Binnenlandsche Berichten. groot verlies aan dooden. De verliezen der Spanjaarden waren 3 dooden en 13 gewonden. Te Madrid is evenals te Saragossa en te Alicante eene algemeene werkstaking van spourwegconducteurs uitgesproken. Gisteren zijn van Madrid geen goederentreinen ver trokken. De conducteurs eischen het ontslag van den chef der exploitatie. AMERIKA. President Cleveland zal nog deze week bij het congres der Vereenigde Staten een uitvoe rig rapport indienen over de Hawaiische quaestie, waarin hij het optreden der vorige regeering en ook dat van haren gezant, den heer Steven, die aan de revolutionnaire bewe ging heeft medewerkt, ten eenenmale afkeurt. Zoolang geen blijvend bewind is ingesteld, ral president Cleveland de betrekkingen tus- schen de Vereenigde Staten en Hawaii niet herstellen. De vertegenwoordiging der republiek Nica ragua heeft een ontwerp aangenomen, alle buitenlanders verplichtende tot het betalen van gedwongen leerlingen en buitengewone belastingen. Klagers zullen onverwijld over de grens worden gezet. De Amerikaansehe gezant doet stappen om dezen maatregel te doen intrekken en men verwacht, dat de Britsche zijn voorbeeld zal volgen. De staat van beleg te Bio Janeiro is tot 30 November verlengd. Volgens bericht uil Philadelphia aan de Times zijn er sensatiewekkende geruchten in omloop, dat De Mello voornemens is kruisers uit te zenden om de nieuwaangekochte oorlogsschepen der Braziliaansche regeering te onderscheppen en te vernielen. De Mello protesteert tegen het aanwerven van troepen in Noord-Amerika door de regee- ring te Rio Janeiro, als eene schending van de onzijdigheid. De Braziliaansche regeeringsagenten zullen verwikkelingen trachten te vermijden door de gekochte schepen onder de vlag der Ameri kaansehe Unie te houden totdat zij Pernam- buco of Para bereikt hebben, waar de Brazi liaansche regeering de schepen alsook de manschappen zal overnemen. AFRIKA. De Daily News behelst een paar kolommen depêches uit Zuid-Afiika, houdende bijzon derheden omtrent de gevechten tegen de Matabelen. Maar zij meldeu weinig nieuws. Er wordt alleen in bevestigd, dat de Matabelen met leeuwenmoed gevochten hebben, alsook dat de Engelschen eene gemakkelijke taak hadden. Zij richtten eenvoudig, zonder eenigen strijd hunnerzijds, eene slachting onder de Matabelen aan. Intusschen blijkt bet, althans heet het, dat Lobengoela den strijd niet opgeeft. Hij heeft een paar regimenten trouw gebleven keurtroepen medegenomen, waar mede hij zich thans schuilhoudt in de veie bosschen beoosten Boeloewayo. maar niet van die oude, duffe boeken, die n en noij vroeger konden bekoren, neen zoek iets frisch en boeiends voor haar uit, dat in den smaak kan vallen van zoo'n klein ver wend ding als zij". »Er is toch geen liever, beter man dan hij, vader", snikte zij. De meid kwam binnen om te zeggen dat het rijtuig op de Place Rwale stond te wachten en dat er een besteller was om mijnheer Gesa's koffer te halen. Zij nam intusschen reeds zijn vioolkist en handvalios roede. Gesa keek op zijn ho, loge. »Het is tijd," zi'ido bij zoo kalm mogelijk. zKom Nettie, wees nu verstandig." Zij kon echter niet tot bedaren komen en riep steeds «Och, ga niet weg Laat me toch niet alleen 1" Hij moest met geweid hare lieve zachte armen, die zij om zijn bals had geslagen, losmaken. Sprakeloos van smart drukte hij de handen van zijn pleegvader en snelde toen heen. De lieer Cecil Rhodes moet geweigerd hebben de administratie in Matabelenland te laten vervangen door eene Engelsche rechterlijke commissie. SCHIEDAM4 November 189S. Naar aanleiding van de vraag van den minister van waterstaat, of de invoering eener octrooiwet hier te lande gewenscht en noodig is, heeft de K, v. K. te Oldenzaal, volgens de Zip. Ori., liet volgend antwoord ingezonden: De Kamer is van gevoelen, dat het niet wenschelijk is een octrooiwet in te voeren. Zij grondt dit gevoelen op haar overtuiging, dat door de Nederlandsche nijverheid geen nadeel is geleden door liet gemis eener zoo danige wet; zij heeft zich vrijer kunnen ont wikkelen dan het geval zou geweest zijn, indien een wet op zoogenaamde uitvindingen had bestaan, die voor het algemeen toch altijd belemmerend moet werken. Buitendien is het onmogelijk een goede wet op octrooien te maken en te bepalen, wat werkelijk uitvindingen zijn, waaraan dan toch weder spoedig kleine wijzigingen worden ge bracht, die het verwachte voordeel van den uitvinder meestal te niet doen. Bij het stelsel van vrijen handel, dat in Nederland gehul digd wordt, is een octrooiwet ook minder passend en waar in de aan