1 DKDIN. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. V i sscher ij. Kerknieuws. Zeetijdingen. Cargalijsten. Batavia, IS Seiitembcr. Do Üeli.-Ct. bevat twee brieven uit Kola- Radja lid. 8 en 9 September, waaraan hot vol gende is ontleend Eindelijk is er beweging gekomen in de colonne van hot edele diiemanscbap T. Neq, T. Nja Banta en T. Tjoet Toenkoep en consorten, om den gemeenscbappelijken vijand uit de streken van de XXVI moekim» te verjagen. Den lsten vertrokken de vechtlustige Maras- sanen, pl.m. 150 man, onder geleide van een brigade marechaussees, onder commando van den ln luit. Kroesen. Bij Tjot Iri werden zij gedebarqueerd, alwaar zij in ontvangst werden genomen door de troepen of benden van Nja Banta en diens panglima's. Nog dienzelfden avond bewoog de gezamen lijke macht van Marassanen en Lamrengers zich naar de oostwaarts van Tjot Iri gelegen kam pongs, vanwaar zij zwaar beschoten werd. Na eêne schermutseling werd de versterkte stelling Tjot Baklat door de benden van Nja Banta genomen, terwijl de vijand noordoost- waai ts vluchtte in de richting van Toengkoep. Nja Banta rukte daarna met zijne bende op verkenning uit tot Tjot Rang. Niets op zijnen toclit ontmoetende, trok bij op Tjot Baklat terug, doch werd in de nabijheid daarvan zoo warm door den zich schuilhoudenden vijand ontvangen, dat ook T. Neq met zijne benden hem moest bijspringen. Men raakte zelfs hand gemeen, zoodat een Marassaan een klewangbouw in den nek bekwam. De opdringende vijand werd uiteengejaagd met zwaar verliesdrie doodeo en een zwaar gewonde bleven in handen van Nja Banta's legerkorps. Doch ook dat legerkorps is er niet zonder kleerscheuren afgekomen, want het heeft een verlies van 6 gewonden, grootendeels zwaar, waaronder een Imam. Den daaropvolgenden dag werden de omlig gende kampongs doorzocht en eenige woningen van kwnadgezinden in de asch gelegd. Tjot Baklat is thans door de benden van Toekoe Neq bezet. De gezamenlijke macht van het driemanschap is thans zoover gevorderd, dat Toengkoeng af gesloten is van de omliggende kampongs, van waaruit de bezetting placht te fourageeren. In Toenkoep moet het wemelen van vijanden. Het schijnt dal Toa'soe Neq de verantwoor delijke persoon is, wat wapens en munitie be treft, doch dat de jeugdige Nja Banta (pl.m. 21 jaar oud) het opperbevel voert. In de VI moekims gaat het oppenkappen nog al ongemoeid voort, terwijl in de IX moekims de vijand ons dit trachtte te beletten. Uit eene kleine versterking te Tjot Inong (vrouwenberg) werden da werkers beschoten, zoodat gisteren zwaar gewond werden de le luit. der genie De Rochemont, éen Europecsch en éen inlandsch fuselier en éen Cbineescbe koelie, terwijl éen Chineesche koelie gesneuveld is. De artillerie heeft zoo goed de Tjot Inong onder vuur genomen, dat de vijand die sterkte heelt verlaten. Heden zal de laatste band aan Kaloet worden gelegd. Gisteren werd het reduit door middel van dynamiet tot puin geschoten, en heden zal de verdere omwalling hetzelfde lot ondergaan en verder met paijols en schop pen met den grond worden gelijkgemaakt. Voor het houden van feesten en bet betalen van het volk werd aan Nja Banta eergisteren S 2000 gezonden. Toekoe Oemar is weder te Lampisang, in af wachting hoe de regeering over hem zal be schikken. De vijandelijke troepen, die zich thans in en om Toengkoep bevinden, worden aangevoerd door Toekoe ïman Lungbatta, Toekoe Potjoet Matahair, Imar. Lamrabou, Toekoe Brahim van de V moekims en Toekoe Ali van Pager Aér. Het berennen van de benting Toengkoep schijnt niet zoo gemakkelijk te gaan als de heeren Neq, Nja Banta en Tjoet Toengkoep dachten. De vijand, inziende dat wanneer de insluiting volkomen is, hij óf ten hongerdood gedoemd is, óf zijne stellingen moet verlaten, deed