A°. 1893. Vrijdag 10 November. N°. S399. KENNISGEVING. Kennisgeving. i ©v enenveertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uigever7j. odé. Biiitenlamlschc Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BÜKKAF: BOTERSTRAAT, B 2 7. Advertentifprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiantf 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gezien het verzoek van J. KEMP, om vergunning tot oprichting van een fabriek van koper-, zink-, lood- en Ijzerwerken, met kopergieterij en -draaierij op het perceel open grond gelegen achter het pand aan de Hoofdstraatwijk G no. 173, kadas ter sectie L no. 1323. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 23sten November a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÉDE Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (jStaatsblad no. 93) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan H. TÖNS en zijne rechtverkrijgen den vergunning verleend is tot oprichting van een herstelplaats van koper- zink en blikwerk, in het pand aan de St.-Anna- Zust er straat, wijk D no. 198, kadaster sectie A no. 1383. Schiedam, den 9den November 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, ?AN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE ENUELASD. In het Lagerhuis is gisteren beraadslaagd over het ontwerp betreffende de verantwoor delijkheid der patroons voor de ongevallen aan hunne werklieden overkomen. De heer Mac Laren stelde een amendement voor, vol gens hetwelk de patroons en werklieden een afzonderlijk contract kunnen sluiten, dat den patroon ontheft van het uitkeeren van vergoe ding bjj ongelukken. De minister Asquith verklaarde dat de regeering erkende, dat dit eene moeilijke quaestie is; maar nadat zij ernstig onderzocht was, moet hij de verwer ping van het amendement vragen. De minister-president Gladstone heeft aan het parlementslid Woods een schrijven ge richt, waarin hl zijn leedwezen betuigt geen dag te kunnen bepalen voor de behandeling van het ontwerp tot wettelijke invoering van den achtuurs werkdag. Het Parlement, zegt hij, heeft zich bereid verklaard in dezen tijd des jaars bijeen te komen tot afdoening van belangrijke en dringende zaken en bet zou dus misbruik van vertrouwen zijn, dien te beste den aan de bespreking van andere voorstel len van twijfelachtig nut, te meer nog, waar een enkele zitting zeker niet voldoende zou zijn, om een ontwerp rakende den achtuurs werkdag te doen aannemen. Dinsdagavond is in de St. James' Hall te Londen eene groote vrouwen-vergadering gehouden ten gunste van de vrouwen en kinderen der werkstakende mijnwerkers. Tal van voorname dames waren aanwezig, o. a. de gravin ran Carlisle en de ladies Trevelyan, Henry Somerset, Foster, Stevenson enz. Ver schillende redevoeringen werden gehouden ten gunste der eischen van de mijnwerkers om Ioonsverhooging Eene motie werd aange nomen, waarin hulde wordt gebracht aan den heldenmoed, waarmede de vrouwen der mijnwerkers de ontberingen dragen, welke een gevolg zijn van de werkstaking, en haar liefde en toegenegenheid worden betuigd, terwijl eindelijk verklaard wordt dat elk werkman recht heeft op een voldoend loon om zijn gezin behoorlijk te onderhouden, zonder zijne toevlucht te behoeven nemen tot de openbare liefdadigheid. De poging tot het houden van eene inza meling in liet Lagerhuis voor de vrouwen en kinderen der kolenwerkers werd opgegeven, daar veleri weigeren mee te doen, dewijl men van opinie is dat hulp aan vronwen en kin deren gelijkstaat met steun aan de werk stakers. Ook het kwakergenootschap zond een adres aan de regee :ng om te protesteeren tegen den Matabelen .'log en hare tusschenkomst te verzoeken. In Mashonaland neemt de angst toe wegens het uitblijven van nieuws be treffende kolonel Coold Adams uit Bechuana- land; niemand schijnt te weten waar het politiekorps zich bevindt, terwijl bekend is dat eene groote Matabelenmacht daartegen is afgezonden. Middelerwijl treedt Lobengula weder driester op; zijn volk heroverde een groot aantal runderen op de Engelschen. Dezen moeten onder Forbes een zegevierend gevecht tegen de Matabelen geleverd hebben. Op de werven te Chatham is Maandag aangevangen met den bouw van het grootste pantserschip ter wereld, the Magnificat, dat meer dan een miliioen pond sterling zal kosten. Het groote scheepvaartkanaal te Manchester is thans zoover gereed, dat het den In Decem ber a.s. voor de vaart kan worden geopend. Men rekent 15 dagen noodig te hebben om water in het kanaal te laten. I> 1 T S C It L A N 1». Alle 433 verkiezingen voor den Pruisischen Landdag zijn thans bekend; gekozen zijn 149 conservatieven, 59 vrij-conservatieven, 90 nationaal-hberalen, 91 centrum-leden, '14 van de vrijzinnige volkspartij, 6 van de vrijzinnige vereeniging, 2 Denen, 18 Polen, 2 van den bond der landbouwers, een Welf en een zoo genaamde wilde. De Berlijnsche correspondent der TV. 22. Gt. schrijft van gisteren: Nu gisteren de uitslag der verkiezingen op het platteland volledig bekend is geworden, blijkt het dat de overwinning der conserva tieven aanzienlijker is dan aanvankelijk werd aangenomen. Als slotsom der verkiezingen kan thans in het licht gesteld worden, dat bij den eersten trap de agrariërs de overwin ning behaald hebben en bij den tweeden trap bovendien de protectionisten