Binnen Luid sc he Berichten. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van 7 dezer gemeld Uit Pretoria wordt als positief gemeld, dat de afstand au Swaziland aan de Transvaal zoogoed als beklonken is. Uit Mashonaland wordt gemeld, dat S00 man van de Chartered Company tegen de Matabeles oprukken omdat deze op eene patrouille hebben geschoten. De spoorweg vanPoit Beira naar Mashona land werd Zaterdag geopend. Sir Cecil Rhodes, de eerste minister der Kaapkolonie, die tevens directeur is van de Zuidafi ikaansche Compagnie, is op het ioi t Salisbuiy in Mashomaland aau- gekomen. Offlcieelo Berichten. Bij kon. besiuit is eervol ontslag verleend aan J. T. .1. Melchers, als 2e luit. d-r d.d. schutterij te Schiedam, onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kiacht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbi erigt. Bij kon. besluit is benoemd tot 2n luite nant bij de d d. schutterij te Schiedam .1. D. C. Steenberg, thans 2e luit. a la suite. SCHIEDAM, 10 October 1893. In de j.l. "Vrijdag gehouden ledenvergade ring van het depait. Schiedam der »Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen" werden o. a. behandeld lo. de rekening van het depart., sluitende met een batig slot von f G 1.63Va. 2o. die van het bestuur van den cursus over handenarbeid, sluitende met een batig slot van f 193.S3. 3o. die vau den commissaris der volkslees- inrichtmg, sluitende met een nadeelig slot van f '17.9Gj£. Besloten werd, in verband met de circu laire van het hoofdbestuur en de daarop ge volgde biiefwKsehng, dat er in overeenstem ming ni"t het bestuurder sVereeniging tegen bedelarij" een comité zal worden opgericht ter bestrijding der werkloosheid. Voorts zal zal het besitiur een verzoek richten aau stad- genooten, ter betere verdeeling van verschil lende werkzaamheden. Als commissaris van den cursus voor han- denai beid woult herkozen de heer S. A. Maas als secretarie van het departement, ter ver vanging van den heer Lïezenberg, die bedankt heeft. dr. W, A. Lebman de Lehnsfekl. Onderstaand verslag, door den heer Liezen- berg uitgebracht in de ledenvergadering van het departement Schiedam der s Maatschap pij tot Nut vau 't Algemeen", wordt op voorstel van de vergadering, m ons blad medegedeeld. M. II. Art 54 vtin ons huishoudelijk reglement legt den a'gevaaidigile de verplichting op, ver slag uit te brengen v.m zijno zending ter alge meen» vetg.vieurg. Ai me afgevaardigde Wat voor hijzoniieis kan hu U te vertellen hebben? Het jaai boekje van 18031894 is in uw bezit. Ge vindt daarin de openingsrede van den voor zitter ihcdedeplwgen aangaande den stand der velschillende enquêtes; het verslag van den algemeenen seci et am, dat in nauwkeurigheid wel niet te ovoi treffen /al zijn en daarmede hebt gij een overzicht van bet verhandelde ter 107e algemeens verg ideiing, veel beter dan ik u geven kan. Wat tk nog wei kan doen, is u op te wekken ja een verloren uurtje dat ver slag te gr au leze» het verloren uurtje zal u geworden zijn r.utlig bestede tijd en gij zult gewonnen hrbln n imn boter inzicht in en ik wil hopen «ok aan liefde voor het streven onzer Maatschappq. Ook van persoonlijke heldenfeiten kan ik u niet spreken. Ons departement is niet strijdlustig en uw afgovaarmgde .tliei minst. Slechts tegen het voorstel-Woelden, ter oprichting van een maand blad, lui sk til'] bepaaldelijk te verzotten: al heel spoedig bleel» het dat hier de strijd niet hevig zou /ij»; het voor-tel was reeds gevallen vóór' men ycli gereedmaakte het te verwerpen. Punten XIII en XVI had ik uitdrukkelijk te ver dedigen, maar. er was niemand die ze aan viel. Dn behsMii'jt over al de andere punten was aan muon prnlentut overgelaten j er waren er, waarbij "het gevecht hevig was, en wellicht waren bier laiivvei en te behalen geweest, maar mijne prudentie /eide rut) 1 et veld te moeten ruimen voor de vele strijnei s dm beter het terrein kenden dan ik. Zoo heb U slechts als belangstellend toeschouwer den strijd aangezien en ten slotte bij het subvtdm aan het schoolfonds, de bestrij ding dei wet kl.io-hetd en do cursussen m koken, mij gesch iai d aan de zijde van het hoofdbestuur ik deed dit ook t' en het hooldbestuur voorstelde Utrecht voor zijn Museum van Kunstnijveiheid en