A°« 18 Donderdag 12 October. IM°. 8378. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bniteiilandsche Berichten. V.J--4S - UIT 6 EVER: J. ODÉ. PR A S K R IJ K. De regeering heeft de directiën der spoor wegmaatschappijen in overweging gegeven om, met het oog op de maatregelen, die door de regeering genomen zullen worden tegen den toevloed van vreemde pasmunt, in het ver volg alle buitenlandsche pasmunt te weigeren. Men verzekert dat de afgevaardigde Jacques de Reinach voornemens is, een nieuwe par lementaire groep te vormen, die een vhomo- geen ministerie" zal voorstaan, en dus eigen lijk tegen het Kabinet-Dupuy gericht is. Deze partijgroep zou den naam van sregee- rings-groep" dragen. De leden der munt-conferentie van de Latynsche Unie werden Maandag aan den minister van financiën voorgesteld. De munt-conferentie, die gisteren haar eerste bijeenkomst heeft gehouden, heeft zich in beginsel gunstig getoond voor het verlangen van Italië, doch heeft de voorwaarden omtrent het doen repatrieeren der Italiaansche pas munten zich nog voorbehouden. Op een te Carcassonne gehouden meeting, bijgewoond door 2000 personen, waaronder senatoren en afgevaardigden, om te beraad slagen over maatregelen met het oog op de crisis in den landbouw en den wijnbouw, zijn motiën aangenomen, inhoudende de wen- schelijkheid om de invoerrechten op buiten- landsch graan met 5 frs. te verhoogen; het landbouwkrediet te organiseerende drankwet te hervormen, met vrijstelling der bereiders voor eigen gebruik, enz. BELG IE. Het bestuur der ridders van den arbeid" te Charleroi heeft gisteren na eene rumoe rige zitting besloten om heden reeds in dit bekken het werk te hervatten. In het kolenbekken te Charleroi was gis teren eene merkbare ontspanning waar te nemen, uit het feit dat 2000 werklieden den nrbeid in de mijnen hebben hervat. Ook de gisting der gemoederen is belangrijk minder en heden zal de hervatting van den arbeid op nog ruimer schaal blijken. Het bestuur van den Belgischen mijn- werkersbond vergaderde gisteren te LaLou- viêre en besloot tot het eindigen van de werk staking. Het heeft een manifest uitgevaardigd, mededeelende dat zekere verhoogingen zjjn toegestaan, en de werklieden uitnoodigende om den arbeid te hervatten. E S 6 E 1 i I 9. De Daily News loochent dat de regeering in den steenkolenstrijd zou willen bemiddelen, tenzy partijen zulks mochten verlangen. Het blad gelooft met andere, dat de voorstellen door zes burgemeesters aan de Sheffieldsclie conferentie voorgelegd, eenen redelijken grond tot een vergelijk opleveren. Het bestuur van den mijneigenaarsbond heeft de voorstellen reeds gisteren overwogen; de mijnwerkers- bond zal ze Donderdag behandelen, waarna vermoedelijk een plebisciet onder de mijnwer kers volgt. "Voor zoover bekend, wettigde de toon hun ner gesprekken Maandagavond geenszins de optimistische gevoelens, door den burgemees ter van Sheffield geuit. De meerderheid in Yorkshire althans schijnt volstrekt ongenegen om in de loonsvermindering van 10 pCt. te berusten. De werkstaking in de kolenmijnen heeft tot dusver de dooving noodig gemaakt van 50 op de 132 hoogovens, welke te voren in de door de werkstaking getroffen districten in werking waren. Op de gisteren te Atherstone gehouden bijeenkomst van mijneigenaars uit "Warwick shire is besloten het Maandag gedane voor stel der burgemeesters in eene vergadering te Sheffield aan te nemen, en de mijnen op het oude loon te openen, dat echter onder worpen zal zyn aan een vermindering van 10 pCt., te beginnen met 4 Dec. Op acht steenkolenmijnen uit het district Bolton is reeds besloten deze te heropenen. De gisteren te Derby gehouden vergadering van mijneigenaars verwierp opnieuw het ver zoek der mijnwerkers om het werk tegen het oude tarief te mogen hervatten; doch, ten einde aan den heersehenden nood een einde te maken, werd voorgesteld den arbeid aan staanden Maandag-te doen hervatten bij eene loonsvermindering van 15 pCt. De patroons stelden ook voor de benoeming van een tribunaal van verzoening", bestaande uit vertegenwoordigers der mijneigenaars en der werklieden, teneinde voor het vervolg het vraagstuk der verhoogingen of verlagingen van het loon te regelen. Uit Singapore wordt aan de Tirnes be richt dat de machinisten der schepen een loonsverhoogïng kregen op hun verklaring, dat zij verlies leden door de daling van de dollarwaarde op hun bedreiging met werk staking. DENEMARKEN. In het Folkething verklaarden zich de rap porteurs der rechter- en linkerzijde, bij de eerste lezing van het budget-ontwerp, voor eene vreedzame oplossing van het geschil en tot voortzetting der onderhandelingen ten gunste der agrarische beweging. R S L A N D. Het te vormen Russisch Middellandsche- zee-eskader zal voorioopig bestaan uit een pantserschip, een kruiser en eene kanonneer boot. OOSTENRIJK. In de Kamer kondigde de regeering gis teren aan dat er exceptioneels maatregelen genomen zijn in Bohemen. Herold verlangde de schorsing dier maatregelen enoogenbiik- kelijke ophelderingen. De Kamer verwierp dien eisch en besliste dat het voorstel van Herold behandeld zal worden volgens het reglement. Daarna diende de president aan den minis terraad een wetsontwerp in tot