den 8n een krachtigen uitval op de inslui tingstroepen. Hevig werd er gevochten, aan beide zijden vielen vele gewonden en dooden. Van de insluitingstroepen sneuvelde Toekoe Abas, een der Panglima's van Toekoe Neq. Aan do zijde van den vijand vielen verscheidene dooden en gewonden. De vijand trok terug en de ipsiuiiingstroepen behielden hunne politie. *s Vijands aftocht moest zoo overhaast zijn, dat vele dooden op da sawahs werden achter gelaten. Om den vijand een zwaarder veriies toe te brengen, hebben T. Neq en T. Nja Banta in de nabijheid van die lijken hinderlagen geplaatst, met het doet den vijand het weghalen dier lijken te beletten. In den avond kwam dan ook eene bende om de cadavers van de sawahs weg te halen, doch nauwelijks in de nabijheid geko men, werden zij op een kruisvuur onthaald uit de hinderlagen. Op dit schieten kwamen nog meer vijanden in 't veld. Ook de reserve van de bondstroe- pen rukte op. De vijand trok eindelijk met medeneming zijner dooden af, daarbij een enorm verlies hebbende. Van de bondstroepen zijn bij die gelegenheid twae gesneuveld. Een telegram van 16 Sept. meldt nader, dat Tjot Praboe door ons bezet was, doch Toengkoep nog moest volgen. De Java-Bode bevat een telegram uit Kota- Radja dd. 13 dezer, dat eene compagnie van onze troepen Mesdjid Atoë bezet. Mesdjid Atoë ligt in de buurt van Tjot Iri. Terwijl de Sumatra naar de Aroe-eilanden is om de Australische paai loestervisschers te ver jagen, gaat de Pontianah met hetzelfde doel naar Straat Sagoeien en Straat Gomien, ten noorden van Nieuw-Guinea. Beide streken liggen een dag of drie stoomens van elkaar en kunnen dus niet door éen oorlogsschip worden beschermd. Invoer van varkens in Duilschland. Betreffende den invoer uit Nederland van var kens, bestemd voor de stedelijke slachtplaats te Aken, is blijkens eena bekendmaking in de Duitscbo Reichsanzeiger van 12 dezer bepaald, dat de invoer voorlaan niet meer das Maandags en Dinsdags, doch in stede daarvan eiken Maan dagvoormiddag en eiken Ziterdagnamiddag zal mogen geschieden. Uit Waspik (N.-Br.) wordt tegenwoordig zeer veel hooi uitgevoerd, voornamelijk dienende voor fourage van het Fransche leger. Een Fransch offi cier houdt het toezicht bij de verzending. Officieel is bekendgemaakt, dat de besmette lijke longziekte onder bet rundvee in Oostenrijk heeft opgehouden te heerschen. In weerwil van den allesbehalve ruimen hooi-voorraad worden in Friesland nog voort durend hooge prijzen voor het rundvee betaald. Vooral geldt dit van de beste soort stamboekskalf- koeien en volbloed afstammelingen. Een paar dagen geladen werden door den landbouwer J. A. Wassenaar, te Jelsum, bij Leeuwarden, vier hok- kelingen vei kocht voor niet minder dan f 300 per stuk, om naar Zwitserland te worden uitge voerd. Te Waspik is door den districts-veearts uit Oosterhout een geval vau miltvuur geconsta teerd. Ook te Alfen kwam een geval van miltvuur voor. Aan de universiteit te Leiden is met goed gevolg het candidaats-examen in de geneeskunde afgelegd door den heer H. J. la Verge. Bij het gisteren te Dordrecht gehouden examen in vrije en orde-oefeningen zijn geslaagd de heeren A. Kloos, P. L. van Amerom en J. Bras, allen van Schiedam A. Sorber van Overscbie C. Visser en J. A. Veelo, beiden van Maassluis. Bijaldien de leden van het departement ï's-Her togenbosch" zich met de ideeën van de voorloo- pige commissie voor de op te richten departe mentale school kunnen vereenigen, hetgeen verwacht mag worden, zal er een kapitaal van f192,000 voor dit doel beschikbaar worden ge steld. Alsdan zal de school toegang verloenen aan jongens en meisjes, zes kiassen en behalve een hoofd evenzooveel onderwijzers of onderwij zeressen tellenhet leerplan zal aansluiten aan dat der H. B. S. en