A0. 1893. ondag 5 en Maandag S November. N°. 8396. Eerste RIJKSKEU KING B ©v ©nenveert g*st© J a a r g a n g\ Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag» UITGEVER: J. ODÉ. LOTTING voor de volgorde en de vcrzamcllijsten der r(j- en trekpaarden. Verkiezing tooi* twee Leden ran den Gemeenteraad. Binnenlandse!* e Berichten. GOIIRANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTER STRAAT, 15 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1,10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. van paarden ten behoeve van het leger. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gelet op art. 17 van het Koninklijk Besluit van 10 November 1892 (Staatsblad no. 253), houdende vaststelling der reglementaire be palingen ter uitvoering van de Wet betrek kelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantiën voor de legers of verdedigings werken van het Rijk gevorderd Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat op Donderdag den Oden November 1893, des voormtddags ten ÏO ure, ten raadhuize ten overstaan van het Gemeentebestuur, in het openbaar zal worden gehouden de liOTUVCr ter bepaling der volgorde, waarin de In deze tfiemcente aanwezige paarden (In zooverre zij daarvoor In aanmer- king komen) zullen worden gebracht op de vcrzamellijstcn voor rij- en trekpaarden, volgens welke lijsten later de keuring gesehledt. De eigenaar van een in te schrijven paard is gerechtigd in persoon voor dat paard te iotenis hij eigenaar van meer dan den in te schrijven paard, dan loot hij voor elk paard afzonderlijk. Is de eigenaar niet bij de loting tegenwoordig, dan loot de Burgemeester voor hem. Voorts wordt hierbij de aandacht geves tigd op ait. 16 van voornoemd Koninklijk Besluit, waarbij o. a. is bepaald Op de verzamellijsten worden niet vermeld 4o. de paarden, welke jonger zijn dan vyf of ouder dan veertien jaar 2o. hengsten en klophengsten 3o. schimmels en bonte paaiden; 4o. paarden, welke bij eene vroegere keuring voor den militairen dienst voor altijd onge schikt zijn bevonden 5o. de paarden van niet-Nederlanders, behoo- rende tot een vreemden Staat, alwaar inge volge eene soortgelijke bepaling als deze Ne- derlaiuleis niet tot de levering bij eventueele vordering ten behoeve van den krijsdienst ver plicht zijn Co. de paarden, welke geneesheeren, veeartsen of geestelijken bezitten tot uitoefening van hunne praktijk of hunnen dienst, doch niet nieer dan éen paard voor iederen geneesheer, veearts of geestelijke 7o. de paaiden, welke onmisbaar zijn voor den Rijks-, den provincialen ofden gemeentelijken dienst 8o. de paarden, welke onmisbaar zijn voor den ge- regelden dienst der publieke vervoermiddelen. Of een paard tot een der hiervoren bedoelde categorieën behoort, wordt door het Gemeente bestuur beslist. Afgekondigd en aangeplakt te Schiedam, den 4n November 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. Sedert September j.l. zijn twee zetels in onzen gemeenteraad vacant. We behoeven de geschiedenis van het ontstaan dezer vacaturen niet op te halen, ze ligt nog in ieders ge heugen. Het komt er nu op aan, twee mannen te vindengenegen de belang rijke betrekking van lid van onzen gemeen teraad op zich te nemen, en die aan deze bereidwilligheid tevens het talent paren, de belangen onzer gemeente te kunnen beoor- deelen, en de noodige tiewjjding bezitten om in de moeilijke tijden, die onze gemeente doorleeft, deze belangen te bevorderen. We staan voor een zuiver gemeentelijke verkiezing. De politieke hartstocht kan bij deze gelegen heid in diepe rust büjveu. Alles beweegt zich om het éene motief: «"Wie kan, wie wil medewerken, krachtig medewerken om de stad zijner inwoning op te heffen uit het tijdelijk verval, waarin ze zich bevindt, waar van elk burger den nadeeligen invloed ondervindt. In den afgeloopen zomer schreven wig «Schiedam kwijnt, maar Schiedam heeft alle voorwaarden om te bloeien; Schiedam behoeft geen doode stad te worden. Daarom dient elke kracht gewaardeerd, die tot vei betering kan en wil medewerken". Deze bewering heeft nog niets van haar kracht verloren. Maar in het korte tijdsbestek tusschen den verkiezingstijd van Juli j.l. en dien van 14 November e.k. is alweer veel gebeurd. Het dagelijksch bestuur der gemeerte is geheel vernieuwd, en dit dagelijksch bestuur, trouwens onze geheele gemeenteraad, heeft zich in de laatste twee maanden inderdaad hervormingsgezind ge toond, en in dien korten tijd reeds niet onbe langrijke maatregelen genomen in de rich ting van het programma der kiesvereeniging Schiedam. Op de begrooting voor 1894 is f 4000 bezuinigd en als te beffen belasting f 11000 minder uitgetrokken dan oorspronke lijk was voorgesteld of f5000 minder dan over 1893 wordt geheven. Door verlaging van het percentage der oude directe belas ting tegenover verhooging van dat der in komstenbelasting zijn de lasten opnieuw meer gelijkelijk, meer naar de draagkracht ver deeld de zwaar gedrukte kleine middelstand en de kwijnende industrie wat ontheven ten koste voornamelijk van de zeer welvarenden. Een cursus in moderne talen en boekhouden is georganiseerd, die goede diensten belooft te bewijzen aan handel, nijverheid en winkel stand, en die zijn deuren voor onvermogen- den zeer