Ymmzim E..2 STIER DOM. K. li t J A0. 1893. Zondag 12 en iVlaandag 13 November N°. «401. Eerste Blad. j ©v enenveert g-ste Jaargang. Vsrsch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. De keuze der candidaten van de kies vereen iging «Schiedam" is bij deze gelegenheid zeer gelukkig ge weest. Dat de heer Elzevier Dom bereid is, nogmaals een mandaat te aanvaarden, zal onze burgerij met voldoening vernomen hebben. Dat de heer Kranen als man van zaken volkomen op de hoogte van de behoeften onzer gemeente is, be hoeven we niet onder de aandacht onzer lezers te brengen. Wat we hopen, is, dat de kiezers door trouwe opkomst en door op wekking van minder ijverigen de verkiezing van beide heeren zullen helpen verzekeren. Trouwe opkomst is noodig, even noodig als in dagen van feilen strijd We herinneren er nog aan, dat de stembus is geopend tot vier uur, en verzoeken den kiezers bij het invullen der stembriefjes vooral achter den naam van den heer Kranen Singel te plaatsen. Men gelieve derhalve zijn stem uit te brengen op de heeren (Singel). Schiedam, 11 November 1893. De keizer van Duitschland is een ernstig man, een man, die het waarachtig goed meent met zijn volk. Ongetwijfeld zal het hem dezer dagen bijzonder smartelijk getroffen hebben, dat in een, we mogen wel zeggen, monster proces, zooveel hooggeplaatsten in het Duit sche rijk betiokken zijn geweest. De aange klaagden, een specie van bankiers van een slecht soort, hadden door bedrieglijke han delingen tal van aanzienlijke personen, waar onder officieren, in hun macht gekregen, en dit schandelijk bedrijf reeds geruimen tijd gedreven. Weet men nu, welk een voorname factor het leger in de Duitsche maatschappij, vooral in de hoogere standen daarvan uitmaakt, dan wordt het duidelijk dat de keizer in hooge mate over bet gebeurde verontwaardigd is. Men dankt daar te lande de afschaffing der UITGEVER: T. ODÉ. speelbanken aan het initiatief van keizer Wilhelm I; doch daarmede was het spelen niet afgeschaft. Op andere wijzen, meer be dekt, en in intieme kringen is het blijven voortwoekeren, en menig drager van een glo rievollen naam heeft er zijn vermogen en zijn eer mede ingeboet. Het schijnt, dat de jonge keizer geen gras over de zaak heeft laten groeien, maar dat door hem met den minister van oorlog reeds maatregelen zijn vastgesteld tot beteugeling van het hazardspel in militaire kringen. Voor zooveel reeds bekend is zullen de instructiën, die omtrent dit punt aan de bevelhebbers der regimenten worden verstrekt, van zeer ge- strengen aard zijn, en wordt overtreding daar van met verwijdering uit den militairen dienst gestraft. Niet genoeg kunnen dergelijke maatregelen geprezen worden. Het is overbekend, dat de lasten, die het Duitsche volk te dragen heeft, niet licht zijndat vooral de steeds stijgende uitgaven voor militaire doeleinden onder een zeer groot gedeelte van het volk ontevreden heid verwekken, niet het minst onder den kleinen burgerstand. Komen er nu schandalen als bij het onlangs gevoerde proces aan het licht, hoort men van de verspillingen der grooteu, terwijl de kleinen een harden strijd om het bestaan te voeren hebben, dan wordt er overvloedig zaad gestrooid, dat zeer zeker ontkiemen en welig opgroeien zal, en waar van de vrucht is afkeer van het bestaande, en behendige volksmenners zullen niet na laten hiervan op hun bekende wijze partij te trekken. In den hoog ernstiger» tijd, dien we beleven, is niets wenschelijker, dan dat de grooten de kleinen niet ergeren, maar veeleer voorgaan in strenge plichtsbetrachting en in getogenheid. De strenge lessen, die de ge schiedenis nu en dan in dit opzicht heeft gegeven, worden, helaasmaar al te dikwijls vergeten. Toen we voor een paar weken wezen op een ontnuchtering van deFranschen, wat hun Russen vergoding aangaat, dachten we niet, dat bij de levendigheid der Fransehen zoo spoedig het kalm overleg weer op den voor grond zou treden. De radicale oud-minister Lockroy bespreekt in een artikel»de duister heden in de Russische alliantie", dentegen- woordigen toestand. In zyn zeer verstandig artikel uit hij den wensch, dat toch eindelijk eens klare wijn zal worden getapt omtrent het al of niet bestaan van een verbond lus- schen Frankrijk en Rusland. Het eerste tele gram van den czaar aan president Carnot, na de aankomst van het Russische eskader, was uitermate koel, dat erkent thans de heer Lockroyhet tweede, aan het einde van de feestelijkheden, was veel hartelijker. Men zal zich herinneren, dat omtrent dit telegram zonde) linge geruchten de ronde hebben ge daan, namelijk, dat de Fransche regeering om iets hartelijks had verzocht, opdat de minder gunstige indruk van telegram no. 1 mocht worden weggenomen. In dit tweede telegram dan, zegt de heer Lockroy, gewaagt de czaar van een band tusschen Frankrijk en Rusland. In antwoord daarop gewaagt president Carnot slechts van sympathie. Hoe staat het met de zaken, vraagt de ijverige radicaal? Er zijn verschillende meeningen hieromtrent in de republiek n omloop. 