BiiLii e ii 1 an d s cli e 1) e r i c h t en. kiesbaar te stellen, zich daartoe bereid ver klaard, onder bijvoeging van bet volgende «Hoewel ik mij bewust ben dat veel van betgeen ij; mij bij het begin van mijne loop baan als staatspresident ten doel bad gesteld met verwezenlijkt is, zal ik mij nochtans troosten met de gedachte dat de hoop niet beschaamd maakt, en zal ik, indien herkozen, steeds streven om ons volk aan te moedigen, "in door het daarstellen van eene algemeens toluuie met volkomen vtijhandel binnen de grenzen van ons werelddecd, door de uitbrei ding van spoorwegen, door de bevordering van onderwijs en opvoeding getrrond op een gods dienstig en vaderlandlievend fondament, en door het aanwenden van alle mogelijke en doelmatige middelen, den dag nader te bren gen waarop eene Zuidufrikaniische natie zal ontstaan, die sterk eit eensgezind genoeg zal zijn om alien uitwenrligen vijanden het hoofd te bieden, en die tegelijkertijd deugd zaam genoeg zal zijn om ook de inwendige vijanden van ongeloof, onzedelijkheid en twee dracht, waardoor reeds zoo vele gi'oote rijken dor aarde vernietigd zijn geworden, van zich te vv'eren". Do mmisiefiet'Ie Daily JYcws kiest thans, oprnerki'hjk genoog, ook partij voor Loben- goela. liet blad schrijft Ofschoon de ver delging der Matabelen Zuid-Afrika niet bij zonder verontwaaid.gen zal. zoude Engelarids ondersteuning tan de «Chartered Company", als de waarheid in dezen bekend en de positie der regeering kalm overwogen wordt, ver bazing wekken. Geen Europeaan kan voor Lobengoela vriendschap gevoelen, na zijne bejegening der Masbonalanders, maar tege lijkertijd houden wij vol, dat de Engelsche regeering door een aanval der «Chartered Company" op Boeloewayo ie gedoogen, grof onrecht toelaat om do winst van eenige invloedrijke EngeUche speculanten mogelijk te maken. Vergeten wij niet, dat Engeland niets heeft uit te slaan met den zoo juist aangevangen oorlog, welke op touw gezet is door particuliere boekaniers om zich meester te maken van landerijen. AUSTRALIË. In Haiti is weder eene samenzwering ont dekt, welke ten doel had den verbannen gene raal Magninat aan het bewind te brengen. De oud-minister van binnenlandsche zaken St. Martin Dupuv, die daarbij betrokken was, is gevangengenomen, terwijl nog meerarrestatiën verwacht worden. Tot dusver is alles rnstig. TWEEDE KAMER DER STATE N-GENERAAL. Dienstplichtigheid bij de militie en bij da schutterij "Volgens art. 1 van het nieuwitigediende ont werp is tot dienst bij de militie en schutterij verplicht, hehoudens de uitzonderingen en overeen komstig de bepalingen van de wetten tot regeling van den dienst, ieder minderjarig mannelijk Neder lander, dio binnen het rijk vei blijf houdtieder minderjarig mannelijk Nederlander, die niet bin nen het rijk vei blijf houdt, doch wiens vader, moeder of voogd aldaar woontieder meerder jarig mannelijk Nedei lander, die binnen bet rijk woont, en ieder mannelijk ingezetene niet-Neder- lander, die op l .lanuati \an het jaar het 20a of een ouder levensjaar was ingetreden. Dit laatste staat in verhand met eene andere bepaling, volgens welke na het 24e levensjaar geene inschrijving meer plaats heeft. Hiermede wordt bepaald, dat met met liet intreden van het 20e levensjaar de verplichting tot inschrij ving ophoudt, en woidt die verplichting derhalve uitgestiekt zelfs tot meerderjarigen maar onder gewone omstandigheden zal zells tie op 24-jarigen leeftijd ingeschrevene op zijn S3e jaar van allen dienstplicht bevrijd zijn. Uit de iiiei boven vermelde bepalingen blijkt voorts, dat, wordt het nieuwe ontwerp wet, de zoon, die Nedei lander is en binnen het rijk werkelijke woonplaats heeft, niet meer van den dienst zal zijn vrijgesteld, omdat de