fi II A0. (893. Zondag 29 en IVSaandsg 30 October, N°. 8391. Tweede Blad. Feuilleton. j evenenveertig-ste Jaargansf. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. ÏJITGEY ErTj. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers z;i.85. - 2.50. - 0.10. B I! EG JID; BOTBRSTBAAT, G 3 7. Advertentieprijs: van 110 Igewone regels met inbegrip van eene Comantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. Aan het feestmaal te Marseille op Woens dag stelde minister Peytral een toost in. Avelane beantwoordde dien en zeide, dat hij Frankrijk eeuwig dankbaar zal blijven. Vervolgens was er receptie. Generaal d'Exéa, de oudste der Fransche generaals, gaf zijn sympathie voor Rusland te kennen en drukte de hoop uit, dat beide natiën altijd vereenigd zullen blijven. Admiraal Avelane antwoordde: sik weet zeker, dat Frankrijk en Rusland den vrede zullen weten te handhaven". Na de gala-voorstelling in den grooten schouwburg vertrok Avelane om twaalf uur per spoor naar Toulon. Ondanks den gewel digen plasregen juichte een dichte menigte hem met geestdrift toe. Bij zijne aankomst op het admiraalsschip Formidable te Toulon werd president Carnot begroet door den minister van marine, die hem de innige toewijding der marine aan de republikeinsche instellingen betuigde. President Carnot verklaarde in zijn ant woord dat het land vertrouwen stelt in de marine. Vervolgens kwam de Russische admiraal Avelane aan boord van de Formidable en trad, aan het hoofd der gezagvoerders van de vijf schepen van het Russische eskader op Carnot toe. De president drukte hem hartelijk de hand. Na een onderhoud van enkele minuten, verlieten de Russische officieren de Formidable. President Carnot hield, aan boord eener sleep, eene revue over het Russische eskader. Bij het naar boord gaan van de Formidable 13. Nog zenuwachtiger dan zijne dochter was de oude Deliieo. Uit een wormstekigen koffer had iiij een ouden rok te voorschijn gehaald. In dit sterk naar kamfer riekende kleedingstuls, dat nog volgens de mode van een kwart eeuw ge leden was gemaakt, liep hij onrustig van de eene kleine kamer naar de andere. Nu eens sloeg hij met zijn zakdoek het stof af van een schilderijlijst, dan weder wierp hij torsluiks een blik in don spiegel en trok hij met bevende vinger» zijne kolossale zijden das recht, die uit denzclfden tijd dagteekende als bot fiaaigebor- dutnd't fijn linnen oveihcmd, dat van liet liggen geel was geworden. Gesa lachte ovor de algeheels opschudding, werd Carnot door eene dichte, juichende menigte omgeven. Carnot begaf zich, na de revue over de Russische vloot, aan boord van de Keizer Nicolaat en werd daar met groote plechtig heid door admiraal Avelane ontvangen. De muziek speelde de Marseillaise. De president beschouwde het schip in al zijne bijzonder heden vervolgens bracht hij een bezoek aan boord van de Nachkimoff. Gedurende het bezoek hadden de gezant De Mohrenheim en de graaf De Montebello een onderho' i met president Carnot, dat zeer de aandacht trok. De heer Carnot bracht daarna een bezoek aan het arsenaal. Aan den maaltijd in de «Préfecture mari time" stelde Carnot de gezondheid in van den czaar en de czarin, en dronk op de vriendschap der twee groote naties en daar door op den wereldvrede. Avelane antwoordde op den dronk van Car not en zeide Mynheer de president, mijn hart is vol ontroering en eeuwige erkente lijkheid tegenover de autoriteiten en alle rangen van uw volk. Wij danken hen allen voor hun warm onthaal. De geestdrift en de hartelijkheid, waarmede wjj elk oogenblik ontvangen zijn, zijn ons onuitsprekelijk aan genaam en zoet. In naam van het dankbare Rusland betuig ik het Fransche volk onze dankbaarheid voor zijne edele houding. Ik drink met groote opgewektheid en andermaal op het welzijn van den president der repu bliek en van deze edele natie, vriendin van Rusland, op Frankrijk. ToejuichingDe toespraken waren staande aangehoord. Na de eerste speelde de muziek het Russische volks lied en na de tweede de «Marseillaise". De begrafenis van Gounod heeft gisteren met groote plechtigheid te Parijs plaats ge had bij den lijkdienst in de Madeleine-kerk was een groote toevloed van personen uit de wereld der kunsten, wetenschappen en lite ratuur. De troepen bewezen de militaire honneurs. De minister van onderwijs schetste den levensloop van den overledene. De regeering zou, op voorstel van den minister van oorlog, besloten hebben een standbeeld te Parijs voor Mac-Mahon op te richten, en wel in de Avenue die naar hem genoemd is. Er heeft zicli reeds eene commissie gevormd voor een standbeeld voor Gounod, te Parijs op te richten. De regeeriug heeft besloten, binnenkort twee geneesheeren te zenden naar Bourne mouth, teneinde te onderzoeken of Cornelius Herz naar het gerechtshof van Bow Street te vervoeren zou zijn. ODITSCKLASl). Keizer Wilhelm ontving Donderdag den nieuwen Amerikaanschen gezant en gaf dezen zijne voldoening te kennen over Duitscliland* succes op de tentoonstelling te Chicago tevens de verwachting uitsprekend, dat de