A0. 1893. Woensdag 25 October. N°. 8387. Eerste Blad. KENNISGEVING. Z evenenveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Collecte ten behoeve van het onder» steuntngsfonds voor behoeftige oud-strijders. De burgemeester van Schiedam gezien een bij hem ingekomen schrijven d.d. 9 dezer van het hoofdbestuur der vereeniging ïTrouw aan Koning en Vaderland", waarin het mededeelt, dat bij k.k, besluit toestem ming is verkregen tot het houden van een algemeens collecte, Brengt ter openbare kennis dat die collecte binnen deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 31n dezer. Moge ieder, waar het geldt een plicht der dankbaarheid te vervullen tegenover zoovelen dier dapperen, die in hun jeugd hun leven voor Koning en Vaderland veil hadden en than", aan den avond huns levens gekomen, in 'mmer en ellende verkeeren, zich weder bey 'ren te geven naar de mate zijner krach ten, opdat die meer dan 80-jarlgen, waar van de meesten ten grave neigen, da weinige dagen levens die hun nog geschonken zullen zijn, zoo dragelijk mogelijk zullen kunnen gemaakt worden. Schiedam, den 24ste n October 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DUK VAN MATENES3E. F It A ."i E It IJ K. Op plechtige wijze is Zaterdagavond het I stoffelijk overschot van maarschalk Mac-Mahon van Moutcresson naar Parijs overgebracht. f 'tWerd voorloopig nedergelegd in de Made- /J leine-kerk. Daar werd Zondagmorgen om 11 uur de plechtige uitvaart gehouden, waarbij de kist 1 met bloemen en kransen overdekt was, ter wijl daarbuiten het geschut bulderde. Alle troepen-afdeelingen waren vertegenwoordigd en de meeste vorsten hadden hunne adju danten gezonden. Bijzonder Slepen in het oog admiraal Avelane en de Russische officieren, benevens eene deputatie van Italiaansche militairen. Van de kerk werd het overschot overge bracht naar het »Hötel des Invalides", en daar hield de minister-president Dupuy eene lijkrede. Daarin stelde hij o, a. in het licht hoe de maarschalk, alvorens te sterven, nog had mogen aanschouwen, dat Frankrijk in een nieuwen toestand duurzame waarborgen voor den vrede had gevonden. Zijn vader landlievend soldatenhart sprak de minister zou de zedelijke strekking hebben begre pen der feesten, onzen Russischen vrienden aangeboden, vrienden, die op dit oogenblik met Frankrjjk rouw dragen en die kunnen alk.b i getuigen, dat de republiek het heiligenbeeld des vaderlands boven alles plaatst. Ook de minister van oorlog, generaal Loisillon, hield eene toespraak, den overleden held een laatst en plechtig vaarwel toeroe pend, waarna de troepen voor de lijkbaar defileerden en het stoffelijk overschot door den gouverneur van het >Hotel des Invalides" in ontvangst genomen werd. Duizenden menschen waren op de been om iets van de plechtigheid te zien. Vrijdag zijn te Toulon weer zeshonderd Russische matrozen aan boord ran het Fran- sche pantserschip Hoche te gast geweest en Zondag maakten ze een uitstapje naar Laseyne, waar ze aan een, te hunner eere aangericht banket werden toegesproken door den oud president van den Senaat Le Royer. Hij sprak van de broederlijke gevoelens die Frank rijk jegens Rusland koestert. De Russische commandant Schawanek betuigde zijnen dank en verklaarde dat Rusland dezelfde gevoelens voor Frankrijk koestert. Zaterdag hebben admiraal Avelane en zijne officieren gedejeuneerd bij den minister president Dupuy, waarbij de gewone toosten gewisseld werden. De toost van admiraal Avelane luidde als volgt oiSedert den dag, waarop onze schepen in de Fransche wateren voor anker liggen ver keeren wij in een tooverland en schrijden wij van wonder tot wonder. De vreugd dezer tien dagen is zoo machtig en groot geweest, dat op den tijd niet meer gelet werd. Nu van daag zijn we weer by den minister van bin- nenlandsche zaken, en daarom stel ik voor op zijn welzijn en op den voorspoed van Frankrijk te drinken". DU1TSCHLAND. Keizer Wilhelm, die Zondag tenpaleïzete Potsdam deelnam aan een feestelijk déjeuner ter eere van den verjaardag zjjuer gemalin, is in den namiddag, vergezeld van den prins- regent van Brunswijk en prins Hendrik van Pruisen, te Dresden aangekomen tot deel neming aan het gouden dienstfeest des konings van Saksen. De keizer heeft den koning een veldmaarschaiksstafmetbrillanten geschonken. Aan het gala-diner ten hove hield de keizer een toost op den koning, die getroffen zijn dank betuigde. Namens het leger bood prins George den koning een gouden keten tot de orde van St. Heinrich aan, terwijl de Saksische ver- eenigingen van oud-strijders 40,000 mark schonken voor een Albert-fonds ter opleiding van zonen van leden dier vereenigingen. De Nordd. Alïg. Zeitg. verzekert, dat de keizer uit eigen beweging, wegens den slech ten toestand der rijksfinanciën, de begrooting van marine voor het volgend jaar vermin derd heeft. Het handelsverdrag tusschen Duitschland en Rumenie is Zaterdag geteekend. Door de politie is thans weder eene ge rechtelijke vervolging wegens beleed iging van den rijkskanselier ingesteld tegen den uit gever van twee spotprenten te Dresden. Te Keulen is Zondag het socialisten-congres geopend. De heer Bebel hield eene openings rede, waarin hij wees op de ontwikkeling der