Gemengde B e r i c h t o ii. Post en ïelegraphie, K o S o n i n. Land- en Tuinbouw. Be verspreiding van de portretten heeft gemaakt, dat de betrokken winkeliers dezen minder gewensehten klant herkend hebben. Ook daar worden nu nasporingen gedaan. Reeds is gebleken, dat hij, in gezelschap van zekeren Baonstra gewezen onder wijzer in Juni '91 zijn intrek bij den heer Mulder aan den Meeuwerderweg te Gronin gen nam en den winkeliers diets maakte, dat Jiij daar eene cognac-zaak zou openen. Toen de laatste goederen 's avonds te 9 uur bezorgd werden, was De Jong reeds te 6 uur verdwenen. De bezorgde goederen waren in middels verkocht. Te Groningen bleef hij een week en schreef in liet album der dienst bode een vers, welk album in harden der justitie is. Wijl De Jong, eerst met Sarah Juett en daarna alleen gezien is op de Rozendaalsche en Velpsche heide, en een lijk gemakkelijk verborgen kan zijn geworden onder het dichte mos of de hooge heide, heeft de justitie be sloten, de uitgestrekte heide heden, en zoo noodig Zaterdag, door een groot aantal rijks veldwachters uit Arnhem en omliggende plaatsen nauwkeurig to doen onderzoeken, te meer daar de beide jongens uit Rozendaal, die De Jong zouden hebben gezien, na te Arnhem voor den reehter-comrnissaris ge weest te zijn, j.l. Maandag te Amsterdam waren gedagvaard om met De Jong gecon fronteerd te worden, en beiden dadelijk en beslist hem herkenden. Prof. Van Harnel meent, dat het hypnoti- seeren van misdadigers zeer zeker n;et geoor loofd is, maar hij gaat verder: h>is z. i. ook strafbaar. Art. 284 van het Wetboek van Strafrecht zegt, dat gestraft wordt shij die een ander door geweld of bedreiging met geweld wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet te doen of te dulden*', terwijl art. 81 bepaalt: »Met het plegen van geweld wordt gelijkgesteld het brengen in een staat van bewusteloosheid of onmacht". Indien een ge hypnotiseerde al niet bewusteloos is, zegt prof. Van Hamel, dan verkeert hij toch zeker in een toestand van onmacht. Wie hem daarin, tegen zijn zin brengt, pleegt dus een strafbare daad. Prof. Van Hamel acht dan ook in liet alge meen het hypnotiseeren van personen tegen hun wil ongeoorloofd. Misdadigers en anderen staan natuurlijk in dit opzicht volkomen geljjk. Alleen voor medische en mediseh-pae- dagogïsche doeleinden mag hypnose toegepast worden. De dmsterdamsche Oi. heeft het oordeel gevraagd van verscheidene rechtsgeleerden van naam te Amsterdam, omtrent de vraag of men een verdachte mag hypnotiseeren. Evenals de hoogleeraar Van Hamel, verklaren ook mr. Josephus Jitta, mr. Levy, mr. Trava- glino zich tegen het geoorloofde van de toepas sing daarvanalleen de heer Treub, die echter zijne meening eene »leeken-opinie" noemt, heeft er geen principieel bezwaar tegen, mits o. a. dat het vaststa, dat de antwoorden, in hypnotischen toestand gegeven, in alle opzich ten betrouwbaar zijn. Te Rotterdam is in de verloopen 24 uren een geval van cholera asiatica aangegeven. Een lijder is van de ziekte hersteld. Er heb ben zicli tot heden 50 cholera-gevallen voor gedaan. De eenige clioleraüjder, welke te 's-Gra- vendeel nog onder behandeling was, een jongen van '13 jaar, is geheel hersteld. In het geheel kwamen aldaar tot dusverre slechts 2 gevallen voor. Te ICoevorde'n zijn tot nu toe echt ge vallen van Aziatische cholera voorgekomen in twee gezinnen, waarvan drie met doode- lijken afloop. Het ziektegeval dat zich in de vorige week Hij een arbeider te Horst heeft voorgedaan, is bjj bacteriologisch onderzoek gebleken geen cholera asiatica te zijn geweest. Te Zwolle is gisteren weder een geval van cholera voorgekomen met doodelijken afloop. De toestand van de lijders, die neg in be handeling waren, is gunstig. Ovorsckle. De gemeenteraad heeft den heer A. Bolk op diens verzoek eervol ontslag verleend als gemeentesecretaris, niet ingang van i Januari a.s., onder toekenning van een pensioen van f400 'sjaars. Delft. Bij de gisteren gehouden verkie zing van een lid van den gemeenteraad wer den uitgebracht 1343 stemmen. Gekozen is de heer L. Vliegenthart Jr. (lib.) met 677 stemmendr. J. J. Gribling (cand, der R.