S E B V I E. De liberale partij, die door de staatsgreep van 13 April het meest werd getroffen, heeft zich met koning Alexander verzoend. In den Inatsten tijd heeft de koning herhaaldelijk verklaard dat zijn optreden alleen tegen het regentschap was gericht, en hirj niets kwaads in het schild voert tegen de liberalen, die in 1858 het huis Obrenowich op den troor hebben gebracht. Na afloop van den Maandag te Belgrado gehouden liberalen partijdag, waarin eene motie was aangenomen tot af keuringvan het in staat van beschuldiging stel len van het afgezette liberale ministerie, begaven 6000 deelnemers zich in optocht met muziek en vaandels naar bet koninklijk paleis, waar de koning, die herhaaldelijk op het balkon verscheen, met gejuich door hen begroet werd. A S S I E i. De Daily News verneemt uit New-York De kans op een schikking met betrekking tot de zilver-quaestie is minder dan ooit. Cleveland en zijn aanhange-s in den Senaat verklaren, dat zij niets minder zullen aan nemen dan de afschaffing der wet van Sherman en dat zij den strijd niet zullen opgeven, al moest hij een jaar duren. Aan de World wordt uit Montevideo ge seind, dat de Braziliaansche regeering er in toestemde alle kanonnen van de forten van Rio Janeiro te verwijderen op de verzekering namens de vreemde mogendheden, dat zij een bombardement van Rio niet zullen toestaan. Het bombardement van Nicteroy houdt aan, de opstandelingen bezetten Maua en drongen door tot Entromerim, maar werden terug gedreven. Carlos Carvalho trad in functie als minister van buitcnlandsche zaken. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren gemeld Het bombardement veroorzaakt veel schade, de bewoneis verlaten de stad. Peixoto brengt een eskader bijeen om tegen de opstandelingen op te treden. Binneiilaiidsche Berichten. TWEEDE EASIER DER STATEN-GENERA.AL, Zitting van 17 October. Ingekomen is de mededeeling van het overlijden van den heer Poelman, welke met een brief van rouwbeklag zal worden beantwoord. Yooits is ingekomen het ont werp tot ondersteuning van het weduwen- en weezenfonds van Indische officieren. Donderdag te lVs uur zullen in openbare behandeling worden genomen de interpellaties van de heeren De Ras en Schepel, benevens verschillende ontwerpen, o. a. dat houdende wijziging der pensioenwet voor ambtenaren. Gisteren, bij den aanvang van de diseus- siën in de 4e sectie der Tweede Kamer, werd door den heer JE. Mackay, als voorzit ter der sectie, een warm woord van herin nering gewijd aan het Zaterdag overleden lid dr. A. L. Poelman, die bij de laatste trekking der afdeeling voor de 4e sectie was aangewezen, en ook nog aan de werkzaam heden der afdeeling had deelgenomen. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over de staats- begrootingalgemeene beschouwingen, de financieele hoofdstukken en de middelen de heeren Van der Kaay, Yan Houten, Yan Delden, A. van Dedem en Meeshoofdstuk buiten- landsche zaken, de heeren De Beaufort (Amst.), De Beaufoit (W.-b.-D.), Yan Karnebeek, Brantsen van de Zijp en Michiels van Ver- duynen; hoofdstuk justitie, de heeren Har- togh, Yeegens, Rink, Huber en Ferf. SCHIEDAM18 October 1893. 't Was gisteravond vol in »Musis Sacrum"; de belangstelling van het publiek in de Volks voorlezingen bleek vernieuwd, nu het bestuur zijnerzijds getoond heeft de bakens te wil len verzetten. En niet alleen waren er vele mensshen, er waren er velerlei, en daaronder bekende warme voorstanders van volksont wikkeling. Met een welkomstgroet en een woord van dan!; voor de talrijke opkomst opende de voorzitter, de heer D. Henkemans, deze eerste bijeenkomst, die voorts tot zjjn genoegen kon meedeelen dat het bestuur, dank zij den ijver in den laatsten tijd aan den dag gelegd, zich den steun had verzekerd van een reeks van sprekers, die in deze vergadering nog onbe kenden waren. Nadat vervolgens het woord verleend was aan den heer A. A. Beekman, die de eerste spreekbeurt op zich had genomen, gaf deze een tweetal zijner humoristische militaire schetsen ten beste, n.l. »De overste" eu sEen anti-militair", gedurende welke voordrachten spreker de onafgebroken aandacht alsmede het herhaald applaus van zijn auditorium mocht ondervinden. Ten slotte betuigde de voorzitter den heer Beekman den dank der vergadering voor het vele goede door hem te genieten geboden, waarna hij de bijeenkomst met een opwek king tot trouw bezoek sloot. