Binnenlandsehe Berichten. Bij besluit van president Peixoto zijn de verkiezingen voor het Congres op 30 October bepaald. Een telegram uit Buenos-Ayres aan de World meldt, dat het stoomschip Urano der opstandelingen in Brazilië Zondag heeft ge tracht de baai van Rio Janeiro te verlaten, maar door het fort Santa Cruz in den grond geboord is. Van de bemanning zijn er velen gedood of gewond. Het Fransche stoomschip Orênoqvc heeft de overlevenden gered. De regeering heeft eene vloot van zes pantserschepen gevormd, terwijl zij er nog meerdere aankoopt. De stoomschepen Aquiiaban en Trajano van de partij der opstandelingen zijn gedu rende de laatste dagen door de granaten der forten zwaar beschadigd. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren gemeld Het kanonvuur tusschen de forten en de schepen der opstandelingen wordt heviger. Sommige schepen der opstandingen zqn zwaar beschadigd door het vuur van het fort Santa Cruz. Twee kogels kwamen gisteren in de stad neer en veroorzaakten veel schade. Het ontbreekt den opstandelingen aan levensmid delen. De ziken in de stad worden voortgezet als naar gewoonte. Volgens een gisteren te Londen ontvangen particulier telegram is de toestand te Rio de Janeiro niets veranderd. Al de verhalen van vernieling van gehouwen en van plun dering zijn verzonnen. De partijen wachten het resultaat af van de aanstaande verkie- zmgen. i P B 1 I A. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld Het hoofd der Khama's heeft den 14n dezer met 2000 man zich bij de Engelsche colonne gevoegd op zes mijlen afstands van TatiTempo. De toestand in Mashonaland blijft gunstig. Er zijn geen teekenen, dat het regenseizoen vóór den gewonen tijd zal beginnen. SCHIEDAM, 19 October 1898. De eerste leesvergadering van het Nut alhier werd gisteravond geleid door den waar- nemenden voorzitter, den heer S. A, Vernède, die na het gebruikelijke welkom den wensch uitsprak, dat de voorzitter zoodanig in beter schap mocht toenemen, dat hij weldra weder om de vergaderingen kon leiden, welke wensch algemeenen bijbal vond. Van het traditioneele overzicht der verschillende instellingen van het departement zou de heer V. zich om meer dan éene reden onthouden, ofschoon hq toch wel melding wilde maken van het feit, dat de heer Liezenberg, ondanks den aan drang om op zijn besluit terug te komen, zqn secretariaat heeft neergelegd en vervan gen is door den heer dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld, bij wien deze betrekking eveneens in goede handen is. De spreker voor dezen avond, de heer A. Weruméus Buning, van Rotterdam, droeg een nieuwe schets voor, getiteld»Uit het leven der familie Rijkeveld". 't Kan niet ■worden ontkend, dat de schrijver van marine- tafereelen in dit verhaal minder gelukkig is geweest dan in zijn andere werkener wordt geen enkele nieuwe gedachte in uitgesproken en de motieven zijn zeer alledaagsch. Ook werkte sprekers orgaan weinig mede om het gemis van letterkundig genot te vergoeden. Beter voldeed de heer Buning in zijne bij dragen »Moordenaar of niet en ïStilte en doorkomende bries" alsmede ïEen mooie avond en eene lezing aan boord", deze beide laatste uit zijn bundel »Marine-Schetsen", •waarin hij geheel in zgn eigenaardig genre was en door den blik in het veelbewogen leven van Janmaat zijn hoorders aangename oogenblikken verschafte. De Tweede Kamer heeft benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk marine der staats- begrooting de heerenSchimmelpenninck van der Oye, Land, Guyot, De Kanter en Ljeftinck. Door den tanevenoorlog, dieop het oogenblik tusschen Duitschland en Rusland gevoerd wirdt, lijden ook onze handel en industrie, daar de invoer van goederen in Duitschland zeer bemoeilijkt wordt. Bij elke zending moet een certificaat van oorsprong, door den Duit- schen consul onderteekend, worden gevoegd, doch dit gaat met moeite, tijdverlies en onkosten gepaard, terwijl zelfs in veel geval len den Duitschen consul niet voldoende be wezen kan worden, dat het artikel met Rus land niet in aanraking is geweest. In dit geval zocht bij verzending van goederen naar Duitschland menige firma troost bij den bur gemeester, die de schriftelijke verklaring gaf, dat de zending geen Russische producten be vatte. In het begin werd de invoer van bui- tenlandsche zendingen met zulke geleibrieven toegestaan, doch van nu af verlangt