de daaraan verbonden cursussen het gevraagde subsidie te veileenen, met echter tot wederop- zeggens toe, ook niet voor drie jaar, maar, in ver band met het mogelijke rijkssubsidie, vooreen jaar. Hiermedo meen ik, wel met op schitterende, maar toch op eerlijke wijze gedaan te hebben wat mij door u was opgedragen. Ten slotte voor ons departement een opmerking. Art. I van onze wet luidt»Het doel der Maatscbapjiij isnaar de beginselen van den cbiisteiijken godsdienst, algemeen volksgeluk te bevorderen. Te dien einde tracht zij mede te werken tot verbetering van den verstandelijken, zedelijken en rnaalschappehjken toestand des volks, bepaal delijk door invloed te oefonen op de opvoeding en het onderwijs, de veredeling van volksbegrippen en de verheffing zoowel van het aibeidsverroo- gen als van den levensstandaard der werklieden", flet komt mij voor dat, ten minste in den tijd waarover ik oordeelen Kan, het hoofdbestuur ernstige blijken geeft dit programma te willen uitvoeren en oen weldadige» indruk maakt het op eene algemeene vergadering op te merken hoe or, met over dit streven, slechts over de wijze van uitvoering, verschil bestaat. Vórr zit hier de over tuiging dat er veel te vei bateren valt in onze maatschappelijke toestanden en dat het plicht is der meer ontwikkelden en meer ge goeden hierin verandering te brengen. Is deze overtuiging gemeengoed geworden van al de 15000 leden onzer Maatschappij? Zoo niet, dan is ieder, die het wel meent met haar, vei plicht dit bewustzijn te wekken en niet te lusten vóór dit in daden is omgezet. Wil een departement zijn leden door voor- diachten eene aangename veipoozing brengen, vene is het van toq het dit te willen betwisten ook dan is het nutug bezig, ik ben er zeker van. Maar alléén hieraan kan het zijn recht van be staan met ontleenen en bij on re vet anilerda tijds omstandigheden is het in dit geval opgeschieven ten doode. Slechts als het zijn v.il het middel punt van allen, die opofferende hetdo genoeg hebben om oeist de misstanden op te zoeken, daarna deze te bestudeei en en eindelijk middelen tor bestrijding to beramen, dan zal het, getrouw aan liet oude vaandel onzer Maatschappij, met eere plaats kunnen nemen naast de tallooze vereem«ingen, dte hetzelfde beoogen, en zijn wei kzaamheid zal een zegert kunnen zijn voor stad en, in vereemging met de andere departe menten, voor staat. Ons departement staat, naast de zorg voor goede volkslectuur, zoo mogelijk in een daarvoor bestemde volk-leeszaal; naast de zorg voor doelmatige volksvoordrachtenvoor de ontzettend moeilijke vraag der werkloosheid moge het blijken dat er onder onze leden vele zijn, die meegaan met bovenstaand streven, die liefde hebben voor 't Nut en voor het algemeen, J.l. Zaterdagnamiddag is de 'U-jarige Th, Jongsthovel, ter hoogte van het bruggetje voor de Branderssteeg in de Nieuwe Haven gevallen. Hij is daaruit, zonder letsel te heb ben gekregen, gered door J. B, Loog, wo nende aan de Nieuwe Haven, die daartoe gekleed te water ging. Door het in brand raken van een petro leumlamp is j 1. Zaterdagavond brand ont staan bij den schoenmaker Van Duikeren in de Pi insensteeg, die door J. W. Hittenhausen en W. Vorstenbos is gebluscht, H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes heeft goedgekeurd het Staten-besluit tot vaststelling van een reglement ter bevordering van de paai denfokkerij in de provincie Zuid- Holland. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan P. van Dam te Stigen f20 geschonken tot ondersteuning. De ministers van justitie en van koloniën zijn gisteren ter audiëntie bij II. M. de Koningin-Regentes naar het Loo gegaan. De minister van linaucién maakt bekend dat liet saldo van 'snjks schatkist op 7 dezer bij de Nederlandsclie Bank f 830,776.26Vs en bij de betaalmeesters - 1,370,647.40 Te zamen 2,207,423.6Gl/s Door den minister van oorlog is aan de Tweede Kamer gezonden een atschrift van het rapport der commissie tot ondeizoek omtrent eene uitbieiding van de stelling van Amsterdam naar zee. Bij dit rapport zijn gevoegd drie bijlagen en eene kaart. De stukken strekken uitmulend ter kennis neming voor de leden derTweede Kamer. (X>.) Van vertrouwbare zijde wordt aan het Vaderland medegedeeld, dat jhr. mr. Van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam, oud-minister van buiteplandsche zaken, als opvolger van wijlen graaf Van Bvlandt, tot gezant van het Nederlandsclie hof in Groot-Brittannië zal worden benoemd. