A0. J893, Woensdag 8 November. N°. 8397. Eerste Blad Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. F E A K K B IJ Tirard, oud-minister van financiën, is Zaterdag overleden. De ministerraad hield zich Zaterdag bezig met de vaststelling van het politiek pro gramma van het Kabinet. In eene Zondag te Bar-le-Duc gehouden redevoering heeft minister Develle verklaard, dat de buitenlandsche staatkunde van het Kabinet nog niet geheel bepaald is. Sprekende van de organisatie van het leger, zeide hij: Wjj zijn gereed, maar wij bedreigen niemand. De buitenlandsche staatkunde is zonder ge heime bedoelingen en beoogt geenerlei avon tuur, gelijk wij bewezen hebben bij onze be irekkingen tot Siam en gelijk gebleken is uit de Fransch-Russische feesten, die de bewon dering van Europa hebben gewekt. Na de republiek onoverwinnelijk te hebben gemaakt, zal het land haar zegerijk maken. Bij de onthulling van het gedenkteeken te Wattignies Zondag j.l. bracht de minister van oorlog hulde aan president Carnot als afstam meling van Lazare Carnot en zeide, dat hij den vrede voorstond en Frankrijk een goeden naam in het buitenland bezorgde. De Fransehe geneesheeren, die tot een nieuw onderzoek naar Bournemouth waren gezonden, zijn tot de conclusie gekomen, dat de overbrenging van Cornelius Herz en zijn terechtstelling thans mogelijk is geworden. De werkstaking in het departement Pas- de-Calais is geëindigd. De werkstaking onder het tramwegperso neel te Marseille heeft gisteren een geweld dadige wending genomen. De politie is over vallen door lieden van laag allooi, die zich bij de werkstakers hebben aangesloten tramwagens hebben omgeworpen en allen arbeid onmogelijk gemaakt. Er hebben tal van arrestatiën plaats gehad. Uit Saint-Dié wordt gemeld dat de lijk schouwing van de stroopers Biene, vader en zoon, verdenking doet ontstaan jegens den Duitschen jachtopziener Reiss, die de beide stroopers doodde. Een inwoner van Cliam- penay verklaart twee schoten gehoord te hebben, terwijl de jachtopziener zegt, dat vijf schoten gelost zijn, waarvan drie door de stroopers. DUITSCIILAND. Het bij den Bondsraad ngediende wets ontwerp tot regeling der rijksfinanciën be paalt, dat de bijdragen aan de staten jaarljjks minstens 40 millioen moeten bedragenis de opbrengst hooger, dan blijft het meerdere aan het rijkis de opbrengst minder, dan wordt dit mindere niet door de bijdragen der staten vereffend. Saldo's der rijksbegroo- tingen worden gebruikt als bijzonder fonds tot vereffening van tekorten in volgende jaren. Wanneer het vereffeningsfonds meer bedraagt dan 40 millioen, wordt het overschot ge bruikt tot aflossing van rjjksleeningen. Wan neer er geen vereffeningsfonds besta? t, kunnen tot dekking van het begrootiugstekort op centen geheven worden van de rijksverterings- belastingen, waarvoor een afzonderlijke wet noodig is. De Reischsanzeiger bevat een keizerlijke kabinetsorder, waarbij de hertogelijke lijn van SleeswijkHolstein wordt erkend te zijn een oud souverein huis, dat vroeger in Duitsch- land geregeerd heeft, In geval van huwelijken kan deze erkenning van groot gewicht zijn. Professor Helmholtz is geheel hersteld en begint morgen weder met zijne voorlezingen aan de universiteit. Professor Mommsen is naar Rome vertrok ken om morgen op zijn jubileum het hulde betoon te ontgaan. B E I G I E. Het denkbeeld van een liberaal congres, door graaf Goblet d'Alviella en de sAssocia- tion libérale" te Leuven opgeworpen, vindt bij verscheidene personen, vereenigingen en dagbladen weerklank, hoewel verre van alge meen. Het bestuur der ^Federation libérale" vergadert Donderdag en van dit college zal, als het zich met het plan kan vereenigen, het initiatief tot het bijeenroepen van zulk een congres moeten uitgaan. Naar liet Journal de Bruxelles meldt, is het gerucht omtrent de verloving van prinses Clémentine met prins Victor Emanuel, hertog van Aoste, van allen grond ontbloot. ENGELAND. Gladstone schijnt niet voornemens aan de radicalen in het Lagerhuis de gelegenheid te geven om eene zitting te wijden aan het behandelen van de Matabelenzaak, doch de radicalen willen zulk eene discussie door drijven, waartoe reeds veertig afgevaardigden zich bereid hebben verklaard eene desbetref fende motie te ondersteunen. De heer Buxton verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de conventie betreffende Swazi land tusschen de Engelsche regeering en die van Transvaal op bevredigende wijze is ge regeld, maar dat er nog gewacht wordt op de onderteekening door Krüger. Zoodra de nieuwe onderteekening, welke dagelijks kan worden verwacht, in het bezit der regeering zal zijn, zal de gewisselde correspondentie worden openbaargemaakt. De conventie van 1890 is voorloopig verlengd tot 30 Juni 1894. De conferentie, tusschen patroons en mijn werkers Zondag in het Westminster Palace- hotel gehouden, zal, ofschoon zij oogenschijnlijk op niets uitliep, toch misschien nog tot een goed resultaat leiden. In eene gesloten vergadering, na de conferentie gehouden, hebben de mijneigenaarsin aanmerking nemende de verzoeningsgezinde houding der