A°. 1893. Donderdag 26 October. N°. 8388 j evenenveertigste Jaargang'. Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j7 ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal lïanco per post, dour het geheele Ryk Afzondeiiijke nommers jUKnaaenaa. vi/a innam r ami jg hi.tcb DUITSCIILAND. Aartshertog Albrecht is gistermiddag te Berlyn aangekomen en door den keizer, prins Heinrich en prins Leopold aan het station opgewacht. Spoedig volgde liet vertrek naar Potsdam. Langs den weg van het Anhalter naar het Potsdamraer station werden de keizer en de aartshertog met geestdrift begroet. Bij het jubilé van den koning van Saksen, Zondag j.l., richtte keizer Wilhelm, bij de ontvangst des konings in de Marmeren Zaal een toespraak tot hem, waarin hij zeide uNu de voorzienigheid heeft gewild, dat keizer Wilhelm, keizer Friedrich en Von Moltke niet meer onder de levenden behooren, is het mij beschoren, de hulde van het Duitsche leger neder te leggen aan de voeten van Uwe Ma jesteit, den eenig overgebleven grooten leger aanvoerder uit een roemvollen tijd. Uwe Ma jesteit heeft den veldmaarschalksstaf voor den vijand veroverd. Ik verzoek Uwe Majesteit daarom uit mijne hand den u aangeboden veldmaarschalksstaf, als zinnebeeld der hulde, zoo van mijne zijde als uit naam van het leger, te willen aannemen. Moge Zijne Majesteit de koning van Saksen nog langen tijd voor ons allen in het leven worden gespaard 1" In antwoord op deze toespraak uitte de koning zijn diepgevoelden dank aan den keizer, dien het hem verheugde aan het hoofd van alle commandeerende generaals van het Duitsche leger hier voor zich te zien. De maarschalksstaf, hem door den keizer aan geboden, zou in zijn handen veilig en zeker zjjn en mocht, wat God verhoedenog een maal tot bescherming van Duitschlands recht en veiligheid, het zwaard getrokken moeten worden, dan zou hij, met dezen staf in de hand, zijn plicht vervullen gelijk voorheen. Aan het galadiner bracht de keizer ver volgens een dronk uit, waarin hij, namens het geheele leger, voor de gewaardeerde woorden des konings dank betuigde, onder toevoeging van zijn persoonlijken dank voor de aanvaarding door den jubilaris van liet commando over het 2e regiment garde- ulanen. Hij sloot zijn toost met een wensch voor het welzijn des konings. Deze uitte daarna zijn dankbaarheid voor de vroeger en thans door den keizer tot hem gerichte woorden en hij dronk op den voor spoed van het Duitsche leger en van den keizer. Door den koning van Wur.emberg is aan koning Albert van Saksen iet infanterie- regiment Alt-Wurtemberg no 121 verleend; de kolonel met een kapitein en een luitenant reisden naar Dresden om zich aan hun chef voor te stellen. De provinciale synode der Luthersche ge centen, waartoe Berlijn behoort, heeft met groote meerderheid van stemmen een voor- - 2.50. - 0.10. B IJ UK AC: BOTE SI STRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer -~0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. stel aangenomen, strekkende om maatregelen te overwegen, teneinde de gemengde huwe lijken tusschen Christenen en Israëlieten tegen te gaan. F R A N K R IJ X. In eene heden te houden ministerraad zal de reis van president Carnot naar Toulon geregeld worden. De ministers Dupuy, Develle en Loizillon zullen den heer Carnot vergezel len, kolonel Chamoin zal de reizigers vooruit gaan om alles te beschikken. Het hoofd van den staat zal niet officieel de gast zijn van het Toulonsche gemeentebestuur en zich op zijn reis nergens ophouden, daar het in de bedoeling ligt om aan deze reis alleen het karakter te geven van een sympathieke be tooging ten aanzien van het Russische eskader. Op het souper Maandagavond door den sCercle Militaire" den Russischen officieren aangeboden, stelde Saussier met geestdrift een toost in op den czaar en de czarine, die door Frankrijk geliefd zijn en bewonderd. Daarna dronk hij op de Russische marine hij sprak de hoop uit, dat hij het bezoek te Parijs niet zou vergeten en was over tuigd, dat de groote afstand de gevoelens, die Russen en Franschen verbinden, niet zou verzwakken. Hjj dronk op de sympathieke en ridderlijke Russische natie. Avelane gaf in zijn antwoord de verzekering, dat de Russische officieren eiken dag van hun leven trotsch zullen zijn op den dag, waarop zij het welzijn van Frankrijks leger en marine dronken. Hij dronk op den president der repu bliek en eindigde met een hoera op het leger, dat door de vergadering werd herhaald. In weerwil van de ellende die onder de werkstakers heerscht, is besloten de werk staking in het noorden voort te zetten. In de gevangenis te Bethune bevinden zich op dit oogenblik reeds 144 personeD, veroordeeld wegens feiten, met de werk staking in verband staande. B E L G I E. De troepen van den Kongostaat hebben opnieuw een overwinning behaald op de Ara bieren, tengevolge waarvan het versterkte kamp van ICiroendoe is ingenomen. De over winning bij Stanley Falls wordt daarmede bekroond. De overwinning is te danken aan kapitein Ponthier, die 300 man, waaronder 7 Belgische officieren en onderofficieren onder zijn bevelen hadals geschut had de kapitein een Krupp-kanon medegenomen. ENGELAND. De