S P O R T. Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. Post en ïelegraphie» 0 n d e r w ij s. boom, gemeente Escharen, door eenige mede- lotelingen aangevallen en dermate toege takeld, dat men thans voor zijn leven vreest. Gisteren werden een zestal verdachten uit Schayk door de marechaussee gearresteerd en te Grave in hechtenis gesteld, van waar zij naar 's-Hertogenboseh zulle:, worden over gebracht. Als een bewijs hoe groot het aantal sol licitanten tegenwoordig, zelfs voor geringe betrekkingen, is, kan strekken dat voor bode van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, waar aan in het geheel eene bezoldiging van f-400 is verhonden, zich tot heden niet minder dan 101 sollicitanten hebben aangemeld. Te Sittard werd gisteren kort na den afloop der loting voor de nationale militie een der lotelingen, zekere J. D., een oppas send jongeling, door een der anderen, J. B. genaamd, na eene onbeduidende woorden wisseling. met een mes zoodanig aan het hoofd verwond, dat hy eenige uren later aan de gevolgen overleed. De dader, die, naar men zegt, in staat van dronkenschap ver keerde, is in handen der justitie. Te Biervliet is een vaartuig, geladen met ongeveer 80.000 KG beetwortelen, midden doorgebroken. Het schip is verloren; het is niet verzekerd. 'Verdwijning ran twee vrouwen. Reeds anderhalve maand bijna is de jus titie onafgebroken met het onderzoek in de zoo geheimzinnige zaakDe Jong onledig geweest. Tot op heden zijn 143 personen als getuigen opgeroepen of hebben zich vrij willig tot het geven van inlichtingen aange meld. 'Al deze lieden zijn gehoord en men is geen stap verder gekomen. Herhaaldelijk zijn plaatsen, waar men meende eenige aan wijzing te hebben, doorzochter is gespeurd i en gegraven in bossehen, gedregd in wate- j ren, en alles zonder gevolg. Het staat niet stil van welgemeende raadgevingen bij de justitiemen heeft hypnotisme, somnambu lisme en wat al niet aan de hand gedaan. De justitie overweegt alles, en wat baar als uitvoerbaar en nuttig voorkomt, past ze toe, 1 en ondanks alles blijft de zaak raadselachtig 1 als in den beginne. Dat prikkelt in hooge mate, en wij kunnen dan ook best verklaren, dat de spanning toeneemt. Zonder in den gewonen zin szenuwachtig" te zg'n het telkens voor den rechter commissaris moeten verschijnen brengt hem volstrekt niet van zijn stuk geeft De Jong toch wel den indruk een zenuwmensch te zijn. Verschillende getuigen gelooven, dat, indien men hypnose op hem wenschte toe te passen, De Jong zeer gemakkelijk in den hypnotischen toestand zou te brengen zijn. Noch het gevangenisleven, noch het ver dwijnen van de twee vrouwen indien 't dan waar is wat hy steeds blijft beweren: dat hij onschuldig is maakt een waar neembaren indruk op hem. Het eerste is te verklaren, omdat hij zich als oud-gevangene op bekend terrein bevindt. Hij vindt 't te onzinnig om los te loopen, dat hij de beide vrouwen, die geen cent bezaten, zou hebben van kant gemaakt. Miss Juett, houdt hy vol, is er met een lijken Amerikaan van door, en Maria Schmitz is in Londen op den loop gegaan met f17,000 van hem, De Jong. Hij betuigt herhaalde raaien, dat hij zeer spoedig weder in vrijheid zal zijn. Zijn opge wektheid verlaat hem nooit. Voor een kleine vriendelijkheid is hy zeer dankbaar, In den beginne mocht hij, wegens zjjn asthma, ciga rettes rooken tijdens het verhoor. Dan lachte hij zeer vriendelijk en dankbaar, wanneer hy een Cigarette kreeg. Tegenwoordig heeft hy tegen de kwaal een drankje. Tengevolge van deze kwaal spreekt De Jong meestal fluisterend en hoest hy nu en dan. (ÜT. v. d,JD.) Nog steeds wordt het