■wet niet eens kunnen worden21 leden ver klaarden zich er voor, 23, allen afgevaar digden van de staten welke zilvermijnen bezitten, er tegen. De Times verneemt uit New-York het volgende In goed ingelichte kringen te New-York houdt men het er voor, dat het ontwerp tot intrekking der Shorman-wet nog deze week met onbeduidende wijziging door den Senaat zal worden aangenomen. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld De bezetting van het fort Villegaignon, op het eiland in den ingang der baai gelegen, heeft de zijde der opstandelingen gekozen. President Peixoto heeft in Engeland torpedo booten gekocht. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat gene raal Roca naar Europa zal vertrekken. A Z I E. De Times verneemt uit Bangkok, dat daar na het vertrek van den Franschen gevol machtigde alles rustig is, CHINA. Franschc depêches uit Haiphong bevatten verontrustende berichten over den toestand in Tonkin, waar liet gevoel van onveiligheid toeneemt. Biniieïilamlsclie Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In het midden der rivier de Nieuwe Maas, ter plaatse waar, volgens het kadaster, dat midden de grenslijn vormt tusschen de ge meenten Zwartewaal en Heenvliet eenerzijds en de gemeente Rozenburg anderzijds, heeft zich eene plaat, de Ruige Plaat, gevormd, ■welke dientengevolge in de drie genoemde gemeenten is kornen te liggen. Daar zich op die plaat voor de uitoefening der zahmisscheiij personen hebben gevestigd, is het wenschelijk het terrein in zijn geheel tot éene gemeente te brengen. De gemeente Rozenburg komt daarvoor in aanmerking. Door de toevoeging van de Ruige Plaat aan Rozenburg kan tevens eene natuurlijke en onveranderlijke grens tusschen die ge meente eenerzijds en de gemeenten Zwarte waal en Heenvliet anderzijds worden verkre gen, voor zoover daardoor mogelijk wordt het midden tusschen de normaallijnen der rivier als gienslijn aan te merken. Een de Tweede Kamer aangeboden wets ontwerp heeft ten doel een en ander vast te stellen. Op het van Zwartewaal overgaand grond gebied zijn 15 personen gevestigd, waaronder een kiezer. Het territoir, dat Heenvliet afstaat, is onbewoond. SCHIEDA3I, 11 October 1803. Twee hulpbehoevendeweduwen teNijrnegen werden namens H. Ivf. de Koningin-Regentes verrast met een gratificatie van f20. De hulpbehoevende 97-jarige Elisabeth van Kronenburg te Koewacht (Zeeland) ontving van H. M. dc Koningin f20. In het koloniaal verslag leest men in zake Atjeh liet volgende Over het algemeen betoonde de partij van verzet geduvend» het afgeloopen jaar in Groot- Atjeh minder bedrijvigheid dan in het vooraf gaand verslagjaar. De strenge afsluiting van onze postenlmie en de controle op allen in- en uitvoer zijn niet zonder invloed geweest op de hoofden van het verzet, die er ba be moeilijkt werden om hunne volgelingen van alle benoodigdheden te voorzien: hunne ben den verliepen veelal voordat deze nog iets noemenswaard hadden kunnen uitrichten. Nochtans werden onze posten, tramwagens en de met het kappen en zuiveren van het voorterrein belaste detachementen en hunne dekkingen voortdurend beschoten, ofschoon ook daarin belangrijke vermindering was waar te nemen. Wij kunnen zegt Ons Zuiden uit zeer vertrouwbare bron mededeelen dat de quaestie van de vacature voor Roermond is opgelost. Mgr. Everts zou verklaard hebben, zich beschikbaar te stellen als candidaat en zijne candidatuur van de zijde der geestelijke over heid goedgekeurd worden. De «Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" heeft als prijsvraag uitgeschreven de aanwijzing van de middelen, welke dienen kunnen om arbeidsvermogen door wind molens te verkrijgen, langs electrischen weg op te zamelen, over te brengen of vervoer baar te maken. Als prijs wordt uitgeloofd de gouden me daille en f350. De jury bestaat uit de heeren H. J. Figée, te Haarlem; A. Nolen, te Schiedam; prof. J. Bosscha, te Haarlem; G. J. de Jong, te Rotterdam, en C. Prins Sz., te Haarlem. Yan 1 tot en met 7 October zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg bin nengekomen 97 stoom- en '13 zeilschepen; vet trokken 92 stoom- en 9 zeilschepen. Het voornemen bestaat, Ilr. Ms. Dolfijn en Argusbelast met het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee, 1 November a.s. buiten dienst te stellen. Het gedenkteeken, dat in 1874 te Leeuwen (gemeente Wamel) werd opgericht, ter