Bin ii c I aii cl s c It e E e r i c li te n. Letteren, Kunst en Wetenschap. De troepen der «Chartered Company" hebben verschillende boete gevechten gehad met de Matabelen, die echter thans geheel uiteengedreven zijn. Buluwayo is bezet en Lobengoela op de vlucht. SCHIEDAM2 November 181)3. Daartoe uitgenoodigd door den heerS. A. Maas, zijn het kantoorpersoneel en de overige werklieden, in zijn zaken werkzaam, gister avond te hnlfaeht bijeengekomen, om op eenigszins feestelijke wijze gedachtenis te vie ren van het honderdjarig bestaan van de door den heer Simon Rijnbende alhier opgerichte voorname handelszaak later onder de firma Simon Rijnbende Zonen gedreven en daarin door den heer Maas opgevolgd. De lieer Maas bracht met zijn gezin een bezoek aan deze bijeenkomst en hield tot zijn personeel een kernachtige toespraak, waarin hij vooral deed uitkomen, hoezeer de goede verstandhouding insmelten patroon en werklie den door hem op prijs werd gesteld, hun daarbij tevens ter herinnering aan dezen dag geschenken in geld aanbiedende, naar gelang van de jaren, gedurende welke zij werkzaam ge- weestwaren. en bovendien bons, waardoor zij in behoeften van liunne gezinnen konden voor zien. De heer Maas gaf hiermede een bewijs van erkentelijkheid en vvaardeeiing, dat hem tot eer versti ekt en naar wij vertrouwen door zijn personeel op den rechten prijs zal wor den gesteld. Nadat men nog geruimen tijd genoeglijk was bijeen geweest en menige toost op den patroon, den bloei zijner zaken enz. was uit gebracht. ging men met de beste indrukken van deze feestviering in opgewekte stemming huiswaarts. Uit het door den secretaris der afdeeling Schiedam van de «Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst" in de vergadering van 30 October 1.1. uitgebracht jaarverslag blijkt dat het ledental in het afgeloopen maatschap pelijk jaar heeft bedragen SO; dat de muziek school zich in een toeneming van leerlingen mag verheugen en het de commissie van die school eeiukt is den heer Julius Egener als leider der vioolklasse aan haar te verbinden. Sedert jaren heeft de naam van den heer M. P. Okhuijsen in ons vaderland een goeden klank. Als handig prestidigitateur heeft hij boven vele van zijn handige vakgenooten voor, dat hij zeer goed spreekt, waardoor zijn werkzaamheden in waarde stijgen. Als illusionist hepft hij mede zijn sporen ver diend, en door gedurige aanvulling en uit breiding zijner instrumenten zijn de proeven, die hij als opticus levert, inderdaad hoogst verrassemi. Zondagavond zal men gelegenheid hebben den heer Okhuijsen alhier te zien optreden in de zaal der officieren-vereeniging. Tot afwisseling zullen verscheidene specialitei ten medewei ken. cn zal een orkest onder de leiding van den heer H. Sauvlet, de voorstel ling opluisteren. Is de entree voor de leden der vereeniging laag gesteld, ook voor niet- leden is zij billijk op den tweeden rang gelijk met die der ledende prijzen voor kinderen zeer billijk. Wie zich en den zijnen das een schulde- looze verpnozing wil verschaffen, verzuime de soirée van den heer Okhuijsen niet. Aan boord van het alhier aan de boeien liggende stoomschip Beresford, kapitein A. E. Leganger, had hedenmorgen te 9'A uur een ernstig ongeluk plaats. Terwijl 7 man der equipage in de ma chinekamer aan het werk waren, is door een onbekende oorzaak de gasstop van den stoom ketel gesprongen, tengevolge waarvan door den ontsnappenden stoom een stoker werd gedood en een stoker aan beide armen werd gewond, wie» door dr. De Lruijn hulp werd verleend. Beiden zijn Engelschen en naar het zieken huis alhier vervoerd. De andere in de ma chinekamer aanwezige personen konden zich bijtijds jedden. Hedennamiddag is P. Wies, 2e meester knecht in de branderij van den heer A. Daal- meijer. aan de Willemskade, door eigen on voorzichtigheid aldaar van den distilleerketel gevallen, waardoor hij rechterarm en been heeft gekneusd. Personeel dier branderij bracht hein naar zijne woning in de Dwars straat. Dinsdag is de hofmaarschalk baron Taets van Amerongen op het paleis het Loo ge- I arriveert)gistermiddag heeft dr. Van Tien- hoven een kort bezoek gebracht. 