getuigenverhoor voortgezet, ofschoon tot heden niets aan den dag is gekomen wat in de duistere zaak het zoo gewenschte licht kan ontsteken. Wel komen thans meestal van de bui- tenlandsche pers voortdurend nog nieuwe verhalen over De Jong in de wereld, doch zij missen alle meestal eiken grond of ge tuigen van voorbarigheid. Zoo is met stelligheid beweerd, dat een inwoner van Dorenwerd De Jong en Sarah Juett zou gezien hebben op den 7n Juli des middags te halfvier, beiden achter elkaar loopende, het bosch ingaande. De Jong zou twee uur later alleen in Sluis-hotel zijn teruggekeerd. In den ochtend van den volgen den dag te vijf uur zouden twee mannen De Jong uit een boschje hebben zien komen. Welnu, die inwoner uit Dorenwerd en die twee mannen zijn door den rechter-commis- saris gehoord en met De Jong geconfronteerd. Zij hebben hem geen van drieen herkend. Een Duitsch blad ging nog verder, en beweerde dat ook een derde vrouw, met wie De Jong in relatien gestaan had, spoorloos verdwenen is. Bedoeld werd De Jongs eerste vrouw, met wie hij getrouwd is geweest, vóór hij met Sarah Juett in het huwelijk trad. Deze vrouw leeft echter nog. Hij is van haar wettelijk gescheiden en heeft in zooverre nog met haar te maken gehad, dat zij een ver volging tegen hem instelde op grond dat hy, na de scheiding, haar toekomende goederen verduisterd had. 'Voor dat feit kreeg De Jong in 1889 de bekende 2Va jaar gevangenisstraf. Het volgende schrijven, waarmede de be voegde macht in kennis is gesteld, werd Maandag aan het bureau van het Dordrechtsch Nieuicslïad bezorgd •Mijnheer. Als de overheid mij tweeduizend guldens geeft, zal ik de plaatsen bekent maken, waar de twee vermiste vrouwen leggenik ken De Jong zeer goed, heb met hem gevaren en in Engeland veel met hem uitgespookt, voornamelijk m White Chappel. Ook in Arnhem hebben wij samen nog met elkander overlegd, een rijke dame van kant te maken, dat ongelukkig is ontdekt, ik gaan morgen weer naar Engeland, het geld moet in Engeland gezonden worden, adres is Park-Lane-Liverpool no. 160o. CHARLES BECTON". Het onderzoek, dat door een groot aantal rijksveldwachters uit Arnhem en omstreken op de Rozendaalsche en Velpsche heide naar het lijk van de Engelsche vrouw van H. de Jong, op j.l. Donderdag en Zaterdag heeft plaats gehad, heeft tot geen uitkomst geleid. Maandag werd het onderzoek door een 20-tal rijksveldwachters voortgezet. Donderdag en Zaterdag hadden de manschappen met hevi- gen regen te kampen en waren dan ook spoedig doornat. Een verslaggever van de Eclair heeft dr. De la Tourette, den schrijver van een wel bekend werk over hypnotisme uit een genees kundig-wettig oogpunt, geïnterviewd over het hypnotiseeren van De Jong. Dr. De la Tourette verklaarde, dat het best mogelijk was, dat de proef bij den beklaagde niet zou gelukken en dat een dokter zich daartoe niet zou leenen, en deed hij het, dan zou hy genoodzaakt zijn over het gehoorde, als een beroepsgeheim, te zwijgen. Slechts wanneer door zijn stilzwijgen iemand onschuldig ver oordeeld zon worden, mocht hy spreken. Te Rotterdam zijn in de laatst verloopen 24 uren geen gevallen van cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen hadden ook niet plaats. Drie lijders blijven in behandeling. Te Dedemsvaart c. a. zyn wederom drie choleragevallen geconstateerd, waarvan een met doodelijken afloop. Aan de sluis- en brug wachters der Nieuwe Yecht is opgedragen geen schippers door te laten, wanneer er zieken aan boord zyn. Te Gouderak is een geval van cholera asiatica voorgekomen met doodelijken afloop. 