Mariii-Bewaarschool, SPORT. 1843 6 Büov. 1893. Hel is heden vijftig jaar geleden, dat onder directie der lieeren nor. P. Loopuyt, mr. K. A. Poortman, ds. W. ,T. A. Roldanus, J. van Dijk, A. Knappert, R. H. Troost en G. Verboon, vanwege het departement Schiedam der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", binnen deze stad, in een daartoe gehuurd en opzettelijk ingericht lokaal aan de Nieuw- straat, eene kinderbewaarschool werd ge opend. Waar blijft de tijd, zoo hooren wij bij de vermelding van dit feit hen zeggen, die zich nog, als gebeurde het gisteren, her inneren hoe zij als leden van het departement medewerkten tot de oprichting onzer bewaar school, of haar later zoo mild en onbekrom pen hebben gesteund. Waar blijft de tijd, zoo vragen zij, die, nu den middelbaren leeftijd bereikt hebbende, er aan terugdenken, hoe zij hun oudsten telg voor 't eerst naar wie juffrouw" brachten, opdat hij of zij daar sbezorgd" zou zijn. Waar blijft de tijd, zoo spreken de jongeren onder ons, die nog weten hoe ze een vijftien- of twintigtal jaren geleden, zeiven daar ter school gingen, er versjes leerden, speelden en zongen en stoeiden. zonder zorgen voor den dag van morgen, gelukkig in hunne on schuld, alleen dan builende, wanneer ze voor straf eens niet naar de juffrouw mochten! Waar die tijd gebleven is, we weten het geen van allen wat we wel weten dat bleef, 'tis de school, niet alleen het gebouw, maar ook. en daarvoor zijn we dankbaar de geest van humaniteit, die de aanleiding was tot hare oprichting, het toenemend besef van onderlinge solidariteit, dat ons ten plicht stelt onze minder bedeelde natuurgenooten in den strijd om het bestaan ook daarin te steunen, dat we hun kinderen voor hen iemaren. Wat wel bleef, en als gelukkig ver schijnsel van den nieuwen tijd, in toenemen de mate zich uitspreekt, het is de ernst, waar mede reeds bij de kleinen op karaktervorming wordt gewerkt, zonder dat zulks aan eene liefdevolle behandeling afbreuk behoeft te doen. Of dan onze school volmaakt is? Wanneer we zeggen dat dit stuk harer geschiedenis tevens is een tijdvak uit de historie onzer stad, is deze vraag daarmede vanzelve be antwoord en dan passen geen verwijten over gebrekkige inrichting, als veroorzaakt door gemis aan belangstelling, allermiust waar deze nog kort geleden zoo ondubbelzinnig bleekdan voegt bij dankbare waardeering van het vele goede, dat aan die school ook beden ten dage nog wordt geboden, de op rechte wensch, dat spoedig zulke gunstige tijden voor onze gemeente mogen aanbreken, dat zonder bezwaar kan worden overgegaan tot hervorming van het bestaande, ook wat het inwendige betreft. Tot in lengte van dagen blij ve dan de »Maria- Bewaarschool", zeer zeker overeenkomstig de bedoeling van haar, wier naam zij draagt, en die zoo velen aan zich heeft verplicht, een sieraad onzer stad, een parel aan de kroon van ons nDepartement tot Nut van 't Alge meen". Door aankoop het eigendom geworden van mej. Cornelia Mui ia Loopuyt, werd het gebouw door haar gr nis aan de directie in bruiUeen afgestaan en kwam na haar overlijden in 't bezit van den heer j. Loopuyt, die het aan het departement Schiedam met dezelfde bestemming ten geschenke gaf. De sciiool kreeg toen den naam «Maria-Dewaarschool". Volgens de Limb. Koerier zou de Koning in-Regentes het verlangen hebben te kennen gegeven om het volgend jaar de provincie Limburg te bezoeken. Naar het Tad. verneemt, zal mr. Snijder van Wissenkerke, referendaris aan het depar tement van justitie, belast worden met de waarneming van het directeurschap van het nieuw in te richten bureau voor fabrieks- en handelsmerken. Mr. Snijder, die deze betrek king te gelijk met zijn referendarisschap zal waarnemen, is naar Londen geweest, om zich op de hoogte te stellen van de werking van het Engelsche bureau. Het genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde hield Woens dag te Amsterdam zijn jaarlyksehe alg. ver gadering onder leiding van den voorzitter, prof. P. K. Pel. Voor de beantwoording der chemisch-histo- rische prijsvraag betreffende het stelsel van Lavoisier werd de gouden medaille toegewezen aan dr. II. P. M. van der Horn van den Bos, directeur der hoogere burgerschool te Tilburg. Het aftredende bestuurslid, prof. J. R. tilanus, werd benoemd tot honorair bestuurder en als nieuwe leden gekozen de heeren prof. W. H. Julius, J. E. Stumpff, directeur van het binnen-gasthuis, dr. A. Kettner, leeraar aan het gymnasium, prof. J. Rotgans en dr. J. Coronel, allen te Amsterdam prof. H. Kamerlingh Onnes,te