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Roermond vacature-Ruys van Beerenbróek is bepaald op Dinsdag 31 October en de herstemming, indien noodig, op Dinsdag 14 November. Voor den bouw van een nieuw museum van natuurlijke historie is op de staatsbe- grooting een bedrag uitgetrokken. De bouw kosten zullen f 1.962.300 bedragen. Voors hands zal, in aansluiting aan het bestaand geologisch-mineralogisch museumslechts worden overgegaan tot den bouw van het oostelijk voorgebouw, geraamd op f 329.400, Tot ons leedwezen vernemen wij zegt de Standaard dat de ziekte van mr. Keuchenius eene hevige ontsteking van het verhemelte hoewel niet van gevaar lijken aard, toch van langen duur dreigt te zullen worden. De spraakorganen zijn be lemmerd en de pijn is schier ondraaglijk. Het lid der Eerste Kamer de heer Van der Breggen is te Leiden uit Wiesbaden, waarheen hij tot gezondheidsherstel was vertrokken, m hoogst ongunstigen toestand teruggekeerd. (Z>.) De Volksbond, Vereeuiging tegen Drank misbruik," heeft zich met een adres gericht tot de Tweede Kamer, naar aanleiding van het onlangs door de regeering aan de Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging der drankwet. Hij bespreekt daaiin verscheidene punten. Aan liet slot wijst adressant er op, dat hij de aanstaande invoering der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten de tappers minder belasting zullen te belalen hebben dan onder de patentwet het geval was. Daar er geen reden kan bestaan den houders van vergunningen aldus te bevoordeelen, geeft adressant in overweging art. 6 der drankwet in dien zin te wijzigen, dat het minimum en zoo mogelijk ook het maximum van het vergunningsrecht worde verhoogd. Een vreeselijk ongeval heeft gistermiddag te Haarlem plaats gehad. Zekere mevr. F., wonende aan de Ruijchavestraat, had het ongeluk om loopend met een brandend petro leumstel te haken aan een tafeltje waarop evenzeer een brandend toestel stond, en het welk juist tegenover de trap stond, tengevolge waarvan zij van de trap viel, onmiddellijk gevolgd door de petrok stellen. De dienst bode, die op haar gegil Kwam toeschieten, geraakte zoozeer buiten zich zelve, dat zij de straat opliep en de voordeur achter zich toe liet vallen. Toen men, op het geschreeuw toegeschoten, er in geslaagd was met eenen moker de deur open te slaan, vond men mevr. F. zwaar gekneusd in eene vlammen zee aan de trap liggen, terwijl het vuur zich reeds aan het houten beschot had medege deeld. De verschillende doctoren, die ter assistentie waren toegeijld, geven weinig hoop om de deerlijk verbrande ongelukkige in het leven te bphouden. AmstCt.) In de Haarlemmermeer doet men thans druk opmetingen ten behoeve van den ont worpen locaalspoorweg HaarlemNieuwer- sluisUtrecht. Te Amsterdam is op 73-jarigen leeftijd over leden de lieer P. A. van Overeem. een man, in zijnen tijd zeer populair in de hoofdstad. De heer Van Overeem was deurwaarder, waarnemend griffier bij het kantongerecht. In zijn vrijen tijd echter wijdde hij zich aan de edele dichtkunst. Tal van jaren dichtte hij den nieuwjaarswens# van Thomasvaer, en zijne groote gemakkelijkheid van rijmen bracht er hem zelfs toe het burgerlijk wet boek grootendeels in versmaat over te zetten, Jacob van Lennep was zeer met Van Overeem en zijne verzen ingenomen. Te Amsterdam waren Zaterdagnamiddag omstreeks halfzes in liet koffiehuis Vanouds de Adelaar"', hoek Nieuwmaikt eu Keizer straat, eenige personen, die, na een en ander gebruikt te hebben, geschil kregen over het betalen van een rondje, hetwelk zij wilden opdringen aan zekeren Jacques van Cleef. Deze koos de verstandigste partij en ging heen. Twee andere personen echter achterhaalden hem en mishandelden hem zoodanig, dat hij er onder bezweek. De beide daders werden achterhaald in de Ridderstraat en aan de politie overgeleverd. De vermoo'rde laat eene vrouw met 6 kin deren na. Te Midwolda is een zesjarig dochtertje van R. Zijl door een der wieken van een koren molen getroffen aan het achterhoofd, tenge volge