ijzerfabrikanten in Zuid-Stafïords'nire hebben aangekondigd, dat zij de loonen der werklieden met 20 pCt. zullen verminderen, te igevolge van de hooge prijzen der steen- kclen en van het ruwe ijzer. Men vermoedt dat vele arbeiders het werk zullen staken, daar zij niet willen toestemmen in de loons vermindering. Te Chesterfield blijft steeds nijpend gebrek onder de werkstakende mijnwerkers heer- schen230,000 zeker hebben sedert weken geen onderstand genoten. Liever dan van honger om te komen hebben 80,000 hunner het werk op het door de patroons aange boden loon hervat, en nog velen zullen dit voorbeeld volgen. De prijs der steenkolen is Maandag weer belangrijk gestegen. Dhuleep Singh, de afgezette vorst van Punjab, die sedert 1885 onafgebroken tegen de Engelsche regeering intrigeerde, welke zijne eischen afwees er. hem belette naar Indie terug te keeren, is te Parijs overleden. OOSTENRIJK. De Kamer gaat voort met de behandeling van het kieswet-ontwerp. Kronauwetter sprak ten gunste er van. De keizer en de keizerin zijn gisteren te Buda-Pest onder groot betoon van geestdrift aangekomen. In de zitting van Maandag van het Huis van afgevaardigden heeft de regeeiing een wetsontwerp ingediend tot ontwikkeling] der koopvaardij. Het ontwerp verleent aan stoom- en zeil schepen voor de groote en de kustvaart zekere ondersteuning bij de exploitatie en bij de vaart en stelt ze gedurende 5 jaren vrij van bedrijfs- en inkomstenbelasting. De reeds door den staat gesubsidieerde ondernemingen zijn hiervan verstoken. De reederijen, die de gemelde ondersteuning genieten, zijn verplicht in het geval van oor log bare schepen ter beschikking der regee ring te stellen. ITALIË. Ook de oud-minister Branca verklaarde zich, in eene te Vaglio voor zijne kiezers ge houden redevoering, tegen belasting-verhoo ging en voor vermindering van uitgaven, ook vooral de militaire. Wie den moed bezat, 2eide Branca, Europa door daden te toonen, dat men den vrede wenscht door beperking der oorlogstoerustingen, kon er zeker van zijn de sympathie der beschaafde wereld te zullen verwerven en zou een ommekeer teweegbren gen fa de geheele Europeesche staatkunde. Het Britsche eskader is Maandagmorgen te 10 uur de golf van Spezzia binnengestoomd. Een groote menigte wachtte op de aankomst der oorlogsschepen en de ontscheping der zeelieden. Uit Spezzia wordt gemeld dat admiraal Seytnour en zijn adjudanten naar Rome zijn vertrokken om de begrafenis van lord Vivian, den Bi itschen gezant fcij het hof te Rome hij te wonen. De hertog van Genua heeft Maandag met den admiraal bezoeken gewisseld. De Moniteur de Rome zal ophouden te verschijnen. Aan de Temps woidt bericht, dat de paus de subsidie, die hij aan het blad verleende en die sedert 1 Januari al zeer verminderd was, niet langer wilde uit- keeren. Door de regeering werd het blad vervolgd wegens het valsche bericht over het bijeen- trekken van troepen aan de Alpen. Het heeft veel opzien gebaard, dat koning Humbert Zondag den stervenden aartsbis schop van Milaan, Calabiana, die te gelijk senator en ridder der sAnrtunziata-orde" is, een langdurig bezoek gebracht heeft, 's Nachts is Calabiana op 85-jarigen leeftijd overleden. SPANJE. Uit San Sebastian wordt gemeld De oproeping der reservisten van het 6de legerkorps is ophanden, teneinde het effectief te handhaven met het oog op de aangelegen heden in Marokko. In militaire kringen heerscht in verband daarmede groote opschud ding. T O R K IJ E. Aan de Times wordt uit Konstantinopel gemeld, dat in Armenië en Syne onlusten zijn voorgekomen en gevechten van de Turk- sche troepen met de Drusen. AMERIKA. In den Senaat hebben gisteren de demo cratische leden, voorstanders van de vrije aanmunting van zilver, aangekondigd dat zij de stemming over de intrekking der Slierman- wet niet langer zullen belemmeren. Waar schijnlijk zal dus over veertien dagen de stemming beginnen. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge meld, dat het vergelijk in zake de Sherman- wet door 38 Senatoren is goedgekeurd. Er ontbreken nu nog 5 om de meerderheid te vormen. Men beleeft nu het zondeilinge schouwspel Cleveland het vergelijk te zien verwerpen en zich aansluitende bij de republikeinen, tegen zijne eigene pariij. De Standard behelst het volgende bericht uit New-York: Daar Cleveland het vergelijk heeft verworpen, beweren de democratische Senatoren dat hunne liandteekeningen ten gevolge van valsche voorstellingen zijn ver kregen en zij nu begrijpen dat het land de eenvoudige afschaffing der Sherman-wet wenscht. De Rew-Torïc Herald verneemt uit Monte video dat, blijkens bericht uit Rio, Fredeiico Sorena, kapitein van een der oproerige sche pen, door Mello bij proclamatie uit het hoofd kwartier Desterro tot voorloopig president is aangesteld. De Repullica soinmeetde alvorens te vertrekken de Tirandesier te vechten of zich bij de opstandelingen aan te sluiten, waarop geen antwoord volgde. Uruguay ver bood, dat er een strijd in zijn wateren zou plaats hebben. In een proclamatie verklaart Mello, dat Peisoto hem trachtte te vermoor den door de toezending van een album, n et dynamiet gevuld.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1