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram is de nieuwbe noemde gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië, jhr. C, H. A. van der Wjick, op 46 dezer te Batavia aangekomen en heeft hij den volgenden dag het bestuur aanvaard. Door de vereeniging van Nederlandsche steenfabrikanten werd onlangs een adres verzonden aan den minister van waterstaat enz. met verzoek een vergelijkend onderzoek te willen doen instellen tusschen Waalsteen en Belgische steen en wel op kosten der vereeniging. Naar aanleiding van dat adres heeft de re geering dit onderzoek opgedragen aan eene commissiede kosten zullen worden gedragen door den staat. De door de Belgische regeering uitgevaar digde choleramaatregelen tegen de herkom sten van Nederland, voorkomende in de S/.- Ot. no. 213. zijn weder ingetrokken. Verscheidene weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren schijnen niet eens te weten, dat er een pensioenfonds te hunnen behoeve bestaat. De staat, die hun pensioen verschaft, doet hen ook nog opsporen, en het bestuur van genoemd fonds heeft het daar mede het vorig jaar zeer druk gehad. Uit het onderzoek is gebleken, dat van de 4840 burgerlijke ambtenaren, van 1868 tot en met 1890 overleden, slechts 760 zijn, wier nagelaten betrekkingen zich voor pen sioen" aanmeldden. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdis trict Dordrecht, in de plaats van den heer Smits van Nieuwerkerk, die ontslag heeft genomen, is bepaald op Dinsdag 14 November. De kapitein der infanterie van het O.-I. leger S. F. Boers, wiens overlijden op Atjeh werd gemeld, is blijkens te 's-Hage ontvan gen bericht doodgeschoten door een onder- hebbend tweeden luitenant van dat wapen, die zich daarna zelf van het leven beroofd heeft. De geneeskundige raad van Zuid-Holland vergaderde Maandag te 's-Gravenhage voor de eerste maal onder voorzitterschap van den nieuwen inspecteur, dr. Menno Huizenga, die in zijn welkomstwoord een krachtige samen werking tusschen den raad en den inspecteur aanbeval, waartoe de raad, bij monde van dr. Blom Coster, zich gaarne bereid verkiaarde. Verschillende mededeelingen werden gedaan en besprekingen gehouden naar aanleiding vooral van de heerschende besmettelijke ziek ten. De inspecteur betwijfelde het nut der sluiting van scholen wegens mazelen, als dit niet terstond geschiedde, en van het epide misch verklaren van mazelen. De sanitaire toestand van Zuid-Holland is zeer ongunstig, vooral door verontreiniging van de wateren. De Utrechtsche hoogleeraar Sproock heeft in den Rijn bij Oudshoom cholerabacillen kunnen aantoonen. Het onder zoek wordt voortgezet. Er bestaat hoop, dat het volgend jaar de cholera niet weder zal voorkomen. De quaran taine-inrichting aan den Nieuwen Waterweg zal verplaatst worden in de nabijheid van Maassluis. Ter interparlementaire vredesconferentie, die in het volgende jaar te 's-Gravenhage zal worden gehouden, zullen o. a. behandeld worden de volgende voorstellen 4 o. Instelling van eene permanente diplo matieke conferentie, die werkzaam zal zij a tot verzekering van het behoud des vredes 2o. verzoek aan de pers van alle landen, om zich zooveel mogelijk te onthouden van elke polemiek, die de internationale gevoelig heid 2 ui kunnen opwekken, en botsingen zou kunnen bevorderen tusschen volkeren en staten 3o. aanwijzing van de middelen tot in stelling van een internationaal scheidsgerecht. In de politieke kringen in Den Haag wordt reeds als candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Veendam (vacature wijlen dr. Poelman) genoemd mr. Treub, te Am sterdam. Ongeveer 14 dagen geleden ontving het bestuur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te 's-Gravenbage een besluit van den hoofdcommissaris van politie, dat voortaan acrobatische en gymnastische toeren door personen beneden 16 jaar streng ver boden waren. Dit is overeenkomstig de arbeidswet en den daarop gegronden bestuursmaatregel. Maandag echter werd namens den hoofd commissaris van politie aan het bestuur mede gedeeld, dat van 4 November a.s. af bij concerts varies in het gebouw, door den heer Gerson te geven, noch vrouwelijke, noch mannelijke artisten beneden 21 jaar eenige voorstelling, welke ook, meer mogen geven, tenzij ze kunnen aantoonen uit een officieel stuk, dat zij volgens de wetten van hun land meerderjarig zijn. Bij overtreding zal de hoofdcommissaris de vergunning intrekken. Hq meent dien maatregel te moeten nemen ter voorkoming van onzedelijkheid 11 Ongeloofelijk, maar toch waar, verzekert het Vaderland. De vrouw van J. van Vliet te Ouderkerk- aau-den-IJsel is Maandagmiddag in eene sloot achter