-kath. en anti-rev.) verkreeg 617 stemmen, Wat moeten wij doen voor onze landtoopers Met deze zoo gewichtige vraag komon wij nogmaals tot u. We wenschten zoo gaarne, en verwachten zulks zeker van u, dat het antwoord niet een zwijgen of een schouderophalen zal zijn. Ons land wordt hoe langs zoo meer bevolkt door mannen, die zich zelf in steeds dieper en grooter ellende dompelen, en ook een plaag zijn voor vele steden en doipen, terwijl zij de wegen en zelfs de afgelegen woningen onveilig maken. Tot nu toe hebben de Christenen in Nederland weinig meer voor deze ongehikkigen gedaan, dan hun een aalmoes gegeven, wanneer ze onwillig vvaien om hun deur te vei laten, of de justitie genoodzaakt deze ongelukkiger, naar eene kolonie ot een verbeteringsgesticht over te brengen, waar zij voor eenigen tijd gedwon gen waren te verblijven, zoodat men langs dien weg verlost werd ,vari hun oveilast, hoewel ze na volbrachten straftijd woder hun vroeger be roep van bedelaar opnamen. Wat hebben de Christenen in ons land gedaan voor de ontsl >gen gevangenen om hen na het verlaten van do gevangenis eenigen tijd onder goede leiding te houden en hen langs dien weg in h.'t maat schappelijk leven terug te brengen 7 Honderden verlaten jaarlijks de huizen van benaring, en ofschoon we het goede erkennen, dat door plaatselijke vereenigingen voor hen gedaan wordt, waar is een plaats aan te wijzen, die als een toevluchtsoord tot tijdelijke opname van deze ongelukkigen, die hun welverdiende straf hebben ondergaan, kan dienen 7 Men gaat de wereld in, vol vei leiding, en dan met het merk, dat elke misdaad drukt op den veroor deelde. Hoevele honderden zijn er, die overal tevergeefs om werk vragen en het nergens meer kunnen vinden Moeten deze zondaren nu aan hun lot worden overgelaten 7 Heeft de Christen heid tegenover deze ongelukkigen geen andere roeping dan hen, als verworpenen, op wie de openbare smet der zonde kleeft en die als ver loren zonen voor onze deur staan, nog niet eens een plaats bij de zwijnen aan te wijzen, door hen den rug toe te keeren en te zeggen gaat heen en wordt warm Wij weten dat er bonderden vrienden zijn, die zeggen met dit soort van nenschen is niets aan te vangen. Hierop antwoorden wij, dat, zoolang men de proef niet genomen heeft om iets tot verbetering van deze ongelukkigen te doen, dit oordeel onrechtvaardig is. Da ai beid van de Salvation armee in de tehuizen voor dnkloozen bewijst reeds welk een groot veld door de Christenen in Nederland braak is laten liggen. Gaat eens in deze woningen, waar de christelijke liefde de reddende hand uitstrekt, door tijdelijke hulp te verleenen aan zwervers, die geen ander dak kennen dan den blooten hemel, en gij zult verbaasd staan over hetgeen men hier ziet en hoort. Het is daarom dat wij den moed hebben ge had om eene vereeniging op te richten voor bedelaars en landloopers. Reeds zijn wij ver blijd geworden door zeer veie blijken van be langstelling, ook in giften, waaronder verschei dene zijn van f1000. Toch durven wij het toevluchtsoord voor deze ongelukkigen nog niet openen, voordat ons het kapitaal voor het stichtingfonds, waaraan nog vele duizenden guldens ontbreken, is bijeengebracht. Aan de deur van u, die iets hebt van den barmharti- gen Samaritaan, kloppen wij bij vernieuwing aan. Wij komen als bedelaar voor de bedelaars. Wijs ons niet af. Het is eene zaak van het grootste maatschappelijk en zedelijk belang. Deze mannen behooren tot hen, waarvan Salomo schrijftRedt degenen