's-Gravenhage. De gemeenteraad heeft Maandag, voor de tweede maal stemmende over de motie-Mouton (waarover in de vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt) om tot de demping en rioleering van eenige'binnengrachten over te gaan, afge scheiden van de te nemen beslissing omtrent het riolen-plan in zijn geheel deze aan genomen met 18 tegen 14 stemmen. Aan de adressanten zal echter worden te kennen gegeven, dat niet tot demping zal worden overgegaan zoolang omtrent de rio leering door den raad geen besluit zal zijn genomen. Goedgekeurd werd de overneming van den staat van een gedeelte van den turn van het koninklijk paleis, eigenlijk de sloot langs den Princessewal. Op kosten der gemeente zal een afscheidingshek worden geplaatst tusschen het te dempen terrein en den tuin. Bij den raad zijn ingekomen adressen en by lagen met te zamen 1232 handteekenin- gen, verzoekende terug te komen op het raadsbesluit tot aanleg van een groot scheep vaartkanaal om de stad (Laakkanaal). Na zeer uitvoerig debat werd met 22 tegen 10 steramen aangenomen het voorste! van B. en W. tot nadere aanvrage aan de regeering om een onteigeningswet voor het kanaal. De heer Keuchenius heeft zich gistervoor middag per rijtuig naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven om de presentielijst te teekenen voor de openbare vergadering van gistermiddag, waarin hij echter niet is verschenen. Voor het eerst na zijne ernstige ongesteld heid woonde de heer Tijdens gisteien de zit ting van de Tweede Kamer by. Dordrecht. Gisteren is alhier op 73- jarigen leeftijd overledeD de heer J. A. Smits van Nienvverkerk, luit.-kolonel, militie-com missaris m het 4e district van Zuid-Holland, een man die om zijne humaniteit door de velen met wie hij in aanraking kwam hoog weid geacht. De overledene, versierd met het officiers kruis der orde van de Eikenkroon, was lid van verscheidene binnen- en buitenlandsche genootschappen van lettei kunde, geschiede nis en kunst. Amsterdam. Door de raadsleden Heïne- ken, Gerritsen, Daniels en Vormser is er bij den raad ingediend het volgende voorste! Het overlijden van een der beide hoogleer aren, door de synode van het Nederlandsch hervormd kerkgenootschap bij de gemeente- ur.ïversiteit benoemd, geeft bovengenoemden aanleiding voor te stellen: »De Raad besluit in te trekken zijn besluit j> van 28 Junil8S2, betreffende de benoeming, »de jaarwedden en het pensioen van kerke- »hjke hoogleeraren bij de universiteit te »Amsterdam." Tot leder, van het b»stuui van den »AIge- raeenen Nederiandsclien Wielrydei sbonn" in de provincie Zuul-Holland, zijn voui het jaar 1894 gekozen de hecren C P. Dolk, te Rotterdam, met 143 stemmen B. J. Stempels, te 's-Graven hage, met 143 stemmen Aug v Oirschot, te Gouda, met 125 stemmenL. L. Kruyff, te Sassenlieim, niet 124 stemmen, li. Kikkert, te Ylaardingen, met 109 stemmen. Professor Virchow viert Zaterdag a.s. zijn 50-jarig doctorsjubileum. Door den heer J. Braakman te Noord wijk, uitvinder aener nieuwe wereldtaal, door hem genaamd, vel mundolmco", werd in het hotel de Roskam te Katwijk aan-den-Ryn eene lezing gehouden over zijne uitvinding. Na het nut van eene dei gelijke taal uiteengezet te hebben, en vooral het vooideel van zijn stelsel boven dat van pastoor SchJeyer, het jvolapuk'dat hij een wereldtaal voor de geleerden noemde aangetoond te hebben, wekte hy de aanwezigen op lid te worden en eene afdeelïng te vormen eener vvereldtaalvereemging, ïel mundohnco", welke zyn hoofdbestuur te Noordwijk heeft. 