is er dit groote voordeel aan verbonden, dat het kolenvei'bruik slechts de helft bedraagt van de machine, welke zij vervangt. Deze machine, waarvan de vervaardiging bij inschrijving met geduchte concurrenten aan meergenoemde firma werd opgedragen, en haar tot eer verstrekt, is nog vóór den vastgestelden termijn gereedgekomen, wat zeker wel mag worden aangemerkt als een bewijs van hare activiteit. Met genoegen vernemen wij dat onze voor malige stadgenoot de concertzanger Bakkes aan het conservatoire te Berlijn met goed gevolg zijn proef beeft afgelegd, zoodat nog veel goeds van hem kan worden verwacht. Daar evenwel d;e studiën begrijpelijkerwijze met financieelc bezwaren gepaard gaan, heb- beu eenige kunstbroeders en zusters zich ver- eenigd, teneinde die bezwaren uit den weg te ruimen. Paul Ilaase en mevrouw Haase Bosse, Julius Egener eu meerdere talenten op muzikaal gebied, zoowel te Rotterdam als liier ter stede, stollen zich voor, 20 dezer een concert te geven, waar zoowel solo's als quartetten zullen worden uitgevoerd. Ten einde nu eenige zekerheid op het welslagen dezer poging te hebben, zal van af a.s. Maan dag onzen stadgenooten een inteekenlijst worden aangeboden. Staat onze gemeente ook buitenaf zeer goed aangesclneven als kunstgenot waardeetende, ook ditmaal, nu 't zulk een goed doel geldt, zullen zeker niet velen achterblijven, maar zal ongetwijfeld het bewijs worden ge leverd, dat de sympathie met het denkbeeld der dames en heeren musici groot is. Het leosseizoen van het Nutsdepartement alhier zal a s. Woensdag worden geopend met een spreekbeurt van den gunstig beken den letterkundige A. Weruméus Buning, waarvoor een beperkt getal gratis-kaarten voor niet-ledeu bij liet bestuur verkrijgbaar zijn. In afwijking van de tot dusver bestaan hebbende gewoonte, zuilen de lezingen in 't vervolg ten 8 ure aanvangen. Het bestuur der »Schiedamsche Volksvoor lezingen", dat wegens gebrek aan belang stelling sedert een paar jaar liet bijltje er bij neergelegd heeft, zonder evenwel te defun- geeren, is thans wederom handelend opge treden. Hot hoeft, evenals vroeger, een reeks van avonden georganiseerd, waarvoor het zich de medewerking heeft verzekerd van eenige stadgenooten, deels oude bekenden, deels nieuwelingen. In de eerste bijeenkomst, welke a.s. Dins dag zal plaats hebben, zal de heer Beekman optreden, zoodat men een genoeglijken avond heeft te wachten.. Hedenmorgen omstreeks 8J4 uur geraakte de moutersknecht Willem Swart, doordien hy bij het zich wusschen op een vlondertje aan de Nieuwe Haven, achter de mouterij sNoord-IIolland", uitgleed, fe water. Hoewel reeds in de diepte verdwenen, werd de drenkeling door P. Eijsberg Jz. in bewuste- loozen toestand opgehaald, werd hy spoedig tot bewustzijn gebracht en was hij in staat zijne werkzaamheden te hervatten. I)e Tweede Kamer is in openbare verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag a.s., 's namiddags 3'ü uur. Rapporteurs \oor het wetsontwerp tot wij ziging der drankwet zijn de heeren Kerdijk, Huber, Rink, Hintzen en Goeman Borgesius, voorzitter. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Nov. benoemd tot hoofddirecteur van de rijks werkinrichtingen Veenhuizen H. J. G. Mod derman, oud-consul der Nederlanden in de republiek Liberia, wonende te 's-Gravenhage, In het Staatsblad no. 149 is afgekondigd de wet van den 2den dezer tot heffing eener belasting of bedrijfs- en andere inkomsten. H. M. de Koningin heeft f20 doen toe komen aan den arbeider W. van Veen, te Hazerswoude, die langdurig ongesteld is ge weest en daardoor niet in de behoefte van zijn groot gezin kon voorzien. Op aanzoeken om geldelijke ondeisteuning door twee andere personen uit die gemeente tot II. M. de Ko ningin gericht, werd, wegens daartoe grondige redenen, eene afwijzende beschikking genomen. Uit liet overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over de maand September blijkt dat de vermogensbelasting wat meer teeken van leven begint te geven, hoezeer nog altijd blijvende beneden de raming vo«r 1/12, en wel 2'/a ton. Neemt men daar bij in aanmerking den afgeschaften zeep- accijns en den verminderden zoutaccijns, alsmede de verminderde registratie- en hypotheekrechten, dan mag de maand Sep tember niet ongunstig voor de schatkist genoemd worden, al blijft de som, daarin gevloeid, 3 ton beneden de opbrengst van dezelfde maand van het vorig jaar. In het geheel leverde n.l, de afgeloopen maand f 