wjjd openzet. Maar er is meeraan de behandeling der gemeentebegroting voor 1894 is slechts een gedeelte van éen zitting besteed. Dat is wel eens anders geweest. Doch, wat ons getroffen heeft, tijdens de behandeling der begrooting zijn toejuichingen onder de leden opgegaan, toejuichingen tot tweemaal toe. De eerste maal toen wethouder Visser in korte maar flinke bewoordingen den memo rie-post toelichtte, voor herstel en verwijding van de buitenhaven en verbinding van spoor en rivierde tweede maal, toen de burge meester zijn volkomen instemming met de rede van deri wethouder Visser betuigde. Dien weg moeten we uitgebruik maken van de gunstige omstandigheden ter verbetering van den toestand der gemeente en het achterwege laten van alle redeneeringen over hetgeen men vroeger had behooren te doen. Zelf handen aan het werk slaan, zij het ook met groote opofferingen, met het besef, dat de overwinning veizekeid is aan de sterken, en die zich sterk voelen Welnu, wie zullen er gekozen worden Wat willen de katholieken in Schiedam Als de talenten onder hen zich beschikbaar stellen, we gelooven, dat dit besluit met sympathie zal worden begroet. Meenen zij echter zich bij voortduring te moeten onthouden van medewerking aan het bestuur der gemeente, dan rekenen we nog altijd op vertegenwoor digers van een ander deel der burgerij, dat, van den ernst des tijds overtuigd, niet zal aarzelen een verkiezing tot lid van den ge meenteraad te aanvaarden. In tijden van voorspoed te helpen besturen beteekent niet veeldat is een soort van uitspanning; maar in tijden van druk zich beschikbaar te stellen en te zeggen: mk zal tiachten te helpen", dat getuigt van mannen moed en van een ernstig opvatten van den burgerplicht. Woensdag 8 November vergadert de kies vereeniging j Schiedam". Eén der punten van de agenda voor die bijeenkomst is het stellen van candidaten voor de aanstaande verkiezing. We hopen zeer, dat het aan do leden der vereeniging eenigszins gemakkelijk zal worden gemaakt, van hun gevoelen te doen blijken. Kon hun bij die gelegenheid worden mede gedeeld «dit of dat is de opinie der katho lieken en anti-revolutionnairen", 'tzou een zeer te vvaardeeren richtsnoer zijn bij hun beraadslagingen. Zoo niet, dan mogen zij, als burgers van Schiedam, niet schromen, man nen van goeden wil uit hun midden aan te wijzen, om op waardige wijze de plaatsen in te nemen van hen, wier bedanken deze buiten gewone verkiezing heeft noodig gemaakt. SCHIEDAM, 4 November 1893. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 7n November 1893, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. Onderwerpen 4. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een niet ambtelijk lid en plaatsvervangend lid in de commissie van aanslag, bedoeld in art. 19 15 en 2 der wet tot heffing der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Beraadslagen over 3. Missive van de Ged. Staten, houdende bericht van het door D. A. van de Poel bij hun college ingestelde beroep in zake 's raads afwijzende beschikking op zijn verzoek om vrijstelling der betaling van pl. directe be lasting over 1893. 4. Bezwaarschriften van W. Bijl e. a. over hunnen aanslag in de pl. dir. belasting ïaar het inkomen, dienst 18934; en rapport daarop der betrekkelijke commissie van onderzoek. 5. Adressen van L. Vrijland c. s wed. A. van Noortwijk, M. E. van Hoek en A. B. Knappert, om restitutie van te vee1 betaalde pl. directe belasting naar het inkomea, dienst 1893/4 0. Adressen van M. P. Ulenberg, oppasse res in het stads-ziekenhuis, en P. Kortland, bode bij de commissie van toezicht op het lager onderwijs, om vergunning, overeeukom- stig art. 29 der verordening, regelende de pensioenen enz. der ambtenaren dezer ge meente, om nog een jaar hunne genoemde betrekking te blijven waarnemen. 7. Adres van J. Whisky, om eervol ont slag als onderwijzer aan de le openbare kostelooze school. 8. Adres van het bestuur van het Nuts- departement alhier met verzoek om bij het van gemeentewege doen uitvoeren van wer ken die handenarbeid vereischen, dien arbeid zoo te regelen en te verdeelen, dat hij zoo veel mogelijk ten goede kome aan de reeds alhier gevestigde werklieden, en bij voorkeur kunne verricht worden in die tijden, waarin de werklieden het minst van ander werk voorzien zijn. 9. Adres van N. Bijlo Jr. e. a., allen be woners of eigenaars van panden aan den zoogen. «Oost-Singel", om die straat door en voor rekening der gemeente te doen verlichten; en, in verband daarmede, adres van J. Hoek, waarbij hij ter bevordering van eene guns tige beslissing op eerstgenoemd adres zich bereid verklaart ten behoeve der ge meente afstand te doen van zijn eigendoms recht op genoemde straat. 10. De door de commissie voor de pl. be lastingen ingediende ontwerpen tot wijziging van het besluit tot heffing van havengeld en van de verordening op de invordering dier belasting. 11. Ontwerp-verordeningen tegen wier overtreding straf bedreigd is a. regelende het toezicht op gebouwen, die, als nadeelig voor de openbare gezondheid, ter bewoning ongeschikt zijn; b. op de voor de openbare gezondheid gevaarlijke wateringen en slooten. En verdere voorstellen en mededeelingen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1