A°. 1893. Zondag 22 en Maandag 23 October. N°. 8386, Eerste Blad. KENNISGEVING. evenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlanilicï U Abonnementsprijs, per kwartaal Franco par post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers /;i.85. - 2.50. <0.10. UITGEVER: J. ODÉ. RE AV: BOTKK9TBAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 [gewone regels met inbegrip van eene Oourant1.10. Iedere gewone regel meer. -"0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Kweekschool voor zee vaart te Lelden. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien de missive van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van 4/10 April j.I. B. no. 902 (le afd.), waarbij xij worden uitgenoodigd, de aandacht te vestigen op de bij dat schrijven gevoegde voorwaarden der aan neming van jongens voor de kweekschool voor zeevaart te Leiden brengen ter openbare kennis, dat een uittrek sel uit die voorwaarden, op de gewone plaatsen is aangeplakt en zij in haar geheel ter lezing zijn nedergelegd ter secretarie dezer gemeente. Gedaan te Schiedam, den 21 den October 1893. Burgemeester en wethoudert voornoemd, Van dijk van matenesse. De secretarie, VERNÈDE. Schiedam, 21 October 4893. In den zwijmel van vervoering, dien de Franschen thans doorleven, is de dood tus- schen beiden getreden, om een ernstig woord mede te spreken. Zachtjes is de hoogbejaarde Fransche maarschalk Mac-Mahon overleden, die eenmaal na den val van Thiers als pre sident der republiek, als staatsman optrad, na vroeger als zegevierend generaal meer malen, later als overwonnen veldheer uit den strijd te zijn teruggekeerd. Hij behoorde zeker tot de beste officieren uit het tweede kei zerrijk. Wat mag wel de reden zijn van dealge- roeene belangstelling, die de betrekkingen van dezen overledene van alle zijden onder vinden? De zonen van koning Lodewyk Filips van Frankrijk zenden aan de nagelaten weduwe telegrammen van rouwbeklagmaar de Bona- partistische familie, met name prinses Mathilde en prins "Victor blijven niet achter, enwien we misschien in de eerste plaats hadden moeten noemende Duitsche keizer heeft zijn gezant te Parijs opgedragen, aan de fa milie van Mac-Mahon zijn deelneming te gaan betuigen en een lijkkrans neder te leggen op de lijkbaar van den gestorven veldheer. Natuurlijk heeft dit bericht te Parijs groote sensatie gemaakt. Verder lezen we van een telegram van aartshertog Albrecht, die in den Fransch-Oostenrijkschen oorlog tegen Mac-Mahon streed, en door hem bij Magenta duchtig werd geslagen. Ook de Italiaansche koninklijke familie bleef niet achter. Had niet Mac-Mahon in bedoelden oorlog eigenlek Italië's eenheid krachtig helpen bevorderen? Eindelijk de koningin van Portugal, een dochter van Victor Emmanuel, uitte haar be langstelling in den overledene. De dankbaar heid is de wereld dus nog niet uit I V Het Fransche volk, dat zijn groote mannen weet te eeren, zal de kosten der begrafenis dragen, en het lyk van den dapperen maar schalk zal rusten in het Pantheon te Parijs, waar het stoffelijk overschot van zooveel grooten en edelen rust. Maardie begrafenis zal nog wat uit gesteld worden. Een begrafenis en een illu minatie, ze passen immers niet bij elkander, en Parijs viert feest, duchtig feest. Ze zijn gekomen, de Russen, in de groote wereld stad, en hun constitutie moet wel zeer sterk zijn, om al de feestelijkheden, we zouden haast zeggen te verduren, waaraan ze verplicht zijn deel te nemen. Zoo is het Fransche volkEen volk van beschaving, van liooge kunst op allerlei gebied, wie denkt hier niet aan den toondichter Gounod, deze week plotseling overleden een volk van gezond verstand ook, maar voor opwinding