waarvan het kind nog denzelfden dag is overleden. Men meldt uitOldenzaal aan de JV. B. Ct. Hoewel onze stad voor socialistische propa ganda een ongeschikt terrein is, kwam Zondag toch weder een troep socialisten van Enschede hier een bezoek brengen. Zij werden echter door de arbeidersbevolking onder het zingen der volksliederen weder de plaats uitgeleid. Zondagmorgen was de spoorbaan tusschen Oosthuizen en Avenhorn in zooverre hersteld, dat het gewone vei keer weder geregeld kon plaats hebben, natuurlijk met vertraagde vaart. Het goederenvervoer is weder aange vangen, en de groententrein van Vrijdag volgde dus Zondag zijne bestemming. Het gat in den Slaperdijk was Zondagmid dag reeds grootendeels gedicht, terwijl het werk met kracht werd voortgezet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks drie uur, is in een woning aan den 's-Heer-Hendrikskinderendijk (bij Goes) bij twee samenwonende zusters van middelbaren leeftijd inbraak gepleegd. Door het inslaan der ruiten werden zij uit liaar slaap gewekt. Twee mannen stonden voor haar en eischten haar geld of haar leven. Doodelrjk verschrikt boden zij den indringers een beurs met f 120 aan, zeggende dat zij niet meer bezaten. Deze som was eenige dagen geleden als interest van haar kapitaal ontvangen, en was bestemd inkoopen tegen den winter te doen. De dieven trokken, na liet ontvangen van het geld, dadelijk af. Nooit of nimmer kwam ten huize dier zus ters iemand over den drempel dan zeer intieme kennissen en een bloedverwant. De jongste der zustei's is menschenscbuw en heeft in geen 20 jaar de woning verlaten. De politie doet ijverig onderzoek. (M. Ct.) "Wcrdwynlng van twee vrouwen. In de zaak-De Jong valt heel wat uit te zoeken, oin een aaneengeschakeld verhaal te krijgen van zijn doen en laten nalo Juni j.l., den dag, waarop hij gehuwd is met miss Sara Juett. Zoo werd zijn naam gevonden in het register der be/oekers \an Neerbo«ch. Daar in dit boek geen data worden vermeld en liet toch van belang geacht werd te weten, wanneer De Jong met zijne vrouw daar ge weest was, trachtte de heer Batelt dit te vernemen van bezoekers, welke of onmiddel lijk vóór óf onmiddellijk na De Jong hun naam in het register geplaatst hadden. Daaronder kwain voor de heer A. IC., uit Amsterdam, met familie. Bij dezen werd geïnformeerd en zie, de heer IC., een handelsman, kon met zijn commissieboekje dadelijk constateeren, dat hij ea zijn familie en dus ook het echt paar De Jong Neerbosch op Dinsdag 20 Juni j.l. bezocht hadden. De Jong en zijn vrouw kwamen in den namiddag per rijtuig van Arnhem en keerden met hetzelfde vervoermiddel daarheen terug, eene bijzonderheid, die betreffende miss Juett vele aanwijzingen geven kan. Immers, het zal mogelijk zijn den koetsier, welke in den na middag van 20 Juni een heer en dame naar Neerbosch reed, op te sporen, en deze kan wellicht zeer belangrijke inlichtingen geven omtrent de kleeding der in de eerste week van Juli verdwenen vrouw. De recherche is overtuigd, dat De Jong Marie Schmitz heeft vermoord tusschen Larenherg en Bussum. Daarom zocht de heer Batelt Vrijdag met eenige personen in de bos- schen van Larenberg en Dennenoord, welke laatste buitenplaats vlak tegenover liet pavil joen van Larenberg is gelegen. Vooral op het onderzoek van deze laatste plaats was alle hoop gevestigd. Een treurig gevolg van de treurige geschie denis is reeds, dat de zuster van Marie Schmitz, die steeds met haar had samenge woond, door de hevige ontroeringen der laatste tijden zoowel lichamelijk als geestelijk in een beklagensv.aaidigen toestand ver keert; zij is o. a. gedeeltelijk verlamd en niet meer in staat voor zicli zelve te zorgen. Men meldt uit Amsterdam aan de JV. B. Ct. De rechter-commissai is mr. B. Simons heeft gisteren de volgende oproeping door middel der Amsterdamsche bladen tot het publiek gericht. »Ue rechter-commissaris voor strafzaken te Amsterdam, belast met de instructie der zaak tegen den verdachte Hendrik de Jong, doet een beroep op de welwillendheid der Amster- sche pers om tot de wetenschap te komen, wie de dame geiveest is, die omstreeks het •miduaguur van Donderdag 31 Augustus (ver jaardag der Koningin) op het Tulpplein (Am-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2