Burton en Trent meldt, dat er standjes tusschen de werkstakende mijnwerkers en de soldaten plaats hadden, ten gevolge van pogingen der werkstakers om het vervoer van steenkool te beletten. De werk stakers overmeesterden de soldaten, wierpen de waggons met steenkool om, maar werden ten slotte uiteengejaagd. De behoefte aan steenkolen te Londen is zoo groot, dat uit Schotland en zelfs uit Ameüka kolen derwaarts wordt vervoerd. Twee duizend mijnwerkers uit den put Huckland Forkard in Nottinghamshire heb ben gisteren op de oude voorwaarden het werk hervat, daar de stijging der kolenprijzen de noodzakelijkheid eener loonsverlaging heeft doen vervallen. Twaalf duizend werklieden, die Zondag deelnamen aan de betooging in het Victoria- park te Londen, hebben besluiten genomen, welke van instemming met de werkstakers getuigen. Tom Mann verklaarde, dat het de bedoeling der patroons was, den bond der mijnwerkers er onder te helpen. De tegen woordige worsteling was eenvoudig een voorbereiding tot het verkrijgen van de nationalisatie van alle mijnen in Engeland. Op Trafalgar Square en andere plaatsen van Londen werden dergelijke betoogingen ge houden. Te Dublin had Zondag eene groote betoo ging plaats ter eere van Parneil's nagedach tenis. Een optocht, die anderhalf uur noodig had tot voorbijtrekken, bewoog zich naar Pamells graf en legde daarop tal van kran sen neer, vele uit Amerika. De burgemees ters en gemeentelijke ambtenaren van Dublin, Oork en andere steden waren er bij tegen woordig. Eeu groote menigte stond langs de straten geschaard. Naar de Times uit Simla vernam, laat het gerucht omtrent eenen opstand te Kaboel zich terugbrengen tot het feit, dat een soldaat eenen officier doodde en deze misdaad met zjjn leven boeten moest. Keuters correspondent bij het Britsche gezantschap telegrapheert uit Kaboel van den 5n OctoberHet gezantschap had Zondag een eerste audiëntie bij den emir. De oudste zoon van den emir bracht de leden van het ge zantschap in de ontvangzaal. De emir, om geven door een vijftigtal officieren, begroette de gezanten hartelijk en verklaarde, dat de aanwezigheid van het gezantschap aan de wereld getuigenis aflegde van de ware vriend schap, die tusschen Engeland en Afghanistan bestaat. B E L 6 I E. De Indépendance Beige deelt het ontwerp tot leger-organisatie mede, 't welk in de aan staande Kamerzitting door den Brusselschen afgevaardigde generaal De Brialmont zal worden ingediend. Hoofdbepalingen zijnafschaffing derplaats vervanging, verdubbeling ongeveer van het tegenwoordig legercijfer onder behoud der schutterij, diensttijd van 48 a 30 maanden en toelating van een beperkt aantal eenjarige vrijwilligers. Een en ander zal, naar de generaal zich vleit, door allerlei bezuinigingen, waarmede het gepaard zal gaan, slechts twee miilioen franken per jaar meer kosten dan de tegen woordige begrooting bedraagt. In het mijndistrict Charleroi is thans door de ridders van den arbeid" besloten de werkstaking voort te zetten. In hunne rede- voeringen zetten zij openlijk aan tot het plegen van geweld, en deswege worden de benden, die het land afloopen, op den voet gevolgd en nauwkeurig in het oog gehouden door af- deelingen gendarmes en militairen. De schut terij is onder de wapenen geroepen om de werklieden te beschermen, die den arbeid willen voortzetten. Bescherming is noodig, want wederom werd de woning van eenen niet-werkstaker door middel van een dynamiet-patroon vernield. Het totaal der werkstakers in het kolen bekken van Charleroi bedraagt 21.000 en is derhalve weder met 3000 