1 Tengevolge van de wijzigingen welke bij de wet van 30 Sept. 1893 (Stil. no. 145) zjjn gebracht in de wet van 9 Mei 1S90 (Stil. no. 79), tot regeling der pensioenen van we duwen en weezen van burgerlijke ambtena ren, kunnen weduwen, die volgens de bepa lingen der laatstgenoemde geen aanspraak op pensioen konden doen gelden, omdat de echt genoot of vader vóór 1 April 1836 in dienst was getreden of gehuwd was nadat hij ge- pensionneerd, op wachtgeld gesteld of liet zestigste levensjaar ingetreden was, of omdat de weduwe bereids uit anderen hoofde in het genot van pensioen was getreden, alsnog krachtens de gewijzigde wet in liet genot van pensioen of van een aanvullingspensioen worden gesteld. De kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht" te Yeendam liet tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. E. A. Smidt. Mr. E. A. Smidt heeft voor eene candi- datuur in het kiesdistrict Yeendam bedankt. De anti-re vol utionnai ren hebben den lieer A. Brummelkamp Jr. te Groningen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het hoofd- kiesdistrict Yeendam. De Rotterdamsche tramvvegmaatschappij vervoerde in de matrad Oct. j.l. 525,822 reizigers met een opbrengst van f 42,266,10, tegen 494,741 reizigers met een opbrengst van f 39,203,4-9 in Oct. 1892. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 5,583.458 reizigers meteen ontvangst van f439,842,50 tegen 5,078,710 reizigers mot een ontvangst van f399,100,82 over datzelfde tijdvak in 1892gevende dit jaar een vooruitgang van 504,748 reizigers en een vooruitgang van f40,741,68k in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1893 beliepen f 172,07S,Ö2, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1892 f "160,975,68 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1893 beliep f 611.920,52'/s, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1892 f560,076,50 beliep. Gedurende de maand October kwamen in den Nieuwer. Waterweg binnen 469 schepen, waarvan 54 zeilschepen. In de laatste zes maanden bedroeg dit totaal 2729, waarvan 2662 bestemd voor Rotterdam. Over ditzelfde tijdperk genomen, blijkt, dat dit een voordeelig verschi l geeft van dit jaar boven 1892 van 242 schepen, boven 1891 van 113 schepen en boven 1890 van 144 schepen. De heer F. Mol, de bakkersknecht uit YYorkum, die ia den laatsten tijd naam heeft gemaakt als spreker, vooral door zijn eenvou diger i, pakkenden betoogtrant en zijn helderen blik, gepaard aan bekendheid met de arbeiders wereld en gematigdheid bij het bespreken der sociale vraagstukken, maakt thans een reis door Gelderland. Reeds trad hij op te Tiel, Arnhem en Zutfen, waar hij, vragende«Aan wie de schuld V' wees op de treurige toestan den en onze onvolmaakte wetten, naar spre kers meening gemaakt door menschen, die slechts met een klein deel des volks bekend zijn. Daarin wenseht hij verandering te zien ge bracht en om daartoe te geraken, make men gebruik van alle middelen, welke niet in strijd komen met orde, wet en recht. Het «Algem. Nederlandse!) Werklieden-Verbond" kan zijns inziens veel doen-wat tot verbete ring van het lot van den arbeider kan leiden. Hier en daar traden socialisten met Mol in debat. Hij is hun te stam" en zij verhelen het niet, dat zij geen gelegenheid ongebruikt laten om zooals zij het noemen hem te «pesten". In de Zuidhollandsche boekdrukkerij te Den Haag zijn ruim 400 riem papier en een aantal adresboeken, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 1500, ontvreemd. Twee knechts werden gearresteerd. Aan het Scheveningsche strand, nabij Sein post, is aangedreven een stuk hout, lang onge veer zeven meter, vooral merkwaardig om dat aan alle zijden duizenden zeedieren, die den vorm hebben van wormen,, daaraan zijn vastgehecht en als franje afhangen. Het zijn de zoogenaamde eendenmossels of bar- nakels. Zij behooren tot de rankpootige schaal dieren, een orde van schaaldieren, welke, op