her innering aan den grooten watervloed van 1891 en aan het bezoek van wijlen Koning Willem III en zijn broeder prins Hendrik, die aldaar op vorstelijke wijze troost en hulp verschaf ten aan de vele ongelukkigen, is, wegens daaraan voorgekomen gebreken, afgebroken moeten worden en thans vervangen door een nieuw monument, hetwelk dezer dagen onder directie van den provincialen waterstaat van Gelderland is gereedgekomen. De kosten daarvan zijn gedeeltelijk gedragen door de provincie Gelderlandgedeeltelijk door de veieeniging totinstandhouding van het monu ment. Het werk is uitgevoerd door den aan nemer A. Th. van Hussem, te Dreumel. De heeren J. G. Bebelaar, J. J. C. den Beer Poortugael, mr. H. Goeman Borgesius, mr. H. Mulder, jhr. Von Festel, jhr. mr. W. F. Rochussen, J. F. Schil! en mr. Snijder van Wissenkerke te 's-Hage, hebben een uitnoo- diging rondgezonden om morgenavond in «Diligentia" aldaar te komen beraadslagen over maatregelen, te nemen om onze kleine kapitalisten tegen groote verliezen in hun vermogen te beveiligen, 't Blijkt toch uit een door den heer Koeleman, burgemeester van Krommenie, aan bovengenoemde heeren overgelegden staat, dat in de laatste jaren door die kleine bezitters ettelijke millioenen rin beursfondsen" zijn verloren. Men beoogt o. a. het oprichten van een alleszins betrouwbaar, onafhankelijk financieel orgaan. Er is besloten tot het in het leven roepen van een internationalen schilders- en behan- gersgezellenbond. Voorloopig traden '10 ver- eenigingen tot den bond toe, waarvan 2 schildersgezollen-veieenigingen uit Brussel. Het hoofdbestuur zal gevestigd zijn te Am- dam en gekozen worden uit de Amsterdam- sche schihlersvereenigingen die zich bij den bond hebben aangesloten. Voorts zal een vak blad door den bond worden uitgegeven. De heer G. Bouricius, gepensionneerd rijks ontvanger te Amsterdam, heeft een vlug schriftje laten drukken ten voordeele van den strijd voor de weezen. Daarin wordt het volgend verhaal gedaan «In Mei 1892 liep Willem Postma, ver pleegde te Neerbosch, weg van de weesinrich ting. Door de politie teruggebracht, deed de wees vader Van 'tLindenhout hem knielen, en diende hem eene zoo zware kastijding toe, dat de jongen, uitgeschreeuwd en afgetobd, amechtig bleef liggen. Hij werd daarop naar de gevangenis ge bracht. En hoe Dat is te begrijpen Maar welke gevangenis?! De zoogenaamde kapel is gebouwd op eene hoogte, opgeworpen als vluchtheuvel bij over strooming en daaronder zijn reusachtige kelderkluizen. Daaronder leidt eene trap naar een lange gang, aan welker einde een deur. Deze is de afsluiting van een soort kluis, ruim éen meter in het vierkant, zonder venster, met aarden vloer. Er is een plankje om op te zitten, en in eenen der hoeken een ton netje, dat men niet behoeft te zoeken. In de deur is eene kleine opening voor licht en lucht. Eenmaal daags steekt men eene flesch door die opening, met den hals vooruit, waaruit de gevangene mag drinken water natuurlijk terwijl de flesch van buiten wordt vastgehouden. De gevangene geniet bovendien een stuk droog paardenroggebrood, waarmede hij drie etmalen moet rondkomen. Drie etmalen (72 uren) bleef genoemde Willem in die ge vangenis. Wat waren in die marteluren zijne gedachten Drie dagen en drie nach ten lang!!! Wist hij, wanneer ze om hem zouden denken Zonder licht, maar niet zonder lucht: bedorven, vergiftigde lucht. Eene stoof! onder de voeten van een kind in een kerkerhol Is het te erg, ah ik dat noemlevend begraven? Dat riekt eerder naar de middeleeuwen Maar de verlossing kwam. Uit de zoogenaamde gevangenis gehaald, joeg de weesvader Van 't Lindenhout hem te gelijker tijd voor altijd uit de inrichting, met wat hij aan het lijf had, meer niets. Op eenen afstand stonden zijne beide zusjes te snikken, die hun eenigen broeder zoo zielsgraag vaarwel hadden gezegd, maar door slagen en snauwen daarvan werden weer houden. Is dat menschelijk Op aanwijzing van een Goeschen politieman is door de recherche ten huize zijner zuster te Rotterdam aangehouden zekere Roose, een oude misdadiger, die reeds een 7-tal vonnissen achter den rug heeft, en thans verdacht wordt van diefstal van eene som gelds in het land van Goes, door middel van braak en afpersing gepleegd. Hjj is naar Goes getrans porteerd. Door de politie te Delft is aangehouden een 19-jarig meisje, dat eenige dagen geleden