Notaris LAU, Gevels en vertelde Biirnsreade pedem. Leiteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Koloniën. ij k X ieu ws. ADVERTENTIES.' Margaretlia Bijlandt, Vleesch, Melk, Grutten, Boekweit- grutten, Rijst, Groene Erwten, Bruine Boonen, Tarwebloem, Koiiiestroop, Gebrande Koffie- boonen, Groene Zeep, Witte en Bruine Suiker, ten dienste van liet Gesticht in 1S94. De Wiener Medicinische Zeitung bevat een artikel van prof. Klebs, hoogleeraar aan de universiteit te Karlsruhe, over zijn uitvinding van anti-diphtherine, volgens don schrijver een zeker middel tegen diphtheritis. Dertien lijders aan deze vreeselijke ziekte heeft hij er het leven mede gered, zonder dat zij nadeelige gevolgen van het middel ondervonden. Te Weenen hecht men groot gewicht aan deze ontdekking, en een aantal geneesheeren zullen proeven nemen met het nieuwe genees middel. Prof. Klebs wordt in Oostenrijk voor een der grootste geleerden cp medisch gebied gehouden; hij is ook de uitvinder der tuberculo- cidine, eene wijziging van Koch's tuberculine. Het is zeer te hopen, dat zijn middel tegen de diphtheiitis niet dezelfde teleurstelling wekt als Koch's methode tot genezing dor tuberculose. De nVereeniging tot beoefening van Over- ijselsch Recht en Geschiedenis" heeft benoemd tot leden de bhG. Verrijn Stuart, pred. te Dalfsen mr. L. J. Rietberg, adv. en proc. te ZwollesJ. ter Horst Gz., koopman te Rijsen H. T. Scltion, gen. secr. der universi teit te Freiburg (Zwitserland); en dr. I.M. J. Hoog, pred. te Terwolde. Dr. II. C, Muller uit Amsterdam trekt in Archilcctura te velde tegen het sbargoensch", dat kunstbeoordeelaars als Jan Veth en anderen ook in Architectura zelf, gebruiken, waardoor zij voor het publiek onverstaanbaar zijn en de Nederlandsche taal schandelijk mishandelen. Te Kopenhagen zal in Januari 1894 een internationale tentoonstelling van nieuwe uit vindingen gehouden worden door de vNijverlieids- vereeniging" aldaar, met medewerking van het Ropenhagettsch patent-bureau. Het plan bestaat, als deze slaagt, jaarlijks zulk een tentoonstelling te houden. Voor plaatsruimte wordt niets berekend en ook de machinekracht, waarover de vereeniging beschikt, wordt gratis verstrektmaar de ver schillende onkosten zijn natuurlijk alle voor rekening van de inzenders. Er worden pogingen gedaan om vermindering van vervoerkosten en rechten voor de inzendingen to verkrijgen. Aanmeldingen moeten vóór 1 December a.s. gericht worden aan de ilndustri-Foreningen" of sKjöbenbavn's Patent-Bureau" Vimmelskaftot 48, Kopenhagen. De heeren Henri Maas en Anton Moortgat, te Antwerpen, hebben een nieuw ontwerp gereed gemaakt van een kanaal van Antwerpen naar den Rijn. Volgens dit ontwerp zal het kanaal loopen van Antwerpen rechtstreeks over Sitlard (L naar Erkelenz (Pruisen), en van daar in een zijtak naar Keulen, in een anderen zijtak naar Uerdingen (Duisburg-Ruhrort). Te Brussel heeft sedert Dinsdag een kantoor- looper der succursale van het Crédit Lyonnais, die 's ochtends met 50.000 francs wissels was uitgezonden, zich nit de voeten gemaakt. Ver moedelijk heeft hij de helft van gezegd bedrag geïncasseerd. Tusschen Oregon en Portland is Woensdag een electrische tram met een 30-tal passagiers in de rivier Carpen gestort, doordien een zware mist het personeel belette te zien dat de brug geopend was. Vermoedelijk zijn 25 personen daarbij verdronken tot dusver is nog slechts éen lijk gevischt. Bij den Londenschen graafschapsraad