A0. 189 a Donderdag 9 November. N°. 8398, i e v enenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsclie Berichten. Binnciilaiidsclie Berichten. UITGEVER: J." ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BV KB A IJ: BOTRR8TRAAT, 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D U 1 T S C II I A N B. Eene keizerlijke kabinetsorder is versche nen naar aanleiding van het woeker- en speel- proces te Hannover. De keizer keurt daarin de verslaafdheid aan het spel ten strengste af en gelast dat die in het leger krachtig zal worden onderdrukt. Naar de Post ver zekert, zullen een aantal officieren, die bij het Hannoversche proces betrokken zijn, uit het leger worden verwijderd. De voormalige ritmeester Meyerink, die veroordeeld werd bij het spelersproces, heeft zich in de gevangenis opgehangen. Op verzoek der Porte, heeft de keizer be sloten af te zien van het plan om den eersten steen voor eene protestantsche kerk te Jeru zalem met grooten luister, in tegenwoordig heid van prins Bernard van Saksen-Meinin- gen, te doen leggen, omdat de Turksche regeering vreesde, dat de plechtigheid daar door meer een staatkundig dan een zuiver godsdienstig karakter zou erlangen. Het bij den Bondsraad ingekomen wets ontwerp voor eene tabaksbelasting bepaalt het invoerrecht op onbewerkte tabak op 40 ■Mark (thans 85 M.), sigaren 400 M., siga retten 500 M., en voor andere tabaksfabri katen op 250 M. per 100 KG. De binnen- land«che belasting op sigaren en sigaretten is 33V3 pCt., die op rooktabak G62/j pCt., pruim- en snuiftabak 33"/j pCt. van den factuurprijs. De buitengewone belasting, te heffen van de voorraden die bij inweikingtreding der wet voorhanden zijn, bedraagt voor sigaren 8 M., sigaretten 3 M. per duizendvoor pruim tabak 88 M., snuiftabak 39 M., rooktabak 51 M. per 100 KG. Het bij den Bondsraad ingekomen ontwerp- zegelwet verdubbelt het waardezegel voor binnenlandsche rente en obligationvoor buitenlandsche wordt het verdrievoudigd. Het zegel voor zaken van koop en verkoop, dus de eigenlijke beursbelasting, wordt in het algemeen verdubbeld. "Van de vei kiezingen voor den Pruisischen Landdag is de uitslag vau 427 der 433 dis tricten bekend. Gekozen zijn 149 conserva tieven, 57 vrije conservatieven, 88 nationaal- liberalen, 89 leden van het centrum, 14 van de vrijzinnige volkspartij (Berlijn medege- rekend), 6 van de vrijzinnige vereeniging, 2 van den bond van landbouwers, 2 Denen, 18 Polen, 1 Welt en 1 i wilde". Van drie kiesdistricten is de uitslag nog onbekend. Eugeu Richter is in zijn oud kiesdistrict Hagen met '273 stemmen in de minderheid gebleven tegenover den nationaal-liberalen candidaat, die er 283 verkreeg. Voor Richter moet nu waarschijnlijk te Berlijn eene plaats worden vrijgemaakt. Slücker is te Minden gekozen. Prins Albert van Pruisen lijdt op het ka steel Kamenz in Silezië aan influenza. K O L i J B. In het Lagerhuis verklaarde Buxton giste ren dat de regeering niet voornemens is het charter van de Britsche Zuidafrikaansche compagnie in te trekken. Naar Gladstone verklaarde, is de regeering volkomen tevreden over de slagvaardigheid van de Engelsche vloot in de Middellandsche zee en acht zij haar voldoende. Gladstone oordeelde ook dat in de tegenwoordige kolen- crisis een gedwongen arbitrage niet toe te passen was. Het Lagerhuis heeft het ontwerp waarbij raden van districten en parochies ingesteld worden, Lfj tweede lezing zonder stemming aangenomen. De heer Lobouchere is voornemens morgen in het Lagerhuis het debat over de Wataba- len-quaestie door te drijven. De admiraliteit heeft aan particuliere wer ven den bouw opgedragen van zes snelvarende torpedo-jagers. De beroemde Schotsche geneesheer sir Andrew Clark, lijfarts van de meeste leden der Britsche koninklijke familie en ook van den minister-president Gladstone, is in 67- jarigen ouderdom overleden. K D S L A N D. De minister van financiën Witte is bij keizerlijk besluit benoemd tot chef van het korps grenswachters. De Mokousche Weiomosli doet in een uit voerig artikel het voorstel, dat gansch Rus land aan het Fransehe volk als eene vrij willige gave een ontzaglijke vredesklok voor de Notre Dame te Parijs zal schenken. Opdat de klok echter niet zal worden verzonden over Duitschland het land dat de Schiller'- sche traditie zoozeer heeft vergeten, dat het uit klokkenbrons meer kanonnen dan klokken giet zou ze door een Russisch schip rechtstreeks naar Frankrijk moeten worden overgebracht. Tevens stelt het blad voor, dat. Rusland daaraan zal toevoegen twee prach tige kerkvaandels voorde Notre Dame, in ruil voor de in 1891 door Frankrijk vrij willig teruggegeven kerkvaandels, welke inden Krirn- oorlog door Frankrijk werden buitgemaakt. Van 1 Januari31 Augustus 1893 is inge voerd voor 273.181.000 rbl. tegen 242.957.000 rbl. in hetzelfde tijdvak van 1892 en uit dat rijk uitgevoerd voor 332.975.000 rbl. tegen 263.739.000 rbl. OOSTENRIJK. Uit eene Maandag door den Hongaarschen minister-president Wekerle n eene vergade ring der libeiale partij afgelegde verklaring, schijnt meu te mogen opmaken dat de keizer hem gemachtigd heeft tot indiening van liet ontwerp tot invoering van het verplicht bur gerlijk huwelijk bij de Kamer. ITALIË. Naar