A0. 1893. Vrijdag 27 October. N°. 8389. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëyërT~j7 odé. Buitenlaiidsclie Berichten. B V BK A V s BOTEBKTB1AT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 [gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedeie gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers F R A N K B IJ K. Gisternacht hebben de Russische zee officieren de Fransche hoofdstad veriaten, na eerst nog eene bijzondere voorstelling in de groote opera te hebben bijgewoond. Het was eene »soirée variée". Het meest opmerkelijke nummer was, toen alle Russische nationaal-kostumes in optocht voorbijgingen. Vervolgens had het optreden van Fransche zeelieden, die den Russischen collega's de hand gaven, een groot succes. Het koor zong het Russische volkslied in kostumes uit den tijd van Iwan den Ver schrikkelijke en werd levendig toegejuicht. Een kanonschot, dat achter de schermen werd afgevuurd, begeleidde het volkslied. Tegelijkertijd rees een beeld van den Vrede met een palmtak in de hand omhoog, het geen met geestdriftig gejuich begroet werd. De Russische officieren juichten staande de Marseillaise toe et» met luid weerklinkende stem riep admiraal Avelane daarop: uLeve Frankrijk!" De geestdrift was toen ontzaglijk. In de pauze bezochten admiraal Avelane en de officieren den foyer de la danse. Over halfeen had het vertrek van de Place de l'Opéra naar het station plaats. Er was een ontelbare menigte op de been en steeds met dezelfde geestdrift werden de kreten »Leve Frankrijk, leve Rusland 1" herhaald. De weg naar het station werd genomen langs de groote boulevards, die door de politie ontruimd werden. Déjeuners, diners, soupers, bals en andere feestelijkheden ter eere der Russen hebben elkander afgewisseld zelfs is Zondag in de kerk van het Heilige Hart op Montmartre, op last van den kardinaal aartsbisschop Richard, naar aanleiding van het bezoek der Russen een Te Deum gezongen. Er waren wel 150,000 menschen in den omtrek der kerk op de been, maar slechts een tienduizend konden in het gebouw komen. Vele aanzien lijke personen en officieren in uniform waren tegenwoordig. De kardinaal werd door den bisschop Grangin uit Canada bijgestaan. Het koor was met zes tropeeën van Fransche vlaggen versierd. De Russische journalisten hebben Zondag een pelgi image veirieht naar de villa Jardies, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van Gambella. Zij legden een zeer fraaien krans van chrysanthemums op het sterfbed met het opschrift»De Russische Pers aan Gambetta Kroonstad-Parijs-Toulon". De heer Joseph Reinaeh zeide hun dank voor de eer den naam van den grooten patriot bewezen. Voor een paar dagen werden vier Russi sche onderofficieren suitgeleend" naar het dorpje Fieirefeu in het departement du Var, Wat daar met hen geschied is, mag wel eens afzonderlijk verteld worden. Er werd te hun ner eer een diner gegeven, waaraan 80 per sonen deelnamende haute volde van Pierrefeu was tegenwoordig, De burgemeester en de pastoor zaten aan tPee 1 voor; de vier Russen riepen nu en dan sVive la Frauce" en dronken met iedereen, die met hen een lijntje trok zoodat de armen der ganymedessen, die met de zorg voor de glazen der gasten belast waren, stijf werden van het inschenken. Er werd getoost op den czaar, op de czarina, op de grootvorsten, op de grootvorstinnen, en de vier Russen, die er toch geen woord van verstonden, hoorden geduldig toe. In vader landlievende geestdrift hield de pastoor zelfs een rede, waarin hij betoogde, dat in geval van nood alle Franschen moeten samenwerken waar het de verdediging geldt der republiek en deze rede werd luide toegejuicht. De geestelijkheid heeft trouwens in deze dagen zeer veel blijk van Russen-vriendschap ge geven te Toulon kon men de geestelijken met troepjes langs de straten en in de koffie huizen zien, overal de Russische gasten op zoekend. En de bisschop van Toulon is zelfs Zondag de gast van den socialistischen ge meenteraad geweesthij stelde bij die ge legenheid een dronk in op de Russen en schudde hen geroerd de hand. Jonge geeste lijken lieten zich naar de Russische oorlogs schepen roeien, om de pope's te bezoeken en in zwijgende verstandhouding werd daarbij de broederkus gewisseld Maar om terug te keeren tot de uitgeleende onderofficieren. Na het diner, toen de gasten met gloeiende aan gezichten opstonden om de koffie te gebrui ken, nam de burgemeester den eersten Rus, de pastoor den tweeden, de notaris den derden en een lid van den gemeenteraad den vierden Rus onder den arm. De dames van Pierrefeu, die tijdens het diner de deelnemers met bloemen hadden versierd, kwamen nu ook in liet gezelschap naar Russisch gebruik noodigde de burge meester eenige dames uit den Russen een welkomstkus te geven, wat dezen zich zeer gaarne lieten welgevallen. Na de koffie werd de cognac geschonken, doch niet in likeur glaasjes, maar in flinke wijnglazen een gewoonte die den Franschen zoo goed bevalt, dat zij die zeiven ook maar navolgen. De Russische officieren zijn gisteren te Lyon onder betuiging van eene buitengewone geest drift der bevolking ten 10 ure aangekomen. De Russische admiraal, antwoordende op een toost van den maire, zeide dat Rusland Lyon beschouwt als de belangrijkste indus- trieele plaats. Hij dronk op het welzijn van het gemeentebestuur en alle inwoners te Lyon en op den heer Carnot. Er