sectie-verslag, hetwelk haar, na door den griffier te z(jn opgemaakt, ter definitieve vaststelling en ter verzending aan de regee ring zal worden aangeboden. Het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van de Indische begrooting is afgeloopen. In enkele sectiën is de over weging der staatsbegrooting reeds aangevan gen. Dinsdag zullen de afdeelingswerkzaam- heden worden voortgezet. Bij kon. besluit is de heer R. Lehmann erkend en toegelaten als consul-generaal van Griekenland te Amsterdam. Bij het Koninklijk Huis zijn benoemdtot opperkamerheer van H. M. de Koningin de heer K. J. G. baron van Ilarden broek van Bergambacht, die wordt ontheven vau de betrekking van opperschenker; tot intendant der koninklijke paleizen en kamerheer in buitengewoner! dienst de heer jlir. J. P. E. Hoeuflt, mot ontheffing uit zijne betrekking van kamerheer en bouwkundig adviseur van Harer Majesteils Iluis. De minister van oorlog heeft aan het hoofd bestuur van de vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs bericht, dat hij trachten zal een regeling tot stand te brengen, waar de leerlingen der hoogere bui gerscholcn de gelegenheid zullen vinden zich voor te bereiden persoonlijk hun dienstplicht te volbrengen. Het uit Indiê heikomstige bericht, dat de lieer Iüelstia, lid van de Tweede Kamer, in aanmerking zou komen voor eene benoeming tot lid van den Baad van Indiê, berust, naar ra vei trouwbare zijde wordt medegedeeld, up geenerlei grond. Een vertegenwoordiger eener Duitsche wa penfabriek is te 's-Gravenhage aangekomen, om ter beproeving bij het leger aan te bieden een nieuw model geweer, dat het vermogen zou bezitten 50 schoten per minuut te lossen, door een nieuw zelfwerkend systeem. Op grond van de veelvuldige klachten van versehillende schippersverenigingen over het te lang gesloten houden van de groote spoor wegbruggen zooals te Rotterdam en te Dordrecht heeft de regeering als haar verlnngen te kennen gegeven, dat de loop van bijzondere treinen, welke tusschentijds wordt vastgesteld, zoodanig moet plaats hebben, dat de officieel aangekondigde tijdvakken, waarop de brogeren voor het verkeer der scheepvaart moeten gpopeml zijn, niot beperkt of geheel voor den spoorwegdienst in beslag worden genomen. Plet Centrum verneemt, dat jhr. v. d. Wijck, die ontslag heeft genomen als secretaris generaal van kolomen, zal worden benoemd tot commissaris der Koningin in Overysel. De Kiettm Koerier van Roermond en de Limburger Koerier van Heerlen melden thans, dat mr. Rob. Regout eene eventueele candi- datuur niet zal aannemen. Aan laatstgenoemd blad wordt nu als zeker gemeld, dat de katholieke kiesvereeniging den heer mr. baron De Bieberstein, kanton rechter te Maasti iclit, tot candidaat zal pro- clameeren, waaruit het blad besluit, dat men, evenals bij mr. Regout, ook bij mgr. Everts vergeefs heeft aangeklopt. Zooals wij reeds mededeelden, verklaart Ons Zuiden de aanneming der candidatuur van mgr. Everts als vaststaande. Het hoofdbestuur der vereeniging van han delaren in sterken drank in het klein Ver gunning", te Amsterdam gevestigd, heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in een adres zijne bezwaren kenbaar gemaakt tegen de voorgestelde wijzigingen in de drankwet. Art, 4 van bet ontwerp, dat de weigering der vergunningen voorschrijft voor localiteiten, waar ^uitbetaling van loonen aan werklieden pleegt te geschieden", wordt een grenzenloos onbillijke bepaling genoemd, waar de houder van het vergunningsrecht wordt getroffen, wanneer de uitbetaling buiten zijn weter een zeker aantal malen is geschied. Bovendien zouden adressanten er reeds groot bezwaar tegen hebben, als strafbaar werd gesteld hij die in eene localiteit met vergunning loonen aan werklieden uitbetaalt, aangezien dit in sommige omstandigheden wel noodzakelijk is. Tevens hebben de adressanten groot be zwaar tegen art. 7 van het ontwerp, dat zegt»Bij vergrooting of verbouwing der localile't waarvoor de vergunning geldt, ver valt deze na afloop van het vergunningsjaar, waarin de vergiooting of verbouwing is aan gevangen, behoudens het recht op eene nieuwe vergunning, indien daartoe termen bestaan". Zij verzoeken het ontwerp zoodanig te wijzi gen, dat de houder van het vergunningsrecht, alvorens zijn lokaal te vergrooten of te ver bouwen, eene omschrijving of een bestek aan B. en TV. ter goedkeuring zal moeten zenden en dat liy alsdan de vergunning behoudt, wanneer