11,383,448.33 op, tegen f11,682,986.97 in Sept. 1892. Natuurlijk is de achterstand der verloo- pen maanden dezes jnars daardoor ook weder vergroot en beloopt die voor de negen verschenen maanden f 5,084,000 tegenover hetzelfde tijdvak van Ao. Po. Voor het einde des jaars moet echter min- i stens de helft der vermogensbelasting be taald zijn en zal dus dat groot nadeelig verschil wel voor een goed deel zijn ge slonken. En dat die belasting ten laatste i nog wel zou kunnen medevallen, is eene niet gewaagde veronderstellingals men weet, dat in het district Dordrecht de kohieren eene opbrengst van f'130,000 aanwijzen, terwijl men deze op circa f80,000 geraamd had. Gaan wij nu de verschillende onderdeelen na, dan zien wij dat op de grondbelasting, het personeel en de patenten in September f1000 meer is afbetaald dan in dezelfde maand van 1892, terwijl op de vermogens belasting f463,130.07 Vs werd afgedaan. De rechten op den invoer, wijzen eene hoogere ontvangst aan van f76,000, waar mede de loodsgelden gelijken tred houden, daar ook deze f 15,000 meer opleverden dan in September van het vorig jaar. De accijnzen zijn tezamen f 471,000 ten achter. Hierin deelende suiker voor f 42,000, het geslacht voor f3000, het zout voor f172,000 en de zeep voor f178,000. Daarentegen brachten meer op: de wijn f4000, het ge distilleerd f17,000 en de bieren en azijnen f3000. De waarborg en belasting der gou den en zilveren werken gaf een nadeelig verschil van f1700, dat is circa 10 pCt. van de geheele ontvangst der September maand. Bij de indirecte belastingen is mel ding te maken van een meerdere opbrengst van f20,000 aan zegelrecht en van f21,000 aan recht van successie. Om de bekende reden zijn de registratierechten f 283,000 en de hypotheekrechten f41,000 lager. De domeinen vei lieten de maand met een f58,000 kleiner saldo dan Sept. 1892. Ter zake de staatsloterij is in de jongst verioo- pen maand een kleinigheid verantwoord, anders is het bedrag ruim f 17,000. De posterijen en telegraphie zijn heide vooruit, de eerste f18,000, de laatste ruim f1000. Volgens een ontvangen telegram is tot directeur der Javasehe Bank benoemd de heer H. P. J. van den Berg. (F.) In de »Haagsche sprokkelingen" van het U- D. leest men »Van Den Haag werd bekend, dat op de 5000 biljetten, rondgezonden in de voor naamste wijken der stad, eene opbrengst van circa 7 ton is verkregen. Dat geeft dus gemiddeld f140 belasting per aangeslagene, overeenkomende als ik mij niet vergis met een inkomen (uit kapitaal) van f 7000. Reken nu al degenen af, die wel aangeslagen worden voor eenig bezit, maar op verre na dat bedrag niet halen, dan volgt, dunkt mij, uit dit cijfer, dat er in onze stad toch heel wat kapitalen van beteekenis zitten, En dan vestig ik er de aandacht op, dat men nocli in particuliere gesprekken, noch in ingezonden stukjes in couranten hoort klagen over te hooge aanslagen of overdreven eischen van den fiscus, waaruit als men het Nederlandsche volkskarakter in 't oog houdt wel is te coacludeeren, dat de meeste belastingschuldigen er voorshands zeer genadig zijn afgekomen en men vermoedelijk een niet oubeteekenend percentage beneden de absolute waarheid is| gebleven." Hr. Ms. oorlogsstoomschip Bonaire, com mandant de kapt. luit. ter zee B. de Groot, is van Ilellevoetsluis te Nieuwediep aange komen, om aldaar beschikbaar te zijn voor de uitoefening van politietoezicht op de vis- scherij ïr de Noordzee. Van aitsche zijde vanwaar wij niet door lof verwend zijn wordt nu ons Mer- wedekanaal geprezen. De JLollnüche, Yolïcs- zeilung wijst in een artikel over dat kanaal op de goede en volgens het blad zeer belang rijke uitkomsten, welke daarmede worden verkregen gedurende het eerste jaar. De nieuwe vaart, zegt het Keulsche blad, is zeer vol doende gebleken, hoewel niet ontkend kan worden dat het kanaal soms wat nauw is voor groote Rijnaken. Het bericht als zou aan de gezinnen der ambtenaren door de exploitatie-maatschappij in plaats van 3-maal's jaars'12-maal per jaar vrijkaarten over hare lijnen worden verleend, is gebleken onwaar te zijn. De algemeene vergadering van den Neder- landschen bond voor landnationalisatie is voorlocpig bepaald op 15 November a.s., en zal te Leeuwarden gehouden worden. Het congres der sociaal-democraten zal dit jaar worden gehouden te Groningen. Gisteren geraakte het 7-jarig zoontje van den watermolenaar A. Gorissen, te Bieiswijk, met het hoofd tusschen twee raderen van den