volgde een enthusiastisch geroep van ibravo 1" De Russische officieren woonden na het hun te Lyon aangeboden feestmaal een Veneti- aansch feest bij. Vervolgens had er in den schouwburg eene vanwege de drukpers ge organiseerde gala-voorstelling plaats ten bate van de betrekkingen der matrozen van liet verongelukte Russische schip Roussalka. De Russische officieren werden allerwegen uitbun dig toegejuicht. Ferdinand de Lesseps is nu weer zoover hersteld van zijn laatste ziekte, dat bij de volgende week La Chesnaye gaat verlaten, om met zijn echtgenoote naar Parijs terug te keeren. DUITSCHLANB. De koning van Saksen heeft, ter gelegen heid van zijn gouden dienstfeest aau een groot aantal militairen vrijstelling van straf verleend, maar daarvan uitgezonderd alle ofiieieren en onderofficieren, die veroordeeld zijn wegens mishandeling van minderen. Het departement van financiën in Wurtem- berg heeft aan de belanghebbenden bij den wijnbouw hunne meening gevraagd over de voorgenomen wijnbelasting. Alle belangheb benden achten eene dergelijke belasting be paald verderfelijk voor den wijnbouw ook de maatschappij van landbouw moet in dien zin geadviseerd hebben. Het te Keulen vergaderd congres der Duit- sche sociaal-democraten heeft besloten tot uit breiding der partij-organen en tot meerdere propaganda, voornamelijk op het platteland en in Elzas-Lotharingen. EN GELAND. De burgemeesters van de groote steden van het Midland zijn Dinsdag opnieuw te Sheffield vergaderd geweest, teneinde liet vraagstuk der werkstaking in de kolenmijnen nader te overwegen. Besloten werd voor het oogenblik geen nieuwe voorstellen in te dienen om tot eene schikking te geraken, maar aan de mijneigenaren en de werkstakers te doen weten dat de burgemeesters bereid zijn een onderhoud te vergemakkelijken. De secretaris van den mynvverkersbond heeft Dinsdagavond verklaard dat de werk lieden bereid zijn tot eene samenkomst met de mijneigenaars, maar dat zij die liever zeiven zullen beleggen dan door tusschen- komst der burgemeesters. Ongeregeldheden worden verwacht bij de mijnen van Pinxton, waar de werkstakers den arbeid hebben hervat met aanneming eener loonsverlaging van 15 pCt. Er zijn troepen heengezonden. Opzienbarende geruchten doen te Londen de rondte, als zou tusschen de Engelsche regeering en de Britsche Zuid-Afrika-com- pagnie betreffende Matabeleniand een ernstig verschil zijn gerezen. Sir Henry Loch zoude Rhodes verwittigd hebben, dat hem, Loch, de leiding der geheele zaak ah Engelsche oppercommissaris opgedragen is. De corres pondent der Times te Kaapstad bevestigt zulks, hetgeen te Londen in verband gebracht wordt met Loch's reis naar de Mafeking, vanwaar hij de koningskraal te Boeloewajr zou willen bezoeken. Deze correspondent ziet de mare ook bevestigd in de voortge zette troepenwerving en paardeninkoopea door Engelands vertegenwoordiger. De Brit sche Zuid-Afrika-compagnie verklaart echter geen gewicht te hechten aan deze geruchte^ dewijl zij zelf geene mededeeling van de En gelsche regeering ontvangen heeft. In .een hoofdartikel behandelt de Times de aange legenheid en verklaart daarin te gelooven, dat Locli inderdaad aan Rhodes die mede deeling gedaan heeft, maar uitsluitend om dezen als den leider der Britsche Zuid-Afrika- compagnie die artikelen tot haar charter te herinneren, welke voorschrijven dat de En gelsche regeering op alle onderhandelingen der compagnie met negervorsten toezicht moet houden. De Times oordeelt eene derge lijke inmenging der Engelsche regeering voor barig en ongepast op een oogenblik dat de compagnie in het geheel niet onderhandelt maar oorlog voert, terwijl bekend is, dat Loch buiten de compagnie om heimelijk met Lobengoela onderhandelt, hetgeen het charter der compagnie zeker niet voorschrijft. Het blad hoopt, dat de Engelsche regeering hare geenszins schitterende Zuidafrikaansche ge- schiedrollen niet met eenen grooteu flater verergereen stipt daarbij aan, dat het En gelsche volk Rhodes oneindig meer dan lord Ripon en sir Henry Loch vertrouwt. Inlus- schen zegt men dat Kruger vele slapelooze nachten doorbrengt uit vrees voor eene nederlaag der Engelschen in Matabeleniand, wegens het niet gereed zijn hunner strijd krachten. DENEMARKEN. De oorlogsbegrooting voor 1894 bedraagt 22,000 kronen minder dan die voor het loopende jaar. Daarentegen is 11,000 kronen uitgetrokken voor de opleiding van zieken verpleegsters, en 22,000 kronen voor het opnieuw omlijsten der schilderijen, welke bij den brand van het koninklijk slot Christi- aansborg door studenten gered werden, door ze uit de lijsten te snijden en op te rollen. O O S T E N n IJ K. De keizer en de keizerin zijn Dinsdag te Ofen aangekomen, waar zij hun intrek namen in den Ilofburg. In de Dinsdag gehouden zitting der Kamer van afgevaardigden verklaarde graaf Iloben- wart zich tegen het kiesrecht-ontwerp. Hg zeide dat de Maandag door graaf Taaflh af gelegde verklaring de zienswijze der conser vatieve club in geen enkel opzicht heeft ge wijzigd zij blijft het ontwerp onaannemelijk achten, aangezien het den middelstand in de steden zoowel als op het platteland zal ver nietigen, terwijl de staat juist alles moest aanwenden om hem te bescheimen. De lieer Stadniski sprak namens de Polen de vrees uit dat, werd het ontwei p aangenomen, Rus- £1.85, 2.50. - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1