uit Rome gemeld wordt, komt het hoofdorgaan der tegenwoordige regeering aan het einde van eene reeks artikelen over den financieelen toestand des lands tot de slotsom dat om de crisis te boven te komen noodig iswegneming van het deficit door middel van nieuwe belastingen, betaling der invoerrechten met goud, en eene groote finan- cieele transactie om aan de schatkist goud te verschaffen. Deze transactie zou moeten dienen om de vlottende staatsschuld te delgen, en in de behoeften der schatkist aan goud te voorzien voor den duur van eenige jaren, gedurende welke dan de noodige maatregelen zouden kunnen worden uitgevoerd tot verbete ring van den geheelen oeconomLchen toe stand des lands. SPANJE. De telegraafgemeenschap met Melila is ge stoord. Een stoomboot is van Almeria ver trokken om de telegrammen af te halen, die, naar men verwacht, op het eiland Alboron zijn. B U L G A R IJ E. De Sobranje heeft een adres van antwoord op vorst Ferdinands troonrede aangenomen, waarin de regeering en den vorst dank wordt gezegd voor hetgeen in de laatste zeven jaar gedaan is en rnet bijzondere voldoening wordt gewezen op 's vorsten huwelijk als eene be- teekenisvolle regeeringsdaad, waardoor de nationale dynastie is gegrondvest en een dam opgeworpen tegen de woelingen, welke de vrijheid en onafhankelijkheid des vaderlands bedreigen. "Voorts betoogt het adres dat de uitslag der verkiezingen bewijst dat liet Bul- gaarsche volk zich solidair gevoelt met de staatkunde en het regeeringsbeleid van den vorst, waariu het de vervulling zijner vurigste wenschen ziet. GRIEKENLAND. Het kanaal van Korinthe zal morgen voor de vaart worden geopend. EGYPTE. Peuter' s bureau te ICaïro verneemt, dat de kleine geschillen, welke onlangs tusschen het Egyptisch ministerie en de Engelsche ambtenaren gerezen zijn, dank zij de verzoe ningsgezindheid van den khedive, uit den weg zijn geruimd. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat de ver kiezingen in de verschillende staten over het geheel kalm verloopen. Men gelooft, dan Mc Kinley tot gouverneur van Ohio zal verkozen worden. De zilverpartij in het congres heeft eene samenspreking gehouden over hetgeen haar na de intrekking van Sherman's wet nu ver der te doen staat en een comité benoemd van drie leden, waaronder de bekende Bland, om een adres aan de natie op te stellen. Het plan is, toekomende jaar bij de vei kiezingen voor het congres de zilverquaestie aan de orde te stellen, in de hoop dat binnen de bestaande politieke partijen vele voorstanders van vrije zilveraanmunting zullen verkozen worden. Terwijl van verschillende zijden verzekerd wordt dat de agenten der Braziliaansche re geering in de Vereenigde Staten heimelijk manschappen voor de nieuwe vloot aanwer ven, verzekert de Braziliaansche gezant te Washington dat de te New-York en Baltimore door zijne regeering aangekochte schepen den 15n November onder Braziliaansche vlagzullen uitgaan, maar dat zij geen gevecht zullen aanbinden, alvorens in eene Braziliaansche haven te zijn aangekomen, waar de Ameri- kaansche bemanning door manschappen der Braziliaansche marine zal worden vervangen. Voor wapenen en munitie dier schepen zal een bedrag van 1,500,000 dollar besteed worden. Teneinde hare bedreiging tegen admiraal De Mello kracht bij te zetten, zal de regeering der Vereenigde Staten nog twee oorlogssche pen naar Rio zenden, waardoor het aantal harer kruisers in de baai op 4 gebracht zal worden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: De toestand der opstandelingen blijft on veranderd. Zij bezitten nog maar éene stad, Desterro, en zijn geheel van den vasten wal afgesloten. De douaneopbrengsten te Rio zijn verminderd, maar die te Santos en Bahia aan merkelijk toegenomen. AFRIKA. De Europeesche bevolking van Tanger heeft den minister van buitenl. zaken van Marokko de vraag gesteld, of voor het leven der Euro peanen werd ingestaan. De minister ant woordde bevestigend, maar gaf toch den raad, zich zoo min mogelijk op straat te vertoonen, daar dwepers het volk aanstoken tot den heiligen oorlog. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Faillissementen. Teneinde de bestaande wetgeving met de nieuwe regeling van het faillissement en de surséance van betaling in overeenstemming te brengen, is liet noodig onderscheidene wettelijke voorschriften af te schaffen of daarin verande ring te brengen. Bij de daai toe aan de Kamer ingediende vooidraclit is door den minister van justitie gebruik gemaakt van do indertijd gedane voor stellen, door de titans ontbonden staatscommissie, tot herziening van het wetboek van koophandel. Tevens bevat deze weisvoordracht bepalingen regelende den overgang van de oude wetgeving betreffende dit onderwerp tot de nieuwe, terwijl daarin bovendien is opgenomen eene bepaling, waarin het tijdstip van de inwerkingtreding der faillissementswet wordt vastgesteld op 1 Mei 1894. Bij het ontwerpen van de in de eerste plaats bedoelde bepalingen is uitgegaan van hot beginsel, dat in de bestaande wetboeken en wetten geen andeie wijzigingen belmoren to worden gebracht dan met do invoering van de wet op het faillissement en de surséance um

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1