't Wordt tijd, dat we weten wat er van de zaak is, er^ daarom verlangt de oud-mi nister openbaarmaking van het verdrag tus schen beide landen, zoo dit althans bestaat. iFrankrijk heeft het recht de geheele waar heid te vernemen en het is de plicht der regeering, het land voor illusion in het heden en voor ontgoochelingen in de toekomst te bewaren, als men zich nu tenminste illusiën maakt, die morgen ontgoocheld zullen worden." De eisch van den heer Lockroy en de toe lichting, die hij er bij geeft, laten aan scherpte van formuleering niets te wenschen over. 't Is licht mogelijk, dat de tegenwoordige regee ring van de Fransche republiek den eisch van den radicalen oud-minister eenvoudig voor kennisgeving aanneemt. Immers de mioister- president moet van het plan zwanger gaan het ministerie van de radicale bestanddeelen, die er in zetelen, te zuiveren. Maar Frankrijk is nu eenmaal Frankrijk; veranderingen zjjn er aan de orde van den dag, en mocht de heer Lockroy, wat toch niet zoo onmogelijk is, te eeniger tijd weer eens op den ministe- rieelen zetel plaats nemen, dan heeft men recht van hem te Ter wachten, dat hq het licht zal aanbrengen, hetwelk hij nu zelf verlangt. Spanje doorleeft op dit oogenbük hoogst moeilijke dagen. Daar is de oorlog met de Kabylen in Marokko daar is de verschrik kelijke ramp te Santander, waar een stoom schip met dynamiet in brand geraakte, in de lucht vloog en groote verwoestingen aan richtte daar is de helsche gruweldaad te Barcelona, waar twee bommen in een der eerste rangen van den schouwburg werden geworpen en aanstonds negen heeren en zes dames werden gedood, ongerekend nog de gekwetsten, van welke er reeds zoorelen over leden zijn, dat het geheele aantal dooden thans dertig bedraagt. Eigenaardig zijn de berichten uit het schoone land. De vrouwen hoopen zich op in de kerken, om genade en erbarming voor het zwaar beproefde Spanje af te smee- ken, en de mannen doen aan politiek. Een republikeinsche groep zou gaarne aan den tegenwoordigeu regeeringsvorm den bodem inslaandoch daartegenover staat, dat conservatieven en liberalen zich vereenigen, om de tegenwoordige orde van zaken besten digd te zien. Engeland heeft het bij de Span jaarden thans meer dan erg verkorven. Het Britsche gezantschapshotel te Madrid moet beschermd worden tegen de dreigende menigte. Engeland is de kwade geest van SpanjeEngeland is het, dat de Kabylen in Marokko wapenen heeft gele verd, Engeland houdt nog altijd Gibraltar bezet; nog altijd I sedert 1703 heeft het zich daar genesteld. Aan Engeland moet men zich niet storenals het noodig is, moet Marokko vermeesterd worden, en men moet het de Engelschen laten aanzien. Er is wezenlyk een oude, fiere geest in Spanje ontwaakt. Geldelijke offers worden gebracht, om den oorlog op Afrika's noord westkust te kunnen voerenmanschappen, meer dan noodig zjjn, melden zich aan om ten sti ijde te trekken, voorwaartreffende blijken van vaderlandsliefde, die een schrille tegenstelling vormen met de dynamieibom- men, n den schouwburg van Barcelona ge worpen. En Engeland, het perfide Engeland I Wel, dat gaat zijn ouden ganghet geeft aan een particuliere maatschappij in Zuid-Afrika het verlof een kafferkoning van zijn land te be- rooven, dat een rijk land heet te zijneen motie om afkeuring daarover uit te spreken, wordt bij acclamatie door het Parlement verworpen, en het trotsche Engeland, inwen dig lachende om het nijdige Spanje, voteert groote sommen voor het vervaardigen van nog lomper en grooter oorlogsschepen, dan het laatst in den grond geboorde vlaggeschip. Engeland moet de eerste groote zeemogend heid blijven! SCHIEDAM11 November 1893. Slechts weinigen zullen lust hebben de voorloopige verslagen te lezen van de afdee- lingen, belast met het onderzoeken van de verschillende onderdeelen der staatsbegroo- ting. 'tls dan ook een taai werk toch waren we blijde, dat we onze aandacht hebben ge schonken aan het voorloopig verslag over het departement »Openbare werken, handel en nijverheid". Daar toch lezen we: Bij de veie punten die op spoorweggebied werden be sproken, behoorden o. a. de aanleg eener ver binding tusschen de haven en het station te Schiedam. Die verbinding is er daarom nog niet; maar ze is ia de Tweede Kamer ter sprake gebrachtze staat, om het zoo eens uit te drukken, op de agenda. Dat men deze aan gelegenheid levendig houde, van hier uit! De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" heeft in hare gister avond gehouden vergadering tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heeren J. "Verboom pn A. Stolk Jzn. Donderdagavond heeft het door hetSehie- damsche Nutsdepartement en de Vereeniging tegen bedelarij gevormde comité tegen werk- 0; IRANI. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers VAN 1 1.85. - 2.50. - 0.10. BW HEAT» BOTKK8TK A T, E a Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1