sociaal-democratie sedert 1848. Tegen 14 December zijn weder 700 jonge lieden uit het arrondissement Mulhausen voor de rechtbank gedaagd wegens landverhuizing om zich aan den dienstplicht te onttrekken. De Berlijnsehe correspondent der W. R. Ot. schrijft van gisteren: Officieus wordt gemeld, dat de administra tie der staatsspoorwegen voornemens is te Londen eene Belgische handelsagentuur te vestigen, gelijk er reeds soortgelijke organi saties bestaan te Frankfort, te Bazel, te Weenen en te Milaan. De agentuur te Lon den zou tot taak hebben, eenerzjjds scherp toe te zien op de concurrentie, welke aan Antwerpen wordi aangedaan door de Neder- landsche spoorwegen in het verkeer van reizigers en goederen tusschen Engeland en het vasteland anderzijds de Belgische regee ring in kennis te stellen van alle in het buitenland eventueel te nemen maatregelen, waardoor aan Antwerpen het transito-ver keer, hetwelk thans langs de Belgische spoor lijnen aan deze haven wordt verschaft, zou kunnen worden ontnomen. ENGELAND. In eene door John Redmond, hoofd der Parnellistische Ieren, gehouden redevoering, heeft deze de regeering gewaarschuwd, dat zijne partij haren steun aan de regeering onttrekken en bij de eerste gelegenheid, welke zich voordoet, tegen haar stemmen zal, tenzij de quaestie der uitgezette pachters gedurende dezen herfst en de Home-rule in 1894 geregeld worde. De mijnwerkers van Durham, die eene loonsverhooging van 10 pCt. hadden geëischt, hebben zich bereid verklaard het werk te hervatten tegen de hun aangeboden verhoo ging van 5 pCt. De bond der eigenaars van steenkolenmij nen heeft, met het oog op de uiteenloopende meeningen in zake arbeidsloonen der mijn werkers, den burgemeester van Sheffield uit- genoodigd, zes bekende deskundigen aan te wijzen, om de boeken van drie steenkolen mijnen in drie districten te onderzoeken en dienovereenkomstig den werkelijken stand van het loon vóór de werkstaking vast te stellen en openbaar te maken. Daarop richtte de mjjnwerkersbond een brief tot de mijneigenaars, waarin hij deze laatsten sommeert om bedoeld onderzoek ook tot hen zeiven uit te strekken, opdat iedereen wete wat de patroons verdienen. OOSTEN» IJ K. Tot dusver is het verwachte besluit tot ontbinding van den Rijksraad niet verschenen, hoewel het vaststaat dat ten aanzien der uit zonderingsmaatregelen te Praag de regeering in het ongelijk zal worden gesteld Mogelijk echter bevatten de geruchten waarheid dat op het allerlaatste oogenblik nog eene schik king tusschen de regeering en de liberale linkerzijde is tot stand gekomen. In de Kamer van afgevaardigden heeft gisteren bi* de eerste lezing van het ontwerp tot kiesrechthervorming der regeermg en van andere daarop betrekkelijke voorstellen de minister-president, graaf Taaffe, verklaard dat de regeering, voorziende dat weldra eene kiesrechthervorming zou moeten aan de orde komen, haar standpunt reeds aanstonds heeft willen preciseeren. Eene nauwlettende waar neming van een aantal gebeurtenissen in Oostenrijk en in het buitenland in den loop der laatste jaren heeft de regeering daartoe genoopt; haar plicht gebiedt in eene quaestie van zoo ingrijpend belang het initiatief te nemen. Daarbij is elke bedoeling haar vreemd geweest om zekeren klassen der bevolking of zekeren partjjen vijandschap te toonen; ook is tot den voorgestelden maatregel geenszins besloten onder eenigen drang van buiten. Alleen door de kiesbevoegdheid op afdoende wijze uit te breiden, zijn de ernstige gevaren waarschijnlijk te vermijden, waarmede de volksklassen, die nog van het genot der staat kundige rechten zijn uitgesloten, de maat schappij bedreigen. Ondanks het uitgedrukt verzet van drie groote partijen, meent de regeering het beginsel der kiesbevoegdheid te moeten handhaven. Tot eene korte uit eenzetting verklaarde de minister zich, naar zijn oordeel, bjj de eerste lezing te moeten bepalen. I T L I E. In eenen brief aan zijne kiezers bestrydt de oud-minister Di Rudini ten heftigste de militaire staatkunde, verwerpt hy de ver hooging der progressieve successie-belasting en de betaling der invoerrechten in goud, en verklaart hy dat het onmogelijk is goede financiën te hebben, indien men niet tot het programma terugkeert, om een einde temaken met de verhooging der staatsschuld, en niet hieraan vasthoudt, dat verhooging der in komsten en bezuiniging op de uitgaven moe ten samengaan. Hjj acht het noodzakelijk enkele uitgaven in te krimpen, vooral de mili taire uitgaven, en het aantal ambtenaren te verminderen. Het evenwicht in het budget moet steunen op de verbetering van den toe stand der schatkist en van de circulatiemid delen. De schatkistbons moeten geleidelik worden geconsolideerd en de wet op de circulatiemiddelen worden herzien. Men zou ons kunnen verwijten eene militaire organi satie te hebben gehandhaafd, welke door MEDUSGH (til III /"1.85. - 2.50. - 0.10. B C UB ADi B OTEK8T ItAAT, 6 2 7. Advertentieprijs: ran 110 'gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer-*0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal jfraaco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers m—b mmMawaBaBMi

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1