die ter dood gegrepen zijn, want zij wankelen ter dooding, zoo gij u onthoudt. (Spr. 24 11.) Hebt gij nu den moed u te onthouden 7 Gij klaagtdaar is zoo vee! te geven en de tijden zijn op financieel gebied zoo zwaar en moeilijk. Dit alles is waar. Maar zijn de zegeningen Gods, waarin wij in onze dagen hier te lande mogen deelen, nog niet veel grooter dan de be proevingen 7 Wij wachten op uwe hulpmaar laat ons nu niet langer staan zonder die. De Heer Jezus was een vriend van de bedelaars. Wanneer de Helde van Christus uw harte ver vult, zal het u een vreugde zijn ook uw offer op het altaar der liefde neer te leggen. Wij wenschen de bedelaars en do ontslagen gevan genen, die zich vrijwillig geven, en hiervoor hebben zich reeds een vrij groot getal aange meld, voor korter of langer tijd in een inrich ting te verzorgen en hen onder christelijke tucht en leiding, aan een geregeld, arbeidzaam leven te gewennen om hun dan een plaats in de maat schappij, hetzij in ons land of door landver huizing daarbuiten, terug te geven, zoodat zij niet komen uit de gevangenis of uit een ver- beteringsgeslicht, maar uit een inlichting, waar de christelijke liefde zich over hen ontfermd heeft. We hebben voor dit doel onderhandelingen aangeknoopt en een vooiloopigen koop aange gaan van het huis te Meteren, Doch deze zaak kan niet tot stand komen zonder spoedige, krach tige hulp. Schenk ons deze, en de ervaring zal leeren, dat de Heer Je/lis zich ontlermt ook over deze klasse van ongelukkigen, die nergens bij mensch'ii ontferming vinden. Het comité J. van 't litndeïihout, te Neoi bosch, voorzitter J. J. Yerbi'Jgh Hz, te Velp, le secietaris; mr. J. P. A. graal van Limburg Stuuui, ta Oosterbeek, 2e secretaris jhr. dr. L. de Geer, te Velp, penningmeester L. R. J. A. Roosinale Nepveu, te Doorn 11, J. Koper, te IL-es ds. E. A. G. van Hoogenbiiyze, te Nijmegen H. A. J. Leembiuggen, te Zwolle; C. W. graaf van Linibuig Stjrum, te Arnhem M J. Che- vallier, te Meteren J. G. Sillem, te Atusleidam J. L. Zegers, te Heemstede. In December wordt te Brussel eene internatio nale tentoonstelling van oude kanten gehouden. Vele dames in Brussel eu Mechelen hebben reeds kostbare inzendingen toegezegd. Een onderzoek, in Belgie naar de aibeiders- woningen ingesteld, heeft treurige toestanden aan het licht gebracht. Te Ri ussel worden 4610 arbeideiswoningen bewoond door 19,284 ge zinnen, waaronder 10,462 gezinnen, die door de openbare armenzorg ondersteund worden. Van de ongeveer 19000 arbeidersgezinnen be wonen een 7000 slechts éen kamer en 2186 slechts een dakkameitje. Hieronder zijn 1511 gezinnen van meer dun 5 personen. In de provinciën zijn de toestanden even slecht. Te Bergen en te Verviers bijvoorbeeld hebben de woningen niet eens gootsteenen en privaten, ondanks de steeds hoogsr wordende huurwaarden. Tegenover de neiging der Belgische regaering om telephoon-dames door mannen te vervangen, heeft de heer Franck, secretaris der Ligue Feministe aan den beroemden uitvinder Edison geschreven om zijn meening over de bruikbaar heid van vrouwen, en de2e heelt geantwoord haar vene boven mannen te verkiezen voor alles wat de behandeling van electriciteit betreft. Volgens zijn ondervinding erlangt een vrouw in éen minuut meer besef van machinerie dan een man in zijn geheele loven 1 Ook heelt hij zelf tweehonderd vtouwen in dienst. Te Neu-Bidschow, in Bohemen, is een aan slag op een spoortrein gepleegd. Een buis met een zeer gevaatlijke, ontplofbare stof was dwars over het spoor gelegd. Een baanwachter ontdekte echter het gevaar nog juist intijds, om het ver ongelukken van een aankomenden personentrein te voorkomen. In Italië, waar zooveel jacht gemaakt wordt op rijke Engeische en Amerikaanscho dames, be staat een syndicaat, dat ten doel heeft huwelijken tusschen Italiaansche jongelingen