GES! DE lm A0. 1893. Zaterdag 21 October. N°. 8385. Kennisgeving. POLITIE. Feuilleton. Zevenenveertigste Jaargang. w Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Bwitenlanflschc Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal. JVaueo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominees /I1.85. - 2.50. - 0.10. B IJ KB AH: BOTËRITK1AT, E 3 7. Advertentieprijs *- -ran 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. i ^1» Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, {staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van J. H. C. VAN "WAART, voor het pand Hoogstraat, E no. 313. Schiedam, den 19don October 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen oude duffelschejas, een pliantaste-broche, een bruin stoffen kinder laarsje, een zil veren oorknopje, een dameshoed, een wttborstel, 3 zakken haver, een porte- monnaie met f0.ll, een paar mollêre- schoeneneen duimstokeen bezem, een sleutel en een bruin hondje. F R A N K R IJ K. Aan het schitterende feestmaal van 500 couverts, gisteren den Russischen officieren door den Parijschen gemeenteraad aangebo den, heeft Camot eenen dronk uitgebracht op den czaar en zijne gemalin en de ambas sadeur Mohrenheim op Gamot. Na afloop had een reusachtige fakkeloptocht plaats. Ten stadhuize werd na het feestmaal een schitterend concert gegeven. Eerst na 11 uur verlieten Carnot eu admiraal Avelane het stadhuis, door oorverdoovende toejuichingen begroet. De fakkeloptocht wekte langs den ganschen weg onbeschrijfelijke geestdrift, die zich herhaaldelijk uitte in kreten, als leve Frankrijk 1 leve Ruslandleve het leger Bij de ontbinding van den stoet te midder nacht op de Place de la Concorde" ontstond er een vreeselijk gedrang, vooral naar de zijde van het stadhuis, tengevolge waarvan eenige personen gekwetst werden. Het feestcomité van de Parjjsche drukpers heeft den Russischen journalisten, die te Parijs gevestigd zjjn of er zijn gekomen om aan hunne bladen verslag te doen van de feestelijkheden, een déjeuner aangeboden. Aan gloeiende toosten alweer geen gebrek. De champagne werd toegediend in zilveren bekers en aan het einde van het déjeuner deelde den voorzitter deu Russischen gasten mede dat de bekers, waaruit zij de champagne ge dronken hadden, als een herinneringsgeschenk voor hen bestemd zijn. Als iets gewichtigs wordt gemeld, dat er thans onderhandelingen plaats hebben, waar aan admiraal Avelane ijverig deelneemt, om den grootvorst Alexis, opperbevelhebber van de Russische zeemacht, naar Toulon te doen komen, teneinde den president der repu bliek, als deze er, na het vertrek der Russen uit Parijs, een tegenbezoek aan het Russische smaldeel brengt, te ontvangen. President Carnot zal er den 28sten dezer komen en vergezeld worden van den Russi schen gezant, den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken. De sCercle militaire" en het Russische gezantschap ontvangen uit alle deelen des lands eene menigte geschenken voor de Rus sen. Onder anderen kwamen twee kostbare horloges, het een voor den czaar, het andere voor diens gemalin. Tal van bewoners der »Rue de Berlin" hebben een verzoekschrift gericht tot den ge meenteraad om den naam dier straat te veranderen in dien van sRue de Cronstadt". In verschillende wijken van Parijs vonden Dinsdagavond kleine manifestatiën tegen de Russen plaats. In het nQuartier latin" trok een hoop jongelieden, onder aanvoering van socialisten, door de straten, onder het aan heffen van den kreetWeg met de Russen en het zingen der Carmagnole". Ook hebben de socialisten een adres aan de Russische matrozen laten drukken, waarin deze begroet worden als de vertegenwoor digers eens volks, dat sedert twintig jaren voor zijne vrijheid strijdt en lijdt. Ook het stoffelijk overschot van den groo1en componist Gounod zal op staatskosten be graven worden. Te Laforet, het kasteel waar maarschalk Mac-Mahon is overleden, komen honderden brieven en telegrammen van rouwbeklag aan. Onder deze laatsten waren er van den graaf van Parjjs, van den paus en van den koning van Italië. BUITSCHLAND. Terwijl de keizer te Bremen de onthulling van het standbeeld van keizer Wilhelm I bewoonde, heeft te Elberfeld de onthulling van de standbeelden der keizers Wilhelm I en Frederik plaats gehad, bij welke plechtigheid de keizer zich door den generaal-adjudant Von Mischke heeft doen vertegenwoordigen. De Beichsanzeiger meldt, dat aan generaal Kaltenborn ontslag is verleend als minister van oorlog en dat in zijn plaats is benoemd generaal Bronsart von Schellendorf. De Berlijnsche correspondent der W. B. Ct. schrijft van gisteren De Beichsanzeiger behelst, in plaats van generaal Blume, generaal Bronsart-Schellen- dorf s benoeming tot minister van oorlog. De nieuwe minister is 60jaar oud en de broeder van den vroegeren minister van denzelfden naam. In den afgeloopen winter vroeg hij ontslag