hare woning gevallen en verdronken. De vrouw te Schoonhoven, die sedert 18 September aan cholera asiatica leed, is thans hersteld verklaard. Men meldt uit Amsterdam aan de N. B. CL: Na afloop eener gisteravond in Plancius gehouden meeting, waarin Domela NieuWen- buis en Van Kol het woord voerden, trok een groot deel der aanwezigen zingende stadwaarts. Ter verijdeling van de door de politie genomen maatregelen trok de stoet, welke vrij groot was, langs allerlei omwegen en kwam te ruim halfelf in de Kalvorstraat. Daar kwam een detachement politie den stoet achterop, dring naar voren en arresteerde terstond een der aanvoerders. Dat was het sein tot verzet, dat terstond be antwoord werd door eerie charge met de sabel. De onderwijl versterkte politie drong een deel van het publiek naar het Sophiapletn terug, waar herhaaldelijk gevochten werd. Het andere deel snelde onder het geroep asteenen halen f" naar het Spui, waar vele duizenden steenen opgestapeld staan voor den bouw van perceelen naast de Luthersche kerk. Terstond trachtte de politie deze steenhoopen te bezetten, maar reeds had een deel van het publiek zich van steenen voorzien. Over de steenhoopen heen werd de politie bestookt door hen die zich daarachter verborgen hadden. Aanhoudend werd nu de sabel gebruikt, terwijl uit alle zijstraten steenen vlogen. De menigte, waarbij zich vele nieuwsgieri gen voegden, verzamelde zich telkens weer, vooral bij den voorraad projectielen. Aan de aanmaningen door te loopen werd geen gevolg gegeven, o. a. niet door Van Kol. Te kwart over elf werd deze met de hem vergezellende dame gearresteerd. Van Kol verzette zich lijdelijk, zijne dame vrij heftig. De kreet: »Van Kol is opgepakt" deed velen toestroomen, en een regen van steenen op politie en hare beide arrestanten neerdalen. Eene verwoede charge met de sabel volgde nu, en deed de politie hare arrestanten behouden. In het nu volgende kwartier werd nog teikens met steenen gegooid, waarop enkele charges volgden. Tegen halftwaalf scheen het publiek er genoeg ran te hebben en verspreidde de menigte zich. Wij vernamen dat een zestal personen gearresteerd en een opgeschoten knaap door steenen of sabelslagen vrij ernstig gewond naar het gasthuis vervoerd werd. Te Amsterdam zijn in den loop der vorige week een vjjftal vrouwen gearresteerd, die door dagelijbschen diefstal van allerlei goede ren liefst zijde zich in staat stelden elders in het land een manufacturenwinkel van de beste en meest gewilde stoffen te drijven. Een groothandelaar in zijde, uit de Kalverstraat, ./as in korten tijd voor niet minder dan f600 aan zijde ontstolen. Aanleiding tot de ontdekking van dit vijftal dieveggen moet geweest zijn een woorden twist, waarbij wederzijds verwijtingen werden gedaan, die, door buren gehoord, aan het rechte kantoor medegedeeld werden. Bij huiszoeking kwam de zaak aan het licht, en werd ook het venduhuis te Sneek ontdekt. Thans wordt gemeld, dat de doorbraak der kade van »de Westerkoog" van weinig be- teekenis is. Door krachtig handelen is het grootste gevaar reeds geweken. Eenig land is onder water. Schermerboezem was ver onder peiltoch werd het sein gegeven om niet meer uit te slaan. Vrijdagnacht is de vijftigjarige vrouw S. N., te Bovenknqpe, op heeterdaad betrapt op het stelen van melk, door het melken van in het land loopende koeien. Het zonderlinge van de zaak is, dat de vrouw bekendstaat 1 als bezitster van een vrij aanzienlijk kapitaal. Men schrijft uit Drente: De prijzen van het wild worden hier met den dag hooger.De poeliers en wildbandelaars, die het meeste wild naar het buitenland (België) zenden, maken daar goede zaken en kunnen dus ook een goeden prijs besteden. Voor hazen wordt reeds fl.75 a 1.80 en voor patrijzen f0.8ö a 0.90 betaald. Te Warnsveid werd Zaterdag huwelijks- l' aangifte gedaan door eenen weduwnaar van 82 met eene jongedochter van 20 jaar. i Te Rozendaal treft men niet minder dan^ een veertigtal personen aan, die dagelijks op de vinkenvangst gaan. Zij hebben zelfs eene vinlcersvereeniging opgericht. Sinds de ope-i ning van den vinkentijd op 1 October, wer-f den ruim 20,000 dezer trekvogels gevangen."^ Zelden was de vangst zoo groot als dit jaar.ï 1 De typhus is uitgebroken in het gasthuis» te Breda. Een vijftal zusters zijn nog lijdendt terwijl reeds éen is overleden. e Grave werd Zaterdag j.l., bij heid van de loting voor de nationale militie, even buiten de stad zekere G., uit Langen T<jr

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2