de Duit- sche douane öf een bewijs van den Duitschen consul, öf, met opgave van naam van den fabrikant of laatsten leverancier, een schrifte lijke verklaring van de Nederlandsche douane dat deze de factuur gezien heeft. Welk een men mag, met 't oog op som mige feiten, wel zeggen schrikbarenden omvang het bezit van buitenlandsche fondsen hier te lande heeft, kan men eenigszins afleiden uit het feit, dat alleen te Rotterdam door den gedelegeerde der »Zuiditaliaansche spoorwegmaatschappij" 62,138 obligaties zijn geverifieerd, dus voor eene nominale waarde van ruim 31 millioen francs. En dan heeft die gedelegeerde bovendien ook te Amsterdam en 's-Gravenhage (mis schien ook nog elders in ons land) zitting gehouden. (Arnh. Cf.) Volgens de herziene bepalingen voor de aanneming en opleiding van kweekelingen in de kweekschool voor de zeevaart te Amster dam", moeten voortaan de adspiranten, bq het geneeskundig onderzoek, eene lichaams lengte hebben van minstens 143 centimeter. De mededeelingen van het Haarl. Bgbl. inzake Neerbosch worden, ten deele althans, door de Nijm, Ot. weersproken. Op de wees- inrichting moet b.v. geen slaapzaal zijn van 80 M1 inhoud, waar 45 kinderen slapen. Men bedenke eens dat een slaapkamer, waar 45 kinderen in ledekanten liggen, minstens een oppervlakte moet hebben van 45 M*zulk een zaal zou dan nog geen 1 M 80 cM hoog zqn. Welnu, een dergelijke zaal is er te Neerbosch niet. En wat de studeerkamer van den directeur, den heer Van 'tLindenhout, betreft, kan ieder, die daar ooit geweest is of nog komen wil, zeggen, dat zq op alles lijkt, behalve op een Louis-XV-stijl. Zij is stijlloos doch eenvou dig en net. Naar aanleiding van de beschuldiging op nieuw tegen den directeur der weesinrichting te Neerbosch ingebracht, deelt deze mede, dat eene gevangenis, zooals in een geschrift wordt beschreven, nooit op Neerbosch heeft bestaan en dus nimmer zulk eene strafoefening kan zijn uitgevoerd. Hij zal verder hierop niet antwoorden, omdat hij alles heeft gesteld in handen van de commissie van onderzoek. In een bericht van de Limb. Koerier, waarin meegedeeld wordt dat men te Maas tricht weer hoort spreken van de komst der beide Koninginnen in het aanstaande jaar, is het volgende te lezen: Wat voor onze heide Koninginnen een bezoek aan Maastricht bijzonder aantrekkelijk zal maken is de omstandigheid, dat onze Vor stinnen hier niet als vreemdelingen komen. Reeds in 1679 was een van Hoogstderzelver voorzaten, graaf van Waldeck, gouverneur van Maastricht, dezelfde die in 1684 de Lutber- sche kerk en eenigen tijd daarna het militaire hospitaal liet bouwen". Men schrijft uit Utrecht aan de Amsl. Een agent der Fransche regeering, die sinds verscheidene weken alhier vertoeft om inkoopen te doen van fourage voor het leger, heeft verleden week op zeer onaangename wijze kennis gemaakt met ons recht. Onge veer 24 uren heeft lnj in de gevangenis ge zeten. Door bemiddeling van den Franschen consul te Amsterdam kreeg hij eïndehjk zijne vrijheid terug. Vanwege de Fransche regee ring moet eene klacht bij de onze zijn inge diend en de agent zelf schqnt eene civiele actie te hebben ingesteld. Binnenkort zal men wel meer over deze onverkwikkelijke zaak hooren en de namen der personen ver nemen, die er bij betrokken zijn. Volgens de Köln. Ztg. is de machinist van den Vlissingschen trein, die bq Crefeld de hotsing zag aankomen, moedig op zijn post gebleven. Hij remde wat hij kon en zette de stoomkraan open om bij de botsing een moge lijke ontploffing te voorkomen. De man ligt met gebroken armen en in wendig zwaar gekneusd in het hospitaalmen hoopt echter hem in het leven te kunnen behouden. De materieels schade, door het ongeluk veroorzaakt, is zeer aanzienlijk verscheidene waggons werden vernield. De deurwaarder der directe belastingen K. D. L., wiens aanhouding te Rotterdam wq reeds meldden, is thans naar de gevange nis te Amsterdam overgebracht. Hij zal zich te verantwoorden hebben over verduistering van een bedrag van ongeveer f1500, dat hem ter uitbetaling was overhandigd en welk geld hjj aan de belanghebbenden niet heeft doen toekomen. De justitie te Dordrecht heeft zich Dinsdag naar de Hoeksche Waard begeven en daar een onderzoek ingesteld naar een ge lukkig zeldzaam voorkomend geval. De bur gemeester eener gemeente aldaar heeft zich in kennelijken staat naar de woning eener