eene verplette rende meerderheid hebben verkregen. De beide vleugels van de vrijzinnige partij hebben ge zamenlijk nu nog slechts 20 leden in het Huis van afgevaardigden, alzoo niet genoeg meer om zelfstandig voorstellen in te dienen, enz. Zij werden meerendeels in groote steden ge kozen, alleen te Berlijn 9, te Breslau 2. Alles te zamen genomen, heeft het platteland de liberale steden geslagen. De minister van financiën Miquel zal een bijzonderen gemachtigde zenden naar de op 13 dezer te Mainz te houden groote verga dering van tabaksfabrikanten, teneinde een rapport op te stellen over de stemming van belanghebbenden ten aanzien van het bij den Bondsraad ingediende tabaksbelasting-ont werp. F E A S K K IJ K. In den ministerraad werd Dinsdag door den heer Develie medegedeeld dat, als uit vloeisel van het rapport der Frausche ge- neesheeren betreffende Cornelius Herz, aan den advocaat der Fransche ambassade te Lon den last is gegeven, te zorgen dat de heer Herz naar Bowstreet vervoerd wordt. Door de trarnwegbeambten te Marseille is tot de afgevaardigden Jaurès, Milleraud en Antides Boyes teiegraphiseh het verzoek gericht, naar Marseille te komen om de vrijlating der in hechtenis genomen grevisten te eischen. De tramweg-maatschappij heeft Maandag rijtuigen doen rijden die, behalve door vier agenten, door afdeelingen huzaren beschermd werden. De subcommissie voor de wereldtentoon stelling van 1900 heeft tot teirein gekozen het Champ de Mars, het Trocadëro, den Qua; d'Orsay, de Esplanade des Invalides, den Quai de la Conférence, den Cours-la-Reiae, het Nijverheidspaleis en de naburige terreinen de groote open vakken dus aan beide oevers der Seine. Tegenover het Hotel des Invalides zal een breede brug worden bijgebouwd. BUSLA1D. De Standard verneemt uit Berlijn, dat volgens bericht uit St.-Petersburg, de Rus sische regeering onderhandelt over den aan koop van een deel van het eiland Paros in den Griekschen Archipel om daar een depot te vestigen. OOSTENRIJK. De Hongaarsche minister-president Wec- kerie en diens voorganger Koloman Tisza zijn gisteren uit Buda-Pest naar Weenen vertrokken, waarschijnlijk om in zake de ministerieele crisis, die ook zijdelings Ilon- garije's belangen raakt, door den keizer te worden gehoord. De keizer heeft gisteren de wet tot invoe ring van het verplicht burgerlijk huwelijk bekrachtigd. ITAL.1E. De lieer Genala, minister van openbare werken, is gisteren tengevolge eener beroerte overleden. De Times zegt van zeer bevoegde zijde te Rome de verklaring te ontvangen in ant woord op het bekende artikel van de Hamh. Bachr., dat er hoegenaamd niets waar van is, dat Italië de belofte van Ruslands tus schenkomst zou hebben uitgelokt voor het geval net drievoudig vei bond eens mocht mislukken. De allesbeheerschende overweging in Italië's politiek is samen te werken met Engeland in alle quaesties op eenig gebied aan de Middellandsche Zee. Indien dit door middel van een tractaat kon worden ver kregen. zou Italië gaarne het drievoudig ver bond laten varen, zoo Engeland daarop, tegen het einde van het loopend tijdvak stond maar Engeland heeft den wenscli niet geuit, dat Italië zich terugtrekke. Hoe dit zij, Italië wil boven alles de vriendschap met Engeland handhaven en daaraan wordt zelfs het behoud van 't drievoudig verbond ondergeschikt ge maakt. SPANJE. Een convooi is Dinsdagmorgen van Melila vertrokken, beschermd door twee brigades, om de buitenforten van levensmiddelen te voorzien. De Kabylen zijn in massa in het gebergte. Zij vielen het convooi niet aan. De expeditie- kolonne is alhier teruggekeerd zonder ge moeid te worden. Bi; de inwijding van den schouwburg »Liceo" te Barcelona, op Dinsdagavond j I., werd bij de opvoering van de tweede acte van Guillaume Teil twee bommen in destalles geslingerd eene daarvan ontplofte en doodde 9 danie^ en 6 heeren. Tal van peisonen wer den gewond, waarvan drie zijn overleden. Drie anarchisten, die van de misdaad ver dacht worden, zijn gearresteerd. Volgens de officieele opgave zijn 22 per sonen gedood en 40 gewond. Er zijn nog twee bommen gevonden, die in haar geheel gebleven zijn. Zeven andere anarchisten zijn gearresteerd. GRIEKENLAND. Bij de opening der Kamer op gisteren werd voorlezing gedaan van een koninklijke boodschap, waarin wordt gezegd, dat de financieele maatregel, waartoe de regeeritig is overgegaan, noodzakelijk was om te kunnen voldoen aan de verplichtingen van den staat; doch de koning belooft een definitieve schuld regeling, in verband met een reorganisatie van de nationale bank en geleidelijk ophef fing van den gedwongen koers. Verder spreekt de boodschap van financieele maatregelen, die de regeering in staat zullen stellen het evenwicht van het budget weder te bereiken, en eindelijk wordt de hoop geuit, dat de vaderlandsliefde der natie de voorbijgaande moeilijkheden zal doen te boven komen. De verkiezing van den voorzitter der Kamer is bepaald op heden. De regeering zal van de keuze van den voorzitter eene quaestie van vertrouwen maken. AMERIKA. Bij de staatsverkiezingen leden de democui- ten Dinsdag eene verpletterende nederUae. Te New-York werden voor alle staatsamb ten republikeinen verkozen. Zij verzekei lm, zich ook van ue meerderheid in de \vetge\enue.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1