een steel zittende, leven en zich vast hechten aan rotsen, drijfhout enz. Uit de gedaanteverwisseling, welke deze dieren in hunne jeugd ondeigaan, blijkt, dat zij tot de schaaldieren en niet tot de week dieren behooren. Waneer de jonge eenden mossel pas het ei verlaten heeft, zwemt het vrij rond in zee later hecht liet zich, evenals zijne ouders, aan het een of ander voorwerp vast. Er zijn ook soorten welke op andere dieren leven, zooals op de schaal van een zeeschildpad of in de huid van een walvisch. Te Albiasserdam heeft Dinsdagnacht een hevige brand gewoed, waardoor 14 gezinnen dakloos geworden zijn. Tegen middernacht uitgebroken in de timmerloods van den heer Abr. Pijl, werd spoedig het woonhuis van dien heer aangetast, waarop de vlammen over den dijk sloegen en eene rij huizen af brandden, waaronder ook liet nieuwe woon huis van de gebr. Lepeltak. Het grootste gedeelte is verzekerd. Eerst te acht uur kon een gedeelte der spuitgasten afgedankt wor den. De spuit van Oud-Alblas, op het terrein gekomen, kon niet werken door het lage water. Daar de schuur reeds te vijf uur door het volk verlaten was, kan onvoorzich tigheid niet de oorzaak zijn. Er wordt dan ook aan kwaadwilligheid gedacht. Eene landbouwers woning onder Haarlem- merliede met 11 HA weiland bracht in pu blieke veiling op f 22,490 twaalf jaar geleden was die hofstede aangekocht voor f 36,000, Met het oog op den druk der tijden maken zich meerdere gezinnen, zoowel in deze ge meente als te Haarlemmermeer, tot land verhuizing gereed. In een gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der «Nederlandse!) Zuid-Afri- kaansche Latidbouwmaalschappij" is tot liqui datie en reorganisatie der vennootschap in eene nieuwe maatschappij besloten. Te Hilversum is in den voorgevel van het nieuwe huis, dat C. van Rheenen voor zich heeft kunnen bouwen nabij den Trompenberg, een gedenksteen aangebracht, met het vol gende opschrift 8 October 1892. Van Reenen's moed en vlijt, Gezegend door Gods hand, Heeft Tdburgs weer bevrijd, Bedolven onder 't zand Men gaf hem voor deez' daad Dit huis, dat vóór u staat. 8 Oclriber 1S93. Van de 2e divisie kon. marechaussee, en wel uit de districten Maastricht, Roermond en Nijmegen, zijn Maandag 12 marechaussees te paard naar de noordelijke provinciën, ge durende de wintermaanden, gedetacheerd. Te Stadskanaal hebben 200 arbeiders van de veenstreken aldaar aan eene menigte Friesche arbeiders, die aldaar aan het kanaal graven waren, het werk belet, met de bedoe ling om daar werk te bekomen. Het werk is nu gestaakt moeten worden. De bevredigende uitslag van de putboring, welke dezer dagen te Hoogeveen door den heer A. Hoogendoorn uit Giesendam is be werkstelligd, heeft den gemeenteraad doen besluiten op verschillende punten der ge meente nog 4 Nortonpompen te slaan. Aan het nieuwe kanaal te Alteveer kon den honderd personen werken. Tweehonderd boden zich aan en stelden den eisch«allen werk of niemand". Het gevolg is nu geweest, dïit allen huiswaarts konden gaan. De heer A. van Noordenne kon er niet meer plaatsen. Tot de onlangs te Uithoorn opgerichte vereeniging tot werkverschaffing, zijn, behalve een aantal donateurs, reeds '150 leden toege treden. De gemeenteraad van Nijmegen heeft aan den heer D. Plaat, te Berlijn, toegestaan in en om de vermaarde Karolingische kapel op het bekende «Valkhof" opgravingen te doen voor een wetenschappelijk onderzoek. Uit Wageningen meldt men aan de N. B. Ct. d.d. 1 NovemberDe toestand van den bur gemeester blijft bevredigend. Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin met veel belangstelling naar zijn toestand geïnformeerd. Heden zijn een aantal personen door de politie in verhoor genomen en men meent genoegzame gegevens te hebben om tot vervolging van de hoofdda ders te kunnen overgaan. Alles bleef rustig. Naar men thans uit. Zevenbergen meldt, is daar uit een herberg niet een biljart ge stolen, maar een biljartbal, die reeds weer in het bezit van den rechtmatigen eigenaar is gesteld. Te Schijndel (N.