iiij na die goedkeuring volgens die omschrijving of dat bestek bouwt. Ook dringen adressanten er op aan dat, nu toch iri het ontwerp eene wijziging van art. 1G der bestaande wet wordt voorgesteld, de sjiaf van het tappen zonder vergunning zal verzwaard worden in dien zin dat, wanneer iemand tweemaal, althans een zeker aantal malen, deswege onherroepelijk is veroordeeld, hij tevens vvotde ontzet van het recht om het beroep uit te oefenen van tapper, slijter, herbergier, koffie- of bierhuishouder, restau rateur, logement- of slaapstedehouder, of vau houder van een schaftkelder, eier- oi viseh- huis, kroeg of eenig huis waar men ge lagen zet. Door de exploitatie-maatschappij is de gun stige bepaling gemaakt dat aan de gezinnen der ambtenaieu, in plaats van 3-maal 'sjaars, 12-maal per jaar vrijkaarten over haar lijnen zullen worden verleend. Bij de Hollandsche spoorwegmaatschappij was dit reeds in toe passing. Door een zestigtal burgers in Suriname, allen tot den middelstand behoorende, is tot den gouverneur een request gericht Daarin geven zij te kennen dat zij tot diepe armoede zijn vervallen en niet weten, hoe zij in het ondeihoud van zich en hun gezinnen moeten voorzien. Zij hebben thans een vereeniging opgericht, die zich ten doe! stelt des kleinen landbouw uit te oefenen bij wijze van kolo nisatie, onder het bijzonder toezicht van het bestuur der kolonie. Hun vei zoek is nu, dat de gouverneur hun als zoodanige kolo nisten wil opnemen en landeiijen te hunner beschikking stellen. Naar men verneemt, moet de gouverneur dit adres gunstig hebben ontvangen. Volgens het oordeel van de Gemeentestem is de levering aan eene Kamer van koophandel te beschouwen als eigenlijk aau de gemeente geschied, zoodat het raadslid dat levert, in de termen \an art. 24 der gemeentewet valt. De noodzakelijke kosten toch der K. v. K. worden uit de gemeentekas bestreden. Door het sCollege der zes Nooröholland- sche steden" is met kracht begonnen het gat in den Slaperdijk van den polder Beetskoog, bij Oudendijk te dichten. Ongeveer 28 meter strekkende lengte eu 2 meter diepte moeten worden gedicht. Het is te verwachten dat het werk bij het einde dezer week gereed zal zijn. La Xtêforme maakt de opmerking, dat het hypnotiseeren geheel nutteloos zal zijn, en dat men al zeer slecht op de hoogte moet wezen van de tot heden geconstateerde uit werking om van die proeven in dezen iets te verwachten. Voor alle ingewijden staat het vast, dat De Jong niets zal verklaren, en dat hij, al spreekt hij in den hypnotischen toe stand, wat nog twijfelachtig is alleen zal zeggen wat de hypnotiseur hem heeft ge suggereerd. De hypnotische slaap mankt het sujet tot een slaaf, niet tot een ziende. De Jong zal den magnetiseur gehoorzaam zijn, maar meer kan hij niet. Men zal, als hij is ingeslapen, tegen hem zeggen Morgen op dat uur zult ge door den rechter van instructie gehoord worden en dan moet ge de volle waarheid zeggen." Den volgenden dag zal waarschijnlijk het volgend gesprek worden gevoerd bij de instructie Hebt u mij wat te zeggen Ja, meneer. Wat Ik wil u de volle waarheid zeggen. Ik luister. Dan zal De Jong blijven zwijgen, want daar houdt de macht der suggestie op, daar het on mogelijk was hem de waarheid in te prenten. De Lomlensche correspondent van de Arn- hemsche Ct. acht het noodzakelijk een beiicnt uit Gibi altar mede te deelen. Volgens een telegram uit laatstgenoemde stad, doet daar ter plaatse in het zeeliedenkwartier het ge rucht de ronde, waaischijnlijk afkomstig van Hollandsche matrozen, dat men op de schepen, varende tusschen Londen en Rotterdam, de algemeene opinie is toegedaan, dat Jack the Ripper een Hollandsche scheepsdokter was, Jung of Jong genaamd. Het bericht klinkt vreemd, doch is het zoo gansch onwaarschijnlijk Eene Nederlandsche dame heeft, volgens De Oorlogskreet, aan het leger des heils in ons land een huis en tuin gelegateerd, die geschat worden op eene waarde van ongeveer f8000. In de Kamper Ct. komen de heeren M., H. en J. H. Modders, broeders van de ver miste Aaltje Modders, op tegen de verklaring van den kolonel Oliphant van het Leger das Heils, dat hij nooit getracht heeft het meisje te verbergen of anderen daartoe geholpen heeft. Een kapitein van het Leger kent die schuilplaats, namelijk de zuster van Aaltje, en nu eischen de broeders, dat kolonel Oliphant justitie en politie zal helpen in het opsporen van de vermiste. Eene circulaire