tevens zoo licht vatbaar. Men zou in de ge schiedenis moeten zoeken naar een begroe ting van vertegenwoordigers van twee volken, die, let wel, niet eens door een officieel ver bond aan elkander zijn gehecht. We gaan de bijzonderheden der feestviering voorbij, en vermelden daarvan alleen het feit, dat deftig gekleede vrouwen Russische matrozen om den hals vielenzoo iets overkomt een oorlogsmatroos niet alle dagen Het teekent echter den toestand. Als de opgewondenheid wat bedaard is, en de tijd voor kalm na denken voor de Franschen weer zal zijn aan gebroken, kan het niet anders, of de reke ning zal opgemaakt en het voor en tegen be sproken worden. Dan zullen veel Franschen zeker het tele gram herlezen, dat doon president Carnot aan den czaar gezonden is, bij gelegenheid van de aankomst van de Russen te Toulon. Dit tele gram was inde volgende bewoordingen vervat: Aan Z. M. den keizer van Busland. Op het oogenblik, waarop het schoone eskader, door Uwe Majesteit gezonden, in de haven van Toulon ankert en waarop de dap pere Russische zeelieden de eerste toejuichin gen hooren, die het Fransche volk hun breDgi, gevoel ik mij gedrongen Uwe Majesteit mijn dank en mijn oprechte vreugde te betuigen, die ik gevoel bij dit nieuwe blijk der groote vriendschap, die Rusland en Frankrijk ver- eenigt. Hoffelijker kan het wel nieten wat is het antwoord door den czaar, op deze ontboeze ming gezonden? Zoo iets ijskouds, alsof het uit het hart van noordelijk Siberië kwam. Aan Mijnheer den president der Bepuuliei. In antwoord op uw vriendelijk telegram, sta ik er op u de vreugde te betuigen, die ik gevoel nu ons eskader het bezoek heeft kunnen beantwoorden, dat de dappere Fran sche zeelieden aan Kroonstad gebracht heb ben. Als dat nu niet eens een afkoelend bad heeten mag, weten we het niet. Doch de heer Carnot en met hem de gansche regee- riug der republiek laten zich niet gauw uit het veld slaan. De czaar bracht dezer dagen een bezoek aan een paar Fransche oorlogs bodems in de Oostzee en had bij deze gelegen heid de hoffelijkheid den Franschen bevel hebber van een dier schepen te machtigen, gedurende zijn bezoek de keizerlijk-Russische vlag te ontplooien. Nauwelijks heeft president Carnot dit heuglijk nieuws vernomen, of hn maakt weder een telegram gereed van dezen inhoudsDoor de Fransche zeelieden voor Kopenhagen met zyn bezoek te vereeren, heeft Uwe Majesteit mijn land een nieuw blijk van sympathie gegeven, dat geheel Frankrijk diep zal treffen. Ik maak mij tot zijn tolk door U mjn warmen dank te betuigen". Op dit telegram heeft de czaar nog niet geantwoord. Neen, het is de rechte vriend schap niet Tusschen Frankrijk en Rusland bestaan zooveel punten van verschil, dat de broederschap tusschen beiden zich nog lang zal laten wachten. En. ziet, terwijl dit alles in Frankryk ge beurt, maakt zich een ander eskader op, een Britsch, en het brengt een bezoek aan een der oudste havens van de Middellandsche zee, aan Tarente, de Italiaansche haven. En Italië is verheugd en ontvangt zijn wel aan gename gasten hartelijk, gastvrij, maar min der luidruchtig dan de Franschen het doen. En Europa neemt kennis van dit bezoek en er wordt gevraagd »wat beteekent dit En dan zijn er Engelsche bladen, die brutaalweg verzekeren, dat het bezoek niets beteekent, wezenlijk niets. Maar na deze ontkenning bljven velen nog van de meening, dat het samenvallen der bezoeken van vreemde eska ders in de Middellandsche zee nu niet zoo heel toevallig is, en dat het bezoek te Tarente wel eens zou kunnen gelden voor een com pliment van Engeland aan het drievoudig verbond. Wie weet? Officleele Berichten. Bij kon. besl. zjjn benoemd, by het wapen der infanterie, bij het reg. grenadiers en jagers, tot kolonel, commandant van het korps, de luit.