vader in Oost- of Wes'-Indië in 's lands dienst is of buiten slands woont. Daarentegen heeft de inschrij ving alleen plaats wanneer de zoons werkelijke woonplaats binnen het rijk hebben, en niet ook dim en daarom wanneer b.v. de vader met ver- lot in t moodeiland is en rins, nnarde bestaande militiewet. geacht werd hier to wonen. Thans kan oen mihliephchtige voor altoos van dienstplicht oij de militie worden bevrijd, wan neer diens tartar, moedor of voogd voor do defini tieve sluiting van het inschrijvingsregister buiten slands gaat wonen, al is't vooi'zeer korten tijd. Naar do voorgestelde bepalingen zal dit middel niet meer baten, omdat het buitenslands wonen zich moet uitstrekken tot 31 Dec. van het jaar, waarin de in to schrijven persoon liet 24e levens jaar heeft volbracht om dezen van alle verdere verplichtingen met betrekking tot de militie of de schutterij verschoond te doen blijven. Volgens het nieuwe ontwoip zullen ook alle ingezetenen tncf-Nederlandeis aan dienst plicht onderworpen zijn, ten ware in het land hunner nationaliteit Nederlanders vrij mochten zijn van militairen dienstplicht of in dat tand ten opzichte van den dienstplicht wederkeei igheid is aange nomen. liet rijk wordt hij kon. besluit verdeeld in districten voor den dienstplicht. Geen district strekt zich uit ever het gi midget ie l van twee of meer provinciën. In elk distiict zijn een mail voor den dienstplicht (thans militimaad) eri een districtscommissaris. De bm-ekening van do sterkte der provinciale en gemeentelijke contingenten zal riiet meer plaats hebben naar het aantal ingeschrevenen tijdens de definitieve sluiting van de inschrijving-lij.ten, Mia.tr haar het nan tal aangewezenen, zood.it elke gemeente ten opzichto van het militiecoiitingent sie. lus zal worden ge troffen in evenredigheid van het aantal personen, waarover zij voor de lichting kan beschikken. De inschrijving heelt pla.us in velschillende tornnjnen, naar gelang van <i..e leeltijd, waarop men in de termen komt, al o vóór I Februari, vóór I Mei of vóór 1 Je.h van het jaar. De vereischte iengte ven den dienstplichtige wordt gebracht op minstens t.b7 meter. De nor male lengte is srdmt 1SG1 niet onbelangrijk vermeerderd en de uitbreiding staat in verband met de tegenwoordige uitrusting en zwaaidere bepakking van den soldaat. Zij, dio wettelijke redenen van vrijstelling hebben, zullen niet nan loting onderworpen, dorh terstond voor den dienst der schutterij bestemd worden. Ditzelfde heeft plaats voor personen, die ten minste twee jaar in krijgsdienst zijn geweest en die evenmin als zij die zich opnieuw hebben vei bondon, van de oefeningen zijn vrijgesteld. Yuor het houden van de loting is December aangewezen, omdat dan in den regel onherroepe lijk beslist zal zijn omtrent bezwaren betreffende uitspraken van den raad voor den dienstplicht (militieraad). SCHIEDAM, 1 November 1S93. De heer S. A. Maas, distillateur, brander en koopman alhier, opvolger van de firma Simon Rijnbende Sc Zonen, gedenkt heden den dag waarop zijn zaak vóór honderd jaar door zijn grootvader, den lteer Simon Rijn bende, werd opgericht en zich sedert heeft uitgebreid tot een der voornaamste handels zaken welke hier ter stede gedreven worden. De gisteren alhier gehouden collecte ten behoeve van de behoeftige oud-strijders heeft f86.87'/j opgebracht. De zangvereeniging «Gemengd Koor" te Rotterdam gaf gisteravond in de groote zaal der sociëteit «Harmonie" aldaar haar 22ste uitvoering, welke werd ingeleid met de kinder-cantate «St.