is thans een plan aanhangig, gelijk indertijd ook wel bij gemeentebesturen is geopperd, om als brand waarborgmaatschappij voor de gansche bevol king op te treden, waarvoor dan een taootde- lijke omslag zou worden geheven. Op die wijze zou elk ingezetene tot verzekering van huis en inboedel gedwongen zijn, wat dan zeker ook rationeel zou wezen, waar de brandweer voor de veiligheid der gansche burgerij heeft te zorgen. Zooals onlangs gemeld is, heeft prinses Alde- gonde, oudste dochter van prins Leopold van Beterenliefdesbetrekkingen aangeknoopt met cöïi luitenant van het leger, baron Von Seefried, en werd deze, om aan de zaak oen einde te maken, naar Metz verplaatst. De verliefde prinses heeft echter geen afstand van hem willen doen en haar grootvader, de keizer van Oostenrijk, heeft thans eene oplossing gevonden door den niet-gegoeden officier den titel van graaf te verleenen en hem een kasteel benevens 2 ntillioen mark te schenken. Binnenkort zal hij in zijn rang bij het leger verhoogd worden, en de ver loving kan dan openlijk plaats hebben. Te Damascus is de grootste en oudste moskee der Mohammedanen, de Amawimoskee, door brand verwoest. Een groot aantal woningen verbrandde ook. De schade bedraagt eenige rnil- lioenen. De sultan van Turkije heeft gelast de moskee te herbouwen. '8-GRAVEXKAGE, 4 November. Dr. C. E. van Koetsveld, hofprediker en let terkundige, is in den ouderdom van 80 jaar overleden. Batavia8 October. Zooals gemeld, viel den 22n Sept. de roosle- tnische benting Toengkoeb tengevolge van het geweld onzer kanonnen en de insluiting door de drie hoeloebalangs toekoe Neq. toekoe Banta Lamreng en toekoe Tjoet Toengkoeb. D» panglima van de moslemins, met name Pandjarang, die het bevol voerde ut die benting, werd op last van toekoe Banta Lamreng vd. onmiddellijk om het leven gebracht De meeste moslemins zijn daarop in de rich ting van Larnnga gevlucht en hebben, daarin geholpen door ketjiq Njaq Hirn van Lambada, eenige kampongs in de XXVI Moekims in brand gestoken. De assistent-resident Kroesen begaf zich den 23n Sept. naar Toengkoeb, teneinde do ver eischte maatregelen tegen het zich weder vestigen van kwaadwilligen in die moekims te nernrn. Aangaande het nemen van Toengkoep wor den aan de Atjch-Ct. van Atjehsche zijde de volgende bijzonderheden gemeld De verdediging werd geleid door zekeren Pang Adalatn. Deze vond zijne rechterhand in eenen onderbevelheb ber, Nja Him berucht om zijne stroyperijen en eigenmachtige brandschattingen. Door zijn driest optreden in de XIII Moekims, om het volk te pressen, hem van leeftocht voor de belegerden te voorzien, heeft hij zelf den laatsten stoot gegeven tot den val van Toengkoep. Toon men hem in de XIII Moekims weigerde van verdere benoodigdheden te voorzien, omdat men niets meer te missen had zoo beweerde men ten minste stak hij uit wraak drie kampongs in brand. Dit had tot gevolg, dat de bevolking der Xin Moekims heslist de zijde van Nja Bantah koos en van dien dag zijne operation tegen Toengkoep ondersteunde. Zoodoende werd het mogelijk de insluiting van Toengkoep zoo vol ledig te maken, dat de toevoer van leeftocht hoogst bezwaarlijk werd. Waarschijnlijk onder de pressie van de tal rijke deserteurs, die in Toengkoep verbleven, is diezelfde Nja Ilim er toe overgegaan, om een groot deel der bezetting langs sluipwegen buiten de versterking te brengen. Zoo bleef er maar weinig volk onder Pang Adalatn achter, die bij den aanval na