Binnenlandsche Berichten. op voorstel van den minister-president, met 16 tegen 7 stemmen besloten in geheim comité over te gaan, tot kennisneming van de haar door de regeering overgelegde be scheiden. 200 afgevaardigden, die als gewone toehoorders de zitting bijwoonden, hebben daarop de zaal verlaten. De Ilongaarsche minister van justitie beeft koning Frans Jozef Donderdag een schrijven aangeboden, waarin hij vasthoudt aan het beginsel dat bij het aangaan van huwelijken geen uitzonderingen voor eenig kerkgenoot schap mogen worden toegestaan. ITALIË. Bij het banket gisteren te Turijn door de Piemonteesche afgevaardigden aan Giolitti aangeboden, wees hij, in antwoord op den brief van Di Rudini, de tegen hem gerichte aanvallen met heftigheid af en zeide, dat het Parlement niet zal terugkomen op de geno men beslissing nopens het militaire vraagstuk. Hij erkende de noodzakelijkheid, om het even wicht op de begrooting te herstellen, zonder toevlucht te nemen tot het buitenlandsch krediethij beweerde, dat zijn Kabinet de bezuinigingen had aangebracht die door het vorig ministerie hij programma verkondigd, maar niet verwezenlijkt warenhij wees er op, dat de financierde toestand verminderd was, wijl het budget van 189293 zeven millioen tekort opleverde; hij stelde het vorig ministerie aansprakelijk voor de bank-quaestie en besloot met de aanrandingen te gispen, waaraan men het krediet van den staat zoowel als de pailemenlaire instellingen hoeft blootgesteld. SPANJE. De ministerraad heeft liet plan vastgesteld voor den veldtocht in den omtrek van .Meiilla, daarbij bepalend dat de troepenbewegingen in het begin van November zullen aanvangen. Generaal Magallo zal met de regeering be raadslagen. Berichten uit Meiilla worden door de regee ring aan een strenge controle onderworpen. AMERIKA. Reuter seinde gisteren uit Washington De stemming in den Senaat over de amen dementen op de bill tot herroeping der Sherman Act begon hedenmiddag te vier uur. Een voorstel toe wederinvoering der wet van '1837 tot vrije aanmunting van goud en zilver werd verworpen. Een voorstel om het ont werp van Voorhecs te stellen in de plaats van dat van Wil-ou werd aangenomen met 58 tegen 9 stemmen. Uit Washington wordt gemeld Men vei zekert, dat een schema voor een wetsontwerp voor een nieuw tarief in onder zoek is bij Cleveland en Carlisle. De Standard verneemt uit New-York, dat Sherman er van heeft afgezien een amende ment tot uitgifte van obligation voor te stel- Als betuoverd staarde hij het jonge meisje aan. Hij herstalde zich echter onmiddellijk en bracht de zachte kinderhand even aan zijne lippen, terwijl hij zeide »Gïj /uit mij de/o vrijheid zeker wel willen veroorloven, juffrouw Annette. Ik ben een oud vriend van uw verloofde en was eenmaal een zeer bescheiden maar vurig vereerder van uwe ni"eder.'' Zich t' t Ddirio wenden! voegde hij er bij: »t)o gehjkeii's is aangrijpend sterk 't Is letterlijk alsof ik de moeder voor me zie Beminn»Mket dan De Stetnv dien avond in de ruo Ravestein was, kon niemand wezen. Het kostte hen: bovendien niet de minste moeite om zoo beminnelijk to ziin. Evenals vole andere grooto hoeren vond bij er een bijzonder ge noegen in uitstapjes te maken in sferen, waarin het. hein onmogelijk zou zijn geweest te leven. Tegenover Deiileo sloeg hij een bescheiden, zelfs eenigszins eerbiedigen toon aan. Gesa behandelde hij, zooals