het gymnasium en het schoolgeld gesteld worden op een gulden per kind "s maands, Voor salarissen aan onderwijzers wordt uitgetrokken: f1600 voor het hoofd met f350 voor woning, en f4800 voor de zes onder wijzers of onderwijzeresen. Een en ander is bij wijze van rapport ter kennis der leden van liet departement gebracht en eene algemeens vergadering, in de aanstaande week te houden, zal over een en ander beschikken. De oproeping van sollicitanten kan reeds in de maand Decem ber worden te gemoet gezien, VLAARD1NGEN. Gisteren zij'tt alhier bin nengekomen 2 loggers, te zamen aanbrengende 36 kantjes pekel- en JO kantjes steurliaring, als mede 4 bommen, met 1003 kantjes pekel- en 65 kantjes stenrharing. MAASSLUIS. Gisteren is alhier binnenge komen 1 logger, met 252 ton haring. KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 38 zomerzalmen, die voor f0,65 tot 1.20 per ys kilo werden verkocht. Nog werd»n aangevoerd 7 winter- zalmen. In de vorige week werden te Bergen-op- Zoom naar het buitenland verzonden circa 54.000 stuks oesters en 950 balen mosselen. De prijzen bedroegen van oesters per mille le soort f80 a 195 en imperialen f120 a f 130 en van mosselen per baal f2.10 a f2.50. Ned.-Horv. Kerk. Beroepen: te Hoek (Z.) ds. W. Timmer mans Paquy, te Hoogersmilde (Dr.) te Zoelen (Geld.) de heer J. W. de Kanter, cand. te 's-Gra- venhage. Bedankt: voor Bergschenhoek door ds. II. Visscher, te St.-Johanriesgavoor 's-Gra- venpoider door dr. W. v, d. Beke Callonfels, te Delden voor Halie door ds. B. de Planque, te Gendringen. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Leeuwarden ds. P, J. Vis scher, te Loosduinen. Bedankt: voor Maassluis door ds. J. Osinga, te Gouda. Roomscli-katholieke Kerk. De bisschop te Haarlem beeft teOude-Wete- ring eene nieuwe paiochie opgericht en tot pastoor aldaar benoemd den heer G. S. Koopman, kapelaan te Roolofarendsveen. De aartsbisschop te Utrecht heeft benoemd tot pastoorte Ruurlo den heer H. J, Hack- voord, en te Vollenhove den lieer G. Muiteman. Mijnheer de Redacteur, Reeds meermalen werden uwe lezers gewezen op het belang der stenographie, en aangespoord om zich die wetenschap eigen te maken. Maar nog nimmer werd een uiteenzetting van eenig stelsel gegeven. Wilt u mij daartoe in de gelegenheid stellen Ik meen te mogen aannemen, dat vele lezers daarin zullen belangstellen. Ik zal mij daarbij bepalen tot de hoofdpunten van: De stenographie naar het stelsel Stolze-Wéry. Het hoofdvereischte van elk stelsel voor steno graphie of kortschrift moet in de eerste plaats zijn de soberheid der verschillende letterteekens, zoodat het neerschrijven daarvan den geringst mogelijke» tijd vordert, zonder evenwel aan dui delijkheid te verliezen. De vormen der letterteekens in bovenbedoeld stelsel zijn in hoofdzaak afgeleid van het ovaal en de rechte lijn en vereisebten bij het schrijven '/s a 'ft van het aantal handbewegingen, die vereischt worden bij het schrijven van onze ge wone letters. De klinkers worden in dit stelsel symbolisch teruggegeven, zoodat wij alloen de medeklinkers te schrijven hebben. Deze twee feiten (de eenvoud der letterteekens en het niet- schrijven der klinkers) geven reeds een maatstaf ter bepaling van de snelheid die met dit schrift te verkrijgen is. Wij zeiden: de klinkers worden symbolisch teruggegeven. Hieronder verstaan wij het vol gende Komt in een hoofdleitergreep d.