in werking zijnden molen beklemd. Het kind was onmiddellijk dood. Te Leiden zal eene Kamer van arbeid worden ingesteld. Door afgevaardigden van verschillende vereenigingen is reeds een voor- loopig overleg gehouden. Eerstdaags zal men in eene gecombineerde vergadering tot de oprichting zien te komen. Donderdagavond is door den trein, welke 5.32 van Utrecht naar Leiden vertrekt, onge veer by Zwammerdam eene koe overreden. "Voor de reizigers ontstond geen ander nadeelig gevolg, dan dat de trein ongeveer een kwartier te laat te Leiden aankwam. In Artis te Amsterdam heeft de groote bruine landheer weten door te dringen in het hok van zijn buurvrouw de ijsberin. De dieren hebben elkaar zoo toegetdce! 1, dat de ijsberin aan de gevolgen is bezweken. Naar men verneemt, is door den heer An- singh, apotheker te Amsterdam, aan de politie een middel aan de hand gedaan, om hare opsporingen naar de misschien begraven, vermiste vrouwen van De Jong. mej. Sehmitz en mej. Juett, gemakkelijker te maken. Hoe weinig rooskleurig de berichten uit Amerika de streken althans, waar de land verhuizers zich meest vestigen in den laat- sten tijd luiden, kan ook blijken uit het feit dat te Beliingwolde een gezin dat reeds alles verkocht had en anderen, die reeds op ver trek stonden, voorloopig of voorgoed van landverhuizing afzagen. Naar wij vernemen, zijn eenige bewoners van de dorpen in West-Friesland voornemens tot den minister van justitie een adres te richten, met verzoek te Hoorn marechaussees te vestigen. De dorpsbewoners hebben toch grooten overlast van bedelaars en land- loopers. Door een jager te Dalen is in liet veld ge vonden een dubbele haas, zijdelings aan elkander gegroeid, met twee koppen, vier ooren, vier achterpooten en twee staarten. (Asser Ct In de omstreken van Deventer worden zeer vele hazen gevangen. Eenige malen per week worden eenige wagens vol hazen, door jagers uit Deventer geschoten, aldaar binnen gebracht. Donderdagmiddag werd door den spoor- wachter Rouwendaal uit het kanaal aan den Snïppeling nabij Deventer opgehaald het lijk van den heer Weithof, werkzaam op de secretarie der gemeente Bathmen, In den avond van den vorigen dag wilde de heer Weithof met den trein van Deventer naar Bathmen vertrekken, doch kwam te Iaat, zoodat hij loopende huiswaarts moest keeren. Hij is vermoedelijk door de de duisternis misleid te water geraakt. Eenige ingezetenen van Naarden hebben een adres tot den gemeenteraad gericht met ver zoek, den Greenwichtijd af te schaffen en door den Amsterdarnschen tijd te doen vervangen, omdat eerstgenoemde tijd tot veel verwarring aanleiding geeft en Naarden bijna de eenige gemeente is, waar deze tijd behouden blijft. De raad besloot echter, met 9 tegen 2 stemmen, voorloopig nog den Greenwichtijd in eere te houden. Woensdagavond heeft in het grensplaatsje Empel bij Gendringen de 20-jarige B. zijn moeder in dronkenschap vermoord. Te Willemstad hebben eenige landbouwers eene bijeenkomst gehouden, met het doel het loon van den arbeidenden stand eenige ver laging te doen ondergaan. Naar den aard van het werk, zou het dagloon f0.60 en f0.90 per dag bedragen. Deze maatregel bracht onder den werkenden stand veel ontevre denheid teweeg. Te-Rotterdam is in de verloopen 24 uren geen geval van cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen hadden ook niet plaats. Twee- lijders blijven nog in behandeling, Te Avereest heeft zich weder een cholera geval voorgedaan. De Dedemsvaart en hare vertakkingen zijn besmet verklaard. Te Koevoraen is weder een cholerageval aangegeven en heeft zich een sterfgeval voor gedaan, Er zyn nu in het geheel 9 ziekte en 4 sterfgevallen voorgekomen. Twee lijders zijn bijna hersteld. 's-Gravenhage. Door de centrale com missie voor de statistiek is in hare gisteren gehouden vergadering vastgesteld het berede neerde overzicht van de uitkomsten der jongste volkstelling, waarvan de vervaardiging haar door de regeering was opgedragen. Ten behoeve van het door de commissie ondernomen onderzoek naar de arbeiders verenigingen zijn, hoewel enkele groepen tot dusver weinig medewerking betoonden, toch van ongeveer de helft der vereenigingen waarvan het bestaan by bet onderzoek was gebleken, antwoorden op da rondgezonden vraaglijsten ontvangen. Het is te verwachten, dat er nog vele zullen volgen en het daaruit op te maken statistisch overzicht zeer belang rijk zal zijn.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2