de ouderlijke woning te Kralingen heimelijk had verlaten. liet meisje, blijkbaar van fat soenlijke familie, had haren intrek genomen "in eene der slaapsteden van den laagsten rang. Zij is ter beschikking van de politie naar Kralingen overgebracht. Den 13den October 1843 strandde onder Terheiden (gem. Monster) het Noorweegsche galjasschip De ioende Sóslra, kapitein G. van Deurs, waarvan de bemanning, na her haalde mislukie pogingen van anderen, werd gered door Jacob van den Berg junior te Terheiden, waarvoor deze werd gedecoreerd met eene Noorweegsche medaille en bij koninklijk besluit van 7 Nov.'1843 werd be noemd tot broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw met de daai aan ver bonden toelage. Het zal dus den -13den dezer 50 jaar gele den zijn, dat die voor hem zoo gewichtige gebeurtenis plaats had. Jacob van den Berg is de oudst benoemde broeder in die orde, en thans 77 jaar. Door de afdeeling Amsterdam no. 1 van den «Oranjebond van Orde" is besloten tot het oprichten van een ondersteuningsfonds voor werklieden. Al spelende stak een 3-jarig meisje in de Noorderstraat te Amsterdam haar 134-jarig zusje met een stopnaald zoodanig in het oog, dat zjj dat lichaamsdeel zal moeten missen. De firma de Erve H. de Jong, te Wormer- veer, vierde dezer dagen haar gouden jubilë. Bij die gelegenheid heeft zij aan haar per soneel geschenken in geld uitgereikt, n.l. aan de gehuwden f15, de ongehuwden f10 en aan de jongens ieder f5. De landbouwer J. van Eeden, die Dinsdag tegen den avond op den straatweg bij Kaar den, een paard bij den teugel geleidende, de trambaan overstak, had het ongeluk dat het dier, schichtig geworden, op hol sloeg, met het gevolg dat de geleider onder de tram werd gesleept, zoodat hem de beide beenen werden verbrijzeld en hij binnen korten tijd overleed. Te Groningen worden jongedames opge roepen om aan arme kinderen wekelijks een aangenamen en nuttigen avond te bezorgen. Dit is de intrede in die gemeente van het Toynbee-werk. In het Drentsche dorp Exlo is in eene bed stede, welke geregeld eiken nacht gebruikt werd, een groote slang op haar nest in het bedstroo gevonden. Het dier had reeds eieren gelegd en was eerst ontdekt geworden toen het stroo verwisseld werd. Te Olst hebben balaadigen de laagheid gehad om in een vijver van het buitengoed Olsterhof vergif te werpen, tengevolge waar van alle visschen zijn gestorven. De daders zijn nog niet bekend. Te 't Haantje, gem. Sleen, speelde Zondag de 16-jarige zoon van een broodjager met zijn 12-jarig zu^je met een geladen geweer. Dit ging af en het schot trof het meisje in de borst, tengevolge waarvan het onmiddellijk overie»d. De veroeniging «Zutphen's belang" heeft zich tot den raad dier gemeente gewend met het verzoek de vóór jaren afgeschafte kermis weder n te voeren. De vereeniging acht zulks wenschehjk, niet alleen om te gemoet te komen aan het, naar haar oordeel, het volk toekomend recht om gelegenheid te hebben zich op gepaste wijze minstens een maal per jaar te vermaken, maar ook in het belang der neringdoenden, daar nu velende kermissen in omliggende plaatsen gaan be zoeken en daar uitgaven doen. Een ingezetene van Zieriksee heeft op een vergadering voor een gemeenteraadsverkie zing gezegd, dat B. en W. van Zieriksee leugenachtige opgaven" doen, en dan wel «tegen beter weten in"ten minste daarvoor is hij voor den rechter gedaagd, die tegen hem eischte f100 boete. De verdediger ver klaarde dat de man had gesproken in het belang der gemeente en in besloten kring (de kiesvereeniging). Heel Zieriksee stelt be lang in de uitspraak, die op 17 October is bepaald. In verband met den diefstal bij de alleen wonende gezusters V. te 's-Heer-Hendriks- kinderendijk, zijn eenige personen naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. In La Béforme wordt het vermoeden be streden, dat De Jong en Jack the Ripper éen en dezelfde persoon zouden zijn. De schrijver komt niet tot deze conclusie door een onderzoek naar de tijdstippen, waarop de Londensche gruweldaden werden gepleegd en die gedurende welke De Jong elders was, maar betoogt, dat de wijze van «werken" van beide zooveel besproken personen zoo geheel verschillend is. «De Jong is een dief," zegt hijhij ver donkeremaant de vrouwen, na ze te hebben beroofd. Jack daarentegen wendde zich tot

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2