-kolonel jhr. H. Laman Trip, en tot luit.-kolonel de majoor J. J. G. van Berkel, beiden van het korps. Een kon. besluit bepaalt, dat peraoneele borgtocht door de onder het departement van oorlog ressorteerende rekenplichtigen kan worden gesteld voor onbepaalden lijd, doch dat, ingeval dit geschiedt, op hen de ver plichting rust, om telken drie jaren, eene, door den burgemeester van de woonplaats van den borg of borgen af te geven, ver klaring over te leggen, ten blijke, dat de borgen nog zyn in leven en volkomen in staat om ie voldoen aan hunne verplichtin gen, waartoe zij zich als borg voor den aekenplichtige hebben verbonden. SCHIEDAM21 October 1893. Het doet ons genoegen te kunnen raede- deelen dat het succes op de pogingen voor het concert, te geven ten behoeve van onzen stadgenoot den heer C. H. Bakkes, aanvan kelijk gunstig is, dank zij den steun hem door begaafde kunstvrienden geboden. Daar wij het succes om meer dan een reden wen- schen schitterend te kunnen noemen, wekken wij by dezen onze stadgenooten nogmaals op het edele doel der kunstenaars krachtig te steunen. Wij zullen hun wel niet behoeven te verzekeren dat hun daarvoor eëh avond van kunstgenot te wachten staat. Onze stadgenoot de photograaf J. van Dig gelen heeft zyn groote collectie stadsge zichten weder met een achttal vei meerderd, n.l. een viertal van het Broersveld, een drie tal van de Kerkstraat en een van de Kreupel- straat, genomen sedert het dempen van de grachten daar ter plaatse. Mochten wij reeds meermalen met lof melding maken van de photographieën van den heer Van Diggelen, dit achttal, in salon-formaat, behoeft in geen enkel opzicht voor de vorige onder te doen. J. van Pelt, wonende aan de Hoofdstraait, heeft gisteravond met een roeiboot uit de Buitenhaven gered een schipper die van de loopplank van zyn schip was gevallen. Drank- misbi uik moet van dit laatste de oorzaak zijn. Hedennamiddag te halfvijf is de 8-jarige H. Breuzeker van een fust in de Raamgracht gevallenhij werd door den brandersknecht J. L. Brokling met behulp van een haak gered. Bij de firma Mouton Co. te 's-Graven- hage is reeds de 4e druk verschenen van »Ons middagmaal", nieuw menu- en kook boek, bevattende 366 menu's voor eiken dag van het jaar, met volledige voorschuften tot het bereiden der spyzen, door Johanna. De vierde druk getuigt voorzeker voorde bruikbaarheid van dit practische kookboek en maakt: dus alle verdere aanbeveling over bodig. Het boek is met smaak uitgevoerd, wat trouwens niet anders van genoemde firma te verwachten is. De damescommissie vau de R.-k. zieken verpleging te Hilversum heeft vanwege de Koningin-Regentes een zeer waardeerend schrijven ontvangen, met eene gift van f 100, als blijk van H. M. belangstelling in het doel dat beoogd wordt met de lotery, welke door de dames-raadsvrouwen van genoemde stichting zal worden gehouden. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 24 dezer niet plaats hebben. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft benoemd tot leden der commissie van voor bereiding voor het wetsvoorstel-Hartogh tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering de heeren Van Houten, Smeenge, Heemskerk, Borret en Rink. Do heer Yan Houten is tevens gekozen tot voorzitter der commissie. Na afloop van het sectie-onderzoek der staatsbegrooting zullen voor behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer het eerst in aanmerking worden gebracht de her ziening van de grondbelasting en de voor stellen betreffende het waterschapsbestuur. OOURA

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1