32 Personen meldden zich aan om te Katwyk- aan-den-Ryn zulk eene afdeeling te vormen. Te Noorwyk, Warmond en Oegstgeest bestaan er reeds. Volgens den uitvinder is een cursus van 4 maanden bij éene wekeiijksche les voldoende om zich zyne wereldtaal eigen te maken. Den 31 n October zal dr. Barkbausen, president van den opperkei keraad m Berlijn, als vertegen woordiger van den Duitschen keizer, den eersten steen leggen van een Duitsche kei k te Jeruzalem. Eerst was het plan dat prins Hemricb, de biueder des keizers, den eeisten steen zou gaan leggen. Maar met het oog op de in veie plaatsen van Syne heerschende choleia en om andere redenen, heelt men van dat voornemen afgezien. Het kerkgebouw zal in drie jaar klaar zyn. Voor den bouw was tien jaar geleden leeds 500.000 mask byeen. Volgens een bericht svan bevoegde zijde" aan de Kölmsche Zeüung is bij hetspooiwegonge- luk te Crefeld de naai Keulen en vei dei e plaat sen bestemde Engelsche post bezending met verbrand. Een assistent by den siationsdienst is wegens het ongeluk in zyn ambt geschorst. De wisselwachlei, dooi wiens verzuim het ongeluk ontstond, is in hechtenis genomen. De National Zeitung meldt dat het ongeluk, waardooi prof. Helmholtz op het stoomschip Saaie by de teiugieis uit Amerika getroffen werd, dooidien hy bj het vallen van eene trap eene wond aan het hooid bekwam, van ernstigen aard schijnt te zyn Helmholtz werd by aan komst te Bremen in het stedelijk ziekenhuis aldaar gebracht. Zyne viouw en zyne dochter, mevrouw Siemens, zyn bij ham. Een trein van Keuien naar Brubl heeft een rn tuig, waaun 3 personen zaten, omvergewoipen. Een van hen weid het hoofd van den lomp gescheiden, de tweede stierf eenige oogenblikken later en de derde ligt op het uiterste. De rechtbank te Bei lijn heefteen njke dame, die zich zes maanden geleden op een taimhepai tytje oneetbiedig ovei den keizer had uitgelaten, we gens majesteitsschennis tot 2 maanden gevan genis vei oordeel i. Volgens de Belgische Indópendance is men doende om ook in Emopa evenals in Amerika reistieinen m te voeien, d. w. z. treinen, welke met hun slaapwagens, eetw agens enz. als het ware een beweeglijk hotel voimen, waarin men weken en maanden reist en allerlei steden en plaatsen bezoekt. Voor andeie hotels, rijtuigen en alles wordt gezorgd; men beheeft zich over volstiekt niets te bekommeren. De laatste dnecte nakomeling van den ouden Blucher, de 53-jauge giaafBlucber, ismet zyne vrouw op het slot Wietzovv by Greifswald door den huisjager vet moord. Wegens eene vryaga met de kamenier was aan beiden de dienstop- gezegd. Hierop schoot de jager, die een voor- tieffelyk schutter was. het grafelijk echtpaar, terwijl het metb kwaads vermoedend uit een venster keek, dood, en benam daarna zich zeiven bet leven. Naar men uit Rome meldt, heeft zijn zdvei en bruiloft koning Umbetto 1XA milhoen lna's ge kost, benevens 500 000 lira's door hem tot liefdadige doeleinden uitgegeven, alles uit zyn particulier vermogen en ongerekend de 1.100 000 lira's, tusschen 1 Juli 1S92 en 30 Juni 1893 voor philantbropische en nationale aangelegen heden door Z. M, geschonken. Het Spaansche schip Don Juan is bij het eiland Cuba m volle zee een prooi der vlammen ge worden. Ongeveer 1500 vaten petroleum vatten vuur; na 10 minuten was het geheele schip in vlammen gehuld. Een 200 Cbineesche passagiers zyn omgekomen. Door den minister van waterstaat enz. is met ingang van 1 Novembei a s benoemd tot assistent bij de posterijen te Schiedam H. Boele, thans kantoorknecht. Bij de gisteren te Dordi echt gehouden examens in vrije en orde-oefeningen der gymnastiek is o. a. geslaagd de heer J. Witkam san Schiedam. Heden aanvaardde mr. J. Oppenheim, hoog- leeraar te Groningen, zyn nieuwen werkkung

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3