als bevelvoerend generaal van het Hannoversche legerkorps, omdat zijne zeer zieke echtgenoote volstrekte buitenrust noodig had. Daar de generaal echter behoort tot een der uitste- kendste hooge militairen uit den tijd der drie groote oorlogen van 1864,1866 en 1870, waarvan hij meerendeels in gewichtige commando's deelnam, maakte de keizer hem wel nonactief, doch handhaafde hem niette min op de lijst der generaals in actieven dienst. Generaal Bronsart is een energiek, weinig sprekend man en iemand, volkomen in staat om zijne meenïng zeifs tegenover de hoogst geplaatsten te verdedigen. Daar nog nooit een militair buiten actieven dienst tot het ministerambt geroepen werd, heeft deze benoeming algemeen verrast. Het gerucht loopt dat er wederom eene verandering in het ministerie is te verwach ten. De heer Kaltenborn-Stachan, tot nu toe minister van oorlog, moet aan den keizer op het jachtslot Hubertusstock zijn ontslag heb ben verzocht, dat zou zijn aangenomen. Als zijn waarschijnlijke opvolger wordt genoemd generaal Blume, van het vijftiende legerkorps, die vroeger jarenlang in het ministerie van oorlog doorging voor een flink organisator. De Köln. Zeitg. heeft een onderzoek inge steld naar de waarheid der beweringen van vele bladen, dat dit jaar voor de Duitsche zeemacht groote sommen gevraagd zouden worden. Het blad verzekert op grond dei- ingewonnen inlichtingen, dat de begrooting 10. Hij maakte den indruk van iemand die pas van een zware ziekte hersteld was. Zijn kleede ren waren hem te wijd geworden, langzaam sleepte hij zich voort en zette zich dan in een hoekje van het vertrek neder, waar hij uren lang mot de handen onder het hoofd bleef zitten. Eens was hij onvoorzichtig genoeg een zijner laatste composities op zijn viool te probeeren. Mei zenuwachtige haast legde hij zijn instrument weg en zonk in een grooten lederen leunstoel neder, blijkbaar geergerd en ontstemd, beet hij op zijn nagels en barstte toen plotseling in hartstochtelijk snikken uit. Annette naderde hem zachtjes en streelde medelijdend zijn donker golvend haar, terwijl zij fluisterde Arme Gesa, is het dan zoo vreeselijk om genie te hebben 7" Toen trok hij haar naar zich toe, op zijn knie, en kuste haar innig en telkens en telkens weder op de donkere oogen, het glanzige haar en zelfs op den lieven mond. Half schuchter, half verrukt liet zij zich het eerste oogenblik zijne liefkozingen welgevallen, maar toen trok zij zich toch ontsteld terug en trachtte zich uit zijne omarming los te maken. Hij weerhield haar niet, maar toen zij weder vóór hem stond, nam hij hare beide kleine handen in de zijne en haar met zijne mooie oogen vol innige teederheid aanziende, zeide hij zacht sAnnettc, mijn lieve kleine Annette, hou je een beetje van me Zou je mijn vrouwtje willen woiden? Nu nog niet dadelijk, maar later, als ik een groot kunstenaar zal zijn ge worden misschien dat ik het om uwentwil dan toch nog word". Zij bloosde en stamelde verlegen Maar wat wilt gij met zulk en klsin onnoozel meisje doen!" «Maar als nu dat kleine, onnoozele meisje mij juist zoo het meest bevalt Vschertste hij teeder. Zij boog het hoofd over zijn hand en kuste die en zette zich op een bankje aan zijne voeten neder. Toen Delileo thuis kwam, vond hij ze in die houding. Hij gaf zijn zegen op hunne verloving. Met iederen dag nam de genegenheid van Gesa voor zijne jonge bruid toe, Annette was van haar kant minder schroomvallig geworden en kon dikwijls zelfs een half ondeugenden, kalf plagenden toon aanslaan, die tot veel vroolijkheid aanleiding gaf. Hot ging nu niet meer aan, Gesa en Annette als broeder en zuster te beschouwen. Delileo had dit ook ingezien en Gesa verzocht om zijne bezoeken aan Annette te bepalen tot de avond uren. Dagelijks mochten zij samen bovendien een wandeling doen. O die wandelingenAnnette drentelde bij voorkeur door de drukke straten en vond het heerlijk om voor de winkels te staan kijken naar de uitstallingen. Als zij dan iets zag, dat haar bijzonder bekoorde, vroeg zij of Gesa het baar later, als hij een groot kunstenaar zou zijn geworden, wilde geven. Gewoonlijk waren het geen kostbare dingen, die zij verlangde, en bepaalden hare wenschen zich tot een mooien strik of een paar aardige goudlederen schoen tjes. Gesa antwoordde slechts met een glimlach op hare vragen, maar meestal stuurde hij haai den volgenden morgen het begeerde voorwerp thuis met een kort en hartelijk briefje. Die kleine veikwisting was mogelijk, doordat hij eenige lessen was gaan geven om in zijn onder houd te voorzien. In tegenstelling met Annette, wandelde Gesa het liefst in het park, waarheen in dien lijd van het jaar weinig rnenschen gingen. Hij had een afkeer van het drukke gewoel der stralen. Droomend en gelukkig ging hij aan hare zijde voort onder de bijkans bloderiooze hoornen, Oio

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1