m 8402. Eerste Blad KENNISGEVING. A0. 1893. Woensdag 15 November. enen veertigste Jaargang. /erschïfnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buiteiilan&sclie Berichten. UITGEVERJ~ ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke noramers f 1.85. - 2.50. - 0.10. SCHIKTOEFJENilNfCJENl. B F HE AD: 8 W T E ïl 8 T li A A E 2 7. Adverthntieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester var Schiedam Vestigt, op nitnoodiging van den heer Com missaris der Koningin in deze provincie, de aandacht van belanghebbenden op het volgende bericht aan zeevarenden HEDERLAKB. 1Ó57. Schietoefeningen te Umuldcn. Volgens mededeeling van Zijne Excellentie den minisie van oorlog, zullen tusschen 19 November en 9 December a.s. op een of meer daartoe gun stige dagen van af 10 u. v.m. schietoefeningen gehouden worden op het f«t 1.1 muiden, in een sector, welke begrensd wordt door de richtingen Z.W. en N.W. en daarbij vurende op een schijf, welke in zee voorbij liet fort wordt gesleept. Op de dagen dat gevuurd wordt zal des voor middags ten 9 u. eene roode vlag op het fort geheschen worden, welke na afloop van het vuren zal worden nedergehaald. Schiedam, 14 November 1893. De burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Charles Russell gisteren gezegd, dat prins Alfred van Edin burgh ingevolge zijne nieuwe positie als hertog van Koburg niet actief marine-officier in de Engelsche marine blijven kan. Gladstone zei de dat de hertog zij ne plaats behoudt in de ranglijst der marine-officieren, maar zonder bezoldiging en zonder bevoegdheid van actie- Yen dienst, als een teeken van waardeering en hulde wegens de gewichtige door hem bewezen diensten. In Lancashire zullen 3000 mijnwerkers tegen het oude loon den arbeid hervatten. Ook te Londen hielden de anarchisten kleine vergaderingen ter viering van den dood der «martelaren van Chicago". De groote ■dagbladpers ignoreert deze meerendeels. De gewone bloeddorstige redevoeringen werden gehouden. In dene meeting vertoonde men eene miniatuur-galg, aan welke een popje, voorstellende den Engelschen minister van binnenl. zaken, slingerde, met het opschrift: ïAsquith de moordenaar". Voorts verkon- digde een der sprekers dat het te Barcelona gegeven voorbeeld hier spoedig zoude worden nagebootst. Volgens eenen geïnterviewden Russischen .nihilist te Londen, die thans onder de aan voerders der anarchisten alhier gerekend Avordt, beteekent de ontploffing te Barcelona slechts een voorspel van eene reeks dynamiet- fVergrijpen, welke in de Europeesche hoofd steden zullen plaats vinden en Europa zullen doen sidderen. Aan de Times wordt uit Bangkok van 12 dezer gemeld, dat de Franschen een corvee stelsel beproeven zonder betaling, by den aanleg van wegen op den linkeroever van den Mekong. Zij schoten de inwoners van Laos, die weigerden te werken, dood. Tung- schieng en de geheele bergachtigen streek van inkin is in vollen opstand. De Franschen zijn onmachtig om om dien te dempen, daar de inlandsche troepen gedemoraliseerd en weerspannig zijn. F R A N K R IJ X. De ministerraad heeft Zaterdag den tekst der ministerieele verklaring goedgekeurd. Het gouvernement verklaart daarin, dat het beslo ten is elk ontwerp eener belasting, dat een progressief en inquisitoriaal karakter mocht dragen, ter zijde te leggen. De regeering weigert met de afgezanten van Behanzin te onderhandelen. Volgens depêches uit Kotonou aan de Temps heeft eene colonne, onder generaal Dodds, den 7n dezer Atcheribe bezet. De Dahomeyers onderwierpen zich en leverden 400 geweren en 4 kanonnen aan onze troepen uit. OOSTENRIJK. De keizer is Zondag naar München vertrok ken ter bijwoning van het huwelijk van aartshertog Jozef August. In de Wiener Zeitung van Zondag is offii- cieel de benoeming opgenomen van het Ka binet in de samenstelling als reeds gemeld werd. De keizer dankt in zeer warme be woordingen graaf Taafïe en de andere aftre dende minister voor de bewezen uitnemende diensten. De keizer heeft den aftredenden mioister- president graaf Taaffe, die reeds alle ridder orden bezit, als aandenken zyn fraai omlyst levensgroot portret met een vleiend opschrift gezonden. De leden van het nieuwe Kabinet hebben Zondag den eed in handen des keizers afgelegd. In het Honganrsche Huis van afgevaardig den was Zaterdag de begrooting aan de orde. De minister-president Wekerle protesteerde tegen de bewering, dat de legeruitgaven in Hongarije tot een buitensporige hoogte opge voerd zyn. Daarna op de regeling der valuta komende, verklaarde hij, dat men de regee ring niet kan verwijten haar beloften niet gehouden te hebben, daar de regeering zich aan geen vasten datum had gehouden en de operatie tot dusver geslaagd is. Uit Buda-Pest wordt van gisteren gemeld: In de volgende week zal de koning een aantal nieuwe pairs benoemen, uit de libera len gekozen, door wier medewerking de wet op het burgerlijk huwelijk in het Huis der Magnaten aangenomen zal kunnen worden. Men noemt den zoon van wijlen graaf Andrassy, thans staatssecretaris, als opvolger van den