werklieden, besloten gisteren de mijnen weer te openen, tegen een loonsvermindering van 15 pCt. Het bedrag dezer reductie zou in een bank geconsigneerd worden op hun naam en op naam van een door de werklieden benoemden gedelegeerde, tot tijd en Wyle het hangende geschil geregeld is, en dan uitgekeerd worden overeenkomstig de gevallen beslissing. Volgens de laatste lezing werd de bom, die bij de Westminsterbrug werd gevonden, over de brug geworpen door een achtenswaar dig ingezetene, die de bom wilde kwijt zijn, welke hjj sinds lang bezat en op een slagveld had gevonden. De bladen nemen deze lezing voor juist aan. De marine-autoriteiten te Portsmouth heb ben gisteren bericht ontvangen, dat door een ontploffing te Rio drie Engelsche officieren van de Sirius en de Racer en een matroos wer den gedood, terwijl vijf anderen werden ge wond, terwijl zij aan de kust zand haalden. Het Braziliaansche gouvernement, meenende dat zjj vijanden waren, liet een kruitmagazijn springen. ZWEDEN. Ter gelegenheid van een feestmaal, Zondag in het koninklijk paleis gegeven ter viering van het 80-jarig bestaan der unie tusschen Zweden en Noorwegen, hield de koning een rede, waarin hij betoogde, dat de unie nood zakelijk was, teneinde de onafhankelijkheid en onzijdigheid der beide rijken te verzeke ren. Hjj wees op de noodzakelijkheid van een gemeenschappelijken minister voor buiten landsche zaken en sprak de hoop uit, dat alle trouwe onderdanen zouden medewerken om de unie te beschermen. De koning besloot met een dronk op de unie. De rede werd met ingenomenheid ontvan gen en toegejuicht. ZWITSERLAND. De Bondsraad beschouwt Italië's voorge nomen maatregel om de invoerrechten in het vervolg in goud te doen heffen als strijdig met de handelstractaten. In dezen geest zal door Zwitserlands gezant tot de regeering te Rome een vertoog worden gericht. OOSTENRIJK. De mïnisterieele crisis in Oostenrijk is zoo goed als opgelost. Prins Windischgratz zal als minister-president optreden; de portefeuilles van financiën en binnenl. zaken zullen ver moedelijk aan leden der Duitsche linkerzijde, die van openb. werken aan een lid der Pool- sche club worden toevertrouwd, terwijl de tegenwoordige ministers van landbouw en landsverdediging op hun post zouden blyven. De pers is over het algemeen prins Windisch- griitz gunstig gezind als minister-president, maar vreest dat zijn Kabinet uiterst broos zal zijn. Het nieuwe ministerie zal met eene ge wijzigde kieswet voor de Kamers optreden. Op eene vergadering van liberalen over de kieswethervorming Vrijdagavond te Weenen gehouden drongen socialistische werklieden binnen. Bij de botsing met de politie werden twee werklieden en drie agenten gewond; verscheidene personen werden gearresteerd. ITALIË. De bladen verklaren dat, ofschoon de schat kist heeft voorzien in de rentebetaling op 1 Jan. a.s. en ofschoon de coupons van de 5 pCt. binnenlandsche schuld vooruit zijn betaald, de schatkist toch geen voorschotten van de banken heeft opgenomen. Te Milaan zijn gisteren 63 personen ge vangengenomen, die daar een anarchistisch congres hielden. Het zjjn allen Italianen. De Daily Chronicle verneemt uit goede bron uit Rome, dat de reis van Nigra daar heen volstrekt niet in verband staat met een bezoek des keizers van Oostenrijk te Rome, maar met gecombineerde oefeningen der eskaders van het drievoudig verbond in de Adriatische zee. Twee kardinalen zijn voor de Italiaansche rechtbank gedaagd, de een geen mindere dan Rampolla, 's pausen staatssecretaris, de ander zijne eminentie Parochi. Graaf Bouifethy, die eigenaar was van wijlen de Moniteur de Rome, 'heeft namelijk eene civiel-rechtelyke vervolging ingesteld tegen kardinaal Rampolla ter uitkeering eener som van 80,000 lire als schadevergoeding, op grond dat de hem bij overeenkomst met het Vaticaan bepaalde geldelijke ondersteuning onthouden ïs. De andere vervolging gaat uit van den directeur van het clericale weekblad Diritto di Roma. Deze eischt van den kardinaal-vicaris Parochi eene som van 30,000 lire als schade vergoeding, omdat Parochi eene circulaire heeft uitgevaardigd aan alle kerspelen te Rome, waarin hij de geloovigen gewaarschuwd heeft voor het lezen van de Diritto di Roma. Leo XIII is, zooals te begrijpen is, weinig gesticht over die dingen, en het lijdt geen twijfel dat het van zijnentwege niet ont broken heeft aan pogingen om te verhinderen, dat zaken, rakende leden van het Heilig College, voor eene Italiaausche rechtbank gebracht worden. Het heeft echter tot dus verre niet mogen baten. SPANJE. Het gerucht, als zou de geheele reserve opgeroepen zijn, heeft een daling op de beurs te Madrid veroorzaakt. De oproeging betrof evenw el slechts de eerste lichting der reserve. Volgens een gerucht bereiden de Kabylen eeu aanval op Penongomera voor. De minister van marine neemt maatregelen om lichte schepen uit te lusten teneinde toezicht te houden op de kust en zoo noodig tot een bombardement over te gaan. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. BI1KEAÏ: BOTEIÏlTBAAT.B 27. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1