en rijke vieem- delingen tot stand te brengen. Het hoofdbestuur zetelt te Florence. Alleen jongelingen met goede aanbevelingen, goede manieren en liefst van hooge alkomst kunnen lid van het syndicaat zijn. Zoodra de gelegenheid zich voordoet, laat het hoofdbestuur een der leden weten dat da beurt aan hem ishij wordt dan op kosten van het sj'ndicaat voor 3 weken naar een mode badplaats gezonden, waar hij zich voordoet als iemand, die over veel geld te beschikken beeft en het terrein verkent tot hij een rijk meisje vindt, waaraan hij zich wijden kan. Zijn de drie weken voorbij, dan wordt een inspecteur gezonden. Ziet deze, dat de zaken gunstig staan, dan gaat de vereeniging voort den jongen man te ondeisteunen. Z'j zorgt voor geschenken en voor de toebereidselen tot het huwelijk. Is het paar eindelijk getrouwd, dan ontvangt de vereeniging een vooiaf bepaald gedeelte van den biuidsschat. Oordeelt de inspec teur daare tegen, dat het jongmetucb geen vorderingen gemaakt heeft, dan wordt hij door een op hem volgende vei vangen. Volgens de laatste berichten uit de door den jongsten oikaan geteisterde zuidelijke staten van Noord-Amerika zouden daarbij bijna 2500 men- schen omgekomen zijn. Veie lijken zouden dooi de visschers uitgeplunderd zijn op enkelen vond men geld tot bedragen van 5000 tot 10.000 dollar. Te Nieuw-Or leans is een zekete Matthias Scliurz aangekomen, die de ismp op Grand Isle had bijgewoond. Hij verhaalde dut van de 300 huizen slechts vijf ongtSNnrien waren gebleven van de 25 peisonen, n ei \vie hij in een kosthuis woonde, was hij alleen nog in leven. Maandag 1.1, de »C!iiengb-dag" op de wr-teld- tentoonstelling te Chioag.j, een ongeluksdag geweest. Er kwamen dien dag ongeveer 750,000 be zoekers en het gedrang was op vele plaatsen zeer hevig, vooral in liet Congres-streei-station van den elevated-railroad, waar vrouwen en kin deren onder den voet geraakten. Overdag wer den drie gedood en twintig gewon t door over rijden of dringen, en 's avonds moesten niet minder dan 125 menschen naar het gasthuis gebracht worden. Het gedmug bij de uitgangen was ontzettend en eerst tegen het aanb;eken van den dag kon den de laatste bezoekeis er uitkomen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de 2e helft der maand September, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. Briefkaart. A. Meijer 's-Gravenhage. Frankrijk. Brief. B. Ph. van Plijk Parijs. Opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam, over de tweede helft der maand Sept. geadres seerd geweest aan onbekenden, welke op schrif telijke aanvrage door de afzenders of geadres seerden aan het postkantoor te Rotterdam kunneu gereclameerd worden. Verzonden geweest aan Hartman, Schiedam. j Batavia, 12 September. Uit Kota-Radja wordt van 11 Sept. aan de Java-Bode gemeld Toekoe Nek en Toekoe Nja Banta zetten, ge steund door het artilleiievuur van onze posten Tjot-Iri, Roempit, Boekit-Kareng en Lamjoeng de operatien in den omtrek van Tjot-Iri voort Gisteren zijn de kapitein Van Hoogstraten en een sergeant der artillerie gewond. In de Dinsdag te Rotterdam gehonden alge- meene vegademig der afdeeling Rotterdam Schiedam en omstreken van de Hollandschè maatschappij van landbouw werden de aftredende bestuursleden, de heeten P. Loopuyt en A. J Bicker Caarten, hei kozen, terwijl in de plaats- van den heer M. van der Laan (niet herkies baar) werd gekozen de heer J. Schïltman te Delftshaven. Na eenige discussie vvenl in beginsel beslo ten tot het houden van simrenkeui mgeii in ver schillende secties der atdeeiing, waai bij dan aanhoudingspremien voor pinks tieren en 2-juri"a stieren uitgeloofd zullen worden, te» "vijl de uitwerking en toepassing van gemeld beginsel aan de zorg van het bestuur werden opge dragen. s"*

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3