Leidendr. J. D. van der Plaats, leeraar aan de veeartsenij school te Utrechtprof. A. von Eiselsberg te Utrecht en dr. Van der Hom van den Bos te Tilburg. Gedurende October werden aan den regen meter der rijkslandbouwschool te Wageningsn afgetapt 69 mM regenwater tegen 82 mM n die maand van het vorig jaar. Te Pijnakker is Lena Post zoodanig door een hollend paard getroffen, dat haar beide beenen gebroken weiden. Nog zijn bij den commissaris van politie te Scheveningen ten behoeve van Jacob Tuyt giften ingekomen uit DeventerDieren Doesburg, Berlikum, Oversehie, Hees en Brusseldie alle op het spaarbankboekje van den knaap zullen worden ingeschreven. Te Gorinchem heeft de gemeenteraad be sloten tot het beffen van eene plaatselijke inkomstenbelasting in 1894, groot f40,000. De man van de vrouw, wier lijk op Zondag 22 October aan den Haarlemmerweg bij Sloterdijk in een sloot werd gevonden, heeft thans bekend haar daarir. te hebben geworpen. De ambtenaar, die, zooals wij mededeelden, te Amsterdam onder verdenking van ver duistering van gelden, toebehoorende aan de Hollandsche ijzeren-spoorweg-maatschappij in hechtenis genomen was, heeft bij zijn verhoor bekend, zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Het juiste bedrag van het ontvreemde is f2200. De 17-jarige B., van Volendam, knecht bij den Noordzee-schipper Koning, aldaar, is bui ten IJmuiden overboord geraakt en verdron ken. De botter van Koning was aangevaren door een stoomboot, en daardoor greep het onheil plaats. Drie vischscliuiten, thuis behoorende aan den Oever op het eiland Wieringen, waren Donderdagnamiddag in zee en trachtten we gens het onstuimige weer de haven te Nieuwe- dïep te bereiken. Ter hoogte van Kamperduin werden zij door stormweder overvallen. Een der schuiten verongelukte, terwijl de drie opvarenden, allen jongelieden, verdronken. De beide andere schuiten zijn behouden binnen gekomen. De bemanning dezer vaartuigen had geen hulp kunnen verleenen. Achter den vuurtoren van Eierland (Texel) is de romp der verongelukte blazerschuit W R 123 in zeer ontredderden staat aange spoeld. Mast en zeilen waren weggerukt en lagen aan het strand. Nabij Koog waren het roer en een stuk van den boeg aan land ge dreven. Van het vaartuig is niets dan een wrak over. "e Nieuwe-Pekela werd erne vrouw door de cholera aangetast. Zoo g^oot is daar de vrees voor de ïziekte", dat liet den burgemeester niet gelukken mcoht iemand te vinden, die haar wilde verplegen. Bij zelf stond toen den geneesheer ter zijde om de vrouw de noo- dige verschooning te doen ondergaan en een en ander in orde te brengen. Burgemeester is de heer K. Dik. In zekere Friesche gemeente had de secre taris de notulen, der raadsvergadering wat al te nauwkeurig ontleend aan een verslag in een locaal blad. Althans hij las met luider stemme o. a.ureeds in ons vorig nummer gemeld" Te Zuidbroek (Fr.) is Woensdagavond de rogge- en pelmolen van den heer Van Til door bet heetloopen der as in brand geraakt en met een groote hoeveelheid koren een prooi der vlammen geworden. Bi; het afgraven van de terp op Marwird bij Wirdum zijn op meer dan een meter diepte onderscheidene oudheden gevonden, als een helm, een stuk van een wiel, bene vens 4 gouden en 14 zilveren goed gecon serveerde munten. Door steenzoekers is in een veenboekweit- veld en onder eene veenlaag, op de grens van Oost-Stellingwerf aan de scheiding van Drente en Friesland, eene rij keisteenen onder den grond gevonden. Genoemd veld ligt op circa éen uur afstand ten noorden van het Foclue- looveen, waar men vóór eenigen tijd eene keienrij opdolf. Nu deze nieuwe ontdekking is gedaan, komt men meer en meer tot de overtuiging, den Romeinschen weg van Utrecht via Assen naar de Eems te hebben gevonden, van welke Menso Alting in zijn »Afteekeningen van den ouden boodem van Batavavoyen en van Vries land" eene afbeelding geeft. Donderdag werden van Assen naar Breda getransporteerd 5 gevangenen, die doordat de strafgevangenissen in het noorden over bevolkt zjjn, hunne straf in de strafgevangenis te Breda moeten ondergaan. H. W. S., die verdacht wordt te Voshaar, nabij Schoonoord in de gemeente Sleen, zijn broeder met eenen knuppel aan het hoofd te hebben verwond, tengevolge waarvan de getroffene is overleden, is door de politie in arrest genomen en gevankelijk naar Assen overgebracht, Eene juffrouw, van een bezoek aan hare familie te Hilversum naar huis willende gaan, nam plaats in den trein naar 's-Graveland. Even daarna vond de conducteur haar dood in den waggon. Het bleek dat