voltooiing of wijziging van de kieswet Hij verklaarde dat de regeering, overtuigd van de noodzakelijk heid eener kieswetherziening, het initiatief in dit belangrijke vraagstuk heeft genomen. Het bedoelde ontwerp beoogt om allen, die hunne plichten als burgers vervullen, in staat te stellen door middel van het kiesrecht aan het politieke leven deel te nemen. De minister van financiën heeft bi, de toe lichting der nieuwe begrooting aangetoond dat die gunstiger is dan de voorgaande. Een bedrag van 3 millioen florijnen zal kunnen worden aangewend tot schulddelging, terwijl eene nog toenemende vermeerdering der ontvangsten kan worden verwacht in verhou ding tot den staatkundigen toestand, welke niet kan veranderen. Wat de munthervorming aangaat, moet de regeering handelen over eenkomstig de belangen der practijk. De bevoegde personen moeten op hun doel af gaan zonder zich te bekommeren om heftige oordeelvellingen der pers. De daling der Oostenryksche waarden, vooral der zilveren, laat zich verklaren uit het wantrouwen jegens het zilver. Binnen eenige jaren zal Oostenrijk den noodigen voorraad goud bezitten. De munlcrisis, die in Amerika woedt, heeft Oos- tenrijk-Hongarije niet bereikt. "Wij moeten (zeide spreker) alle pogingen aanwenden om de betalingskracht te verbeteren en geene depreciatie van het geld te veroorzaken. De Oostenrijksch-Hongaarsche bank moet zich al meer en meer plaatsen in het middelpunt der geldcirculatie, terwijl de binnenlandsche en buitenlandsche verplichtingen stiptelijk zullen worden nageleefd. Vijftien volksvergaderingen verklaarden zich voor algemeen stemrecht. De directe belastingen hebben van 4 Januari tot 31 Juli 11.341.500 florijnen meer opge bracht dan het vorige jaar. De koning van Griekenland is Maandag met zijne kinderen uit Denemarken te Weenen aangekomen, waar zij een week zullen ver toeven. De koningin wordt Zaterdag verwacht. ZWITSERLAND. De socialistische partij is er in geslaagd het wettig vereischte aantal van minstens 50,000 handteekeningen te verkrijgen op haar aanvraag tot het houden eener volksstemming over haar voorstel om »in de Bondsgrondwet een bepaling op te nemen, inhoudende: dat het recht op voldoend loonenden arbeid iederen Zwitserschen burger wordt gewaarborgd en de Bondswetgeving moet zorgen, dat onder medewerking der kantons en gemeenten, dit grondbeginsel op alle mogelijke wijze in prac- tiik wordt gebracht". ITALIË. De heer Giolitti is, naar de JPolit. Corres pondent meldt, voornemens, tot versterking der Italiaansche schatkist, een progressieve inkomstenbelasting en een successierecht voor te stellen. De eerste zal worden geheven van hetgeen het inkomen meer dan 6000 lire bedraagt. Lagere inkomens zijn vrij, hoogere betalen tot 20,000 lire 2 pCt., van 2050,000 lire 3 pCt., van 50100,000 lire 4pCt.,en boven 100,000 lire 5 pCt., alle na aftrek van 6000lire. Daarentegen zullen kleine inkomens, die nu belast zijn, worden vrijgesteld. Het successierecht zal geheven worden van nalatenschappen boven 50,000 lire, behalve wat tot de legitieme portie behoort. De hef fing stijgt naarmate de graad van verwant schap, waarin de erfgenaam of legataris tot den erflater stond, afneemt. Eene circulaire van den minister van oorlog noodigt de commandanten der militaire dis tricten uit om terstond eene statistiek op te maken van de ontslagen priesters, teneinde die te bezigen als militaire aalmoezeniers. Het te Napels verschijnende blad Matino heeft uit Spezzia bericht ontvangen, dat de koning en de kroonprins aldaar den 19n October het Engelsche eskader zouden komen begroetende minister van marine zou reeds den 15n aldaar komen. Oostenrijksche en Duitsche oorlogsschepen zullen vermoedelijk eenige Italiaansche havens aandoen. Aan de Temps wordt uil Rome bericht, dat paus Leo, bijgestaan door een zijner secretarissen, zich sedert eenige dagen bezig houdt met het samenstellen van een histo risch overzicht van de voornaamste gebeurte nissen gedurende zijn pontificaat, dat waar schijnlijk nooit het licht zal zien. De paus, na eerst eene uitvoerige uiteenzetting te heb ben gegeven van den toestand van den Heiligen Stoel, toen hij geroepen was om Pius IX op te volgen, en van de betrekkingen tusschen het Yaticaan met de katholiekeen niet-katholieke mogendheden, wjjst de ge dragslijn aan die hij gemeend heeft te moeten volgen en geeft de redenen daarvoor op. Elke gewichtige gebeurtenis wordt verhaald, opgehelderd en toegelicht. Men verzekert, voegt de correspondent er bij, dat deze pennevrucht van hooge betee- kenis binnenkort voltooid zal zijn. Het is bestemd voor 's pausen opvolger, Leo XIII wenscht dat de kardinaal, die hem opvolgen zal, zich rekenschap zal kunoen geven van den toestand en zooveel mogelijk dezelfde staatkunde in acht neemt als hij tot welzijn der kerk gevolgd heeft. SPANJE. Het wordt bevestigd dat Spanje van de Marokkaansche regeering waarborgen en schadevergoeding zal eischen. AMERIKA. In eene bijeenkomst van democratische leden van den Senaat is men het ten aanzien van het ontwerp tot opheffing der Sherman- mmmmm Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B1Jlt@A V: BOTEBITRA AT, B 2| Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1