vermeerderd. Bij het bestuur van den Kongostaat te Brussel is gisteren een telegram ontvangen uit Kassongo, in de residentie Sefu, meldende dat commandant Dhanis aan den Boven- Lualaba den zoon van Tippoo Tip heeft ge vangengenomen, en dat de omstandigheden den Europeanen in die streek zeer gunstig waren. DUITSCIILAND. Yon Bismarck is Zaterdagmorgen uit Kissingen naar Friedrïchsruh vertrokken. Een talrijke volksmenigte deed hem op har telijke, doch op verzoek weinig luidruchtige wijze uitgeleide en riep hem een Dtot weder- ziens 1" toe, waarvoor Von Bismarck door een handgebaar zijn dank betuigde. Des avonds om elf uur is de vorst behou den te Friedrichsruh aangekomen, waar de wederzijdsche begroeting ook zeer hartelijk was. Onderweg, aan de stations te Gottingen, Eisenach, Hannover enz. werden den vorst allerwegen door een talrijk publiek hartelijke maar niet luidruchtige ovaties gebracht. Van de tegenwoordige gunstige verstand houding lunchen Duitschland en Italië ge tuigt wedereerstens de benoeming door den keizer van den prins van Napels tot bevel hebber a la suite bij het 145e infanteria- regiment te Metz, en ten tweede het feit, dat door Berlijnsche bankiers eene voorschot- leening van veertig millioen is aangegaan met de Italiaansche sBanca Nationale", »Banca Generale" en >Credito Mobilare". F R A N K E IJ K. President Carnot verscheen Zondag, voor het eerst na zijnen terugkeer uit Fontaine- bleau, in het openbaar. Hij was tegenwoordig bij de groote najaarswedrennen te Long- champs, waarvoor een bedrag van 100,000 frs. door den gemeenteraad van Parijs wordt uitgeloofd. Maarschalk Mac-Mahon, oud-president der republiek, is ernstig ongesteld. Uit den door de Fransche regeering open- baargemaakten staat der inkomsten gedu rende de maand September blijkt, dat de ontvangsten 1,661,500 fr. de raming over troffen hebben en 6,501,800 fr. meer hebben bedragen dan de inkomsten in dezelfde maand van het vorige jaar. OOSTENK IJ K. De politie in Bohemea heeft eene vertak king ontdekt van het geheim Slavisch genoot schap nOmladiBa". De groep bestond uit 70 jongelieden, die, onder leiding van jong- Czechische aanvoerders, de bevolking trachtten op te ruien. Allen zullen worden vervolgd wegens hoogveiraad, majesteitsschennis en samenzwering tegen de veiligheid van den staat. Het Oostenrijksch-Hongaarsch korvet Zriny is gisteren naar Rio de Janeiro vertrokken om de belangen van landgenooten te be schermen. ITALIË. De Correspondencia meldt dat de koning vorst Bismarck het slot Capodimonte te Napels heeft aangeboden, maar dat Bismarck be dankte. Uit Rome wordt gemeld waarschijnlijk weer als tegenspraak der geruchten betref fende een samentrekken van troepen aan de noordelijke grenzen dat de manschappen die tot het houden van manoeuvres naar de grensstreken gezonden waren, geregeld naar huis gezonden worden. De eerste en de tweede divisie van het Engelsch eskader worden den lln dezer te Catania «n te Taranto verwacht. De heer Tanlongo Jr. heeft een brochure van 200 pgs. gepubliceerd, waarin een deel is opgenomen der briefwisseling van zijn vader met hooggeplaatste ambtenaren en andere bekende persoonlijkheden. De brochure is rijk aan onthullingen. Zij b'evat o. m. 7 telegram men, door koning Victor Emmanuel aan den heer Tanlango Sr. gericht. Er blijkt uit, dat de vader van den tegenwoordigen vorst op zeer vertrouwelijken voet omging met den heer Tanlangode inhoud der telegrammen is overigens niet zeer duidelijk. Later geraakte Tanlongo met Victor Emmanuel in onmin. SPANJE. De ministerraad heeft