gewoonlijk, half bescher- len. Hij wil nu machtiging aten geven voor een volksleening binnenslands, waarvoor de tegenwoordige omstandigheden gunstig zijn. Naar luid van depêches uit Ne\v-York maakt het optreden van de regeering tegenover admiraal Stanton, die van Rio Janeiro ver wijderd is omdat hij het hoofd der opstan delingen De Mello gesalueerd heeft, veel sensatie. Iets dergelijks is nog nooit bij de Amerikaansche marine voorgekomen. De vrienden van Stanton gelooven dat hij zijne handelwijze zal kunnen rechtvaardigen door er op te wijzen dat het beschermen der be langen van Amerikaansche burgers hem noopte het bezoek van De Mello en diens saluut te beantwoorden. liet blijkt dat de Draziliaansche gezant te Washington het eerst de aandacht van de regeering der Unie op het gebeurde heeft gevestigd, waarop de laatstgenoemde Stanton om opheldering vroeg. Stanton bevestigde daarop hetgeen er voorgevallen was. Vermoe delijk zal hij nu voor een krijgsraad geroepen worden. Intusschen verklaarde de Braziliaart- sclie gezant zich bevredigd door den maat regel der Amerikaansche regeering. Omtt ent het optreden van admiraal Stanton, den bevelhebber van iiet smaldeel der Ver- eenigde Staten in de Rraziliaansche wateren, wordt uit Philadelphia aan de Times geseind, dat Stanton bij zijne aankomst te Rio Janeiro zoowol de vloot van admiraal De Mello als de aan president Peixoto getrouw gebleven forten heeft gesalueerd, in da tneening dat hij op die wijze het best gevolg gaf aan zijne opdracht om de striktste onzijdigheid in acht te nemen. Zoowol de Draziliaansche regeering als de opstandelingen hebben grooto bestellingen van wapenen en munitie in Engeland gedaan, welke givotendeels door de wapenfabriek te Winchester en de geschutgieterij van Uotch- kin worden uitgevoerd. liet Brazil iunnsche revolutie-comité te Buenos-Ayres zond aan de oorlogsschepen die Peixoto trouw bleven een krachtige procla matie om zich bij de omwenteling aan te sluiten. Hoe hoogst nadeelig de binnenlandsche oor log in Brazilië op den handel werkt, kan wel blijken uit het feit dat, terwijl de pari-koers van de milreis 27 Engelsche stuivers (f 1.35) is en die tijdens den oorlog met Paraguay tot '14 pence daalde, de koers thans niet meer dan 10',pence (f 0.521/:) bedraagt, terwijl hij tijdeus bet langdurig tijdperk \nn vrede onder Dom Pedro's regeeririg zelfs tot 28 pence, dus boven pari, steeg. Ondanks groote koflïe- oogsteti lijdt menigeen dan ook groote ver liezen, en wanneer eene volksstemming ge houden werd, zou de groote meerderheid zich waarschijnlijk niet voor behoud dei- republiek, welke zoo weinig zegeningen ge bracht heeft, verklaren. mand, half plagend. Ilij dronk twee kopjes thee, verzekerde dat hij grooten honger had en at met smaak van het gebak, dat hij zeer prees. Deiileo haalde herinneringen op van even ouden datum als zijn rok en even weinig als deza overeenstemmend met den geest des tijds. Zwijgend en bleek zat de dochter van Gualtieri tegenover den gast en waagde het geen enkele maal de nogen naar hem op te slaan. Nochtans ontging haar niet de geringste kleinigheid die betiokkirig had op zijn persoon. Daar hij dien zelfden avond nog een soiree in de grote wereld moest bijwonen, was hij daarvoor reeds gekleed. De witte das en het te laag uitgesneden ve«t stonden hem bijzonder goed en maakten diepen indruk op het jonge meisje. Herhaalde