ïlnmenlaiidsclic HericUten. van den ministerraad verklaard dat de mïnis- terieele crisis uitgebroken is. AMERIKA. Uit New-York wordt aan de Daily News gemeld, dat de nederlaag der democraten wordt toegeschreven aan de lange verhan delingen van den Senaat over de zil verwet, waarvoor de partij, die aan de regeering is, verantwoordelijk gesteld wordt. Het succes van Mac Kinley bindt zijn aanhangers nog meer aan het protectionisme. Hiervan hopen de democraten partij te trekken. De New-York Herald verneemt uit Monte video dat het schip Aqitidaban en het fort Yiüegagnon Dinsdag Rio Janeiro geducht begonnen te beschieten het bombardement houdt aan. In verscheidene stadsgedeelten werd belangrijke schade aangerichtde forten beantwoordden het vuur. Men gelooft dat Mello een beslissenden slag wil slaan voor de aankomst der schepen, door de regeering te New-York aangekocht. De federalisten van Rio Grande do Sul bezetten Santa Catharina. Blijkens bericht van den Russischen gezant in Brazilië zijn aan boord van het opstan delingenschip Itha Qovernador door een buskruitontploffing drie dekofficieren en 60 manschappen gedood. Tusschen de republieken Peru en Ecuador dreigt een ooi log, daar Peru weigert de voor gestelde grensregeling goed te keuren. Ook tusschen de Vereenigde Staten en Hon duras is een geschil gerezen, dat echter we! langs diploinatieken weg zal worden opgelost. Toen het stoomschip Costa-Bica, onder de vlag der Unie varende, de haven van Amapata zou verlaten, liet de overheid den kapitein aanmanen den zich aan boord bevindenden generaal der opstandelingen Policarpo Bonilla aan baar uit te leveren. De gezagvoerder stoorde zich daaraan evenwel niet en zette de reis voort, waarop hem een paar kanon schoten Werden nagezonden, welke evenwel hun doel misten. De gezant der Vereenigde Staten in Honduras, die ook aan boord was, heeft aan zijne regeering mededeeling gedaan van die beleediging barer vlag. AFRIKA. Blijkens een bericht uit Kaapstad hebben de Duitsche troepen, geholpen door een in- landschen stam, den 5n October het Kafter- hoofd Wit boy aangevallen, maar deze heeft zich in liet gebergte teruggetrokken, na twee zijner tegenstanders gedood te hebben. Een bombardement van het gebergte bleef zonder gevolg. Den 8n October had eene nieuwe ont moeting plaats, maar met even weinig succes. De vertegenwoordiger der Duitsche regee ring heett daarna van verdere vijandelijkheden afgezien, hetgeen onder de bevriende stammen een zeer slechten indruk heeft veroorzaakt. SCHIEDAM, 10 November 1893. De Maria-bewaarschool was gisteren in feestdos gehuld, ter gelegenheid van haar gouden jubilé. Was de dag zelf 6 Novem- ber om verklaarbare redenen kalm voorbij gegaan, daar waren harten, die warm klopten voor hen, die hunne eerste, nog wankele schreden richten op de lange baan, welke ter ontwikkeling voert. Een waar kindervriend bood de gelegenheid om op onbekrompen wijze feestelijk gedachtenis te vieren andere kindervrienden leverden een bijdrage door het aanbrengen van een smaakvolle versie ring, waarin tevens blijken waren gegeven van een kundige hand. En zoo kwam de lieve jeugd, in 't Zondagspak gestoken en met van vreugdestralende gezichtjes, gisterochtend in het oude schoolgebouw bijeen, waardoor bet uit volle borst zingen van een feestlied retuigenis werd afgelegd van wat daarbinnen omging, terwijl 'taan de noodige versnape ringen niet ontbrak. Hiermede was de feestviering evenwel vol strekt nog niet ten einde. Des avonds te G uur had wederom een buitengewone bijeen komst plaats, welke werd opgeluisterd door de medewerking van den heer Okhuijsen, den schier onmisbaren factor bij kinderfees ten. Ook was aanwezig het meerendeel der directeuren, alsmede het hoofd der Alida- bewaarschool, die allen in de vreugde der kleinen deelden. De stemming was voort durend recht opgewekt en ongedwongen, zonder evenwel tot de geringste onordeiijk- heid te leiden wel een bewijs van degelijke leiding. Ook nu werden kwistig een droogje en natje rondgedeeld, welke taak aan de naarstige handen van het damespersoneel volop werk verschafte. Door een kindervriend werd nog een extra tractatie gezonden, welke geenszins onwelkom was. Onder het gebruiken van a! deze zoetigheden werd een woord ge sproken van dankbare hulde aan de stichtster der school en aan de familie, die reeds zoo vele zegeningen aan de stad onzer inwoning heeft bereid, terwijl dank werd betuigd aan haar, die het initiatief nam tot deze feest viering een luid slang zullen ze leven volgci" op deze hartelijke toespraak. N-dat vervolgens de heer Okhuijsen nog met zijne toeren de jeugd aangenaam had beziggehouden, afgewisseld door de luide feest klanken, keerden allen ten hoogste voldaan huiswaarts, de kinderen over het vele genot, de dames en directeuren over de uitmuntende stemming en den ordelijken geest, welke ge durende de feestviering hadden geheerscht. Omtrent den stand der werkzaamheden van de commissie uit de Tweede Kamer tot voorbereiding van het ontwerp-militair straf wetboek kan worden medegedeeld, dat dit voorstel, als gevolg van een omvangrijk onder zoek, eene geheele omwerking in handen der commissie ondergaat. Deze hoopt evenwel, haren arbeid na het Kerstreces met kracht voortzettende, in Februari van het volgend jaar ft het verslag gereed te zijn. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichtis Hr. Ms. fregat De Buyter, onder bevel van den kapitein ter zee C Hoffman, den 7n dezer te Rio de Janeiro aangekomen. Aan boord was alles wel. St.-Ci De heer J. L. Schjelderup, ingevolge kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Kra- gerö, is in die hoedanigheid door de Noorsche regeering erkend. Bij de directie van het kon. penningkabinet te 's-Gravenhage bestaat het plan om Maan dag 13 Nov. eene tentoonstelling te openen van medailles en munten betrekking hebbende op de geschiedenis van Napoleon en van ons vaderland in de jaren 17961813. Juist op den tachtigjarigen gedenkdag van Nederlands herkregen onafhankelijkheid is het van belang om deze periode onzer vaderlandsche geschie denis te overzien, zooals zij haar uitdrukking vindt in medailles van dien tijd. De meeste veldslagen en andere voorvallen uit Napoleons geschiedenis en uit den tijd der Bataafsche republiek, liet koninkrijk Holland en het bij Frankrijk ingelijfd Nederland vindt men ver tegenwoordigd. Eene expositie van munten van Frankrijk en Nederland is er aan toegevoegd. Indien het blijkt, dat deze tijdelijke ten toonstelling belang inboezemt, dan za! men geregeld verschillende belangrijke groepen medailles en munten van bepaalde tijdvakken der geschiedenis ten toon stellen, daar het uit den aard der zaak onmogelijk is om de uiterst rijke verzameling steeds in haar geheel, in vitrines, voor het publiek zichtbaar te stellen. Teneinde vergissingen in den handel te voorkomen, zullen op de kantoren van den waarborg voor gouden en zilveren werken alle ongewaarborgde artikelen voortaan van een drieboekigstempelteeken voorzien worden. De statistiek der sterfte over Augustus 1893 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene bevolking van '1,002,144 inwoners, het aantal overledenen met levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar bedroeg 21,52. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voorDelft met 24,02 overledenen, Dordrecht met 24,85, Gouda met 19,21, 's-Gravenhage met 20,53, Leiden met 19,18, Rotterdam met 23,84 en Schiedam met '16,77, Het hoofdbestuurder ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft ingevolge besluit van het jaar 1891, eene commissie benoemd voor een onderzopk naar de verbeteringen op het gebied van de armenzorg. Deze commissie bestaat thans uit de heeren mr. H. Goeman Borgesius, mr, A. F. K. Hartogh, J. F. L. Blankenberg, H. J. de Dompierre de Chaufepié en mr. R. J. H. Patijn. Deze commissie heeft een vragenlijst met betrekking tot het onder werp aan de departementen verzonden. Ais voorzitter van het hoofdbestuur is sedert 15 October opgetreden mr. J. A. Levy. De Italianen schijnen steeds voort te gaan met de toezending van wat zij »rijstmeel" gelieven te noemen. Wij constateerden in een groote uit Genua verscheepte partij niet minder dan pl. m. 16 pCt. minerale stoffen. Misschien kan zulk voedsel voor aard-eters of struisvogels dienstig zijn, doch gewone Hollandsche magen, zoowel van menschen als van vee, zijn hierop niet ingericht. Maandbltegen Yerv.) De gevraagde uitlevering van den gefail- leerden Hillegomschen bloemist Buddenborg is door de Engelsche regeering toegestaan. Sedert 1 Januari j.l. werden te Vlaardin- gen als lijdende aan mazelen aangegeven 336 personen, waarvan 242 zijn hersteld, en 1 overleed, zoodat nog 93 lijders onder behan deling blijven. Roodvonk kwam voor bij 77 personen, waarvan 14 overleden, 58 herstel den en nog 5 in behandeling blijven. Be halve 3 gevallen van cholera, waarvan 2 met doodelijken afloop deden zich overigens geene besmettelijke ziekten voor. De le luit. der art. V., gedetacheerd bij de geschutgieterij te 's-Gravenhage, wordt sedert eenige dagen vermist. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. De 76-jarige vrouw Van H. te Leiden, die op 1 dezer door het vlam vatten harer klee deren in hare woning aan de Haarlemmer straat hevige brandwonden bekwam, is Woens dag aan de gevolgen bezweken. In tegenwoordigheid van eenige belang hebbenden, hiertoe uitgenoodigd, had Zondag j.l. aan hst hoofdkantoor te Amsterdam door middel van het lot de toewijzing plaats van de derde eikenhouten theetafel met Meisner theeservies, die door de firma Thomson on der de vei bruikers harer thee zoude verloot worden. Mevr. wed. Hofman, Noorderstraat 52 te Deventer, is de gelukkige bezitster van het kostbare voorwerp geworden. Door de politie te Amsterdam is Woensdag de hand gelegd opeen bende jonge dieven, die zich genesteld hadden in de ledige perceelen naast het eveneens ledige postkantoor. Het was eene ware navolging van het kin derspelletje Kruip-door-sluip-door; want langs de onmogelijkste omwegen hadden deze veel belovende knapen de verschillende huizen met elkander in gemeenschap gebracht. Het zal dan ook nog de vraag zijn of het den agenten, •wier kleeding de sporen droeg van het on vermijdelijk kruipen en klauteren, gelukt is alle leden der bende in handen te krijgen. Het nog maar altijd uitgestelde sloopings- werk is intusschen vergemakkelijkt. Lood van de daken, koperen kranen, sloten enz. waren netjes bij elkaar gepakt. Vermoedelijk zal reeds vroeger menig vrachtje in veiligheid zijn gebracht. JEciïo Door de Amsterdamsche recherche is Don derdag een sheer" in bewaring genomen, die op flesschentrekkersgebied anders tamelijk wat slachtoffers zou kunnen gemaakt hebben. De bedoelde persoon, een Belg, had zich onder den naam Jeanr.ot in een koffiehuis in de Kalverstraat gevestigd, gaf voor handels agent te zijn van verschillende groote huizen, maakte, zonder te betalen, goeden sier in het café, had bij eenen drukker te Amsterdam reeds groote bestellingen van drukwerk ge daan, waarvan tot een bedrag van ongeveer f 80 reeds geleverd was, en stond reeds druk in correspondentie met verschillende firma's, toen het uitkwam, dat zijn eigenlijk adres in de Kinkerstraat en zijn ware naam J. F. H. Dekern was, een naam, maar al te bekend op het genoemde gebied in België. Hij werd onmiddellijk over de grenzen ge leid, zonder dat het hem nog gelukt was iemand behalve dan den drukkerdupe te maken. (Ccntr.) Te Uithoorn is een 4-jarig zoontje van ds. v. L. spelende te water geraakt en verdronken. Dinsdagmorgen ontlastte zich boven Te xel zulk een hevige sneeuwbui, dat bij het opkomen der zon de duinen langs de noordkust er uitzagen, alsof men de krijt rotsen van Engeland voor zich zag. 't Had 's nachts ook vrij belangrijk gevroren op het eiland. Voor de veehouders, die toch al zoo weinig voeder in voorraad hebben, is dit een bedenkelijk verschijnsel. Dinsdagnacht werd in het oosten der pro vincie Groningen een groote vuurbol gezien, die zich van liet zuiden naar het oosten be woog. Te 2 uur 15 min. werd het eensklaps zoo licht als de dag. De bol verdween in be- nedenwaartsche richting. Naar aanleiding van de ongeregeldheden te Wageningen op 30 October zijn 15 pro cessen-verbaal opgemaakt, t. w.1 wegens poging tot moord, 1 wegens het inwerpen eener ruit, 3 wegens het aanbrengen van steenen, 8 wegens verstoring der openbare orde en 2 wegens het dragen eener vlag langs den publieken weg zonder vergunning van burgemeester en wethouders. Men meldt uit Assen aan de if. Jl. Ct. Gisternacht circa 1lVsi uur werd de dienst bode van den heer Smit, postdirecteur alhier, gewekt door een ongewoon gerucht op hare kamer. Zij bemerkte al spoedig, dat een vreemd manspersoon de woning was binnen gedrongen. Terwijl de dienstbode zich naar de kamer harer mevrouw begaf, heeft de dief den aftocht geblazen, zonder zijnen slag te kunnen slaan. De marechaussee doorzocht nauwkeurig de woning en haren omtrek, doch van den dader was geen spoor meer te vinden. De dief had zich het gelaat zwart gemaakt, en was vermoedelijk voorzien van breekwerktuigen, om diefstal te plegen. Een boterfabrikant te Dalen ontving dezer dagen een keurig net briefje van mevr. Van der Molen te Amsterdam, waarin '10 kilo roomboter, eerste qualiteit, werd besteld. Het pak moest worden verzonden per boot, en dadelijk na ontvangst zou mevrouw bet bedrag overmaken. Wanneer de boter bovendien in haar smaak viel, zou mevrouw den fabrikant bepaald recommandeeren bij hare kennissen. De fabrikant vond die mooie voorstelling echter wat verdacht, en toen hij daarop bij de Amsterdamsche politie informeerde, kreeg hij een welsprekend antwoord, dat hem in zijn vermoeden overtuigdeeen lijst van per sonen, waarop de politie het oog houdt, en waarop in alle glorie de naam prijkte van mevrouw Van der Molen. (Tel.) De vrouw van R. D., te Exlo, zat met

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2