EER A0. (893. ondag 5 en Maandag 6 November. N°. 8396. z 1weede Blad Feuilleton. v enenveert gste Jaar^an?. Bultenlandsciie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, jT odé. UIT G E V E11 CDOBIII Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nornmers F R A N K R UT K. De regeering zal bij de hervatting der Kamerzitting een overzicht indienen dat als grondslag zal kunnen dienen voor de parle mentaire werkzaamheden. Het zal eene opsom ming bevatten van de ontwerpen die verou derd zijn en weder zullen worden ter hand genomen; de ontwerpen die aanhangig zijn bij den Senaat en waaraan de voorrang zal moeten worden gegegen, alsmede nieuwe ontwerpen. Het ministerie zal de quaestiën aanduiden, die het denkt ter zijde te stellen. O. a. zal het verwerpen de herziening der constitutie, de scheiding van kerk en staat, de amnestie, elke verandering in de wijze van stemming en al wat de budget-zaken raakt, waaraan het evenwel eene groote plaats zal inruimen. Te Saint Dié twijfelt men aan de waarheid der verklaring van den Duïtschen grens wachter, dat de twee gedoode stroopers het eerst schoten. Het onderzoek van Fransche zijde toont verder aan, dat alleen de twee stroopers op Duitsch gebied waren. Te Rgssel zijn gisteren bijna al de werk lieden in de mijnen afgedaald. De werkstaking wordt in het departement du Nord als ge ëindigd beschouwd. De admiraal Avelane heeft een brief, ge- dagteekend 30 October van de reede van Salins-d'Uyères, aan den minister-president geschreven, waarin hij, mede uit naam van al zijne officieren en matrozen, warmen dank betuigt voor de hartelijke bewijzen van sym pathie, die z'fj allerwegen in Frankrijk ontvan gen hebben. De herinnering daaraan is zoo- t 1.85. - 2.50. - 0.10. BOT ïfïTöT BAAT, E 55 C Ï6E A V 3 7. vszmmeasxsaw mt n Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. zeer tot aller harten doorgedrongen, schrijft de vlootvoogd, dat noch de tijd, noch de af stand ooit den levendigen indruk daarvan zal verzwakken. Deze dankbetuiging zij beschouwd als gericht aan al de Franschen. Gedurende de vier maanden dat de beurs- belasting op 1 November in werking was, heeft zij 2,687,000 frs. opgebracht. D I T S C ill i S D. Naar verzekerd wordt, zal nog voor Kerst mis een ontwerp tot wedertoelating der geestelijke orden bij den Rijksdag worden ingediend. Ofschoon de uitslag der verkiezingen voor den Pruisischen Landdag nog niet geheel be kend is, schijnt de samenstelling van dat lichaam geen beduidende verandering te zul len ondergaan. Hoogstens hebben de conser vatieven enkele zetels gewonnen van de vrij zinnigen en de nationaal-liberalenbet cen trum blijft onveranderd. Het in te voeren quitantie-zegel zal bedra gen 10 pfennig voor bedragen boven 20 mark en ook worden geheven van cheques en deposito-bewijzen. ENGELAND. De regeering heeft aan de conservatieve partij weer een nieuwe reden tot ontevreden heid gegeven door de benoeming van den heer Spencer Walpole, luitenant-gouverneur van het Iersche eiland Man, tot secretaris generaal der afdeeling posterijen aan het ministerie van binnenlandsche zaken, ter vervanging van sir Arthur Blackwood. Volgens de Pall Mall Gazette blijkt uit niets zoozeer het fiasco van Gladstone's bin nenlandsche politiek, als uit het totale gemis aan openbare belangstelling in de heropening van het Parlement op Donderdag. De regee ring, zegt het blad, is geslagen geworden op den éenen grooten maatregel, dien zij in haar vaandel geschreven had, en niemand in den lande maakt zich warm over deze neder laag. Er is geene agitatie, er zijn geene pogingen geweest, zelfs niet van den kant harer eigene partijhoofden, om het verlorene prestige voor haar terug te winnen. De hertog van Argyll heeft in eene te Glasgow gehouden redevoering verklaard (eene verklaring, die tot uitingen van instem ming zoowel als van ontevredenheid aanlei ding gaf), dat iemand van 84-jarigen leeftijd dat is de ouderdom van den heer Glad stone geen eerste minister van Engeland behoort te wezen, omdat hij niet meer heeft die mate van verantwoordelijkheid, welke rust op de anderen, die nog eene staatkun dige toekomst voor zich hebben. De Globe deelt mede, dat er "Woensdag avond bij de Westminsterbrug te Londen een groote dynamietbom is gevonden. Het is thans buiten twijfel dat de poging om een deel van de brug, grenzende aan het Parlements-gebouw, te doen springen, ernstig gemeend was. Behalve een bom vond men onderscheidene patronen gevuld met kruit, welke op een ander deel der brug waren neergelegd. De bom had een koperen lont en woog on geveer 10 pond. Zij geleek op een kanons kogel. OOSTENRIJK. Uit Buda-Pest wordt gemeld, dat de keizer gisteren prins Windischgiati ontvangen heeft. Als een staaltje hoe gehaat graaf Taafle bij de Duitschers in Bohemen is, kan dienen dat te Tachau, een plaatsje nabij Mariënbad, het voorbarig bericht zijner aftieding met eene algemeene illuminatie