-Nicolaasfeest" van Zweers, terecht in de muziekwereld zoo gunstig ont vangen. De muziek is geheel in overeen stemming met den tekst, opgewekt en kin derlik naïef, terwijl bovendien van de kelen der jeugdige executanten niet te veel wordt gevergd. Het talrijke koor kweet zich flink van zijne taakvooral voldeed het eerste koor van het tweede gedeelte, en de bekende volksmelodieën, zooals «Sinterklaas goedheilig man 1" verhoogden het effect. Ook de baryton en bas waren goed bij stem. Het langdurig applaus had een herhaling van het tweede gedeelte ten gevolge. In de tweede afdeeling, welke bestond uit «Winnend verlies" van Zweers en sLobge- sang" van Mendelssohn, traden de oudere leden der vereeniging op, met medewerking der solistende dames Madelaine M. van Vliet van 's-Gravenhage en M. J. B. van Rotterdam, beiden sopraan, alsmede den heer J. J. Rogmans van Amsterdam, tenor. Eerst genoemde beschikt over een helder geluid, dat zich vi ij gemakkelijk tot de hoogste tonen uitzet. Mej. B. vervulde haar sobere rol met toewijding. Als altijd oogstte de heer Rogmans met zijn sympathiek sterngeluid en geschoolde voordracht luide bravo's. Ook het sterk be zette koor droeg het zijne bij cm den avond te doen slagen vooral de dankbare koren «Alles, was Odem bat, lobe den Herrien «Nun Banket alle Gott" vonden bijval. De bekwame dirigent, de heer Georg Rijken, kan met voldoening op deze uitvoering terugzien. De officieels reisgids der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, der Neder- landscbe centraal-spoorweg-maatschappij en der Noonlbrnbantsch— Duitsehe spoorweg maatschappij Is beden verschenen daarin ziju aangebracht de veranderingen, die sedert 1 October in de dienstregeling der maatschap pij zijn gemaakt, alsmede de rectification der buitenlandsche aansluitingen. In de Maliebaan te 's-Gravenhage is gis teren het commando van het regiment grena diers en jagers door den gep. kolonel Vogel plechtig overgedragen aan zijn opvolger, kolonel jlir. Laman Trip. Voortaan zullen bij het opmaken van bui tenlandsche paspoorten de godsdienstige ge zindte, waartoe de houder behoort, zoomede do namen van het mede te nemen dienstper soneel en de godsdienstige gezindte daarvan moeten worden vermeld, In een Zaterdag j.l. te Amsterdam gehou den vergadering, die door een niet onaan zienlijk getal architecten uit verschillende deelert van ons land werd bijgewoond, is in beginsel besloten tot de oprichting van een bond, die naast de bestaande vereenigingen zich in het bijzonder zal bezighouden met de eischen en belangen van het beroep van den architect. Er is daarin een commissie benoemd van vijf personen om maatregelen te beramen, teneinde de in de vergadering en daarbuiten geopperde denkbeelden tot een begin van uitvoering te brengen. Dezer dagen is gemeld, dat in de oliefa- briek te Delft de achturige werkdag was in gevoerd. Dit blijkt thans onjuist. De zaak komt eenvoudig neer op een «tijdelijken terugkeer tot het drieploegenstelsel". De commissaris van politie te Delft ont ving Maandag eene briefkaart, geadresseerd aan «den Heer Hooft Commiszaar Rie At te Delft"' De briefkaart luidde aldusMijn Ede Le Heer Een Vriendelijk Verzoek of ik op heede Anstaande donderdag 2 de Novem ber vergunning kan krijge om med Een klijn Apje te magge Rondloopen te oopenbaare "Weg foor een dag u Ede Le zoo goed te wille zijn om te doen Antwoorde ik groed u Die zig Noemd M. L." Dat het reclame-maken door bankbiljetten te stempelen, voor de betrokken personen onaangenaam kan zijn, bleek andermaal dezer dagen. Op een door een firma te's-Hage ge stempeld bankbiljet stond onder den stempel met groote letters geschreven het weinig vleiende: »Niet solide". Een heer uit Amsterdam, die in Den Haag vertoefde, werd op straat zijn porte feuille met f65 ontrold. Sedert eenigen tijd werden bij de admini stratie van de H. IJ. S. M. te Amsterdam nu en dan zakjes geld vermist, zonder dat men maar eenigszins