-Br.) zij: 'eer twee hon den wegens hondsdolheid a.0emaakt. De diplitheritis komt nog in verscheiden plaatsen in Limburg voor, o. a. te Venloen in do omstreken van Maastricht. Door 3 zoons uit hetzelfde gezin te Goes is achtereenvolgens no. 52 getrokken bij de loting voor de nationale militie. Naar de N. B. Ct. verneemt heeft Machiel Lampier thans volledig bekend den drievou- digen moord te Marolleput te hebben gepleegd. Verdwijning van tivcc vrouwen. Het Dinsdag voortgezet onderzoek op de hei bij de oude Renbaan te Bussum had geen resultaat. Het militair onderzoek op het ver dachte terrein is afgeloopen. Van de onderzoekingen bij Laren zegt het Handelsblad Datgene wat de recherche bij deze gelegen heden heeft opgedaan, beperkt zich tot ge heimzinnigheden, als daar zijn doeken met roode vlekken, kousenbanden, losse knoopen, korsetbaleinen en meer dergelijke voorwer pen van intiemen aard. De booze wereld wil weten dat ook deze dingen zijn voortgekomen uit den geest van meerdere opgewektheid, waarmede men in deze streek de zaak is gaan beschouwen. Er zou zich nainejijk een syndicaat hebben ge vormd roet het doel om dergelijke voorwer pen te vondeling te leggen en er aldus eene s^ort van loterij van te maken, opdat heden de eer zou kunnen zeggen: «Ha miju kouse band is er uit gekomen 1" Morgen een tweede: «Kijk, mijn korsetbaleinen staan in de krant" en overmorgen een derde: «Neen, mijn inex pressibles zijn er nog in". Maar dat zal wel laster zijn, Tot de onmogelijkheden zou zoo iets anders niet behooren, want waarlijk: de eiust is er uit. Zoo begon gisteren het menu van een particulier diner in Hotel-Hamdorff te Laren met potage d la recherche om te eindigen met pudding-chef de police, terwijl er, als wij ons niet vergissen, ook nog iets was met eene salice-reportage, een menu dat wij op grond van ondervinding aan iedereen zeer kunnen aanbevelen. Naar aanleiding van de jongste berichten, waarin gesproken werd over ophanden zijnde onthullingen door een gevangene te 's-Herto- genboschheeft de stoomvaartmaatschappij «Nederland" aan den president van de recht bank een briefkaart van De J. gezonden, waarin deze in Maart 1893 vei zocht geplaatst te worden aan boord van een der schepen als hofmeester, wijl het leven aan boord van een Engelsch schip hem niet beviel en hij van plan was te Amsterdam te trouwen. Deze briefkaart kwam uit Calcutta. Nieuwer-Amstel. De gemeenteraad ver wierp gisteren bij de behandeling der ge- meentebegrooting voor 1894 met vrij groote meerderheid een voorstel der begrootingscom- missie, om aan de gemeente-ambtenaren na een bepaald aantal dienstjaren recht op pensioen voor hen en hunne nabestaanden te verleenen. Inhoud van no. 45 van het Geïllu streerd Zondagsblad. Het testament van mr. Meeson. Jachtver maak op Sardinië. Het vreemde geval van den bulhond. (Naar het Engelsch. (Slot). Anekdoten. Die lieve kleinen (met illustratie). In Memoriam (met illustratie). Een zware slag (met illustratie). Een eigenaardig gebruik in Engeland (met illustratie). Glazen gordijnen. Asbest. "Versche inlandsche eieren (met illustratie). Snelle vervaardiging van scboenen. Een reuzenhotel. Vroeg wijs. Goede raad. Het tooverkiuis (met illustratie). Voor de huishouding. Mond water. Een Wagnervereerden of de uitwer king van impressionistische muziek (met zes illustraties). Zuur bier. Kort van stof. Hoe hij het wist (met illustratie). Eigen aardig behangsel. Curiosa. Zonderlinge gewoonten. Al te veel ijver schaadt. Voorts prijsraadsels. Anokdoten. Puzzles. enz. De L a n g e 's A-capella-koorgaat dit seizoen naar Pest en Weenen, Lamoureux zal ook voor een wederoptreden_ in Parijs zorg dragen, terwijl de heer Jack Grein eene komst te Londen voor bereidt. JÏeylers Genootschap", te Haarlem, heeftop de prijsvraag: «Welke resultaten hebben de on derzoekingen der laatste jaren overde Johanneische Apocalypse opgeleverd ten aanzien van hare sa menstelling en den tijd van haar ontstaan twee

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2