minister van eeredieust Csaky, die ontslag heeft genomen. ITALIË. De koning heeft graaf ICalnoky heden te Monza genoodigd, waar ook de minister Brin tegenwoordig zal zijn. Een besluit is officieel openbaargemaakt, waarbij de betaling der invoerrechten in specie wordt verplichtend gesteld. In het besluit wordt verder gezegd, dat de emissie- banken bewijzen op naam zullen afgeven voor de voldoening der invoerrechten tegen betaling in staatspapier en bankbiljetten voor een overeenkomstig bedrag met het gevraagde bewijs {warrant) met bijvoeging van bet agio. Dit zal worden berekend naar den prijs van cheques op de hoofdplaatsen van Italië, zoo als die was twee dagen vóór de afgifte van het bewijs. SPANJE. Uit Melila wordt van gisteren gemeld Gisteravond deden de Kabylen een inval op het Spaansche gebied, op verschillende punten te gelijk, en openden op de forten en de plaats zelve een kanonvuur en een levendig geweervuur, hetwelk de Spanjaarden beant woordden en dat den ganschen nacht duurde. Des ochtends trokken de Kabylen af. Er is een nieuw regiment ontscheept, ten gevolge waarvan de toepenmacht nu 14,000 man sterk is. Men verwacht een treffen. De sheik, die het bevel voert over de cavalerie der Kabylen, is gesneuveld. Zijn dood veroorzaakt groote verslagenheid onder den vijand. Vele benden der Arabieren zijn naar het gebergte teruggetrokken. Uit Madrid verneemt de Standard dat een Arabische boodschapper aan den Spaanschen commandant te Melila het bericht heeft ge bracht dat de hoofden der Kabylen tot den vrede neigen, omdat de oorlog hunne hulp middelen uitput en den akkerbouw verhin dert. De bedoelde hoofden zouden daarom zelfs reeds de voltooiing van het Spaansche fort ongehinderd toelaten. De Spaansche commandant heeft daarop aan de hoofden der Kabylen doen weten dat hij hunne onvoor waardelijke onderwerping eischt en bovendien bepaalde onderpanden voor hunne vredesge zindheid zoolang het werk der voltooiing van het fort duurt. Sedert deze wisseling van ge dachten hebben de Kabylen hun vuur gestaakt; de Spanjaarden konden ongehinderd uitmar- cheeren. De jongste nota der Spaansche regeering aan den sultan eisehte volledige betaling van alle uitgaven, ten behoeve van en te Melila gedaan, alsmede waarborgen der betaling in den vorm van verpanding der tol ontvangsten in de voornaamste havens van Marokko. De te Madrid gevestigde vereeniging tot bescherming van kinderen heeft ter openbare kennis gebracht, dat zij voornemens is alle kinderen, door de ramp te Santander weezen geworden, tot zich te nemen, met verzoek tevens aan allen, om als zij van die kleine overgeblevenen kennen, haar daarvan mede deeling te doen, opdat zij in staat zij dadelijk de verzorgende hand naar hen uit te strekken. Wat er al aan verbandmiddelen enz. is ge bruikt, is met geen mogelijkheid te zeggen. Op de bovengalerij van het Liceo-theater te Barcelona zijn gedrukte anarchistische bil jetten gevonden, waarin gezegd wordt dat de aanslag op dezen schouwburg eene eerste waarschuwing is, dat de dood van anarchisten gewroken zal worden en dat dergelijke ont ploffingen in alle schouwburgen zullen volgen. De staat van beleg te Barcelona is Zater dag afgekondigd. Er zijn 40 anarchisten gevangengenomen. Zy zullen voor de krijgs raad terechtstaan. De politie doet allerwegen nasporingen om te ontdekken, of de anarchisten te Barcelona ook in betrekking stonden met zoogenaamde broeders in andere plaatsen. Te Sevilla zyn zes anarchisten gearresteerd, bij wie ver dachte papieren gevonden zijn. PORTUGAL. Het officieele blad bevat een verordening, betreffende de reorganisatie van het beheer der Portugeesche spoorwegen. Berichten uit Lissabon meldden de arres tatie van verscheidene anarchisten. De Lissa- bonsche politie verbood eene meeting van anarchisten. Een buskruitbom ontplofte in een der Lissabonsche hoofdstraten, zonder schade aan te richten. GRIEKENLAND. Het Kabinet is aldus samengesteldTri- koupis, president en minister van financiën; Bocifolis, binnenlandsche zakenStetuanos, justitie en voorloopig ook buitenlandsehe zakenTsamados, oorlogBoutoulis, marine Callifronas, opeubanr onderwijs. AMERIKA. Het lid van den Senaat Sherman heeft bij een interview verklaard niet tegelooven dat het zilver vraagstuk den uitslag der ver kiezingen heeft bepaald, maar wel het tarief- vraagstuk. De uitspraak der kiezers moest, volgens hem, worden beschouwd als een ver zet der bevolking tegen eene radicale wij ziging van het tarief. De Times verneemt uit particuliere bron dat de hoofden van den opstand in Brazilië Dinsdag 1.1. eene conferentie hebben gehouden, waarin zij besloten om de keizerlijke vlag op te steken en te werken voor het herstel der monarchie. Dit besluit werd door de andere opstande lingen goed ontvangen. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Het bomba-dement van Rio Janeiro is her vat. Strenge orders zijn gezonden aan de bevelhebbers der vreemde oorlogschepen in de haven om al de maatreg den te nemen, di-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2