zeer achtenswaardige dame begeven en zich daar zoo woest aangesteld, dat de buren in hunne nachtrust gestoord werden en de politie zich genoodzaakt zag den burgemeester te verwijderen, (_Zv'. v. d. D.) Te Dordrecht is Dinsdag de stuurman Anthon Eekhout, oud 28 jaar, van de sleep boot Admiraal Kelson, terwijl hij zich met eene roeiboot wilde begeven naar de drie gesleept wordende vaartuigen, om het sleep loon in ontvangst te nemen, in de rivier den Noord, ter hoogte van de gemeente Papen- drecht, overboord geslagen en, ondanks alle aangewende pogingen tot redding, verdron ken. Het lijk is nog niet gevonden. Het bericht, dat door de bemoeiingen van sPatrimonium" slechts 24 werklieden, in plaats van 50 zooals aanvankelijk het voor nemen was, op de landswerf te Amsterdam zouden zijn bedankt, wordt nu weder mot beslistheid tegengespioken. Niet slechts 24, doch alle 50 werklieden hebben wegens ge brek aan werk gedaan gekregen. Alleen zij opgemerkt, dat ongeveer 17 werklui op de landswerf nog werkzaam zijn aan een werk, hetwelk zij als particulier aannemer onder ling van de marine hebben aangenomen. Bij de ongeregeldheden welke Dinsdag te Amsterdam hebben plaats gehad, zijn 5 per sonen gewond en in het gasthuis verbonden. Te Medemblik is een paard, toebehoorende aan W. G., aldaar, door den trein overreden. De heele trein kreeg een geweldigen schok, maar derailleerde niet, zoodat de reizigers met den schrik vrijkwamen. Ten gemeentehuize van het Bilt (Fr.) is, tengevolge van eenige handtastelijkheden tusschen twee landbouwers, door den een, op vordering van den ander, eene som van f 1000 gedeponeerd, te behoeve van de alge- meerie armen in die gemeente. De gemeenteraad zal te beslissen hebben over de wqze, waarop deze gedwongen gift het best aan hare bestemming zal voldoen» Onder het opschriftj> bescheiden heide- geluk", bevat Sta pal1 het orgaan van den Oranjebond van Orde, de mededeeling, dat het bestuur ten behoeve der voorgenomen stichting te Apeldoorn toezegging heeft ont vangen van drie duizend gulden, waarmede drie gezinnen ieder aan een eigen huis met land zullen worden geholpen. Te Harmeien had Dinsdag het volksfeest plaats, dat in de plaats getreden is van de kermis. De voormiddag werd gewqd aan wed strijden tusschen de schoolkinderen in het hoepelen, zakloopen, sprietloopenen mastklim- men. Om halftwee begon de ringrijderq met paard en sjees. Twee en twintig paren had den zich voor den wedstrijd laten inschrijven. Alles liep in de beste orde af. Iemand te Breda vermiste een paar jaar geleden een bankbiljet van f 25 en had daar van de dienstmaagd verdacht, echter zonder bewjjzen te kunnen vinden en dus ook ■zonder de hulp der politie in te roepen. Dezer dagen vond een zijner kinderen het biljet in een gebonden jaargang van een illustratie, die in het salon op tafel lag. Heel veel gebruik werd dus van het plaatwerk niet gemaakt. Pour acquit de conscience schonk de eigenaar het geld aan de ten onrechte verdachte dienstbode. Dat er in het zuidwesten van Noord-Bra bant overvloed van wild is, kan hieruit blijken, dat bij eene klopjacht op de goederen van graaf De Pret van Calesberg, te Putten, wer den geschoten105 fazanten, 47 hazen en 128 konijnen. De landbouwers, die met hunne velden aan de goederen grenzen, helpen bij de klopjach ten kosteloos mede, omdat zq van het wild maar al te veel schade ondervinden. De mishandelde loteling G. uit Laugen- boom, gemeente Escharen, is gistermorgen aan de verwondingen overleden. Nadat de diphtheritis te Maastricht onafge broken iA jaar epidemisch heeft gewoed, is eindelqk besloten tot het oprichten van een ontsmettingskorps. Voorloopig zullen van ge meentewege 5 personen voor den dienst wor den opgeleid. Te Rotterdam zijn ook in de laatst ver- loopen 24 uren geen gevallen van cholera asiaiica aangegeven. Sterfgevallen hebben niet plaats gehad. Drie lijders blijven in behandeling. Te Amsterdam heeft zich gisteren een ge val van cholera asiatica voorgedaan met doo- deiijken afloop. Te Smilde is de vrouw van schipper N., die aan cholera asiatica lijdende was, gister- «s avond overleden. ff* Te Koevorden ziju van de 5 in behande ling gebleven choleralqders 4 hersteld en ook de laatste is beterende. Amsterdam. De heer mr. W. J. Leyds, staats-secretaris der Zuidafrikaansche repu- r

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2