van het hoofdkwartier dd. 30 Sept. j.l. zegt o. a.: sDoor ons opsporings bureau zijn vele verloren echtgenooten, zonen en dochters weer teruggevonden en aan hunne familieleden teruggegeven". De heeren Modders willen dat dit ook in letterlijken zin worde opgevat door het Leger des Heils. Er is inderdaad eene groote tegenstelling tusschen de circulaire van het hoofdkwartier en zijne houding tegenover de moeder van de 17-jarige Aaltje. Zij zeggen o. a.. »Sinds twee maanden wordt hier te lande gezocht naar twee ver miste vrouwen, waarvan men vermoedt, dat zij vermoord zijn. "Welk bewijs heeft onze moeder, dat hare sedert vijf maanden ver loren dochter niet eveneens in verkeerde handen is gevallen? Het Leger is ons daar tegen geen waarborg meer; het Leger des Heils! dat voor onzen familiekring en wie weet voor hoevele anderen, een vloek is ge worden". Als curiositeit wordt aan de K, K. Ct. het adres eener te Rotterdam ontvangen briefkaart medegedeeld An Apotheke von Herrn M. Burgerlijk in Armbestuur (Holland) bei Rotterdam. Mej. Fr. Karreman te O verschie, bezig zijnde met het spoelen der wasch van het vlot achter de herv. kerk aldaar, viel in het water, waaruit zij slechts met veel krachtsinspanning door haar zuster en de vrouw van J. Bos be houden op het droge werd gebracht. Maandag a.s. zal in het gebouw voor K. en W. in Den Haag eene feestvoorstelling plaats hebben ter plechtige herinnering aan den dag (15 October) waarop voor vijftig jaren het regiment grenadiers met het regiment jagers tot een regiment werd vereenigd. Naar men verneemt, zal het feest bestaan uit eene voorstelling van het gezelschap Le Gras en Haspels, aangevuld door de muziek van de kon. kapel van het regiment. Tegenover den vuurtoien te Scheveningen is een wrak blootgekomen, dat men geheel opgeruimd waande. Men vermoedt, dat het afkomstig is van een Engelschen kotter, die 40 jaar geleden op deze kust strandde en toen geheel werd verbrijzeld. Te 's-Grai eland heeft gisternacht een bru tale diefstal plaats gehad. Bij een stalhouder heeft men een schimmel uit den stal gehaald, voor een rijtuig gespannen en is er mede weg gereden, vermoedelijk in de richting van Am sterdam. De dader of daders zijn onbekend. De poli tie doet ijverig onderzoek. Thans zijn in Edam vijf Norton-pompen gereed, die alle goed en voldoende water ge ven. Bij liet boren van den laatsten put, te Volendam, verkreeg men water op een diepte van 102 voet. Voor spoelwater heeft men nu steeds goed zuiver water, en behoeft geen slootwater te worden gebruikt. De regenbak, voor weinige dagen afgewerkt, is reeds van water vooizien. De heer N. de Jonge, vroeger predikant te Brussel en sedert e'enigen tijd woonachtig te Utrecht, door het bestuur van »Ederoord"' te Ede verzocht zich te willen belasten met de geestelijke leiding van deze inrichting voor krankzinnigen en zenuwlijders, heeft de be noeming aangenomen. Door den overleden burgemeester van Roer mond, mr. Geradts, zijn bij testamentaire beschikking vermaakt 24,000 gulden voor de algemeene armen aldaarde benoodigde som voor het inrichten eener operatiekamer in het hospitaal; 2000 gld. aan de Christoffelkerk voor een nieuw beeld van dien heilige; betaling van alle schulden van de Harmonie en eene aanzian- lijke som voor instrumenten, een legaat aan het Mannenkoor en verschillende legaten aan liefdadige instellingen, en voorts heeft hij alle hem verschuldigde sommen beneden zeker bedrag kwijtgescholden. Uit Tegelen schrijft men aan het Hbl. Sedert een halfjaar weigeren, zooals men weet, de raadsleden met den tegenwoordigen burgemeester te vergaderen en zij zijn van dit eenlnaal genomen besluit niet af te bren gen. Dit is de oorzaak, dat de nieuwgekozen raadsleden nu nog niet geïnstalleerd en even min wethouders benoemd zijn. Doch ook in andere opzichten zijn de gevolgen van deze werkstaking merkbaarzoo zijn 50 kinderen der openbare school naar huis gezonden wegens gebrek aan de noodige ruimte; het ontbrekende schoolmaterieel blijft steeds onaangevuld, de straten worden niet meer verlicht, de hoofdelijke omslag over dit weldra ten einde loopende dienstjaar is nog niet eens uitgeschreven, enz. De justitie te Middelburg is gisteren, ver gezeld van den gearresteerde Roose, naar 's-Heer-Hendrikskinderen vertrokken, om een onderzoek te doen naar den vermelden dief stal bij twee alleenwonende vrouwen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2