handelsbetrekkingen tusschen beide landen hierdoor zouden verbeteren. De redacteur der Saksische Arbeiter Zeitg die zich in zijn blad er op beroemd had, ge durende zijn langen diensttijd als onderofficier er toe bijgedragen te hebben, voor zoover dat bij de moeilijke omstandigheden mogelijk was, het socialisme te verspreiden onder het leger, is, hoewel hij reeds geruimen tijd tot de ïv serve behoort, deswege gevangengenomen en voor den krijgsraad gedaagd. ENGELAND. De Daily Chronicle bevat een breedvoe rig schrijven van Henry Labouchere, waarin deze redacteur van Truth weder heftig de «Chartered Company" aanvalt wegens hare tactiek in Matabelenland. Hij beweert dat de compagnie bankroet is en dat bare eenige reddingskans de verovering van Matabelenland ware, teneinde tevens haar fiasco in Mashona- land goed te maken, waar de settlers nog minder rechten hebben dan de Joden in Rus land. Labouchere doet een beroep op Glad stone, om dezen schandelijken verdelgingsoor log tegen Lobengoela te beletten en aan de Matabelen de Britsche bescherming te ver- leenen. De radicalen in het Lagerhuis, tot wier aanvoerders Labouchere behoort, schij nen besloten de benoeming eener commissie van enquête betreffende de «Chartered Com pany" door te drijven. De aartsbisschop van York heeft zich be reid verklaard bemiddelend op te treden in de geschillen tusschen de mijneigenaren en de werklieden, wanneer beide partijen hem daartoe uitnoodigen. De kansen voor een ver gelijk heeten veel verbeterd te zijn doorliet vermoedelijk tot stand komen eener nieuwe conferentie van vertegenwoordigers van pa troons en arbeiders. De mijuwerkersbond zal Maandag hierover beslissen. De vorige week werd uit Hull, Grimsby en Goole geen enkele ton steenkolen uitge voerd. Sedert vijftig jaren was zoo iets nooit voorgekomen. In dezelfde week van liet vorige jaar zijn uit de drie genoemde havens 48,779 ton uitgevoerd. De Londensche graafschapsraad heeft be sloten 3700 arbeiderswoningen te doen bou wen op de terreinen van de Millbank-gevan- genis. OOSTENRIJK. De commissie uit den Rijksraad tot onder zoek van het ontwerp tot bekrachtiging der door de regeering genomen maatregelen te Praag heeft in nare zitting van Donderdag, die in zijn kleinen familiekring heerschte, maar in zijn hart vond hij die volkomen gerecht vaardigd tegenover de groote eer, die imn te beurt viel. Om acht uur zaten zij allen drie met kloppend hart en in de grootste spanning te wachten. Vijf minuten over achten merkte Deliieo op «Misschien komt hij niet Om kwart over achten keek Annette den jongen violist verwonderd en angstig aan en fluisterde nauwhjks hoorbaar sllij heeft het je toch bepaald beloofd," niet waar Gesa?" Om halfnegen hoorde men iemand aan de voordeur, en meende Deliieo sD.it zal een boodschap van Do Sterny zijn, dat hij niet kan komen". sWoont hier mijnheer Deliieo?" hoorde men op hetzelfde oogenblik een zeer aangename stem op de trap vragen. Ge<-a vloog naar buiten zijn pleegvader rees op en trachtte zich zoo kalm mogelijk voor te doen. Annette verdween plotseling. Een paar seconden later ging de deur open en trad een blonde man binnen met een deftig, aangenaam voorkomen, die er blijkbaar mede verlegen was, dat hij in het kleine groene salon verscheen met zijn pels aan. Hij had echter geen gelegenheid gehad die op het portaal uit te trekken. Dit duurde echter slechts een heel kort oogenblik. Nauwelijks had Gesa hem het zware kleedingstuk helpen afleggen, of hij reikte den heer des huizes, wien Gesa op het punt was in optima forma aan hem voor te stellen, zeer hartelijk de hand en zeide «We zijn immers nog oude bekenden, niet waar mijnheer Deliieo?" Toen de oude man door een gebaar wilde te kennen geven, dat dit te veel eer was, ging De Sterny voort: vMisschien zult gij u den verliefden dweper niet meer herinneren, dien gij \ro°ger wel eens ontmoet hebt. bij gravin d'Agouat. Ik herinner roe echter nog heel goel hoe mondei ijk gij voor me waait en hoe gij oprecht medelijden met me hadt. Dat deed mij toen goed. Wij leden in die dagen geloof ik aan dezelfde kwaal. Later zijt gij echter gelukkiger geweest dan ik," voegde hij er bij met een blik op liet öortret van Gualtisri, dat zijn scherpziend oog onmiddellijk had opgemerkt. Deliieo schoten de tranen in de oogen, terwijl hij den virtuoos de hand drukte, «Welnu? vroeg De Sterny, terwijl hij den jongen violist aankeek. «Men hoeft mij nog iets anders beloofd behalve het weerzien van een ouden bekende. Er zou immeis ook een nieuwe kennismaking plaats hebben, Gesa 1" Gesa keek om zich heen. «Wat is dat nu O dat malle kleine ding, ze is voor u weggekropen Ilij ging naar de andere kamer, waar men hem vriendelijk tot haar hoorde zeggen «Kom, lieveling, wees nu niet zoo kinderachtig." Schuchter en vei legen trad zn b.u> -en aan Gesa's arm. Ze zag bleri-, - in o.i'.'o. .mg m, donket mode, koortsichtig jii m r. ging naar De Sterny toe en Itgde hau ijska. vingertjes in de hanl, die hij haar toestak.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5