ons land grenzende staten zeer hooge invoerrechten worden ge heven, om de producten van onzen grond en onze nijverheid zooveel mogelijk te weren, mag wel voorzichtigheid worden betracht om het voordeel, door zich alhier vrijer dan daar te kunnen ontwikkelen, prijs te geven. Door den hoogleeraar dr. P. van Geer, te Leiden, is een uitvoerig rapport uitgebracht over den toestand van het weduwen- en weezenfonds voor de officieren van de land macht in Ned. Indië. Dit rapport gaat ver gezeld van uitvoerige statistieken betreffende de sterftekansen der officieren, van hun vrou wen en kinderen. Zooals vanzelf spreekt, is de sterftekans van een officier in Indië aan zienlijk grooter dan de gemiddelde in het moederland. Het sneuvelen of overlijden aan bekomen verwondingen oefent eenigen in vloed, in veel hooger mate echter doen dit de afmatting, de vermoeienissen en ontbe ringen bij expeditiën. enz. Geen wonder, dat van 28- tot 40-jarigen leeftijd de sterftekans van een officier in Indië even groot is als die van 10 a 15 jaar onder mannelijke per sonen in Nederland. Opmerkelijk is echter, dat voor vrouwen, weduwen en kinderen van officieren juist het tegenovergestelde geldt. De sterftekans van een officiersvrouw in Indië is geringer, zij leeft gemiddeld langer dan de meeste vrouwen in Nederland. Op middelbaren leeftijd is het verschil zeer aanzienlijkde levenskans van Nauwelijks was hii op straat, of hij hoorde het venster openen en de stem van Annette riep hem na ïGesa kom terug Hij bleef stilstaan keek naar boven, wuifde baar toe en riep iTot wederziens Toen snelde hij voort, zonder meer om te zien, naar de Place Royale. Even voordat de trein zich in beweging zette, kwam een slanke blonde man in een kostbaren pels gehuld, in groote haast op het perron, nüe Sterny 1" riep Gesa getroffen uit. iNu hadt ge mij niet verwacht Ik heb leiteilijk moeten vechten ora weg te komen, maar ik wou je toch niet laten vertrekken zonder je nog eens voor het laatst goede reis en grooten voorspoed toe te wenschen, mijn jongen 1" De conducteurs sloegen de portieren dicht Gesa moest instijgen. vliet ga je goed en ik twijfel daar niet aanriep De Sterny hem nog toe. een Indische oflïciersvrouw van 3337 jaar b.v. staat gelijk met die van een van 24 jaar in Nederiand; op hoogeren leeftijd wordt het verschil geringer, zonder geheel te verdwijnen. Nog gunstiger is de statistiek ten aanzien van de officierskinderen in Nederlandseh Indië. De sterftekansen van deze zrjn van de geboorte tot den jongelingsleeftijd wel twee- a driemaal geringer dan van het gros der kinderen in Nederland. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand September 1893 verongelukt 90 zeilschepen, als5 Duitsche, 25 Amerikaan sehe, 21 Engelsche, 1 Braziliaansch, 2 Deen- sche, 3 Fransche, 1 van Ilawai, 2 Neder landsche, 4 Italiaansche, 20 Noorsche, 1 Portugeesch, 1 Russisch en 4 Zweedsche. In dit getal zijn begrepen 4 schepen, waarvan de berichten ontbreken. In dezelfde maand zijn vergaan 14 stoom schepen, als: 10 Engelsche, 1 Deensch, 1 Fransch, 1 Noorsch en 1 Zweedscb. Uit den gemeenteraad te Slochteren Bij de behandeling der begrooting, waarop een post van f 800 is uitgetrokken voor brand- bluschmiddelen, zegt de heer Alting: dat is geen belangen der gemeente nakomen. Zou het geen schrik zijn om het toe te staan? Ik stel voor, dien post te schrappen. De heer Mulder gelooft, dat het geen mein eed zou zijn om den post toe te staan, maar kan zich best met Alting vereenigen. AltingMulder zegt, dat men de overheden gehoorzamen moet. Een kind moet ook zijne ouders gehoorzamen, doch wanneer de ouders de perken te buiten gaan, dan behoeft het kind niet meer te gehoorzamen. Het aan schaffen van brandspuiten, waar doen wij dat voor, die kerels van baronnen, jonkheers, die altijd van een reservefonds houden. Het voorstel van den heer Alting om den post te schrappen komt in stemming en wordt aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. B. en W. stemden alleen tegen. De gansche raad is dus de meening toege daan, dat brandspuiten onnuttige dingen in de uitgestrekte gemeente Slochteren zijn zegt de voorzitter, en hij sluit hierna de vergadering. Tot de gemeenten, waar de mannen, die met de handhaving der rust belast zijn, niet ruim bezoldigd worden, behoort zeker het Drentsche dorp Etnmen. Men heeft daar de loffelijke lievervoordeelige gewoonte, het ambt van nachtwaker aan te besteden, zoodat hij, die de minste eischen stelt, be noemd wordt. Dezer dagen werden drie functionarissen in dienst gesteld, die samen den geheelen winter have en goed