uitgeyeeTTjT odé. A°. 1893. Vrijdag 13 October. 8379, ©venenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsclie Berichten Binnenlandsche Berichten. DDITSCHLAND. De officieuse NorddAllg. Zeitg. beeft thans ook enkele bijzonderheden medegedeeld omtrent de voorgenomen tabaksbelasting. De onbewerkte tabak zal niet worden belast, zoo dat evenmin de binnenlandsche tabaksbouw als de groothandel in buitenlandsche tabak zal worden geschaad. Eerst bij het verlaten der fabriek zal de verwerkte tabak worden belast naar de waarde, overeenkomstig het bedrag der factuur, zoodat alleen de verbrui ker zal worden getroffen. Het spreekt echter vanzelf dat bet verbruik van tabak en sigaren door de toasting zal afnemen, waarvan zeker de groothandel, zoowel als de inlandsche tabaksplanters en vooral de fabrikanten, den nadeeligen invloed zullen ondervinden, zoodat het natuurlek is dat de belastingplannen bi; ben bestrijding blijven vinden. Prof. Schweninger heeft thans verklaard dat, aangezien vorst Bismarcks sterke inborst Veerstand heeft geboden aan den hevigen aanval, welken hg had te doorstaan, er alle hoop bestaat dat hij nog jarenlang zal leven. Maandag heeft de ex-kanselier met zijn ge neesheer in een open rijtuig een toertje van twee uur gemaakt naar zijne landgoederen te Schönau. Aan zijn rentmeester zeide hij toen pik dacht dat ik de groote reis had moeten aanvaarden, waarvan nooit iemand is teruggekeerd, maar Goddank ben ik er goed doorgekomen". F S A K K B II I. President Carnot heeft aan mevrouw Mac- Mahon een eigenhandig schrijven gericht, om haar te verzoeken nauwkeurig op de hoogte gesteld te worden van den gezondheidstoe stand van den maarschalk. Er is een geringe verbetering in den toe stand van Mac-Mahon. Het geweldig hikken is bedaard. De zieke kon een oogenblik op staan. Wat F. de Lesseps aangaat, de onrust barende berichten over hem waren over dreven. Hij was lijdende, maar ook in zijn toestand is veibetering. De Agence nationale meldt dat de Spaan- sche gezant te Parijs zich dezer dagen naar Madrid zal begeven om den Spaanschen mi nister van buitenlandsche zaken den uitslag mede te deelen van de besprekingen, gevoerd met het oog op eene hervatting der onder handelingen, teneinde een handelsverdrag tusschen beide landen tot stand te brengen. Deze onderhandelingen zouden zeer spoedig te Parijs en te Madrid worden hervat. B JE L G I B. De Moniteur kondigt de samenkomst der Kamer van afgevaardigden en van den Senaat aan tegen 17 dezer. Te Charleroi hebben gisteren 8000 mijn werkers den arbeid hervat. Men verwacht dat heden de werkstaking geheel zal geëin digd zijn. B B G E I i II D. Als officieel kan worden gemeld dat lord Elgin benoemd is tot onderkoning van Indié, De regeering heeft besloten om slechts dan hare bemiddeling inzake de werkstaking aan te bieden, zoo de patroons en de mijn arbeiders hare tusschenkomst vragen. Tal van voorteekenen zijn aanwezig dat de werkstaking in de kolenmijnen haar einde nadert. Verscheidene groote mijnen hebben kennis gegeven, het werk tegen het oude loon te laten hervatten. In twee steenkolenmijnen in Nottingham, waar 2000 man werkzaam zijn, werd gisteren de arbeid hervat. Ook in nog andere mgnen werd het werk hervat. OOSTENRIJK. Met het oog op het meer en meer veront rustend karakter van den toestand te Praag, heeft de regeering de politie aldaar met 150 man versterkt. Dr. Easchin, het hoofd der Jong-Czechen, is gearresteerd, wat velen een onpolitieke daad achten, daar waarschijnlijk de revolutionnairen daardoor tot heviger ver zet zullen geprikkeld worden. I T A I. I E. De Tribuna deelt mee, dat de naar Sicilië gezonden commissaris Sensales de ontbinding van alle arbeiders-vereenigingen te gelijk ge vaarlijk vindt en dat hij ze daarom een voor een zal opheffen. Lang mogen ze niet meer bestaan, daar ze een des te dreigender houding zullen aannemennaarmate de regeering talmt ze te ontbinden. De Italiaansche gezant te Parijs heeft een telegram ontvangen van den minister van het huis des konings, meldende dat de koning, vernomen hebbende van de ziekte van maar schalk Mac-Mahon, en zich herinnerende het roemrijk aandeel, dat deze in den oorlog van 1859 gehad heeft, de beste wenschen koes tert dat de maarschalk nog langen tijd moge gespaard blijven tot dankbaarheid der Italia nen, en als een voorbeeld van dapperheid voor het Fransche leger. De Riforma meldt, dat sir M. Seymour, commandant van het Engelsche eskader, dat eenige Italiaansche havens komt bezoeken, aan de regeering den wensch heeft te kennen gegeven, dat er geen feestelgkheden bg het bezoek van het eskader plaats hebben, daar de Engelsche vloot nog rouwt over het verlies der officieren en manschappen bg het vergaan van de Victoria. SPANJE. De regeering heeft hare militaire zending bij den sultan van Marokko ingetrokken, met het oog op het te Melilla voorgevallene. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers van Spanje in den vreemde een nota gericht, waarbij zij worden uitgenoodigd aan de regeeringen de noodige inlichtingen te verschaffen over de gebeurtenissen te Melilla. De gouverneur van Melilla heeft den mi nister van oorlog geseind, dat de Mooren zich niet hebben schuldig gemaakt aan nieuwe geweldpleging. Het vertrek van troepen uit Cadix is tot nader order geschorst. A M E R I K A. Uit Buenos-Ayres wordt aan de If etc-York Herald gemeld, dat eene expeditie, bestaande uit aanhangers van admiraal De Mello, aan boord van het Portugetsche stoomschip Citade Oporto, van daar is vertrokken met bestem ming naar de Boven-Uruguay. Aan boord van dien bodem bevinden zich dr. Barros Cassal, die met drie kolonels eene strijdmacht heeft gevormd, bestaande uit artillerie en infanterie, verscheidene oudleerlingen der militaire school te Rio Janeiro en eene groote hoeveelheid krggstuig, levensmiddelen en kolen voor de opstandelingen. Dr. Cassal hoopt het eskader der Boven-Uruguay, dat tot dusver aan pre sident Peixoto getrouw heet, voor de zaak des opstands te winnen. Aan de New-York Herald wordt uit Montevideo geseind, dat admiraal De Mello een manifest heeft uitgevaard, waarin h tot weerlegging der geruchten als zou hij een herstel der monarchie in Brazilië be oogen verklaart dat wanneer hij zegeviert, hij de republikeinsche instellingen ten strengste zal handhaven. Voorts beschuldigt hij president Peixoto, de grondwet te ver krachten en de hulpbronnen des lands op te offeren, door het aan den burgeroorlog bloot te stellen. De Mello verzekert dat bij niet naar het gezag haakt, maar dat hij alleen het land wil redden en het volk wil bevrijden van dwingelandij, in het vast vertrouwen ten slotte te zullen overwinnen. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld De vluchtende opstandelingen plunderden Santa Fé en vermoordden de kolonisten. De Duitsche consul reclameerde. De autoriteiten beloofden de orde te herstellen. De nationale partij wordt gereorganiseerd onder leiding van Roca en Saenz Pena, den zoon van den president. In Buenos-Ayres zal heden een »Te Deum" gezongen worden ter eere van het eindigen der revolutie. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren ge meld Er is heden een ongestadig vuur gewis seld tusschen de forten en de troepen der opstandelingen. In de stad is het rustig en de zaken gaan haren gang. De president heeft een manifest openbaar gemaakt, waarin hg verklaart dat, zoo de verkiezingen voor het Congres ongunstig voor hem mochten uitvallen, hij den wil des lands zou eerbiedigen. De heide Kamers van Chili hebben eene commissie benoemd tot het ontwerpen eener wet, rakende den handel in salpeter en tot het heffen eener belasting van vreemde on dernemingen. SCHIEDAM, 12 October 1893. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs over de Indische begrooting voor 1894 de heeren Cremer, Pijnacker Hordijk, Bool, JE. Mackay en Bahlmann. Ze Temps bericht, dat de Nederlandsche regeering den Franschen kolonel Derné het officierskruis der Orde van Oranje-Nassau heeft toegekend. Na herhaalde proefnemingen zou voor het Nederlandsche leger de sabel, door Derné uitgevonden, zijn aangenomen. Op het spoorwegterrein op het Wester eiland te Amsterdam is Dinsdag een ran geerder door een trein overreden. Zijn linker voet en linkerhand werden verbrgzeld, en bovendien werd hij nog aan de dij verwond. De gewonde is naar het Binnen-Gasthuis ge bracht. Mr E. N. Rahusen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is benoemd tot voorzitter van het thans te Brussel vergaderde internationaal bureau van den vrede, voor het tegenwoordig zittingsjaar. Het bureau heeft tevens besloten, dat de inter-parlementaire conferentie in het volgend jaar hare zittingen zal houden te 's-Gravenhage. Van welingelichte zijde deelt men aan de Arnh. Ot. mede, dat de onlangs overleden staatsman jhr, Elout van Soeterwoude op de gebeurtenissen in Atjeh een grooten invloed heeft geoefend. Zoo moeten de noodlottige telegrammen aan den toenmaligen vice-presi dent van den Raad van Nederl. Indië, die met het eskader te Penang op de instruction zgner regeering wachtte, door hem zijn ge- inspireerd geworden, waardoor de oorlog on vermijdelijk werd. In hoeverre ook hij door de algemeene paniek, die destijds in onze regeeringskringen heerschte, is bevangen ge- word dan wel in hoeverre de grieven van zijn vader, den oud-commissaris-generaal van Ned. Indie, tegen Atjeh hieibij van invloed zijn geweest, kan thans moeilijk worden uit gemaakt en zal vermoedelijk wel altijd in het duister big ven. De Britsche sBoard of Trade" heeft een zeekijker geschonken aan den heei G. E. Olthoff, gezagvoerder van het Nederlandsche schoenerschip Twee Gebroeders, te Werken dam, ter erkenning van de diensten, verleend bg de iedding van de schipbreukelingen van Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU* IOTBRSIHAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1