kon vermoeden waar zij bleven. Deze zakjes bevatten het geld op de verschuilende stations ontvangen, en dat alle dagen in groote kisten naar Amsterdam wordt verzonden. Dezer dagen nu is een der heeren van het kantoorpersoneel, van de af deeling «boekhouders", op wien zware ver denking rust, dat hij zich het geld heeft toe geëigend, in hechtenis genomen. (Amst. Ct.) Een employ# van cetie der grootste bank instellingen te Amsterdam begaf zich dezer dagen tegen elf uur 's avonds huiswaarts. Tusschen de Beurs en de achterzijde der huizen van de Warmoesstraat werd hij door eene vrouw aangesproken en spoedig daarop door twee mannen aangegrepenwaarvan, de een hem de hand op den mond hield en de ander hem zijne porlemonnaie uit den zak haalde. De portemomiaie, waarin twaalf gul den, werd geledigd, waarna hem het voor werp naar het hoofd werd gegooid. De drie dieven namen daarna de vlucht. De aangevallene liad iu den binnenzak van zijue jas eene groote som gt'lds, die de dieven gelukkig niet ontdekt hebben. (2'.) De heer J. v. d. II., te Amsterdam, kwam Maandagavond van de huizenveiling in «Fras- cati". Een weinig vermoeid, zette hij zich op eerie stoep op de Keizersgracht bij den Am stel neder, waar hij weid aangesproken door eene steeds in de buurt zwervende vrouw eenige oogenblikken later zijnen weg willende \ervoi- gen, oudekte hij dat zijue portefeuille met circa f 2000 weg was. De vrouw is zoek. Ochteudbode De klopjacht in dou Wilhelmina's polder (Zuid-Beveland) is afgeloopsn. Drie dagen heeft deze geduurd. Zooals wij in ons vorig nummer hebben vermei!, werden den eersten dag door elf jagers 149 hazen en 5 patrijzen geschoten de overige dagen werden bemach tigd 239 hazen en 6 patrijzen, zoodat de jacht in het geheel opbracht 388 hazen en 11 patryzen. Naar men aan de Asser Ct, mededeelt, moeten buren van een te Schoonoord plot seling overleden man aan andere inededee- lingen hebben gedaan, waaruit het vermoeden is ontstaan, dat de man door zijn broeder in een twist zoude zijn mishandeld, waarvan de dood het gevolg was. De berichten dienaan gaande zijn evenwel nog zeer vaag. Verdwijning van twee vrouwen. In het Uoordbr. Dagll. leest men liet vol gende Zekeve J. H., 51 jaar, stoker van beroep, geboren en laatst wonende te Amsterdam, bevindt zich in de gevangenis te 's-IIertogen- bosch. Hij heeft zich als landlooper aange meld, doch schijnt de bedoeling te hebben een en ander mede te deelen omtrent zekeren "Willem Trompet, alias De Jong, Genoemde H. zegt pertinent in De Jongs portret te herkennen dat van een persoonlijk heid, die zich indertijd in zijn qualiteit als hofmeester noemde Willem Trompet, met welken pesoon hij langen tijd intieme relaties gehad heeft. Acht jaar lang heeft hij hem gekend en menige zeereis gemaakt op schepen waar hij als stoker, De Jong als hofmeester werkzaam was. Verschillende reizen hebben zij samen gemaakt van Holland naar Londen, New-York, Chicago, Porto, Bilbao enz. Mocht de man waarheid spreken, dan is niemand anders dan De Jong (Trompet) de moordenaar van Anna Verhoeven, de meid, die in den avond van 29 Maart 1892 ten huize van den heer Viotta aan de Prinsen gracht, te Amsterdam, vermoord is. De Jong heeft na dien moord aan H. zijn wandaad medegedeeld; samen hebben zy eenige dagen geteerd van het geld, dat ge stolen was bij gelegenheid van den moord. H. weet de plaats zelfs mede te deelen, waar Trompet zich van de bloedsporen gereinigd heeft. De J<--.g moet eens aan II. hebben voor gesteld, diens vrouw even van kant te maken. H. heeft een tijdlang een wrok tegen zijn vrouw gehad. Veel, zeer veel weet H. nog mede te deelen wij achten ons echter niet gerechtigd nu reeds

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2