malen richtte hij het woord tot haar, maar zij antwoordde hem ternauwernood verlegen »Doet uwe dochter in het geheel niet aan muziek vroeg hij eindelijk, na vele vergeefsche pogingen om Annette in het gesprek te mengen, aan Deiileo, Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat het bericht omtrent het gevecht bij Ibiguy on waar is. AFRIKA. Volgens telegrammen uit de Kaapkolonie gisteren te Londen ontvangen heerscht er eene algemeene verontwaardiging over de optreding van sir H. Loeh in de quaestie betreffende het Matabelenland, waartegen de drukpers van den Afrikaanschen bond, alsook de Engelsche nadrukkelijk protesteert. Hof- meyer's orgaan Ons Zand bestempelt Loch's inmenging als misdadig en imperialis tisch. Het voegt er bij dat Loch in den beginne Cecil Rhodes zocht te benadeelen en de Chartered Company te belemmeren. Het blad wil dat er in Kaapstad eene openbare ver gadering gehouden wordeopdat het de Engelsche regeering blijke hoe de Kaapkolonie daarover denkt. De vrienden van Lobengoela verklaren dat zij weinig waarde hechten aan deze uitbar sting van de Kaapsche drukpers, daar bet toch voldoende bekend is, dat Rhodes op de ge zamenlijke drukpers aldaar invloed oefent, zoodat niets tegen hem geschreven of over geseind mag worden. Zij gispen verder sterk de houding van de Times en ontkennen dat Rhodes meer vertrouwen verdient dan lord Ripon of sir H. Loch. Aan de Fall Mall Gazette wordt uit Johannesburg geseind, dat het monopolie voor den handel in dynamiet aan een Fran- sche maatschappij is verleend. De vaste prijs zal bedragen 95 shilling per kist; het in voerrecht is verhoogd van 3 op 9 stuivers per Eng. pond. JAPAN. Bij de opening van het Huis van afgevaar digden komen de handelstractaten aan de orde. De bond tegen de vestiging van vreem delingen in Japan moet in kracht toenemen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Kamer zal, indien zij zich met het voorstel der centrale afdeeling vereenigt, daags na hare terugkomst op 14 November a.s. gelijk reeds kortelijk is gemeld - in de afdeelingen over gaan tot het onderzoeken van de volgende wetsontwerpen Grondbelasting; bepalingen omtrent verveningenwijziging van de justitie— begrooting 1892begrooting voor het weduwen-pensioenfonds -provinciale belastin gen over 1894; wijziging art. 380 en 383 wetboek van koophandelprovinciale hef fingen in Zuid-Holland en Overijsel wijzi ging van de wet betreflende den drankverkoop op da Noordzee; wijziging van het hoofdstuk nationale schuld voor 1892 grensverandering ZwartewaalHeenvliet, Rozenburg en Amersfoort Leusdenwijziging van de vestingbegroo- ting voor 1892; idem van de begrooting sJa, zij zingt wel." Heeft hare stem misschien eenige overeen komst met met De Sterny voleindigde zijn zin niet. •Wilt gij iets voor ons zingen, mijn hartje," fluisterde Gesa haar toe sNeen, ze zullen je niet dwingen, maar als je ïGij zoudt mij eon bijzonder groot genoegen doen verzekerde De Sterny. Zonder te antwoorden stond zij op en ging langzaam met slependen tred alsof zij een slaapwandelaarster was, naar de oude piano. Zij nam een stuk muziek en zette het op den lessenaar. Het was de oude liefelijke romance van Martinne, Plaisir d' amour. De Sterny bood aan haar te accompagneeren. Zij knikte toestemmend. Door het schamele vertrek ruischte zacht en droevig een der schoonste minneliederen een lied dat ondanks tallooze