geringen tegenstand de sterkte moest overgeven aan Nja-Bunlah. Hij vluchtte in allerijl met achterlating van vijf dooden. Tot den 27n Sept. is de sterkte door de troe pen van Nja Bantah bezet. De vijand schuilt nu hoofdzakelijk te Lamgoet, bezuiden Toeng koep. De bevolking der XIII Moekims zal er het hare wel toe bijdragen hem van daar te ver jagen. De toestand langs noord- en oostkust is zeer bevredigend. Toekoe Oemar heeft van den gouverneur den titel gekregen van Panglima Prang Besar en draagt dan naam van Toekoe Djnhao Paha- lawan. Hem is algeheele vergiffenis geschonken voor de vroeger door hem gepleegde euveldaden, en den 30n Sept. legde hij voor de tweede maal den eed van trouw aan het gouvernement af. Uit Medan wordt getelegrapheeid, dat een vloot van gewapende vaartuigen uit Iiotta Lima een deel der kust van Siak bedreigde en dat ter beveiliging daarvan van Bengknlis militaire macht daarheen was gezonden. In de plaats van den wegens ziekte (beriberi naar men vreest) naar Batavia geévacueerden kapitein Notten, is als commandant van het korps marechaussees op Aljeh aangewezen de kapt. der inf. R. Bakkers, van het detachement te Lampeimei. Aan den minister van koloniën is voorgesteld de kweekschool te Makasser na afloop van den cursus 1893/4 op te heffen. Ingetrokken is de aan J. A. Stoop verleende vergunning tot het doen van mijnbouwkundige onderzoekingen in Toeban. Verkocht4 November. NotarisW. J. A. Roldanus. Een boerenhuis met open plaats en erve, staande aan do Lange Haven, en uitkomende aan de Hoogstraat, op den hoek van een stadssteeg, wijk E, no. 5, groot 144 centiaren. Het te veilen perceel zal in twee gedeelten worden gesplitst. o. Het heerenhuis met open plaats en erve, aan de Lange Haven, in veiling f3900. Verkocht voor f4100. b. Het kantoor met bovenkamer, zolder en kelder, aan de Hoogstraat, in veiling f820. Niet toegewezen. Notaris P. J. Lau. Een huis met bovenwoning en erf, staande aan de Tuinlaan, wijk B, r.o. 94, groot 82 centiaren, in veiling f 1825, vei kocht voor f 1825. Een winkelhuis met open plaats en erf, staande aan de oostzijde van het Broersveld, wijk C, no. 436, groot 27 centiaren, in veiling f 800, verkocht voor f800. Een huis met grond, staande aan de Westvest, wijk B, no. 141, groot 24 centiaren, in veiling f 600, verkocht voor f 630. Ejn huis en erf, staande in het Klein Groe- nendaal, wijk C, no. 202. gtoot 28 centiuien, in veiling f80, verkocht voor f150. Een woning en erf. staande in een gang, uitkomende aan het Oostmolenpkin, wijk C, no. 428, groot 14 centime», in veiling f90, ver kocht voor f 90. Notarissen: Bland van den Berg en Sanders. Drie heerenhuizen met tuintjes of open plaats, gang en ervan, staande aari den Singel, wijk A, nos. 170", 43 en s', te zanten groot" aren, 99 centiaren, in veling 1 f3800, 2 13G00, 3 f3600, gecombineerd veikocht voor 111570 B u RG E li I. IJ li K STA N 1). Geboren s 2 Nov. Johannes Antonius, zoon \an M. G. Hassing en L. Janssens, Appelmarkt. 3. Johannes, zoon van van Wezenberg en M. C. van der Hooven, Noord- vestsingel. Willem, zoon van G. Houtman en C. E. Schouten, Oostsingel. Heden overleed onzo geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mejuffrouw in den ouderdom van (58 jaar. F. BULANDT. C. H. BIJLANDÏ, Odé. Schiedam, 4 November 1893. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling, dezer dagen ondervonden, betuigen de onder- geteekenden hun harteüjken dank. J. II. JOOSTEMA. J. J. JOOSTEMA, Kleix-Hildering. Schiedam, 4 November 1893. Voor de vele bewijzen van vriendschap en belangstelling, den 28n October 1.1. ont vangen, betuigen hun hnrtelijken dank S. VAN DER SCHOUW. E. P. VAN DER SCHOUW— Tettelaar. REGENTEN van liet DIACO~-_ NIEHUIS dor HERVORMDE GE MEENTE te Schiedam zijn voornemens door leden dier gemeente tc doen aan nemen op maandag den On November 1803, des namiddags ten twee ure, de levering van Namens Heg enten voornoemd C. J. P. VAN DER SCHALK, Voorzitter. J. J. VORMER, Secretaris. te Schiedam, zal op Vrijdag IS No vember 1893, 's morgens ten 10Va ure, bij opbod, en op Zaterdag 18 November 1893, 'savonds ten 8 ure, bij afslag, in het gebouw »Musis Sacrum" a'd Lange Haven te S c h i e d a m, publiek verkoopen s 1. Eene goed onderhonden, welinge richte 0F1IBKLË BKAN lïEJlIJ, ingerichttot het vervaardigen van Weener Gist, met eenen met koper belegden Koelbak, Glstloods, Erf en Open Grond, a ri Sint-Anna-Zuster straat of liet zoogenaamde Slootjete Schiedam, wijk D, nr. 197, sectie A, nrs. 108 en 1277, OA aren 15 centiaren, met een aandeel in eene gemeene gang, uitkomende a d Noordvest. Deze Branderij is voorzien van zestien Beslagbakken, drie Ruwketels, een Distilleerketel, Stoom machine, kope ren Watei ketel en alle verdere werktui gen en gereedschappen als tot eene goed ingerichte Brandei ij behooton. Grondbelasting f 50.87 p. j. 2. Een S'AMI, fetsl.mfnte uiteen goed omleihouden ltooniial», bevattende o. a. 0 Kamers, Keuken. 2 Zolders en Kan toor eene afzon.ierlijke Woning met drie vertrekken en Keuken, een A'akhuf» met Zolder en Achterwoning, Open Plaats en Erf, alles aan de Sckie, te Schiedam, wijk D. nrs. 110, ill, 'iii« en 1114, sectie A. nrs. 23. 25 en '1012. te zamen 3 aren 9A centiaren, met den u ede-eigendom vau eene gemeene gang sectie A, nr. 20 aldaar. De afzonderlijke Woning verhuurd voor f 1.60 p. w. Grondbelasting f 47.50Ja p. j. 3. Een»welingerichte, goc<l onderhou den ISKAXDERU met Meel- en Graanzolder»., eenen met koper beleg den Koelbak en Erf, a d Seine, te Schiedam naast perceel 2, wijk D, nr. 109, sectie A, nr. 1U41, 02 aren 8 centiaren. Deze Branderij is voorzien van twee Ruwketels, een Distilleerketel, tien Beslagbakken en alle verdere werktuigen en gereedschappen tot eene goed inge richte Branderij behoorende. Grondbelasting f27.37 p. j. 4. Een IMKHi'IS, genaamd 3de Waal", met Zolders, a/d Sc/de, te Schiedam, naast perceel 3, wijk D, nr. 108, sectie A. nrs. 19. 20 en 21,1 are 25 centiaren. Het benedengedeelte is verhuurd voor f2.per week. Grondbelasting f 15.65 p. j., en 5. Een Zesentwintigste AAKDEGL in den Steenen Windmolen genaamd »de Noono' met HuisStalErven en alle daartoe verder behoorende goederen, a/d Noordvcst, te Schiedam. Betaling der kooppenningen IS December 4893. Op Woensdag 15 en llondcrdag 16 November e.k. zijn de Branderijen van 's morgens AO tot 's namiddags 4 uur, en de Huizen en Pakhuizen van 's morgens 10 tot 's namiddags 1 uur, te bezichtigen, op vertoon van een toegangsbiljet, door voor noemden Notaris afgegeven, ten wiens kan tore nadere inlichtingen omtrent den verkoop zijn te bekomen. Goud- en Zilversmeden, Juweliers, Graveur», Binnenrotte 178, Rotterdam, is het beste adres voor: Gouden, Zilveren, Diamantwerken, Horloges. Ruime keuze in artikelen voor Zilveren Bruiloften. Speciaal adres voor smaakvolle Kunstliaarwerkcn. Sepa reer en aile Kunstvoorwerpen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3