- klank e, n, ei, ij voor, dan schrijven wij de omliggende medeklinkers op de lijnkomt daarentegen >n de hoofdlettergreep de klank i ie, dan plaatsen w ij de omliggende medeklinker» boven de lijnen is de klank der hoofdlettergreep oeu, u, oe, dan schrijven wij de omliggende medeklinkers onder de lijn. Dit symbolisch teruggeven der kianken heeft reeds menigeen doen vragen »maar levert dit geen massa moeilijkheden »op en op grond waarvan moet dat zoo ge schreven worden?" Het antwoord op deze vra gen is dit Bij de vorming der teekens zoowel bij het symbolisch weergeven der klinkers heeft de samensteller zich geregeld naar de geluidsleer. Wanneer men den klank e, a, ci, ij, uitspreekt, dan gevoelt men dat de gcluidstrillingen daarvan in het midden der keel worden opgewektspreekt men daarentegen den klank i, ie uit, dan gevoelt men dit boven in de keel j spreekt men den klank o, oe, eu, u uit, dan gevóelt men het onder in de keel. De plaatsing op, boven en onder de lijn is du» volkomen correct. Wat de moeilijkheid bij het schrijven daarvan betreft, ook die is niet zoo groot, als men oppervlakkig zou denken. Een der leden van de uNederl. Sten.-Vereen. Stolze-Wéry" heeft zich de moeite getroost het aantal woorden te tellen, voorkomende op 3 pagina's druks, verdeeld naar hunne plaatsing op, onder of boven da lijn, en kwam toen tot de volgende cijfers In het geheel kwamen er op voor 1202 woor den, daarvan stonden er: op de lijn 784, boven de lijn 167, onder de lijn 251. De verhouding is dus van op boven onder 65 14 21. Blijkt dus uit deze verhouding, dat het aantal woorden op de lijn 2 X zoo groot is als van de lijn, de ondervinding heeft bovendien nog geleerd dat deze moeilijkheid na een korte oefening al heel spoedig overwonnen weid,. Resumeerende komen wij dus tot de slotsom dat het symbolisch weergeven der klanken geen noemenswaardig tijdverlies oplevert. Hebben wij in het voorgaande gezien, hoe de plaatsing der klanken op de verschillende lijnen gebaseerd is op de geluidsleer, ook de klanken, die op dezelfde lijn komen e, aei, ij i, ie o, oe, eu, u worden naar dezelfde leer van elkander onderscheiden. De a en e b.v. staan op dezelfde lijn, omdat zij bij het uitspreken nagenoeg op dezelfde plaats de geluidstrillingen verwekken, doch bij het uit spreken van de a wordt meer spanning vereischt. Die meerdere spanning geven wij in de steno graphie terug door den aanvangsmedeklinker te verdikken. Spreek slechts uit de woorden hel en hal. Hebben we daarentegen het woord heil, dat eveneens voor den es-klank op de lijn moet staan, dan houden wij bij het uitspraken dien klank langer aan, en dit geven wij weder terug door den aanvangs- en sluitingsmedeklinker verder van elkaar te plaatsen. Op gelijke wijze worden ook de andere klin kers van elkaar onderscheiden, die wij echter hier niet zullen laten volgen. Ook bij het bepalen der teekens voor de mede klinkers is met de geluidsleer rekening gehouden. De il en f worden door gelijke beweging der tong uitgesproken, maar bij de t wordt do uit spraak verscherpt. De teekens voor da d an i zijn daarom in vorm aan eikaar gelijk, maar de t is langer dan de d. Eveneens is dit het geval hij de b en p, de g en ft, de r en de v en f, enz. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij het geheele stelsel in zijn bijzonderheden wilden na gaan. Het zij voldoende, dat wij nu hebben aangetoond, dat het stelsel Stolze-Wéiy zuiver logisch is samengestelddat liet op deugdelijke grondslagen rusten dat het, ook lij zuiver grammatisch schrift een enorme verhooging van snelheid ter. gevolge heeft. Dengenen, die meerdere inlichtingen omtrent de stenographie volgens het stelsel Stolze-Wéry verlangen, wordt verzocht zich te wenden tot C. J, Blommendal, gediplom. ondcrw. stenographie. SCHIEDAM, 18 October. AangekomenQnintus, kapt. P. Bouijii'g, van Wmdau. 19. Oberst- Lieutenant-von-Sülstoiff, kapt. D. Hauer, van St.-Peteisburg. MALTA, 17 October. Gepasseerd-. Beresford (st.), kapt. A. E. Luganger, van Salonica naar Schiedam. WINDAU, Quintus, kapt. P. Boeijing, met eene lading hout.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6