aanvallen van nieuwe richtingen altijd schoon zal blijven: vPlaisir d'amour ne dure qu'un instant. Chagrin d'amour dure touts la vie 1" van financiën 1892 en het wetsvoorstel- Ha r t o g h tot wijziging van de burgerlijke rechtsvordering. SCHIEDAM, 28 October 1893. Uit het tweede deel van de statistiek van in-, uit- en doorvoer over 1892 blijkt het na volgende De algemeene invoer heeft be dragen 15,71O,657,00S kilogr. of 166,140,608 minder dan in '1891. De invoer tot verbruik 1,284,194,907 kilogr. of 72,863,708 kilogram minder dan in 1891, de algemeene uitvoer 9,008,771,452 of 391,381,369 kilogram meer dan in het vorig jaar. De invoer uit het vrije verkeer 1,133,931,270 of 6,541,831 de door voer 3,337,936,499 of 162,810,574 lrilogr. meer. De algemeene invoer vermeerderde voor namelijk uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika (met bijna 577 millioen), Spanje (met '183 millioen), Zweden (met '170 millioen), Pruisen (met ongeveer 38 millioen), Rumenië (met 27Vj millioen), Griekenland (niet ruim 2534 millioen), Mecklenburg (met ruim -14% millioen), Portugal (met 13% millioen), Rio de la Plata (met bijna 11 millioen), maar deze en de verdere vermeerderingen slonken weg bij de aanzienlijker verminderingen van invoer voornamelijk uit Rusland (655 mil lioen), Groot-Brittannië (32931 millioen), België (82 millioen), Algeriü (54 millioen), Frankrjjk (38 millioen), Engelsch Indiü (29 millioen), Hamburg (28 millioen), Ned. India (bijna 19 millioen) kilogram. De invoer tot verbruik vermeerderde voor namelijk (in guldens uitgedrukt) uit: de Ver eenigde Staten 56 millioen, Rumenië 3,6 mil lioen, Meckle^Yerg 2,7, China L,7, Zweden 1,3, Hamburg '1,25, Portugal 1,17, Italië 1,14, Cochin-china 1,08 en Engelsch Amerika 1,02. De sterkere verminderingen kwamen ten name van Rusland ruim 80 millioen gulden, Ned. Indië bijna 48, Afrika. (Westkust) 2,9, Brazilië 2,2, Groot-Brittannië 2, België en Chili 1,7, Frankrijk 1,6, Japan 1,3. De algemeene uitvoer vermeerderde naar België met 173 millioen kilogr., Groot-Brit tannië met 95Yi, Spanje 68, Vereenigde Staten van Noord-Amerika 47, Frankrijk 183A, Rus land 10%, Denemarken en Noorwegen ieder circa 5 mill, kilogr., terwijl slechts vermin derde die naar Pruisen met 12 millioen kilogr., Afrika (Westkust) circa 11, Australië 6,8, Ned. Indië 6,4, China 4,9, Engelsch Indië 4,5, Rumenië 4,3, Kaap de Goede Hoop 4,1. De uitvoer uit het vrije verkeer vermeer derde hoofdzakelijk naar Groot-Britannië met 30 millioen gulden, België 10,7 m. g., Ver eenigde Staten 2,5 m. g. en Afrika's West kust 2,1 m. g., doch verminderde naar Prui sen met 45 m. g., Hamburg circa 3 m. g., Afrika's Westkust 1,3 m. g., Ned. Indië 1,1 m. g., Rumenië en China ieder '1 m. g. De doorvoer eindelijk vermeerderde voor Zij hield volgens het voorschrift de handen saamgevouwen, maar het hoofdje had zij tegen alle regels in naar rechts overbogen, alsof het haar plotseling te zwaar was geworden. Dof en angstig klonk haar stem on was soms zelfs zoo benauwd, dat Gesa uitriep ïZe is bang voor al Ik begrijp anders niet wat haar scheelt, want zij is gewoonlijk vrijmoedig genoeg Zeg, mijn kleine schat, wat scheelt er aan Gesa was haar genaderd en streelde haar zacht over het haar. De Sterny fronste de wenkbrauwen; die on schuldige liefkozing scheen hem pijnlijk aan te doen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6