begroet werd. ITALIË. De opening der beide Kamers wordt tegen 23 dezer verwacht. Men verzekert dat de heer Giolitti dadelijk de Ivabiiietsquaestie zal stellen. De verloving moet ophanden zijn van Emmanuel, hertog van Aosta, een neef van koning Humbert, met prinses Clémentine, dochter van den koning van België. De Bel gische IndJpendance maakt ec liter van dit bericht, reeds vroeger verspreid, slechts onder voorbehoud melding. Via Lyon werd Woensdag voor een mil- lioen aan Italiaansche pasmunt en stukken van 1 lire uit Parijs naar Italië vervoerd. Dit is de eerste zending ter uitvoering van de bepalingen der muntconferentie. In eene depêche uit Rome aan de Temps wordt gemeld, dat van de zijde van het Vati- caan het bericht ten stelligste wordt tegen gesproken, dat kardinaal Rampolla zijn ont slag zou hebben aangeboden, om den paus eene verandering van politiek gemakkelijk te maken, en dat de Fransche ambassadeur zou tusschen beiden gekomen zijn oin diens aftreden zoo mogelijk te beletten. SPANJE. De regeering heeft nu den sultan van Marokko, die «aar het noordelijke deel van zijn gebied op weg is, officieel medegedeeld, dat hij rekent op zijne medewerking ter tuchtiging van de Ivabylen. De pers begint langzamerhand een lieftigen toon aan te slaan tegen Engeland. Gisteren verlieten de troepen van Melila in colonnes, tot het halen van leeftocht, de forten Ros Trogordo, Cabrerisas en Atlas. Op den terugkeer werden zij door eenen waren zwerm van Kabylen overvallen, die echter glansrijk werden afgeslagen met een 15. »Er is een zaak waarover ik je gaarne zou willen spreken, mijn beste vriend. Als het je mogelijk is, kom dan morgenochtend even hij me. De Sterny." Dit briefje vond Gesa op zijn kamer. Toen hij zich den volgenden morgen haastte om aan het verzoek van zijn beschermer te voldoen, ont ving deze hem met de vraag ïHebt ge lust om veel geld te verdienen?" »Hoe kunt ge dat nog vragen Gij weet hoe diingend ik het noodig heb. Doet zich misschien de gelegenheid voor om mijn »Hol" te ver- koopen riep Gesa uit. iDat nietmaar eene andere gelegenheid doet zich voor. Er is een telegram van den impressario Marinski. Zijn eerste violist heeft oen arm gebroken. Hij moet onmiddellijk een zeer goeden violist voor hem in plaats hebben en biedt 10,000 francs in de maand, benevens reis- en verblijfkosten. Is dat niet iets dat je lijkt Gesa trok een bedenkelijk gezicht. nVoor hoe lang zou het zijn vroeg hij, ïYoor zes of acht maanden. Tot morgen kunt gij het in bedenking houden Den je misschien bang voor zeeziekte vroeg Do Sterny lachend. »Dat niet maar Nu ik zal het aan Annette vragen Zes of acht maanden dat is wel wat lang en zoo ver weg Ze zal den moed niet hebben. Maar in ieder geval dank ik je hartelijk." De kamerdienaar meldde een bezoeker aan, een muziekliefhebber uit de groote wereld. Gesa nam afscheid. Tot zijn groote verbazing was Annette bijzonder ingenomen met het voorstel van De Sterny. »Ik wist waarlijk niet, dat gij al zooveel naam liadt in de wereld 1" riep zij zegevierend uit. »Zou ik het aannemen?" vroeg Gesa met bevende stem en tranen in de oogen. Zij keek hem verwonderd aan. Je denkt er toch niet aan het te weigeren riep zij uitStel je eens voor, Gesa, als gij als een rijk man uit Amerika terugkomt Hij zuchtte dieptoen boog hij zich over haar heen, kuste haar op liet voorhoofd en zeide zacht: ïJe hebt gelijk, lieveling Het was laf van rne om nog te aarzelen". Hij nam het aanbod van Marinski aan. Fan paar dagen later werd in de rue Ravestein een voor hun doen zeer weelderig feestmaal aangericht, waai bij Gesa onthaald werd op al zijn lievelingsgerechten, die hij echter onaangeroerd liet. Het was zijn afscheidsmaal. De oude Delileo deed zijn best om zoo kalm mogelijk over allerlei onverschillige dingen te spreken, maar ondertnsschen strooide hij peper over zijn appelmoes. Eindelijk hief hij met bevende hand zijn glas op otn te drinken op Gesa's spoedige en behouden terugkomst. Annette, die tot nog toe Gesa's vertrek met zekere opgewektheid te jerooet gezien, geraakte nu hoe langer hoe meer van streek. Zij at niet, sprak geen woord en zag er slecht uit. Een onbeschrijfelijk angstige uitdrukking lag in hare oogen. Toen Gesa haar naar zich toe trok en zachtkens over de bleeke wangen streek, brak zij plotseling in hartstochtelijk snikken los klemde zich krampachtig aan hem vast en smeekte hem telkens en telkens weder iLaat me toch niet alleen! O Laat me niet alleen Gesa kon op die onverstandige bede niet antu oorden, al sneed het hem door zijn ziel. Hij liefkoosde haar en gaf haar alleilei lieve namen. Zich tot Delileo wendend, zeide hij »Gij inoet uw best maar doen, vader, om haar wat afleiding te geven Ga maar dik wijls met haar naar de comedie en zoodra het zachte weer aankomt, moet ge met haar naar buiten 'j "in. Lees vom.il ook oer.s w it met haar

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5