eene beroerte haar getroffen had. Omtrent den noodlottigen dood van den heer J. Luykx, te Rozendaal, schrijft men ons nog het volgende: De heer L. bereed j.l. Woensdag voor het eerst een paard, dat hij sinds kort had gekocht en dus nog niet kende. Onderweg ging een riem los, dien hij onder het rijden wilde vast maken, doch eensklaps sloeg het dier op hol. Ongelukkig zat de heer L. toen slechts met éen voet in den stijgbeugel en bleef bij het afspringen daarin hangen. Zwaar gewond werd hy voor dood opgenomen. Eene algemeene verslagenheid heerschte in de gemeente, toen men zijn dood vernam. De heer Luykx, slechts 35 jaar oud, was een der werkzaamste leden van den gemeenteraad, voorzitter der landbouwvereeniging en be stuurslid van verschillende nuttige instel lingen. (N. v. d. jD.) Gisterochtend nam de politie in Den Bosch in beslag een paar vrachten meubelen en huisraad, welke naar het paleis van justitie werden vervoerd. Dit staat in verband met de arrestatie eener dienstbode, waarvan in ons vorig nommer melding gemaakt is. Aan de vrouw van den te Os vermoorden wachtmeester G, Hoekman is een rijks pensioen toegekend van f250. Te Oosterhout is een geval van hondsdol heid bij een hond geconstateerd. De aange taste hond, die gestorven is, heeft twee men- schen gebeten. Eenïge reeds als gebeten bekende honden en katten werden afgemaakt. Omtrent de bekentenis van Machiel Lampier wordt nader gemeld: Eene meid, met wie hij in nauwe relatie stond, had zooveel aan het licht gebracht, dat verder ontkennen Lampier niet meer baten kon. Te Delft heeft zich gisteren een geval van cholera asiatica voorgedaan met doodelyken afloop. 'e 's-Gravenhage is Donderdag een schui tenvoerder door cholera aangetast en naar de barak overgebracht. Te Woerden heeft zich Donderdag het eerste geval van cholera voorgedaan met doodelijken afloop bij eene vrouw, werkzaam in 's rijks magazijn van kleeding en uitrusting. Te Werkendam is een geval van cholera met doodelijken afloop voorgekomen. De over ledene is een zoon van een schipper aldaar en werd aangetast, terwijl hij zich met zijn vader op diens vaartuig, liggende op deMer- wede, bevond. Blijkens ontvangen berichten van prof. Jpronck, te Utrecht, is het geval met den landbouwer If. te Hoogersmilde geen cholera asiatica, doch cholera nostras. Bedoelde land bouwer gaat in beterschap vooruit. Nader blijkt dat ten onrechte is vermeld, dat te Kuilenburg een derde cholerageval is voorgekomen. De patiënt had zich wegens overmatig drankgebruik een andere ziekte op den hals gehaald. Te Herkingen overleed Woensdag eene vrouw aan zoogenaamde bloedpokken. Zij is de vrouw van een schipper en, naar men zegt, op hare laatste reis in een huisgezin geweest, waar een lijder aan pokken was. Als een verrassing voor al zijn bevaren sport- broeders, en zelfs voor zijn naaste verwanten, is de roeier J. J. K. Ooms Woensdag plotseling'in Amsterdam teruggekomen, breeder, gezonder" en sterker dan ooit. Met de bijzondere leukheid die dezen kampioen eigen is, kwara hij in zijn vader stad en stapte de Sportbar binnen alsof hij slechts even weg geweest was. t Is maar een snoepreisje dat de heer Ooms zich hiermede veroorlooft, want over weinige weken keert hij terug naar Amerika, om zoo spoedig mogelijk een geregelde oefening te begin nen en naar hij hoopt nieuwe lauweren te be halen. Hij vertrok met het st. Didam (kapt. Schotte de V ries) van de N. A. S. M., aan boord waar van hem vóór de afvaart een ovatie werd ge bracht door Nederlanders in New-York. Ooms was trouwens gedurende de voorspoedige reis van twaalf dagen een gevierd passagier zoodat hij bij aankomst overvloeide van lof over het ver blijf aan boord. Hij heeft goede hoop voor de toekomst. Toen hij als Nederlander aankwam en geheel op eisen gelegenheid ging roeien, waren alle Amerikanen er op uit hem een nederlaag te bezorgen, des noods door middelen, welke ten onzent niet bepaald fair worden genoemd. Thans echter is de verhou ding geheel anders nu hij lid is van sTriton" en door leze welbekende club wordt gerugsteund. "Triton laat op zijne aanwijzing een boot bou wen, waarmede hij in het voorjaar en eerste •baantje" zal roeien. Dan hoopt hij ook spoedig Hedley weder eens te water te ontmoeten, den Amerikaanschen kampioen, die tot dusverre een beslissenden strijd ontweek. (N, v. d. D Naar de Kampioen verneemt, zullen er te Rotterdam ernstige pogingen in het werk worden gesteld, orn daar tegen het volgend jaar eene wielerbaan te doen bouwen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2