besloten het eskader der Middellandsche zee naar Algesiras te zenden en den kruiser Oonde Yenadito naar Melila. Volgens een telegram van den gou verneur van Melila, hebben de Mooren geen stelling genomen op eenig punt van het Spaansche grondgebied. De soldaten, die met groot verlof waren, zijn weder opgeroepen. Er zijn Zondagmorgen troepen naar Melila vertrekken. Een Spaansche logger, geladen met wapens en bestemd naar Marokko, is in de Straat van Gibraltar ia beslag genomen. De gouverneur van Melila had Zaterdag een onderhoud met den vertegenwoordiger van den sultan. Hij vroeg vrij verkeer tus schen de stad en de Kabylen. De gouverneur weigerde; eerst moesten de bedrijvers van den aanslag van 2 Oct. gestraft worden. De vertegenwoordiger antwoordde, dat, naar hij hoopte, de sultan hen straffen zou. In een tweede onderhoud bood de gouverneur zijn medewerking aan voor de tuchtiging der be drijven van bedoelden aanslag. Goederen, afkomstig van Rotterdam, wor den weder in Spanje vrij toegelaten. A M E B I K A. Blijkens bericht uit Washington heeft het Senaatslid Voorhees zijne afwezige vrienden, voorstanders van onmiddellijke uitrekking der Shermanwet, per telegraaf uitgenoodigd heden de zitting bij te wonen, teneinde eene be slissing te verhaasten. De heer Vooi hees zou dan n.l. een voorstel indienen om onafgebro ken zitting te houden, totdat eene stemming zal hebben plaats gehad. Over en weer wor den reeds stappen gedaan in den zin dat af gevaardigden, die veimoeid zijn, geregeld door anderen worden vervangen, opdat de zitting niet, wegens het niet tegenwoordig zijn van het vereischte aantal leden, behoeve geschorst te worden. De Uew-Yorh Herald verneemt uit Monte video van 8 dezer, dat admiraal De Mello president Peiioto uitnoodigde Rio binnen 48 uren te verlaten, bij gebreke waarvan hij het bombardement zou hervatten. Het corps diplomatique is voor een verlaten door Peixoto van Rio de Janeiro gestemd en weigeit ten sterkste het verzoek om voorbereidselen tot voortzetting van de» strijd te mogen maken in te willigen. De regeering beval de organisatie van een scheeps- divisie, onder het bevel van den admiraal Duarte, en opende een krediet, om de uitga ven voor den oorlog te dekken. Uit Rio de Janeiro wordt van 7 dezer gemeld Op raad van het corps diplomatique gaf de Brazilïaansche regeering last om de onlangs in de stad opgerichte batterijen te verwijderen. Het bezwaar voor de buitenlandsche gezan ten, om de vloot der opstandelingen te verhinderen de stad verder te beschadigen, is daarmede weggenomen. De federale troepen hebben zich meester gemaakt van de stad Bage. Gisternamiddag hebben de opstandelingen het vuur tegen de forten van Rio de Janeiro heropendook had er eene kanonnade plaats aan de zijde der golf, tegenover de stad. Men gelooft dat de opstandelingen zullen trachten het buskruit-magazijn van Estrella, in de nabuurschap gelegen, te bemachtigen, ten einde hunnen kyuitvooi raad, welke uitgeput moet zijn, aan te vullen. Mello heeft in een manifest elk voornemen om de stadtebona- bardeeren geloochendhij heeft alleen willen antwoorden op het vuur der batterijen aan de kust. Tot nu toe hebben de opstandelingen nergens terrein gewonnen. De president der Argentijnsche republiek heeft geweigerd het door den minister Yira- spvo gevraagde ontslag aan te nemen. Het financieels plan van den minister van financiën Terry raadt het Congies aan, de schuldregeling goed te keuren en een jaarlijk- sche progressieve intrekking van banknoten.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1