der bur gers zullen beschermen voor de geringe som van f 83. Neemt men hierbij in aanmerking, dat hiervoor twee hunner gedurende 5 maan den eiken nacht dienst moeten doen, [en dat Gesa stak bet hoofd uit het portierraam en riep zijn vriend toe: «Duizendmaal dank voor alles wat gij voor me gedaan hebtEn als gij het niet al te naar vindt, ga dan morgen eens even kijken hoe zij het maakt »Ik zal haar je laatsten groet brengen zeide De Sterny. Glimlachend wuifde hij Gesa nog toe, terwijl de trein zich reeds in beweging zette. En vriendelijk glimlachendhartelijk deel nemend zag Gesa hem daar staan, totdat de afstand te groot was om iets meer te onder scheiden maar zoo hield hij hem in zijn herinnering, zoo zag hij hem altijd voor zich. In de zuidelijke staten en ook in Brazilië was de gele koorts plotseling uitgebroken en vroeger dan oorspronkelijk het plan was, moesten Marinski en zijne troep Amerika verlaten. Het groote geldelijke voordeeldat Gesa vooral had doen besluiten den tocht te onder nemen, was geringer dan hij zich had voorgesteld toen hij zich op een dag aan boord van de van 's avonds 10 tot 's morgens 5 uur, dan komt men per hoofd en per nacht op eene verdienste van 27l/s centl Omtrent den te Assen gepleegden moord kan nader het volgende worden gemeld De notaris Van der Wijck en diens echt- genoote deden in den vroegen ochtend eene wandeling in het Stadsbosch, toen zij, in de- Touwslagerlaan achter da Buiten-Sociëteit, een eenzame plaats, gekomen, aan den kant van het pad het lijk van een man zagen liggen, dat verschrikkelijk verminkt was. Het bleek te zijn dat van den ongeveer 40-jarigen arbeider A. J. van Opijnen, die dagelijks met straat wie den zijn kost verdiende. De heer Van der Wijck gaf van 2ijne bevinding kennis aan den heer Wildeboer, in de Buiten-Sociëteit, die mede- deeling deed aan de gemeente-politie. Deze ver voerde het lijk naar het lijkenhuisje op de Noorderbegraafplaats. Bij een oppervlakkig onderzoek bleek, dat de hals was doorgesneden, over het hoofd een snede was toegebracht, een der polsen gewond, benevens een steek in den buik. Het lijk werd in den loop van den dag over gebracht naar het paleis van justitie, waar het werd geschouwd door de geneesheeren Bakker en De Boer. Daarbij bleek, dat niet minder dan veertien wonden waren toegebracht. Des avonds werd hetlijk naar het lijkenhuis je op de Zuiderbegraafplaats overgebracht. Den geheelen dag was de politie in den omtrek van de plaats der misdaad aan het zoeken. Daarbij werd op eenigen afstand de pet van den ver moorde gevonden. Uit afgerukte takken en het plat trappen van den grond maakt men op, dat de misdaad midden in hot bosch is gepleegd en dat de vermoorde nog in staat is geweest zich naar het pad te begeven, waar hij is bezweken. Omtrent den dader is nog niets bekend. Omtrent het bouwen vanwege den Oranje- bond van Orde" van arbeiderswoningen op heidegrond, die in eigendom verkregen wor den, wordt nader medegedeeld, dat reeds een hedrag van acht duizend gulden voor dat doel bijeen is. Dit is toereikend om de stichting te planten, maar zeer veel zal nog geofferd moeten worden, zal zij het karakter kunnen aannemen eener hervorming op sociaal gebied. Vier der huizen te Apeldoorn zullen gebouwd worden door den heer Radstaak. en vier door den heer Eykelboom, beiden aldaar, die in het belang der stichting zullen leveren wat bereikbaar is met de aangewezen middelen. Van zes huizen (de eerste serie) zijn dea.s. eigenaars, Apeldoornsche ingezetenen, aan gewezen, daar op de vele aanvragen van bui ten de gemeente, krachtens het aangenomen beginsel, afwijzend werd beschikt. Om te ge- moet te komen aan bedenkingen tegen, de grootte van 1 HA grond voor sommige ge zinnen, zullen 4 der huizen elk op Vs HA worden gebouwd. Arcadia inscheepte, met een bundel hoogdra vende recensies uit Amerikaansehe bladen en eenige zeer fraaie cadeautjes voor Annette. Het geheele gezelschap van Marinski bevond zich op dezelfde boot als Gesa. Maar hij was de ongeduldigste van allen. Hij verheugde zich onuitsprekelijk op het weerzien. Het geheele gezelschap kende zijne geschiede nis. Hij had niet kunnen nalaten te vertellen van Annette en van De Sterny. Zij wisten hoe troosteloos het jonge meisje was toen hij Brussel verliet, hoe sleeht zij er uitzag. Gesa was van plan haar door zijne plotselinge terugkomst te verrassen. Wat zou het kind gelukkig wezen. Er ging bijna geen nacht voorbij dat hij niet droomde van dat wederzien en menigmaal ontwaakte hij met haar naam op de lippen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6